Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγρότης χωρίς " βιβλία " και υποβολή φορολογική δήλωση 2014


cathy

Ερώτηση

καλημέρα και καλό μήνα ( αν και ξεκίνησε θεό στραβά )

είναι μια γυναίκα με μαγαζί με λευκά είδη , ασφαλισμένη στο ΟΓΑ και δηλώνει ταυτόχρονα μέχρι πέρσι κάποια αγροτικά ( κατσίκια , κότες , λαγούς και λίγες ελιές ) στο γνωστό  πινακακί ( Ε1 ).

 

1) φέτος πως θα υπολογίσουμε τα κέρδη απο τα αγροτικά ;;

 

2) θα πρέπει να ενσωματώσω στο Ε3 του μαγαζιού τα κέρδη απο τις κότες ( ανέκδοτο μου ακούγεται ) ;;

 

3) πως θα υπολογίσω τα αγροτικά = με υπεύθυνη δήλωση  , με τι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ και καλά κουράγια . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπες στο ε3 του taxis και θα τον δεις δίπλα από τον 908

 

Μπες στο ε3 του taxis και θα τον δεις δίπλα από τον 908

Απίστευτο !!!! & 909/ε3…. Ξεφυτρώνουν …άντε να δούμε πόσοι ακόμη. Με το ερώτημα ???  Μόνο 909/Ε3 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

 

κάποιος που έχει αγροτικό αυτοκίνητο θα πρέπει στο Ε3 φέτος να αναγράψει εισόδημα από γεωργικές επιχειρήσεις? με απόδειξη λιανικής πώλησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,εγω αυτο που θελω να ρωτησω πανω στη φορολογια των Αγροτων ειναι αν μπαινουν οι εισφορες που εχουν καταβλήθει στο ΚΕΑΟ στο Ε3 μαζι με τις τρεχουσες εισφορες του ΟΓΑ.Μπορει καποιος συναδελφος να μου απαντησει?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

 

κάποιος που έχει αγροτικό αυτοκίνητο θα πρέπει στο Ε3 φέτος να αναγράψει εισόδημα από γεωργικές επιχειρήσεις? με απόδειξη λιανικής πώλησης? 

Μόνο για το αγροτικό, δεν θέλει Ε3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΔΕΛΕΧΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ Ε3 ΑΓΡΟΤΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΩΣ ΕΞΗΣ:

1. Ε2 ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΑΓΡΩΝ ΜΕ 3% ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ (ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΔΟΥ) , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ Ε3

2. ΚΑΔ 99999999 (ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ) . Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

3. ΕΞΟΔΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΠΟΡΩΝ , ΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΓΑ 

4. ΕΣΟΔΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΒΑΜΒΑΚΙΟΥ 

5. ΣΤΟΝ 908 ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΑΝ Α Β ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ 10% ΛΗΞΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ 

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ Ε3 ΠΑΣΑ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ!!!! ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΔΕΛΕΧΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ Ε3 ΑΓΡΟΤΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΩΣ ΕΞΗΣ:

1. Ε2 ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΑΓΡΩΝ ΜΕ 3% ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ (ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΔΟΥ) , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ Ε3 προφανως θα καλλιεργει λιγα αγροτεμαχια ο συγκεκριμενος γτ σε πολλα δεν παλευεται να ψαχνουμε αντικειμενικες για καθε χωραφι..... πιστευω πως θα ισχυσει το τεκμαρτο πινακακι οπως περυσι

2. ΚΑΔ 99999999 (ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ) . Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ το 01.00.00.00 δε λειτουργει;;

3. ΕΞΟΔΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΠΟΡΩΝ , ΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΓΑ 

4. ΕΣΟΔΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΒΑΜΒΑΚΙΟΥ μηπως απ την πωληση βαμβακιου;

5. ΣΤΟΝ 908 ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΑΝ Α Β ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ 10% ΛΗΞΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ στις διαφορες κατα καιρους οδηγιες - αρθρα για τους αγροτες ως α' υλες ορίζονταν σποροι-φαρμακα-λιπασματα-ζωοτροφες και εξοδα τα καυσιμα και διαφορα αλλα.... απ οσο καταλαβα οι αγροτες ως εναρξη και ληξη θα βαλουν 0 εκτος κ αν κανουν πραγματικη απογραφη....

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ Ε3 ΠΑΣΑ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ!!!! ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για ιδιόχρηση κάπου εδω στο forum είχα διαβάσει οτι αναμένονται εξελίξεις... (κατάργηση για αγρότες οπότε περιμένουμε..) 

για τα έξοδα και εγω στην αρχή έλεγα να τα βάλω α-β υλές αλλά στο τέλος με τον χαμό που γίνεται όλα έξοδα 

για τον καδ  99999998 μόνο για όσους δεν έχουν ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς - οι άλλοι με 01000000

γνώμη τα παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για ιδιόχρηση κάπου εδω στο forum είχα διαβάσει οτι αναμένονται εξελίξεις... (κατάργηση για αγρότες οπότε περιμένουμε..) 

για τα έξοδα και εγω στην αρχή έλεγα να τα βάλω α-β υλές αλλά στο τέλος με τον χαμό που γίνεται όλα έξοδα 

για τον καδ  99999998 μόνο για όσους δεν έχουν ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς - οι άλλοι με 01000000

γνώμη τα παραπάνω 

και μετα λεν στα καναλια στειλτε Α21 το αργοτερο μεχρι 15/6!!! ε ρε γελια........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΔΕΛΕΧΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ Ε3 ΑΓΡΟΤΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΩΣ ΕΞΗΣ:

1. Ε2 ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΑΓΡΩΝ ΜΕ 3% ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ (ΕΥΚΟΛΟ ΜΕ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΔΟΥ) , ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΞΟΔΟ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ Ε3

2. ΚΑΔ 99999999 (ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ) . Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

3. ΕΞΟΔΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΠΟΡΩΝ , ΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΓΑ 

4. ΕΣΟΔΟ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΒΑΜΒΑΚΙΟΥ 

5. ΣΤΟΝ 908 ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΣΠΟΡΩΝ ΣΑΝ Α Β ΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ 10% ΛΗΞΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΣΑΝ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ 

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ Ε3 ΠΑΣΑ ΓΝΩΜΗ ΔΕΚΤΗ!!!! ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

 

Σου δίνει η ΔΟΥ αντικειμενικές??????!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ!!!! ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα για καποιον που εχει μισο στρεμμα αμπελι για να βγαζει το κρασακι της χρονιας του και το εβαζε μεχρι περσι τεκμαρτα για τους τυπους στο ε1 τι υποχρεωση υπαρχει φετος? ουτε πουλαει  ουτε επιδοτηση παιρνει ουτε εξοδα εχει. ενα σκαλισμα κι ενα κλαδεμα κανει. εξαιρειται του ε3 η οχι? συμπληρωνει ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα για καποιον που εχει μισο στρεμμα αμπελι για να βγαζει το κρασακι της χρονιας του και το εβαζε μεχρι περσι τεκμαρτα για τους τυπους στο ε1 τι υποχρεωση υπαρχει φετος? ουτε πουλαει  ουτε επιδοτηση παιρνει ουτε εξοδα εχει. ενα σκαλισμα κι ενα κλαδεμα κανει. εξαιρειται του ε3 η οχι? συμπληρωνει ε2?

εξαιρειται του ε3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη που το ρωτάω και εδώ αλλά:

Ο καδ για τους αγρότες ειδικου 1000000 βγάζει σφάλμα στο Ε3:ΔΕΝ ΔΩΣΑΤΕ ΝΕΟ ΚΑΔ Ή ΔΩΣΑΤΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΔ

 

Τι κάδ βάζουμε στου ειδικού καθεστώτος;;;

01000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ: εσοδα - εξοδα.  το ΦΠΑ των εξοδων το συμπεριλαμβανεται στα εξοδα? εγω οχι γιατι εχει το δικαιωμα να ζητηση επιστροφη φπα 6% στις πωλησεις του.

 

σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ: εσοδα - εξοδα.  το ΦΠΑ των εξοδων το συμπεριλαμβανεται στα εξοδα? εγω οχι γιατι εχει το δικαιωμα να ζητηση επιστροφη φπα 6% στις πωλησεις του.

 

σωστα?

οχι, συμπεριλαμβανεται στα εξοδα δλδ βαζετε την τελικη αξια τιμολογιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Τα έξοδα πρέπει να συμπίπτουν με το/τα τιμολόγιο/α;Αν έχεις μια απόδειξη π.χ 20/12/2014 την περιλαμβάνεις στα έξοδα;Το τιμολόγιο ειχε κοπεί τον Ιανουάριο 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Τα έξοδα πρέπει να συμπίπτουν με το/τα τιμολόγιο/α;Αν έχεις μια απόδειξη π.χ 20/12/2014 την περιλαμβάνεις στα έξοδα;Το τιμολόγιο ειχε κοπεί τον Ιανουάριο 2014

μπορειτε να μας το εξηγησετε καλυτερα;; τι αποδειξη ειναι κ πως συνδεεται με το τιμολογιο του ιανουαριου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τιμολόγιο είναι από το ελαιοτριβείο που αγόρασε το ελαιόλαδο τον Ιανουάριο.Η απόδειξη είναι λιανικής πώλησης και αφορά την αγορά ενός μηχανήματος που όμως έγινε τον Δεκέμβριο 2014.Η φορολογική περίοδος αφορά όμως ημερολογιακό έτος.Μπορεί κάποιος να έχει αρχίσει να μαζεύει ελιές από τις 20/12 και να έχει πάρει ένα μηχάνημα τότε.Για τη σεζόν που ακολουθεί.Πώς θα διαχωριστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγροτης του ειδικου καθεσ. μου φερνει για 5 στρεμ αγρου εκκαθαρισεις απο εμπορους αξιας 14.000 ευρω,η ΔΟΥ περσι για τα 5 στρεμ δεχθηκε μονο 4700 ευρω εκκαθαρισεις για την επιστροφη φπα,τι κανω τα βαζω ολα,αλλα οταν ζητηθει το ε1 απο δου για την επιστροφη δεν θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγροτης του ειδικου καθεσ. μου φερνει για 5 στρεμ αγρου εκκαθαρισεις απο εμπορους αξιας 14.000 ευρω,η ΔΟΥ περσι για τα 5 στρεμ δεχθηκε μονο 4700 ευρω εκκαθαρισεις για την επιστροφη φπα,τι κανω τα βαζω ολα,αλλα οταν ζητηθει το ε1 απο δου για την επιστροφη δεν θα εχω προβλημα?

 

Εγώ θα τα έβαζα όλα. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Άσε που φέτος μπορεί να μην υπάρξει καν επιστροφή ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα τα έβαζα όλα. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Άσε που φέτος μπορεί να μην υπάρξει καν επιστροφή ΦΠΑ.

 

Αγροτης του ειδικου καθεσ. μου φερνει για 5 στρεμ αγρου εκκαθαρισεις απο εμπορους αξιας 14.000 ευρω,η ΔΟΥ περσι για τα 5 στρεμ δεχθηκε μονο 4700 ευρω εκκαθαρισεις για την επιστροφη φπα,τι κανω τα βαζω ολα,αλλα οταν ζητηθει το ε1 απο δου για την επιστροφη δεν θα εχω προβλημα?

 

σωστα, αφου ειναι στο ονομα του κομμενα πως γινεται να μην τα δηλωσει στο Ε3;;  προφανως πουλαει και παραγωγες αλλων παραγωγων και τις φορτωνεται αυτος, συμφωνα με το ΟΣΔΕ ομως η εφορια εχει ενα ανωτατο οριο που αποδιδει καθε καλλιεργεια..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για τις απαντησεις,αλλα αυτος επιμενει οτι τα δενδρα του,συκιες παρακαλω,ειναι τα καλυτερα.Οποτε τα βαζω ολα στο ε3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστα, αφου ειναι στο ονομα του κομμενα πως γινεται να μην τα δηλωσει στο Ε3;;  προφανως πουλαει και παραγωγες αλλων παραγωγων και τις φορτωνεται αυτος, συμφωνα με το ΟΣΔΕ ομως η εφορια εχει ενα ανωτατο οριο που αποδιδει καθε καλλιεργεια..... 

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Πολλοί κάνουν διπλή καλλιέργεια και δε το δηλώνουν στο ΟΣΔΕ(κακώς), άρα μιλάμε για πραγματικά παραστατικά και καλλιέργεια που «απλά» δεν έχει δηλωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Πολλοί κάνουν διπλή καλλιέργεια και δε το δηλώνουν στο ΟΣΔΕ(κακώς), άρα μιλάμε για πραγματικά παραστατικά και καλλιέργεια που «απλά» δεν έχει δηλωθεί.

σαφως... ειναι κ αυτη η περιπτωση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...