Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγρότης χωρίς " βιβλία " και υποβολή φορολογική δήλωση 2014


cathy

Ερώτηση

καλημέρα και καλό μήνα ( αν και ξεκίνησε θεό στραβά )

είναι μια γυναίκα με μαγαζί με λευκά είδη , ασφαλισμένη στο ΟΓΑ και δηλώνει ταυτόχρονα μέχρι πέρσι κάποια αγροτικά ( κατσίκια , κότες , λαγούς και λίγες ελιές ) στο γνωστό  πινακακί ( Ε1 ).

 

1) φέτος πως θα υπολογίσουμε τα κέρδη απο τα αγροτικά ;;

 

2) θα πρέπει να ενσωματώσω στο Ε3 του μαγαζιού τα κέρδη απο τις κότες ( ανέκδοτο μου ακούγεται ) ;;

 

3) πως θα υπολογίσω τα αγροτικά = με υπεύθυνη δήλωση  , με τι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ και καλά κουράγια . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συγνώμη που το ρωτάω και εδώ αλλά:

Ο καδ για τους αγρότες ειδικου 1000000 βγάζει σφάλμα στο Ε3:ΔΕΝ ΔΩΣΑΤΕ ΝΕΟ ΚΑΔ Ή ΔΩΣΑΤΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΔ

 

Τι κάδ βάζουμε στου ειδικού καθεστώτος;;;

τελικά βαζουμε:01000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ !!!

 

ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΕΙΠΑΝ  ΟΤΙ  ΘΑ  ΠΑΡΟΥΝ  ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ  ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ  (ΕΝΟΙΚΙΟ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ  ΓΗΣ)  ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ

 

ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ,  ΑΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ , ΘΑ ΠΟΛ/ΣΟΥΝ,  ΘΑ ΔΙΑΙΡΕΣΟΥΝ  : 12  ΓΙΑ  ΝΑ ΒΓΕΙ  ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ " ΕΝΟΙΚΙΟ " ΤΟΥ  ΜΗΝΑ

 

(ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ)  π.χ   19,35  χ 2 στρεμματα = 38,70         38,70 : 12 = 3,225  ο μήνας   χ 12  μήνες = ενοίκιο  ιδιοχρησιμοποίησης για

 

το  Ε2  -    μεταφορα  στο  Ε1   έσοδο   και  στο  Ε3  έξοδο.

 

38,70:12=3,225    3,225X12 μήνες=38,70.  Και με το παλιό το σύστημα να πάμε, αν ο πίνακας έχει 19,35 και έχουμε 2 στρέματα βάζουμε 38,70.

 

Που βοηθάει ακριβώς;;; Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

38,70:12=3,225    3,225X12 μήνες=38,70.  Και με το παλιό το σύστημα να πάμε, αν ο πίνακας έχει 19,35 και έχουμε 2 στρέματα βάζουμε 38,70.

 

Που βοηθάει ακριβώς;;; Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι σωστά.

Εντάξει σου λέει πως πρέπει να το διαιρέσεις / 12 για να μπεί το μηνιαίο μίσθωμα στο Ε2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγρότης (ειδικός) εκτός των αγροτεμαχίων του που άντε και βρήκαμε πώς θα βγεί η ρημάδα η αντικειμενική, καλλιεργεί και σε οικόπεδο εντός του οποίου υπάρχει και κτίσμα...εκεί πώς θα βγεί η ΑΑ? (ή είναι τόσο εύκολο και εγώ δεν το έχω πάρει είδηση?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ίσως μια καλή λύση για να ξεμπλοκάρουμε είναι να πάρουμε τα περσυνά ενοίκια των πινάκων...όπως αναφέρει και η katerin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισως  η καλυτερη λυση ειναι να περιμενουμε να δωσει τη  ΛΥΣΗ   , που ετοιμαζει το  υπ .οικ.

 

αν ακουσα καλα ,    εχθες στο σεμιν   εφεεα -- novotel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγρότης (ειδικός) εκτός των αγροτεμαχίων του που άντε και βρήκαμε πώς θα βγεί η ρημάδα η αντικειμενική, καλλιεργεί και σε οικόπεδο εντός του οποίου υπάρχει και κτίσμα...εκεί πώς θα βγεί η ΑΑ? (ή είναι τόσο εύκολο και εγώ δεν το έχω πάρει είδηση?)

 

πιο εύκολο δεν γινεται, χρυσές ντομάτες θα βγαζει :D

 

Εκκαθάριση ΕΝΦΙΑ, κοψε ραψε κι το εβγαλες

 

 

http://www.enfia.gr/calc.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

 

Ο ΕΝΦΙΑ δεν βγάζει αντικειμενικές , ο ΦΑΠ όμως έχει. Αλλά δεν θυμάμαι εάν είχαν αξίες τα αγροτεμάχια στον ΦΠΑ (2013 και πριν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

 

Ο ΕΝΦΙΑ δεν βγάζει αντικειμενικές , ο ΦΑΠ όμως έχει. Αλλά δεν θυμάμαι εάν είχαν αξίες τα αγροτεμάχια στον ΦΠΑ (2013 και πριν). 

 

ναι λεμε για τα εντος σχεδιου, Ενφια εχει Αξια ακινήτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πιο εύκολο δεν γινεται, χρυσές ντομάτες θα βγαζει :D

 

Εκκαθάριση ΕΝΦΙΑ, κοψε ραψε κι το εβγαλες

 

 

http://www.enfia.gr/calc.aspx

σε ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την πολ.1110/7.4.95:
Διευκρινίζεται ότι η τυχόν απόκτηση, από τον κατά κύριο επάγγελμα αγρότη, εισοδήματος, που δεν προέρχεται από την άσκηση της γεωργικής εκμετάλλευσης (όπως ενοίκια ακινήτων, μερίσματα μετοχών ανωνύμων εταιριών κ.λπ.), ανεξαρτήτως του ύψους αυτού του εισοδήματος, δεν ασκεί επίδραση στο χαρακτηρισμό του
φορολογουμένου ως κατά κύριο επάγγελμα αγρότη.
 

Γνωρίζει κάποιος αν το παραπάνω συνεχίζει να ισχύει ή έχει αλλάξει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΚΑΔ για τα φυσικά πρόσωπα μισθωτοί ή συνταξιούχοι που έχουν επιδότηση-ενίσχυση έστω 500,00 είναι  999999998  ή  99999998.

Για μη ενταγμένους σε κανονικό/ειδικό, 8 9άρια κι 1 8άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ έτσι ξέρω   SOTIRIOS  αλλά δεν δέχεται με 9 ψηφία.Σε ευχαριστώ για την ανταποκρισή σου στο ερωτημά μου.

7 ενιαρια και ενα 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω δυο βασικά ζητήματα που δεν μπορώ να προχωρήσω χωρίς μα λυθούν

 

1) Συναλλαγές μεταξύ μη υπόχρεων

Αγρότης κανονικού καθ. για τις αγορές που θα πραγματοποιήσει απο ειδικού καθ. ή απο ιδιώτες θα εκδώσει τίτλος κτήσης.

Αγρότης ειδικού καθεστώς για τις αγορές που πραγματοποιεί απο άλλους αγρότες ειδικού καθ. ή για αγορές απο ιδιώτες τι παραστατικό θα έχει?

Αγρότης που δεν είναι ουτε ειδικού ούτε κανονικού και έχει αγορά απο ιδιώτη που αφορά την αγροτική δραστηριότητα πως θα το αποδείξει? 

 

2) Απογραφές αγροτών που δεν είναι κανονικού καθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω δυο βασικά ζητήματα που δεν μπορώ να προχωρήσω χωρίς μα λυθούν

 

1) Συναλλαγές μεταξύ μη υπόχρεων

Αγρότης κανονικού καθ. για τις αγορές που θα πραγματοποιήσει απο ειδικού καθ. ή απο ιδιώτες θα εκδώσει τίτλος κτήσης.

Αγρότης ειδικού καθεστώς για τις αγορές που πραγματοποιεί απο άλλους αγρότες ειδικού καθ. ή για αγορές απο ιδιώτες τι παραστατικό θα έχει?

Αγρότης που δεν είναι ουτε ειδικού ούτε κανονικού και έχει αγορά απο ιδιώτη που αφορά την αγροτική δραστηριότητα πως θα το αποδείξει? 

 

2) Απογραφές αγροτών που δεν είναι κανονικού καθ.

1) ο αγροτης του κανονικου καθεστωτος για αγορς απο ειδικου καθεστωτος καλυπτετε με τιμολογιο αγορας!για αγορα απο ιδωτη τιτλο κτησης!ο αγροτης του ειδικου που αγοραζει απο ειδικου καλυπτετε με συγκεντρωτικο τιμολογιο πωλησης αυτου που αγοραζει μιας και του ειδικου δεν υποχρεουνται στην εκδοση συνοδευτικου εγγραφου!Αλλα αν θελει μπορει να εκδοσει δεν του το απαγορευει κανεις!απλα αγοραζει ενα δελτιο!Η αγοραπωλησια απο ιδιωτη σε ιδιωτη δεν βρισκω τον τροπο και τον λογο να αποδειχθει!

2)που κολλατε στην απογραφη ειδικου?   Αυτο δεν σημαινει οτι δεν τα εχουν κανει σκατα με τους αγροτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

α. Για να κάνει έναρξη ο συνταξιούχος ως αγρότης κανονικού καθεστώτος θα πρέπει να περνάει τα 15.000 εισόδημα ή 5.000 επιδοτήσεις.(Εκεί θα έχει βιβλία - ΦΠΑ - Φορολ. κέρδη =  έσοδα μείον έξοδα *13% -συγκεντρωτικές εσόδων και εξόδων

 

β. Αν δεν υπάγεται στο α. και λαμβάνει έστω και ένα ευρώ επιδότηση ή να παίρνει επιστροφή ΦΠΑ από τα αγροτικά του πρέπει να γραφτεί στο μητρώο ώς αγρότης ειδικού καθεστώτος (Εκεί ΔΕΝ θα έχει βιβλία - ΦΠΑ θα παίρνει αποκοπή (επιστροφή) δεν θα υποβάλει δηλαδή δηλώσεις - Φορολ. κέρδη = έσοδα μείον έξοδα *13% -συγκεντρωτικές μόνο εξόδων

 

γ. Αν δεν υπάγεται ούτε στο α. ούτε στο β. δεν υποχρεούται να γραφει στην Δ.Ο.Υ. (Εκεί ΔΕΝ θα έχει βιβλία - δεν θα ε΄χει δηλώσεις ΦΠΑ ούτε θα παίρνει επιστροφή - Φορολ. κέρδη = έσοδα μείον έξοδα *13% -δεν υποβάλλει συγκεντρωτικές 

Η Αποζημίωση, σε συνταξιούχο του δημοσίου,  από ΕΛΓΑ  (μόνο αυτή έχει ληφθεί χωρίς πωλήσεις – έξοδα) σε ποια περίπτωση εντάσσεται ???  Μόνο 908/Ε3 ??

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την  απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Αποζημίωση, σε συνταξιούχο του δημοσίου,  από ΕΛΓΑ  (μόνο αυτή έχει ληφθεί χωρίς πωλήσεις – έξοδα) σε ποια περίπτωση εντάσσεται ???  Μόνο 908/Ε3 ??

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την  απάντηση

Καλησπέρα κωδικός 909 στο ε3 είναι νέος κωδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπες στο ε3 του taxis και θα τον δεις δίπλα από τον 908

 

έχεις δίκιο

 

χεαεχαεαχχεα το 908 το χώρισαν στα 2

 

χαμος καθε μερα

 

αρα εκει μπαίνουν μονο αποζημιώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...