Προς το περιεχόμενο
  • 0

τέλος επιτηδεύματος ΙΚΕ σε υπερδωδεκάμηνη χρήση


doulisvas

Ερώτηση

Το τέλος επιτηδεύματος σε υπερδωδεκάμηνη χρήση (20/8/13-31/12/14) για ΙΚΕ σε πόλη κάτω των 200.000 κατοίκων είναι 800 ευρώ ή υπολογίζεται με προσαύξηση λόγω της υπερδωδεκάμηνης χρήσης (800χ16/12=1066,67);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

800 X 16/12 στην περίπτωσή σου - και δεν θα το χαρακτήριζα ως προσαύξηση το επιπλέον τέλος...

Ευχαριστω για την απαντηση.

Σωστη και η παρατηρηση σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την απαντηση.

Σωστη και η παρατηρηση σου....

σε αντίστοιχη περίπτωση ΙΚΕ με υπερδωδεκάμηνη  και  έναρξη στις  25/11/2013 το έντυπο φ01 μου υπολογίζει το τέλος μόνο για το 2014. Σε εσένα συνάδελφε τι υπολόγισε τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά το κάνει το τέλος επιτηδεύματος όπως και την προκαταβολή. Έχει υποβάλει δήλωση κάποιος συνάδελφος εγώ δεν μπορώ να υποβάλλω???

Από το taxis μου είπαν ότι είναι γενικό το πρόβλημα!!! Είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά το κάνει το τέλος επιτηδεύματος όπως και την προκαταβολή. Έχει υποβάλει δήλωση κάποιος συνάδελφος εγώ δεν μπορώ να υποβάλλω???

Από το taxis μου είπαν ότι είναι γενικό το πρόβλημα!!! Είναι???

Σωστά γιατί? δεν πρέπει να βάζει και τον 1 μήνα του 2013?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε απάντηση απο το Ταξις για το τέλος υπερδωδεκάμηνης.

 

Αξιότιμοι κύριοι,

Τα ΝΠ με υπερδωδεκάμηνη την πρώτη τους χρήση χρεώνονται Τελος επιτηδεύματος για μία χρήση, π.χ έναρξη 1/3/2013-31/12/2014 τέλος επιτηδεύματος 1000 ευρώ, ενώ για τα ΝΠ για τα οποία έχει γίνει διακοπή εργασιών, το τέλος επιτηδεύματος υπολογίζεται αναλογικά με τους μήνες λειτουργίας.

Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη ΔΟΥ μου είπαν ότι η δήλωση υπερδωδεκάμηνης πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά και ότι ΘΑ ανοίξει η εφαρμογή...

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη ΔΟΥ μου είπαν ότι η δήλωση υπερδωδεκάμηνης πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά και ότι ΘΑ ανοίξει η εφαρμογή...

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά;

 

 

Έχει ανοίξει εδώ και καιρό.

Θυμήσου συνάδελφε ότι δεν υποβάλλεις το έντυπο Ν, αλλά τα παλιά έντυπα (π.χ. Φ01-010)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι κάποιος θέλει να ιδρύσει πολιτιστικό σύλογο (φίλων μουσικής ,χορού κ.τ.λ.π),που μπορεί να  κάνει περιστασιακές πωλήσεις.Υπάρχει κάποια απόφαση για το τέλος επιτηδεύματος για αυτές τις περιπτώσεις?.Αν δεν κάνει εμπορικές πράξεις θα του επιβληθεί τέλος επιτηδεύματος?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι κάποιος θέλει να ιδρύσει πολιτιστικό σύλογο (φίλων μουσικής ,χορού κ.τ.λ.π),που μπορεί να  κάνει περιστασιακές πωλήσεις.Υπάρχει κάποια απόφαση για το τέλος επιτηδεύματος για αυτές τις περιπτώσεις?.Αν δεν κάνει εμπορικές πράξεις θα του επιβληθεί τέλος επιτηδεύματος?Ευχαριστώ.

 

Δείτε αν θέλετε το άρθρο 31 του ν.3986/11 όπως ισχύει.

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η γνώμη μου είναι ότι αν κάνει πωλήσεις έστω και περιστασιακά θα έχει τέλος επιτηδεύματος (δεν εμπίπτει στην πληθυσμιακή απαλλαγή).Αν τα μοναδικά έσοδα είναι οι συνδρομές των μελών  για να καλύπτουν τα έξοδα του συλόγου δεν ασκείται επιτήδευμα άρα δεν θα πρέπει να έχει τέλος .Κάποιος συνάδελφος που  έχει μη κερδοσκοπικούς συλλόγους να δώσει τα φώτα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Θεωρείς ότι εμπίπτει στην αστική μη κερδοσκοπική εταιρία?

 

Εσείς τι θεωρείτε;

Ποια είναι η άποψή σας;

Ποιος θα είναι ο σκοπός του συλλόγου που θα ιδρύσει;

Θα υπάρχει κερδοσκοπική δραστηριότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο σκοπός δεν θα είναι κερδοσκοπικός.Αρα νομίζω ότι αν δεν κάνει περιστασιακές πωλήσεις δεν τίθεται θέμα επιβολής τέλους.Αντίθετα αν κάνει πωλήσεις τίθεται σαφώς θέμα τέλους επιτηδεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...