Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγρότης χωρίς " βιβλία " και υποβολή φορολογική δήλωση 2014


cathy

Ερώτηση

καλημέρα και καλό μήνα ( αν και ξεκίνησε θεό στραβά )

είναι μια γυναίκα με μαγαζί με λευκά είδη , ασφαλισμένη στο ΟΓΑ και δηλώνει ταυτόχρονα μέχρι πέρσι κάποια αγροτικά ( κατσίκια , κότες , λαγούς και λίγες ελιές ) στο γνωστό  πινακακί ( Ε1 ).

 

1) φέτος πως θα υπολογίσουμε τα κέρδη απο τα αγροτικά ;;

 

2) θα πρέπει να ενσωματώσω στο Ε3 του μαγαζιού τα κέρδη απο τις κότες ( ανέκδοτο μου ακούγεται ) ;;

 

3) πως θα υπολογίσω τα αγροτικά = με υπεύθυνη δήλωση  , με τι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ και καλά κουράγια . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σοβαρά; Δεν είναι η συνολική αξία; Είσαι σίγουρος; Νόμιζα ότι ήταν η συνολική αξία. Θα το επαληθεύσω και θα σου πω. 

 

Είπαμε, είναι γυναίκα!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωστή για αυτό λέμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε άκρη με αξίες .... Ή θα βγάλει το Υπουργείο μέσες αντικειμενικές αξίες ή θα βάζουμε στο κοτουρού ότι να ναι σαν ιδιοχρήσεις και σε κανά έλεγχο σε 4-5 χρόνια θα σου λένε καλά τι έκαμες εδώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είπαμε, είναι γυναίκα!

 

B)

 

Εεεεεεεεεε είμαι αδιόρθωτος....  :P  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 θα σου λένε καλά τι έκαμες εδώ ...

 

Α !!!! Εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα !!! : 

 

"θα σου λένε ίντα κανες έπαε πέρα" 

:P  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσοχή φίλε parmgr σε αυτά που λεέι η epis -->

 

 

Αν μιλήσεις με Υπουργείο, με τις Δ.Ο.Υ. ή με την επιστημονική ομάδα της EpsilonNet επιμένουν στην ΠΟΛ.1024 λέγοντας δηλαδή ότι κρίνεται αυτοτελώς η ένταξη σε βιβλία άρα αν είναι αγρότης και δεν έχει >15.000 έσοδα ή >5.000 επιδοτήσεις και είναι λογιστής (κανονικό καθεστώς) απαλλάσσεται από την τήρηση βιβλίων για την αγροτική του ενασχόληση. 

 

Αυτό βέβαια έχει πολλά ερωτηματικά. Τέλος πάντων κρατάμε ότι είναι συγκεχυμένο το θέμα αλλά - βεβαίως- κρατάμε και τι οδηγίες δίδουν απο το Υπουργείο. 

η προχειροτητα σε ολο της το μεγαλειο!!! στο  ε3 τετοιας περιπτωσης, λογιστης με αγροτικα κατω απο το οριο, χωρις καμμια δηλωση στο μητρωο περι της αγροτικης δραστηριοτητας, συμπληρωνω κανονικα τα  αποτελεσματα του λογιστικου γραφειου ,προσθετω και και τα αγροτικα και η δηλωση φευγει κανονικα, χωρις να τσεκαρω αν ειναι αγροτης κανονικου η ειδικου καθεστωτος

ομοιως κανονικα φευγει και αν παραλληλα με το καδ λογιστικου γραφειου,συμπληρωσω οτι ειναι αγροτης ειδικου καθεστωτος κωδ ε3 596!!!

σε τετοια περιπτωση πως χαρακτηριζεται η αγροτικη δραστηριοτητα εντελει????κανονικου  η ειδικου ? η τιποτα?ηαπλα βαλτε οτι εχετε να πληρωσετε κανα φορο τωρα,και μετα βλεπουμε πως θα αντιμετωπισουμε ολα αυτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α !!!! Εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα !!! : 

 

"θα σου λένε ίντα κανες έπαε πέρα" 

:P  :D 

Θα καθίσει ο ελεγκτής να υπολογίσει την αξία του αγρού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά το πιο γρήγορο είναι να κάνεις υπολογισμό όπως ο ΕΝΦΙΑ (βλέπε ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι - ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ)

Μετά μόλις βρώ της κάθε περιοχής περίπου  την αξία ανα στρέμμα θα τα κάνω τυφλοσούρτη κι ότι βγει..

 

 

ΠΑΡΡΤΗΜΑ  Ι - ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 

 

1]  http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/Polites/documents_Antikeimenikes/EKTOS_AAGHS_2007_3-PELLOPONISOY-KRHTHS.pdf

 

Βρίσκω το ΑΒΑ

 

Μετά υπολογίζω έτσι:

 

ΕΝΦΙΑ στα αγροτεμάχια

Με τον ΕΝΦΙΑ επιβάλλεται για πρώτη φορά φόρος κατοχής ακινήτων και στις εκτός σχεδίου και οικισμού εκτάσεις. Ο κύριος φόρος στα αγροτεμάχια είναι 1 ευρώ ανά στρέμμα και αυξομειώνεται ανάλογα με τα χαρακτηριστικά και τη θέση του αγροτεμαχίου με βάση τους παρακάτω συντελεστές:

α) Συντελεστής Θέσης, ο οποίος ορίζεται ανάλογα με τη θέση που αντιστοιχεί στην ελάχιστη Αρχική Βασική Αξία (η «τιμή ζώνης» για τις εκτός σχεδίου εκτάσεις) της Δημοτικής Ενότητας στην οποία ανήκει το αγροτεμάχιο, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

 

Αρχική Βασική Αξία (Α.Β.Α.) (€/μ2) ---> Συντελεστής Θέσης (Σ.Θ.)

0,1 - 0,49  ---> 1,0

0,5 - 0,99  ---> 1,1

1 - 1,99 ---> 1,2

2 - 2,99 ----> 1,3

3 - 4,99 ---> 1,5

5 - 6,99 ---> 1,7

7 - 9,99 ---> 2,0

10 - 14,99 ---> 2,3

15 - 19,99 ---> 2,5

20 + ---> 3,0

β) Συντελεστής Χρήσης, ο οποίος ορίζεται ανάλογα με τη χρήση του γηπέδου, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

 

Χρήση γηπέδου

Συντελεστής Χρήσης (Σ.Χ.)

Δάσος ή δασική έκταση

0,1

Βοσκότοπος/Χέρσες μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις

0,5

Καλλιέργειες (μονοετείς ή δενδροκαλλιέργειες/Αγρανάπαυση καλλιεργήσιμων εκτάσεων

2,0

Μεταλλείο - Λατομείο

5,0

Υπαίθρια Έκθεση/Χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων και αναψυχής

8,0

γ) Συντελεστής Άρδευσης , ο οποίος ορίζεται σε 1,1.

δ) Συντελεστής Απαλλοτρίωσης ο οποίος ορίζεται σε 0,75.

ε) Συντελεστής Κατοικίας, ο οποίος ορίζεται ίσος με 5, αν υπάρχει κατοικία εντός του γηπέδου. Με άλλα λόγια, εφόσον υπάρχει κατοικία στο αγροτεμάχιο ο φόρος πενταπλασιάζεται. Δεν εφαρμόζεται συντελεστής κατοικίας εφόσον η επιφάνεια της κατοικίας ξεπερνά τα 150 τετραγωνικά και ο φορολογούμενος δεν έχει άλλη κατοικία.

 

 

 

Παράδειγμα υπολογισμού

Ελαιώνας 5 στρεμμάτων στην Αργολίδα

Ο βασικός φόρος είναι ένα ευρώ ανά τετραγωνικό, δηλαδή 5 ευρώ. Η Αρχική Βασική Αξία στην περιοχή είναι 2 ευρώ. Σε αυτήν την ΑΒΑ αντιστοιχεί συντελεστής θέσης 1,3. Επίσης το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο έχει συντελεστή χρήσης 2 (δενδροκαλλιέργεια) ενώ δεν είναι αρδευόμενο και έτσι έχει συντελεστή άρδευσης 1. Αν πολλαπλασιαστούν τα 5 ευρώ βασικός φόρος με τους παραπάνω συντελεστές προκύπτει ότι ο ΕΝΦΙΑ που αναλογεί στο συγκεκριμένο αγροτεμάχιο είναι 13 ευρώ. Αν στο συγκεκριμένο αγροτεμάχιο υπάρχει και κατοικία τότε ο φόρος πενταπλασιάζεται και ανέρχεται στα 65 ευρώ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΤΗΝ   ΚΡΗΤΗ !!! :)

 

ΚΩΣΤΗ   ΚΟΥΖΟΥΛΑΘΗΚΕΣ ?????      :huh:

 ΟΥΤΕ   ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ   ΔΕΝ   ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ   ΦΕΤΟΣ  !!!!!     ΓΙΑΤΙ  ΘΑ  ΜΟΥ  ΠΕΙΣ   ΑΡΧΙΣΑΜΕ ?? :D :D

 

ΘΑ  ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ   ΠΟΛ.    ΔΕΝ  ΚΑΝΟΥΜΕ  ΤΙΠΟΤΑ  !!!!!!!!!!!! :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν αλλάξει κάτι από το Υπουργείο υπάρχει και η λύση που μας δίνουν και τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε (τουλάχιστον η Epsilon το έχει) αλλά με το αζημίωτο φυσικά αφού 

πρόκειται για module.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία αφού ίσε λογιστής  θα κάνεις έναρξη κονονικου καθεστώς ,κι μετά θα μου πουλάς τα πορτοκάλια με ΑΛΠ αμα ειμαι ιδιωτης ή  Τιμολόγιο αμα ειμαι ταβέρνα πχ αρα εχουμε ΦΠΑ , Βιβλια ΜΥΦ 

 

κι αφου ισε επαγγελματίας θα φορολογηθείς με 26 % τα λογιστικά και με 13 % τα αγροτικά 2 διαφορετικές φορολογίες ανεξάρτητα , εχει να κλαψει κοσμοςεγω

Εγω που έχω πελάτη μινι σουπερ μαρκετ, ο οποίος έκανε διακοπή αρχες του 2015, και δήλωνε μέχρι πέρσυ και κυψέλες μελίσια και κάποια άλλα δέντρα για τα οποία φορολογούνταν τεκμαρτα και πήρε  και μια μικρή επιδότηση των 200 ευρώ, τι μου προτείνεται να κάνω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η προχειροτητα σε ολο της το μεγαλειο!!! στο  ε3 τετοιας περιπτωσης, λογιστης με αγροτικα κατω απο το οριο, χωρις καμμια δηλωση στο μητρωο περι της αγροτικης δραστηριοτητας, συμπληρωνω κανονικα τα  αποτελεσματα του λογιστικου γραφειου ,προσθετω και και τα αγροτικα και η δηλωση φευγει κανονικα, χωρις να τσεκαρω αν ειναι αγροτης κανονικου η ειδικου καθεστωτος

ομοιως κανονικα φευγει και αν παραλληλα με το καδ λογιστικου γραφειου,συμπληρωσω οτι ειναι αγροτης ειδικου καθεστωτος κωδ ε3 596!!!

σε τετοια περιπτωση πως χαρακτηριζεται η αγροτικη δραστηριοτητα εντελει????κανονικου  η ειδικου ? η τιποτα?ηαπλα βαλτε οτι εχετε να πληρωσετε κανα φορο τωρα,και μετα βλεπουμε πως θα αντιμετωπισουμε ολα αυτα???

απλα τοεχουν αφησει οπως ηταν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε διασταύρωση με Ε9 του 2005 ο πίνακας 2 με τα αγροτεμάχια δεν συμφωνεί με την εννιαία δήλωση καλλιέργειας ΕΛΓΑ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ποιό είναι το σωστό έντυπο για τον υπολογισμό της ιδιόχρησης βάσει στρεμμάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ο υπολογισμός που έκανα για να βγάλουμε μέσω του ΕΝΦΙΑ την ιδιόχρηση δεν παίζει. Ο υπολογισμός αυτός βγάζει φόρο στα αγροτεμάχια και όχι αντικειμενική...  Φτού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε διασταύρωση με Ε9 του 2005 ο πίνακας 2 με τα αγροτεμάχια δεν συμφωνεί με την εννιαία δήλωση καλλιέργειας ΕΛΓΑ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Ποιό είναι το σωστό έντυπο για τον υπολογισμό της ιδιόχρησης βάσει στρεμμάτων?

Το Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω που έχω πελάτη μινι σουπερ μαρκετ, ο οποίος έκανε διακοπή αρχες του 2015, και δήλωνε μέχρι πέρσυ και κυψέλες μελίσια και κάποια άλλα δέντρα για τα οποία φορολογούνταν τεκμαρτα και πήρε  και μια μικρή επιδότηση των 200 ευρώ, τι μου προτείνεται να κάνω????

Να αμολύσει τα μελίσσια στην Καραγεώργη Σερβίας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και να σκεφτείς Κωστή ότι έχουμε αφήσει στη πάντα τα άλλα προβλήματα , ας πούμε στου κανονικού καθεστώτος Χ Α Ο Σ , μας φέρνουν Τ Ω Ρ Α τιμολόγια και όχι κατ' ανάγκη πώλησης (αγοράς !!!) χώρια του ειδικού που οι άνθρωποι τα έχουν πεταμένα τα όποια τιμολόγια .... Λερναία ύδρα , πας να αντιμετωπίσεις ένα πρόβλημα και σου εμφανίζονται δεκάδες άλλα !!!! Είναι πρακτικά αδύνατον να γίνουν οι δηλώσεις των αγροτών σωστά φέτος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ο υπολογισμός που έκανα για να βγάλουμε μέσω του ΕΝΦΙΑ την ιδιόχρηση δεν παίζει. Ο υπολογισμός αυτός βγάζει φόρο στα αγροτεμάχια και όχι αντικειμενική...  Φτού. 

 

Αν τελικά δεν δώσουν λύση, προσωπικά θα τους στείλω σε συμβολαιογράφο ( 10 ευρώ το κομμάτι αν είναι λίγα τα αγροτεμάχια, αλλιώς ειδική τιμή) έτσι μου είπε μία που ρώτησα.Τέλος πάντων ας πάνε όπου θέλουν.Όποιος έχει προσωπικό  και πρόγραμμα που να υπολογίζει τις αξίες ας το κάνει ο ίδιος. Και μια ερώτηση κρίσεως, πότε ακριβώς θα τελειώσουμε τις φετεινές δηλώσεις?

 

 

Εεεεεεεεεε είμαι αδιόρθωτος....   :P   :D 

 

 

Εν τέλει είσαι αδιόρθωτος   -_-  :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Εν τέλει είσαι αδιόρθωτος   -_-  :D  

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μια άλλη παράμετρος .... Όλοι αυτοί που ανήκουν είτε στο ειδικό είτε περιστασιακοί .... Έχουν πχ Απόδειξη από Ελαιοτριβείο .... Δεν θα περαστεί ως έσοδο το ξαί και ως δαπάνη το ποσο ? Ή θα το κάνουμε αβαβά ......ΥΓ Δεν θυμάμαι την οδηγία του Υπουργείο για τα ελαιοτριβεία αλλά νομίζω ότι απλά έθετε το θέμα της σωστής τιμολόγησης .... Θα το τσεκάρω αύριο .

 

Δηλαδή ακόμη και οι μικρότεροι αγρότες θα έχουν μια κάποια κίνηση ......... Επαναλαμβάνω , μόνο για τους αγρότες , αν προσπαθήσουμε να τους κάνουμε μπαϊ δε μπουκ που λέμε θα φτάσουμε Δεκέμβρη ........

 

Ο κ. Νιφηρόπουλος το έθεσε στη σωστή του βάση , προσπαθούν να πάνε τους αγρότες από το νηπιαγωγείο στην έκτη δημοτικού (εγώ θα έλεγα στις εισαγωγικές για ΑΕΙ αλλά ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μια άλλη παράμετρος .... Όλοι αυτοί που ανήκουν είτε στο ειδικό είτε περιστασιακοί .... Έχουν πχ Απόδειξη από Ελαιοτριβείο .... Δεν θα περαστεί ως έσοδο το ξαί και ως δαπάνη το ποσο ? Ή θα το κάνουμε αβαβά ......ΥΓ Δεν θυμάμαι την οδηγία του Υπουργείο για τα ελαιοτριβεία αλλά νομίζω ότι απλά έθετε το θέμα της σωστής τιμολόγησης .... Θα το τσεκάρω αύριο .

 

Δηλαδή ακόμη και οι μικρότεροι αγρότες θα έχουν μια κάποια κίνηση ......... Επαναλαμβάνω , μόνο για τους αγρότες , αν προσπαθήσουμε να τους κάνουμε μπαϊ δε μπουκ που λέμε θα φτάσουμε Δεκέμβρη ........

 

Ο κ. Νιφηρόπουλος το έθεσε στη σωστή του βάση , προσπαθούν να πάνε τους αγρότες από το νηπιαγωγείο στην έκτη δημοτικού (εγώ θα έλεγα στις εισαγωγικές για ΑΕΙ αλλά ... )

 

 

Και βεβάιως υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρει καθαρά πως η ανταλλαγή λαδιού με παροχή έκθλιψης είναι δύο ξεχωριστές πράξεις.

Απο το Ελαιουργείο: Παροχή Υπηρεσιών 

Από τον αγρότη: Πώληση προϊόντος  

 

Αυτό έλεγα και εγώ ότι δηλαδή εδώ στα Χανιά που όλοι δίνουμε στο ελαιουργείο  λάδι αντί να δίνουμε χρήματα όλοι λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΩΤΕΣ αφού πουλάμε.... 

 

Τέλος πάντως. Ότι πέτρα και να σηκώσεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σου πω την αλήθεια είναι λίγο υπερβολικό αυτό.

Εγώ παιδιά θα πάρω από το ΕΝΦΙΑ την συνολική αξία των ακινήτων. Θα αφαιρέσω την αξία του πίνακα 1 και θα μείνει η αξία του πίνακα 2. Θα επιμερίσω ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ την εναπομείνουσα αξία στα χωράφια και θα πολλαπλασιάσω επί 3% 

Αυτό. Ούτε ΑΑγής ούτε τίποτα.

 

Επίσης όταν θα βρω περίπου την αξία ανά στρέμμα στο περίπου θα πολλαπλασιάζω με τα στρέμματα και τέλος..

 

Δεν είμαι τρελός να κάνω κάτι παραπάνω. 

στη συνολικη αξια ενφια αναφερεται μονο ο πινακας 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ο υπολογισμός που έκανα για να βγάλουμε μέσω του ΕΝΦΙΑ την ιδιόχρηση δεν παίζει. Ο υπολογισμός αυτός βγάζει φόρο στα αγροτεμάχια και όχι αντικειμενική...  Φτού. 

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ !!!

 

ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΕΙΠΑΝ  ΟΤΙ  ΘΑ  ΠΑΡΟΥΝ  ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ  ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ  (ΕΝΟΙΚΙΟ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ  ΓΗΣ)  ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ

 

ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ,  ΑΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ , ΘΑ ΠΟΛ/ΣΟΥΝ,  ΘΑ ΔΙΑΙΡΕΣΟΥΝ  : 12  ΓΙΑ  ΝΑ ΒΓΕΙ  ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ " ΕΝΟΙΚΙΟ " ΤΟΥ  ΜΗΝΑ

 

(ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ)  π.χ   19,35  χ 2 στρεμματα = 38,70         38,70 : 12 = 3,225  ο μήνας   χ 12  μήνες = ενοίκιο  ιδιοχρησιμοποίησης για

 

το  Ε2  -    μεταφορα  στο  Ε1   έσοδο   και  στο  Ε3  έξοδο.

 

 

ΗΔΗ  ΕΧΟΥΝ  ΣΤΕΙΛΕΙ   1  -  2  ΔΗΛΩΣΕΙΣ  ΕΤΣΙ.

 

ΜΗΠΩΣ  ΕΙΝΑΙ  ΜΙΑ  ΚΑΛΗ  ΠΡΟΤΑΣΗ  ΝΑ  ΚΑΝΟΥΜΕ  ΣΤΟ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη που το ρωτάω και εδώ αλλά:

Ο καδ για τους αγρότες ειδικου 1000000 βγάζει σφάλμα στο Ε3:ΔΕΝ ΔΩΣΑΤΕ ΝΕΟ ΚΑΔ Ή ΔΩΣΑΤΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΔ

 

Τι κάδ βάζουμε στου ειδικού καθεστώτος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ !!!

 

ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΕΙΠΑΝ  ΟΤΙ  ΘΑ  ΠΑΡΟΥΝ  ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ  ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ  (ΕΝΟΙΚΙΟ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ  ΓΗΣ)  ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ

 

ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ,  ΑΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ , ΘΑ ΠΟΛ/ΣΟΥΝ,  ΘΑ ΔΙΑΙΡΕΣΟΥΝ  : 12  ΓΙΑ  ΝΑ ΒΓΕΙ  ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ " ΕΝΟΙΚΙΟ " ΤΟΥ  ΜΗΝΑ

 

(ΙΔΙΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ)  π.χ   19,35  χ 2 στρεμματα = 38,70         38,70 : 12 = 3,225  ο μήνας   χ 12  μήνες = ενοίκιο  ιδιοχρησιμοποίησης για

 

το  Ε2  -    μεταφορα  στο  Ε1   έσοδο   και  στο  Ε3  έξοδο.

 

 

ΗΔΗ  ΕΧΟΥΝ  ΣΤΕΙΛΕΙ   1  -  2  ΔΗΛΩΣΕΙΣ  ΕΤΣΙ.

 

ΜΗΠΩΣ  ΕΙΝΑΙ  ΜΙΑ  ΚΑΛΗ  ΠΡΟΤΑΣΗ  ΝΑ  ΚΑΝΟΥΜΕ  ΣΤΟ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ ????

Από την πρώτη στιγμή που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, αυτό μου ήρθε στον νου. Όχι πως είναι σωστό αλλά είναι μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...