Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγρότης χωρίς " βιβλία " και υποβολή φορολογική δήλωση 2014


cathy

Ερώτηση

καλημέρα και καλό μήνα ( αν και ξεκίνησε θεό στραβά )

είναι μια γυναίκα με μαγαζί με λευκά είδη , ασφαλισμένη στο ΟΓΑ και δηλώνει ταυτόχρονα μέχρι πέρσι κάποια αγροτικά ( κατσίκια , κότες , λαγούς και λίγες ελιές ) στο γνωστό  πινακακί ( Ε1 ).

 

1) φέτος πως θα υπολογίσουμε τα κέρδη απο τα αγροτικά ;;

 

2) θα πρέπει να ενσωματώσω στο Ε3 του μαγαζιού τα κέρδη απο τις κότες ( ανέκδοτο μου ακούγεται ) ;;

 

3) πως θα υπολογίσω τα αγροτικά = με υπεύθυνη δήλωση  , με τι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ και καλά κουράγια . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αγροτης που ειναι στο κανονικο καθεστως μπορει να κανει μεταβολη στο μητρωο τελος του ετους να παει στο ειδικο καθεστως?(αν ειναι κατω απο 5 χιλιαδες επισοτησεις ΄'η 15 χιλιαδες τζιρο;;) θα μου πειτε και οι 2 με 13% πανε και οι δε του κανονικου εχουν και δικαιωμα εσοδα μειον εξοδα,(οπως ολοικαι του ειδικου θα μου πειτε), Μηπως φορολογησουν τις επιδοτησεις σε αυτους που ειναι κανονικου καθεστωτος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγροτης που ειναι στο κανονικο καθεστως μπορει να κανει μεταβολη στο μητρωο τελος του ετους να παει στο ειδικο καθεστως?(αν ειναι κατω απο 5 χιλιαδες επισοτησεις     ΚΑΙ  *  η 15 χιλιαδες τζιρο; ;) θα μου πειτε και οι 2 με 13% πανε και οι δε του κανονικου εχουν και δικαιωμα εσοδα μειον εξοδα,(οπως ολοικαι του ειδικου θα μου πειτε), Μηπως φορολογησουν τις επιδοτησεις σε αυτους που ειναι κανονικου καθεστωτος ....

* θα πρεπει να συντρεχουν και οι 2 προυποθεσεις

Οι ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙς ΕΩς ΚΑΙ 12000 ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕς ΓΙΑ ΟΛΟΥς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oλοι εκεινοι που παιρνουν επιδοτηση κατω των 5000 και παραλληλα εχουν καποια αλλη δραστηριοτητα (πχ εμποροι ,δικηγοροι,ενοικιαζομενα)

 

1) θα πρεπει να δηλωθουν στο Μητρωο ειδικου καθεστωτος?

2)Στο Ε3 που θα υποβαλουν για την αλλη δραστηριοτητα θα συμπληρωσουν και την στηλη των αγροτικων (επιδοτησεις ,τιμολογια παροχης ,Τιμολογια απο gaia κλπ) και δηλωνουν ΚΑΔ 01000000 ?

3)Τα τιμολογια ολα αυτα που αφορουν τα αγροτικα θα τα παρακολουθουν ανεξαρτητα απο την κυρια δραστηριοτητας τους?Δ χρειαζεται δηλ να καταχωρηθουν στο βιβλια τους?

1)φυσικα και πρεπει να μπει στο ειδικο καθεστως

2)στο ε3 θα βαλει στα αγροτικα τις επιδοτησεις και θα βαλει οτι αλλα αγροτικα εσοδα εξοδα εχει, Εφοσον δεν ειναι σε κανενα καθεστος και δεν χρησιμοποιει και καδ αλλης δραστηριοτητας θα βαλει το 99999998

3)εγω τα παραλουθω ξεχωριστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)φυσικα και πρεπει να μπει στο ειδικο καθεστως...Καπου διαβασα εδω οτι εφοσον εχει κυρια δρατηριοτητα δεν μπορει να δηλωθει και σαν ειδικου ,ισχυει ?Εχει να κανει το ενα με το αλλο?

2)στο ε3 θα βαλει στα αγροτικα τις επιδοτησεις και θα βαλει οτι αλλα αγροτικα εσοδα εξοδα εχει, Εφοσον δεν ειναι σε κανενα καθεστος και δεν χρησιμοποιει και καδ αλλης δραστηριοτητας θα βαλει το 99999998 ...Εφοσον πρεπει να κανει εναρξη στο ειδικο εως 31/12/2015 για τη χρηση του 2014 δε θα δηλωσει 010000000 ειδικου ΚΑΔ?Δεν ειναι αφανει αγρτοης...

3)εγω τα παραλουθω ξεχωριστα!Ξεχωριστα , με ξεχωριστες στηλες μεσα στο βιβλιο?Η δεν τα βαζετε καθολου στο Βιβλιο εφοσον απαλλασονται απ την υποχρεωση τηρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)απο του χρονου αν δεν ειναι επαγγελματιας αγροτης συμφωνα με τον νεο καπ δεν θα ξαναπαρει  επιδοτηση!

2)ειναι αφανεις αγροτηςη αποψη μου εινι οτι η χρηση του 14 περασε και αυτος δεν ηταν στ ειδικο

3)ξεχωριστα βιβλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)απο του χρονου αν δεν ειναι επαγγελματιας αγροτης συμφωνα με τον νεο καπ δεν θα ξαναπαρει  επιδοτηση! ?

2)ειναι αφανεις αγροτηςη αποψη μου εινι οτι η χρηση του 14 περασε και αυτος δεν ηταν στ ειδικο Οι ειδικου εχουν τυη δυνατοτητα να δηλωθουν στο Μητρωο εως 31/12/15..αφανεις πως θα ειναι εφοσον παιρνει επιδοτηση?

3)ξεχωριστα βιβλια!  ?? Οι ειδικου εχουν απαλλαγη για τηρηση βιβλιων

 

 

Νεο Καπ τιο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε,

 

Η  υποχρέωση βιβλίων κανονικού καθεστώτος  (άρα και το αν πρέπει να υποβάλλεις δηλώσεις ΦΠΑ),  είναι εδώ: 

 

 

ΠΟΛ.1281/30.12.2013 Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων των αγροτών του ειδικού καθεστώτος

(…)

 

            1. Απαλλάσσονται, από 1.1.2014, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α., σύμφωνα με το άρθρο 41 του Κώδικα Φ.Π.Α. (ν.2859/2000), όπως ισχύει, οι οποίοι πραγματοποίησαν κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, από την πώληση αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και την παροχή αγροτικών υπηρεσιών, ακαθάριστα έσοδα, κατώτερα των δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ και έλαβαν δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης κατώτερα των πέντε χιλιάδων (5.000).

(…)

 

Εφόσον έχει ενιαία ενίσχυση κάτω από το όριο των 5.000 ευρώ δεν είναι υπόχρεος βιβλίων άρα δεν υποχρεούται και σε δηλώσεις ΦΠΑ και με την προϋπόθεση να μην έχει και έσοδα > 15.000 όπως λέει λίγες λέξεις πριν. Άρα αφού παίρνει επιδοτήσεις πρέπει να είναι στο ειδικό καθεστώς.

 

 

Εσύ όμως τυγχάνει να είσαι ήδη στο κανονικό λόγω των τουριστικών μεταφορών.

 

Εδώ αρχίζουν τα τρελά. Το Υπουργείο, οι Δ.Ο.Υ. ακόμα και συμβουλευτικές υπηρεσίες όπως της epsilon net λένε ότι δεν πρέπει να έχει βιβλία και ΦΠΑ για το αγροτικό επειδή δεν υπερβαίνει το όριο. Το αναφέρει και μια σχετική εγκύκλιος. Άρα πρέπει να μείνει στο ειδικό καθεστώς.

 

Πως όμως μπορεί να μπεί στο ειδικό καθεστώς (αγρότικά) ταυτόχρονα με το κανονικό καθεστώς (τουριστικά);

 

Εαν καποιος εχει δηλωθει στο Μητρωο με οποιαδηποτε δραστηριοτητα (παροχης,ενοικαζ.δωματια ,δικηγορος ) κ με βαση την επιδοτηση του πχ 2500,00 πρεπει να δηλωθει στο Ειδικο ,δεν γινεται?

 

Και αυτη τη δραστηριοτητα των αγροτικων την αποτυπωνει παραλληλα στο βιβλιο που τυπωνει για τη δραστηριοτητα του την αλλη?Αφου οι Ειδικου εχουν απαλλαγη./...

 

Αν μου το βρείς σφύρα μου κλέφτικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε,

 

Η  υποχρέωση βιβλίων κανονικού καθεστώτος  (άρα και το αν πρέπει να υποβάλλεις δηλώσεις ΦΠΑ),  είναι εδώ: 

 

 

ΠΟΛ.1281/30.12.2013 Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων των αγροτών του ειδικού καθεστώτος

(…)

 

            1. Απαλλάσσονται, από 1.1.2014, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α., σύμφωνα με το άρθρο 41 του Κώδικα Φ.Π.Α. (ν.2859/2000), όπως ισχύει, οι οποίοι πραγματοποίησαν κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, από την πώληση αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και την παροχή αγροτικών υπηρεσιών, ακαθάριστα έσοδα, κατώτερα των δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ και έλαβαν δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης κατώτερα των πέντε χιλιάδων (5.000).

(…)

 

Εφόσον έχει ενιαία ενίσχυση κάτω από το όριο των 5.000 ευρώ δεν είναι υπόχρεος βιβλίων άρα δεν υποχρεούται και σε δηλώσεις ΦΠΑ και με την προϋπόθεση να μην έχει και έσοδα > 15.000 όπως λέει λίγες λέξεις πριν. Άρα αφού παίρνει επιδοτήσεις πρέπει να είναι στο ειδικό καθεστώς.

 

 

Εσύ όμως τυγχάνει να είσαι ήδη στο κανονικό λόγω των τουριστικών μεταφορών.

 

Εδώ αρχίζουν τα τρελά. Το Υπουργείο, οι Δ.Ο.Υ. ακόμα και συμβουλευτικές υπηρεσίες όπως της epsilon net λένε ότι δεν πρέπει να έχει βιβλία και ΦΠΑ για το αγροτικό επειδή δεν υπερβαίνει το όριο. Το αναφέρει και μια σχετική εγκύκλιος. Άρα πρέπει να μείνει στο ειδικό καθεστώς.

 

Πως όμως μπορεί να μπεί στο ειδικό καθεστώς (αγρότικά) ταυτόχρονα με το κανονικό καθεστώς (τουριστικά);

 

Εαν καποιος εχει δηλωθει στο Μητρωο με οποιαδηποτε δραστηριοτητα (παροχης,ενοικαζ.δωματια ,δικηγορος ) κ με βαση την επιδοτηση του πχ 2500,00 πρεπει να δηλωθει στο Ειδικο ,δεν γινεται?

 

Και αυτη τη δραστηριοτητα των αγροτικων την αποτυπωνει παραλληλα στο βιβλιο που τυπωνει για τη δραστηριοτητα του την αλλη?Αφου οι Ειδικου εχουν απαλλαγη./...

 

Αν μου το βρείς σφύρα μου κλέφτικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νεο Καπ τιο ειναι?

1)γκουγκλαρε το

2)εφοσον δεν ειναι σε κανενα καθεστως ειναι αφανης!για φετος τα πηρε!για του χρονου ποιος ξερεις?????

3)το γεγονος οτι απαλλασετε απο την τηρηση βιβλιων σημαινει οτι δεν δηλωνει αγροτικα εσοδα και εξοδα?απο που τα  βγαζεις τοτε?εγω το βιβλιο το κραταω για δικια μου ευκολια οχι σαν επισημο στοιχειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Συνάδελφε,

 

Η  υποχρέωση βιβλίων κανονικού καθεστώτος  (άρα και το αν πρέπει να υποβάλλεις δηλώσεις ΦΠΑ),  είναι εδώ: 

 

 

ΠΟΛ.1281/30.12.2013 Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων των αγροτών του ειδικού καθεστώτος

(…)

 

            1. Απαλλάσσονται, από 1.1.2014, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α., σύμφωνα με το άρθρο 41 του Κώδικα Φ.Π.Α. (ν.2859/2000), όπως ισχύει, οι οποίοι πραγματοποίησαν κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, από την πώληση αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και την παροχή αγροτικών υπηρεσιών, ακαθάριστα έσοδα, κατώτερα των δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ και έλαβαν δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης κατώτερα των πέντε χιλιάδων (5.000).

(…)

 

Εφόσον έχει ενιαία ενίσχυση κάτω από το όριο των 5.000 ευρώ δεν είναι υπόχρεος βιβλίων άρα δεν υποχρεούται και σε δηλώσεις ΦΠΑ και με την προϋπόθεση να μην έχει και έσοδα > 15.000 όπως λέει λίγες λέξεις πριν. Άρα αφού παίρνει επιδοτήσεις πρέπει να είναι στο ειδικό καθεστώς.

 

 

Εσύ όμως τυγχάνει να είσαι ήδη στο κανονικό λόγω των τουριστικών μεταφορών.

 

Εδώ αρχίζουν τα τρελά. Το Υπουργείο, οι Δ.Ο.Υ. ακόμα και συμβουλευτικές υπηρεσίες όπως της epsilon net λένε ότι δεν πρέπει να έχει βιβλία και ΦΠΑ για το αγροτικό επειδή δεν υπερβαίνει το όριο. Το αναφέρει και μια σχετική εγκύκλιος. Άρα πρέπει να μείνει στο ειδικό καθεστώς.

 

Πως όμως μπορεί να μπεί στο ειδικό καθεστώς (αγρότικά) ταυτόχρονα με το κανονικό καθεστώς (τουριστικά);

 

Εαν καποιος εχει δηλωθει στο Μητρωο με οποιαδηποτε δραστηριοτητα (παροχης,ενοικαζ.δωματια ,δικηγορος ) κ με βαση την επιδοτηση του πχ 2500,00 πρεπει να δηλωθει στο Ειδικο ,δεν γινεται?

 

Και αυτη τη δραστηριοτητα των αγροτικων την αποτυπωνει παραλληλα στο βιβλιο που τυπωνει για τη δραστηριοτητα του την αλλη?Αφου οι Ειδικου εχουν απαλλαγη./...

 

Αν μου το βρείς σφύρα μου κλέφτικά.  

 

βαζεις σαν κυρια δραστηριοτητα το τουριστικο σαν δευτερευουσα τον καδ του αγροτη ειδικου καθεστωτος!

ειπαμε απο την στιγμη που παιρνει επιδοτηση πρεπει να γινει επαγελματιας αγρτοης αν θελει να ξαναπαρει!

Επειδη οι ειδικου εχουν απαλλαγη δεν σου απαγορευειε κανενας να κρατας βιβλια ακομα και να στειλεις 3μηνα φπα!η εφαρμογη ειναι ανοιχτη!η δραστηριοτητα του αγροτη με του τουριστικου γραφειου ειναι τελειως διαφορετικες η μια απο την αλλη και θα φορολογηθουν αυτοτελως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)γκουγκλαρε το Χριστε μου...πρεπει εγω τωρα να γνωριζω ολη αυτη νομοθεσια ?Εσεις εχετε ασχοληθει και διαβασει ολα αυτα γυρω απο το ΚΑΠ?

2)εφοσον δεν ειναι σε κανενα καθεστως ειναι αφανης!

Μα ειναι λαθος που δεν ειναι στο ειδικο ,με βαση τη νομοθεσια ηταν υποχρεωμενος να ειναι στο ειδικο εφοσον λαμβανει επιδοτηση...αρα θα πρεπει να ενταχθεςι εως 31/12/2015...δεν ειναι αφανεις λοιπον....για φετος τα πηρε!για του χρονου ποιος ξερεις?????

3)το γεγονος οτι απαλλασετε απο την τηρηση βιβλιων σημαινει οτι δεν δηλωνει αγροτικα εσοδα και εξοδα?απο που τα  βγαζεις τοτε?εγω το βιβλιο το κραταω για δικια μου ευκολια οχι σαν επισημο στοιχειο!

Δε λεω αυτο...Λεω οτι εφοσον οι ειδικου απαλλασονται απ την τηρηση βιβλιων ,τα παραστατικα που λαμβανουν θα πρεπει να τα καταχωρουν στα επισημα βιβλια της αλλης δραστηριοτητας τους?Αυτο ειναι το ερωτημα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βαζεις σαν κυρια δραστηριοτητα το τουριστικο σαν δευτερευουσα τον καδ του αγροτη ειδικου καθεστωτος! Δεν υπαρχει προβλημα δηλδη?

ειπαμε απο την στιγμη που παιρνει επιδοτηση πρεπει να γινει επαγελματιας αγρτοης αν θελει να ξαναπαρει! ΟΚ..ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ,ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΗΚΑΜΕ <_<

Επειδη οι ειδικου εχουν απαλλαγη δεν σου απαγορευειε κανενας να κρατας βιβλια ακομα και να στειλεις 3μηνα φπα!η εφαρμογη ειναι ανοιχτη!η δραστηριοτητα του αγροτη με του τουριστικου γραφειου ειναι τελειως διαφορετικες η μια απο την αλλη και θα φορολογηθουν αυτοτελως!Το γνωριζω αυτο...αυτο που ρωταω ειναι ,πρεπει στις εκτυπωσεις  των βιβλιων να αναφερονται κ τα παρασταστικα των αγροτικων ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1)γκουγκλαρε το Χριστε μου...πρεπει εγω τωρα να γνωριζω ολη αυτη νομοθεσια ?Εσεις εχετε ασχοληθει και διαβασει ολα αυτα γυρω απο το ΚΑΠ?

2)εφοσον δεν ειναι σε κανενα καθεστως ειναι αφανης!

Μα ειναι λαθος που δεν ειναι στο ειδικο ,με βαση τη νομοθεσια ηταν υποχρεωμενος να ειναι στο ειδικο εφοσον λαμβανει επιδοτηση...αρα θα πρεπει να ενταχθεςι εως 31/12/2015...δεν ειναι αφανεις λοιπον....για φετος τα πηρε!για του χρονου ποιος ξερεις?????

3)το γεγονος οτι απαλλασετε απο την τηρηση βιβλιων σημαινει οτι δεν δηλωνει αγροτικα εσοδα και εξοδα?απο που τα  βγαζεις τοτε?εγω το βιβλιο το κραταω για δικια μου ευκολια οχι σαν επισημο στοιχειο!

Δε λεω αυτο...Λεω οτι εφοσον οι ειδικου απαλλασονται απ την τηρηση βιβλιων ,τα παραστατικα που λαμβανουν θα πρεπει να τα καταχωρουν στα επισημα βιβλια της αλλης δραστηριοτητας τους?Αυτο ειναι το ερωτημα μου

γλυκια μου λεμε τα ιδια πραγματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

βαζεις σαν κυρια δραστηριοτητα το τουριστικο σαν δευτερευουσα τον καδ του αγροτη ειδικου καθεστωτος! Δεν υπαρχει προβλημα δηλδη?

ειπαμε απο την στιγμη που παιρνει επιδοτηση πρεπει να γινει επαγελματιας αγρτοης αν θελει να ξαναπαρει! ΟΚ..ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ,ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΗΚΑΜΕ <_<

Επειδη οι ειδικου εχουν απαλλαγη δεν σου απαγορευειε κανενας να κρατας βιβλια ακομα και να στειλεις 3μηνα φπα!η εφαρμογη ειναι ανοιχτη!η δραστηριοτητα του αγροτη με του τουριστικου γραφειου ειναι τελειως διαφορετικες η μια απο την αλλη και θα φορολογηθουν αυτοτελως!Το γνωριζω αυτο...αυτο που ρωταω ειναι ,πρεπει στις εκτυπωσεις  των βιβλιων να αναφερονται κ τα παρασταστικα των αγροτικων ή οχι?

 

τι προβλημα να υπαρχει!ειπαμε το προβλημα ειναι να μην βαλεις καδ ειδικου!ναι η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να φαινονται και τα παραστατικα των αγροτικων για δικη σου εξυπηρετηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι προβλημα να υπαρχει!ειπαμε το προβλημα ειναι να μην βαλεις καδ ειδικου!ναι η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να φαινονται και τα παραστατικα των αγροτικων για δικη σου εξυπηρετηση!

Ναι,το ιδιο λεγαμε ...αρα ,ειδικου εναρξη και καταχωρηση τιμολογιων κανονικα και αντε ξανατυπωσε βιβλια...και αντε κ στον ανεμο πια με τους αγροτες...και ακρη δε βγαινει ρε παιδια...Μα το Δια,μια ζωη τροποιητικες μας βλεπω να κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Θα ήθελα μια επιβεβαίωση σε αγρότη φυσικό πρόσωπο(χωρις έναρξη ως ειδικου καθεστώτος/δεν παίρνει επιδοτήσεις) στο Ε3
θα συμπληρώσω τις εισφορές που έχει πληρώσει στον ΟΓΑ ,ότι έχει πουλήσει σε ιδιώτες σαν έσοδα και  έξοδα αν έχει σωστά;;....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Μητρωο παντως που πηρα τηλ το πρωι μου ειπαν οτι εφοσον καποιος ειναι ενταγμενος ηδη στο κανονικο καθεστως δεν μπορει να αιτηθει για δευτερ.δραστηριοτητα στο ειδικο...θα δηλωσει εναν καδ (αυτο που καλλιεργει ) και θα υπαρχει ως δευτερ.δραστηρ.απο σημερα και επειτα ,δε χρειαζεται αναδρομικα...

Αρα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Θα ήθελα μια επιβεβαίωση σε αγρότη φυσικό πρόσωπο(χωρις έναρξη ως ειδικου καθεστώτος/δεν παίρνει επιδοτήσεις) στο Ε3

θα συμπληρώσω τις εισφορές που έχει πληρώσει στον ΟΓΑ ,ότι έχει πουλήσει σε ιδιώτες σαν έσοδα και  έξοδα αν έχει σωστά;;....... 

 

Σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή έχω μπερδευτεί με αυτά τα τιμολόγια ελαιοτριβείου κάποιος αν μπορεί να με βοηθήσει.. Έχει ένα γενικό σύνολο και δίπλα εισπρακτέο ποσό. Ποιο είναι το έξοδο που πρέπει να περαστεί στο Ε3 για τον αγρότη (μη ενταγμένο);;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή έχω μπερδευτεί με αυτά τα τιμολόγια ελαιοτριβείου κάποιος αν μπορεί να με βοηθήσει.. Έχει ένα γενικό σύνολο και δίπλα εισπρακτέο ποσό. Ποιο είναι το έξοδο που πρέπει να περαστεί στο Ε3 για τον αγρότη (μη ενταγμένο);;

ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του γενικου συνολου κ του εισπρακτεου; προκειται για καποια εξοδα; εκπτωση; τι ακριβως ειναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του γενικου συνολου κ του εισπρακτεου; προκειται για καποια εξοδα; εκπτωση; τι ακριβως ειναι; 

ούτε εγώ το έχω καταλάβει, στην αρχή βγαίνει ένα γενικό σύνολο (130 ευρώ) με βάση την ποσότητα του λαδιού κλπ και από δίπλα λέει εισπρακτέο ποσό 27 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγροτης με επιδοτηση ανω των 5000,00 με υποχρεωση για ενταξη στο κανονικο αρνηθηκε και παραμενει στο ειδικο...

 

Εγω συντασω Ε3 ,βαζω την επιδοτηση που μου εμφανιζει ο οπεκεπε ,τιμολγια δεν εχει ουτε εσοδα ουτε εξοδα....και προχωραω...μπορω να κανω κατι διαφορετικο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ούτε εγώ το έχω καταλάβει, στην αρχή βγαίνει ένα γενικό σύνολο (130 ευρώ) με βάση την ποσότητα του λαδιού κλπ και από δίπλα λέει εισπρακτέο ποσό 27 ευρώ. 

"το εισπρακτεο συνολο ειναι η δακοκτονια και το φπα της συναλλαγης (που θεωρουνται επιστρεπτεα απο τον αγροτη) ενω το γενικο συνολο ειναι ολα τα εξοδα που εκανε το ελαιοτριβειο για τη συνθλιψη του ελαιοκαρπου, αρα το εισπρακτεο συνολο ειναι εσοδο του ελαιοπαραγωγου και το γενικο συνολο ειναι εξοδο στο ελαιοτριβειο"

απαντηση του ελαιοτριβειου...δεν ξερω αν ειναι λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε σεις,

μην το ψυριζετε τοσο πολυ πια!!!

Ελεος !!!

 

Εδω εχουμε παπουδες και γιαγιαδες που οταν τους λες φερε μου τιμολογια

σου λενε 

τι ναι αυτο πιδακι μ??

 

Συμβουλη

Ασχοληθειτε σοβαρα με σοβαρους αγροτες

Παπουδες, γιαγιαδες και λοιπους μαου μαου, στειλτε τους στον βαρουφακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...