Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγρότης χωρίς " βιβλία " και υποβολή φορολογική δήλωση 2014


cathy

Ερώτηση

καλημέρα και καλό μήνα ( αν και ξεκίνησε θεό στραβά )

είναι μια γυναίκα με μαγαζί με λευκά είδη , ασφαλισμένη στο ΟΓΑ και δηλώνει ταυτόχρονα μέχρι πέρσι κάποια αγροτικά ( κατσίκια , κότες , λαγούς και λίγες ελιές ) στο γνωστό  πινακακί ( Ε1 ).

 

1) φέτος πως θα υπολογίσουμε τα κέρδη απο τα αγροτικά ;;

 

2) θα πρέπει να ενσωματώσω στο Ε3 του μαγαζιού τα κέρδη απο τις κότες ( ανέκδοτο μου ακούγεται ) ;;

 

3) πως θα υπολογίσω τα αγροτικά = με υπεύθυνη δήλωση  , με τι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ και καλά κουράγια . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αγροτης με επιδοτηση ανω των 5000,00 με υποχρεωση για ενταξη στο κανονικο αρνηθηκε και παραμενει στο ειδικο...

 

Εγω συντασω Ε3 ,βαζω την επιδοτηση που μου εμφανιζει ο οπεκεπε ,τιμολγια δεν εχει ουτε εσοδα ουτε εξοδα....και προχωραω...μπορω να κανω κατι διαφορετικο...?

να σου κανει μια υπευθυνη δηλωση οτι ελαβε γνωση για την υποχρεωση του ως προς την ενταξη στο κανονικο καθεστως κ τις συνεπειες που θα χει αν μεταγενεστερα αναγκαστει να κανει αναδρομικη ενταξη.... 

 

καλημερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την κινέζα..?  :D

 

καλημέραααα!

 

να σου κανει μια υπευθυνη δηλωση οτι ελαβε γνωση για την υποχρεωση του ως προς την ενταξη στο κανονικο καθεστως κ τις συνεπειες που θα χει αν μεταγενεστερα αναγκαστει να κανει αναδρομικη ενταξη.... 

 

καλημερα!!

 

Καλημερα κοριτσια!!!!!!!

 

Ειναι γνωστος μου και ηταν ενημερωμενος απο περσι στο τι επρεπε να κανει και ποσο σοβαρο ειναι ...αλλα ....περα βρεχει...

 

Κ σε προχειρη συζητηση που εγινε χθες ,ενιωθα τυψεις ο βλακας γιατι σκεφτομουν οτι μηπως εγω δεν ειχα γινει απολυτα κατανοητη τοτε?

 

*Μια κ σημερααααααααα   :wub: :wub: :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα κοριτσια!!!!!!!

 

Ειναι γνωστος μου και ηταν ενημερωμενος απο περσι στο τι επρεπε να κανει και ποσο σοβαρο ειναι ...αλλα ....περα βρεχει...

 

Κ σε προχειρη συζητηση που εγινε χθες ,ενιωθα τυψεις ο βλακας γιατι σκεφτομουν οτι μηπως εγω δεν ειχα γινει απολυτα κατανοητη τοτε?

 

*Μια κ σημερααααααααα   :wub: :wub: :wub:

ωραια λοιπον, εσυ θα περασεις τα στοιχεια στο Ε3 οπως θα εκανες για οποιονδηποτε του ειδικου καθεστωτος! τι αλλο να κανεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα στην παρέα και καλό κουράγιο σε όλους,θα ηθέλα να κανω την εξης ερωτηση. Φορολογουμενη συνταξιουχος του ΟΓΑ ελαβε το 2014 288,05 Ενιαια ενισχυση απο ΟΠΕΚΕΠΕ στο μητρωο σωστα την εμφανιζει ως αγροτη ειδικου καθεστωτος(λογω ΟΠΕΚΕΠΕ), απαλλασσομενοι κατηγορια βιβλιων, με καθεστως ΦΠΑ αγροτων. Εχει αγροτεμαχιο, ομως το νοικιαζει σε καποιον αλλον. Αυτη ως αγροτης ειδικου εχει μονο το 288,05 ως εσοδο και κανενα εξοδο.Πρεπει να υποβαλει Ε3 που να εχει μονο το ποσο της επιδοτησης και ε2 με τα νοικιασμενο αγροτεμαχιο? Εχθες ηρθε στο γραφειο και νομιζω οτι το ολο θεμα ειναι λαθος κανονικα ετσι πως εχει η κατασταση φανταζομαι δε θα επρεπε να παρει ενισχυση αφου δεν καλλιεργει η ιδια τιποτα και να μην εχει αυτην την εικονα στο μητρωο! Ομως τωρα ποια θα ηταν η πιο σωστη προσεγγιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα στην παρέα και καλό κουράγιο σε όλους,θα ηθέλα να κανω την εξης ερωτηση. Φορολογουμενη συνταξιουχος του ΟΓΑ ελαβε το 2014 288,05 Ενιαια ενισχυση απο ΟΠΕΚΕΠΕ στο μητρωο σωστα την εμφανιζει ως αγροτη ειδικου καθεστωτος(λογω ΟΠΕΚΕΠΕ), απαλλασσομενοι κατηγορια βιβλιων, με καθεστως ΦΠΑ αγροτων. Εχει αγροτεμαχιο, ομως το νοικιαζει σε καποιον αλλον. Αυτη ως αγροτης ειδικου εχει μονο το 288,05 ως εσοδο και κανενα εξοδο.Πρεπει να υποβαλει Ε3 που να εχει μονο το ποσο της επιδοτησης και ε2 με τα νοικιασμενο αγροτεμαχιο? Εχθες ηρθε στο γραφειο και νομιζω οτι το ολο θεμα ειναι λαθος κανονικα ετσι πως εχει η κατασταση φανταζομαι δε θα επρεπε να παρει ενισχυση αφου δεν καλλιεργει η ιδια τιποτα και να μην εχει αυτην την εικονα στο μητρωο! Ομως τωρα ποια θα ηταν η πιο σωστη προσεγγιση?

 

δεν μας ενδιαφερει τι καλλιεργεί ο καθενας

 

 

Ε3 για την επιδότηση

Ε2 για τα ενοικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και αν δεν κανω λαθος στο Ε1 στον 659 στις λοιπες περιπτωσεις

 

αναλογα την κατασταση ( τεκμηρια , 12000+ ειδοσημα ), οτι θελει κανει ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω κι εδω την ερωτηση γιατι δεν γινεται να μην ξερει κανενας την απαντηση! Αγροτης ειδικου που πουλαει σε λαικες με ειδικο στοιχειο αυτοπαραδ στον εαυτο του! Θα κανει Ε3 συμπληρωνοντας τους 2 πινακες,ακαθαριστα εσοδα  εμποριας στις λαικες που υπουχρεουται σε βιβλια, με εσοδα απο Ζ, αγορες το ειδικο στοιχειο και εξοδα βενζινες κτλπ και τον πινακα απο ακαθαριστα εσοδα αγροτικης δραστηριοτητας  για την δραστηριοτητα του ως ειδικου καθεστωτος με εσοδα το ειδικο στοιχειο και εξοδα της καλλιεργειας? Θα πρεπει να βαλει στα εξοδα ιδιοχρηση και στο Ε2 εσοδα απο ιδιοχρηση το 3 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω κι εδω την ερωτηση γιατι δεν γινεται να μην ξερει κανενας την απαντηση! Αγροτης ειδικου που πουλαει σε λαικες με ειδικο στοιχειο αυτοπαραδ στον εαυτο του! Θα κανει Ε3 συμπληρωνοντας τους 2 πινακες,ακαθαριστα εσοδα  εμποριας στις λαικες που υπουχρεουται σε βιβλια, με εσοδα απο Ζ, αγορες το ειδικο στοιχειο και εξοδα βενζινες κτλπ και τον πινακα απο ακαθαριστα εσοδα αγροτικης δραστηριοτητας  για την δραστηριοτητα του ως ειδικου καθεστωτος με εσοδα το ειδικο στοιχειο και εξοδα της καλλιεργειας? Θα πρεπει να βαλει στα εξοδα ιδιοχρηση και στο Ε2 εσοδα απο ιδιοχρηση το 3 %

Ευχαριστω απο τωρα για οποια απαντηση και ζητω συγγνωμη για το βιαστικο μου υφος αλλα εχω λαλησει φετος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω απο τωρα για οποια απαντηση και ζητω συγγνωμη για το βιαστικο μου υφος αλλα εχω λαλησει φετος !

ιδοχρηση δεν κανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα τελικα με τις αποδειξεις παροχης των ελαιοτριβειων και τα συνολα τους βρηκε κανεις καμια αλλη λυση?

:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα τελικα με τις αποδειξεις παροχης των ελαιοτριβειων και τα συνολα τους βρηκε κανεις καμια αλλη λυση?

:unsure:

???????και εγώ ενδιαφέρομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα τελικα με τις αποδειξεις παροχης των ελαιοτριβειων και τα συνολα τους βρηκε κανεις καμια αλλη λυση?

:unsure:

Tι εννοεις λυση?

Το συνολο το περναμε κ εσοδα κ εξοδα...Τωρα εγω,οσο κ αν προσπαθησα να καταλαβω τη φιλοσοφια του πως βγαινει αυτο το συνολο δε βρηκα ακρη...κ ρωτησα ξανα κ ξανα κ ιδιοκτητες ελειουργειων αλλα που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Αγρότης",  μη ενταγμένος στο ειδικό, χωρίς αγορές, χωρίς πωλήσεις, χωρίς επιδοτήσεις... έχει υποβάλλει μόνο δήλωση καλλιέργειας χωρίς καμία άλλη ενέργεια και συναλλαγή.....

 

Υποβάλλει Ε3 ή οχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Αγρότης",  μη ενταγμένος στο ειδικό, χωρίς αγορές, χωρίς πωλήσεις, χωρίς επιδοτήσεις... έχει υποβάλλει μόνο δήλωση καλλιέργειας χωρίς καμία άλλη ενέργεια και συναλλαγή.....

 

Υποβάλλει Ε3 ή οχι? 

 

Γιατί κάνει ΟΣΔΕ; Εννοώ για ποιό λόγο;

 

Είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ;

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισως.. δεν με αφορά... την φορολογική δήλωση κάνω εγω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισως.. δεν με αφορά... την φορολογική δήλωση κάνω εγω :)

 

Αν είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, προσδοκά οτι θα πάρει και σύνταξη. Για να πάρει σύνταξη πρέπει να έχει αγροτική δραστηριότητα, δεν αρκεί να πληρώνει μόνο τις εισφορές.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αν έχει ξανατεθεί αλλά έχω χάσει την μπάλα.

Ηλεκτρολόγος θέλει να δηλώσει και 200 ευρώ αγροτικά,

Θα πρέπει να κάνει προσθήκη ΚΑΔ? Αν ναι μέχρι πότε?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αν έχει ξανατεθεί αλλά έχω χάσει την μπάλα.

Ηλεκτρολόγος θέλει να δηλώσει και 200 ευρώ αγροτικά,

Θα πρέπει να κάνει προσθήκη ΚΑΔ? Αν ναι μέχρι πότε?   

οχι δε θα κανει προσθηκη ΚΑΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πως  θα  δηλώσει  τα   αγροτικά   αφου  είναι  στο  κανονικό καθεστώς ως   ηλεκτρολόγος   άρα  κάνει  επέκταση  επαγγέλματος   ανάλογα   στον  καδ  που   θα  καλλιεργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ, προσδοκά οτι θα πάρει και σύνταξη. Για να πάρει σύνταξη πρέπει να έχει αγροτική δραστηριότητα, δεν αρκεί να πληρώνει μόνο τις εισφορές.

 

:)

 

 

Ο ΟΓΑ ζητά για να βγάλει σύνταξη να έχουν δηλωθεί αγροτικά εισοδήματα τα τελευταία 5 χρόνια πριν τη σύνταξη.

Οι περισσότεροι δε το ξέρουν αυτό..ο ΟΓΑ το μόνο που κάνει είναι να παίρνει τις εισφορές...αλλά ποιος φταίει??

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πως  θα  δηλώσει  τα   αγροτικά   αφου  είναι  στο  κανονικό καθεστώς ως   ηλεκτρολόγος   άρα  κάνει  επέκταση  επαγγέλματος   ανάλογα   στον  καδ  που   θα  καλλιεργεί

ΚΑΔ για καλλιεργεια αγροτικων προιοντων ειναι υποχρεωμενοι να προσθεσουν οσοι εχουν πωλησεις αγροτικων προιοντων ανω των 15000 ή επιδοτησεις ανω των 5000.... και με την κινηση αυτη μπαινουν στο κανονικο καθεστως.

 

ο συγκεκριμενος κυριος στο Ε3 στα πεδια που αφορουν την επιχειρηματικη δραστηριοτητα θα βαλει τα εσοδα-εξοδα του επαγγελματος του (ηλεκτρολογικου).

στα πεδια που αναφερονται σε πωλησεις αγροτικων προιοντων θα βαλει αυτα τα 200 ευρω και τυχον εξοδα επισης στα αντιστοιχα πεδια...

 

και απο κει μεταφορα στους αναλογους κωδικους του Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...