Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγρότης χωρίς " βιβλία " και υποβολή φορολογική δήλωση 2014


cathy

Ερώτηση

καλημέρα και καλό μήνα ( αν και ξεκίνησε θεό στραβά )

είναι μια γυναίκα με μαγαζί με λευκά είδη , ασφαλισμένη στο ΟΓΑ και δηλώνει ταυτόχρονα μέχρι πέρσι κάποια αγροτικά ( κατσίκια , κότες , λαγούς και λίγες ελιές ) στο γνωστό  πινακακί ( Ε1 ).

 

1) φέτος πως θα υπολογίσουμε τα κέρδη απο τα αγροτικά ;;

 

2) θα πρέπει να ενσωματώσω στο Ε3 του μαγαζιού τα κέρδη απο τις κότες ( ανέκδοτο μου ακούγεται ) ;;

 

3) πως θα υπολογίσω τα αγροτικά = με υπεύθυνη δήλωση  , με τι ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

ευχαριστώ και καλά κουράγια . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το έπιασα. Όμως οι αλπ για τα αγροτικά τα έπρεπε να καταχωρούνται στα βιβλία (του επαγγελματια) άρα και στην περιοδική? Μιλάμε για χωραφάκι που δεν επιδοτείται και βέβαια δεν ξεπερνά τα 15000€ έσοδα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

ναι βιβλια + φπα + ΜΥΦ κλπ κλπ , δεν εχει σημασία αν επιδοτείτε η οχι αν θελει να εχει αγροτικο εισοδημα , πχ να παρει ενα αργοτικο αυτοκινητο ή θελει να πουλαει της ντοματες του τοτε εναρξη αργοτης κανονικο καθεστος κλπ κλπ 

 

 

Πχ ο συνταξιούχος έχει ένα χωράφι και καλλιεργεί τομάτες. Τις πουλάει στους γείτονες και εισπράττει 1.000€. Πως θα τα εμφανίζει στην φετινή του φορολογική δήλωση? Με απόδειξη είσπραξης. Έπρεπε να κάνει έναρξη για να τις εκδώσει? Οχι.

Χάνω κάπου ή τα λέω σωστά? Έχασα την μπάλα.

 

συνταξιούχος , ναι με αποδειξη εισπαξης , βρες 2-3 ονοματα πχ Αντωνης Σαμαρας , Αλεξης Τσιπρας , Ευαγγελος Βενιζελος κλπ κλπ,

 

τωρα εναρξη περιμένουμε ποτε θα τους βαλουμε στο Ειδικο καθεστος, απο σημερα  απο 1/1/2015 απο 31/12/2014 κανενας δεν ξερει,  ο Κωστας Σταυρουλακης λεει πιο πανω http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98875&p=669894

 

οποτε περιμενουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε2 σαν ιδιόχρηση αγροτεμαχίου (για κάποιον που δεν είναι αγρότης,ούτε έχει εισόδημα) βάζουμε όλα τα αγροτεμάχια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι βιβλια + φπα + ΜΥΦ κλπ κλπ , δεν εχει σημασία αν επιδοτείτε η οχι αν θελει να εχει αγροτικο εισοδημα , πχ να παρει ενα αργοτικο αυτοκινητο ή θελει να πουλαει της ντοματες του τοτε εναρξη αργοτης κανονικο καθεστος κλπ κλπ 

 

 

 

συνταξιούχος , ναι με αποδειξη εισπαξης , βρες 2-3 ονοματα πχ Αντωνης Σαμαρας , Αλεξης Τσιπρας , Ευαγγελος Βενιζελος κλπ κλπ,

 

τωρα εναρξη περιμένουμε ποτε θα τους βαλουμε στο Ειδικο καθεστος, απο σημερα  απο 1/1/2015 απο 31/12/2014 κανενας δεν ξερει,  ο Κωστας Σταυρουλακης λεει πιο πανω http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98875&p=669894

 

οποτε περιμενουμε

 

Τώρα το έχασα εντελώς. Είμαι πχ εγώ λογιστής και έχω ένα στρέμμα πορτοκάλια. Πούλησα 10 κιλά στον χ και πρέπει να τα συμπεριλάβω στη περιοδικλη δήλωση ΦΠΑ και στο εσόδων-εξόδων???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα το έχασα εντελώς. Είμαι πχ εγώ λογιστής και έχω ένα στρέμμα πορτοκάλια. Πούλησα 10 κιλά στον χ και πρέπει να τα συμπεριλάβω στη περιοδικλη δήλωση ΦΠΑ και στο εσόδων-εξόδων???

θεωρω πως οχι

βεβαια αν πουλας πχ λαδι τοτε μπορεις με αποδειξη εισπραξης να πουλας ατυποποιητο λαδι επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα το έχασα εντελώς. Είμαι πχ εγώ λογιστής και έχω ένα στρέμμα πορτοκάλια. Πούλησα 10 κιλά στον χ και πρέπει να τα συμπεριλάβω στη περιοδικλη δήλωση ΦΠΑ και στο εσόδων-εξόδων???

 

ωραία αφού ίσε λογιστής  θα κάνεις έναρξη κονονικου καθεστώς ,κι μετά θα μου πουλάς τα πορτοκάλια με ΑΛΠ αμα ειμαι ιδιωτης ή  Τιμολόγιο αμα ειμαι ταβέρνα πχ αρα εχουμε ΦΠΑ , Βιβλια ΜΥΦ 

 

κι αφου ισε επαγγελματίας θα φορολογηθείς με 26 % τα λογιστικά και με 13 % τα αγροτικά 2 διαφορετικές φορολογίες ανεξάρτητα , εχει να κλαψει κοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία αφού ίσε λογιστής  θα κάνεις έναρξη κονονικου καθεστώς ,κι μετά θα μου πουλάς τα πορτοκάλια με ΑΛΠ αμα ειμαι ιδιωτης ή  Τιμολόγιο αμα ειμαι ταβέρνα πχ αρα εχουμε ΦΠΑ , Βιβλια ΜΥΦ 

 

κι αφου ισε επαγγελματίας θα φορολογηθείς με 26 % τα λογιστικά και με 13 % τα αγροτικά 2 διαφορετικές φορολογίες ανεξάρτητα , εχει να κλαψει κοσμος

 

Συνάδελφε υπάρχει και η πολ 1024 που λέει άλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα έσοδα αφορούν προηγούμενα έτη φορολογίας που είχε φορολογηθεί - για αυτά - τεκμαρτά. 

Δεν φορολογείται λοιπόν για αυτά. 

 

Βέβαια στο παράδειγμα σου επανέρχεται το ερώτημα πως "δουλεύουν" οι απογραφές στους ειδικού καθεστώτος και στους ιδιώτες.... 

 

Τέλος πάντως έστω κι ας  δεν έχει λυθεί καθαρά το θέμα αυτό, εσυ συνάδελφε epis δεν αγχώνεσαι επειδή είναι βέβαια η μη φορολόγησή του. Η απεικόνιση όμως όλων αυτών   είναι ένα άλυτο θέμα ακόμα, όπως προανέφερα. 

 

Θα υποβληθεί Ε3. Με απογραφή έναρξης όσο το ποσό της πώλησης και απογραφή λήξης 0 το κέρδος μηδενίζεται οκ.

 

Και είναι σωστή η απογραφή έναρξης αφού δεν θα έχει υπολογιστεί στην τιμή κόστους το προιόν? και πως να υπολογιστεί με δεδομένα που δεν έχουμε? :huh: 

Πως θα το απεικονίσουμε? νομίζω έχουμε μπλέξει :wacko: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, εάν έχω καταλάβει σωστά π.χ ένας Παππούς που παίρνει επιδότηση γιατί έχει κάποια στρέμματα ελιές (δεν είναι αγρότης κανονικού, ούτε ειδικού) θα υποβάλει ε3 βάζοντας τον κωδικό 999999998 και συμπληρώνει μόνο τον κωδικό 908 του ε3.  Θα πρέπει να συμπληρώσει και τα αγροτεμάχια στο ε2 ως ιδιοχρησιμοποίηση  ή περιμένουμε κάποια ΠΟΛ για να μας το ξεκαθαρίσουν?


Ευχαριστώ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπέρα, εάν έχω καταλάβει σωστά π.χ ένας Παππούς που παίρνει επιδότηση γιατί έχει κάποια στρέμματα ελιές (δεν είναι αγρότης κανονικού, ούτε ειδικού) θα υποβάλει ε3 βάζοντας τον κωδικό 999999998 και συμπληρώνει μόνο τον κωδικό 908 του ε3.  Θα πρέπει να συμπληρώσει και τα αγροτεμάχια στο ε2 ως ιδιοχρησιμοποίηση  ή περιμένουμε κάποια ΠΟΛ για να μας το ξεκαθαρίσουν?

Ευχαριστώ!

 

 

Σωστός σε όλα. Καλύτερα να περιμένεις λίγο. Αν σε βιάζει βάλε ιδιόχρηση και τι έγινε... (Δες στο επόμενο Post μια τοποθέτηση στην κουβέντα του parmgr) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπέρα, εάν έχω καταλάβει σωστά π.χ ένας Παππούς που παίρνει επιδότηση γιατί έχει κάποια στρέμματα ελιές (δεν είναι αγρότης κανονικού, ούτε ειδικού) θα υποβάλει ε3 βάζοντας τον κωδικό 999999998 και συμπληρώνει μόνο τον κωδικό 908 του ε3.  Θα πρέπει να συμπληρώσει και τα αγροτεμάχια στο ε2 ως ιδιοχρησιμοποίηση  ή περιμένουμε κάποια ΠΟΛ για να μας το ξεκαθαρίσουν?

Ευχαριστώ!

 

 

Σωστός σε όλα. Καλύτερα να περιμένεις λίγο. Αν σε βιάζει βάλε ιδιόχρηση και τι έγινε... (Δες στο επόμενο Post μια τοποθέτηση στην κουβέντα του parmgr) 

 

εφόσον παίρνει επιδότηση....υποχρεωτικά στο ειδικό καθεστώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστός σε όλα. Καλύτερα να περιμένεις λίγο. Αν σε βιάζει βάλε ιδιόχρηση και τι έγινε... (Δες στο επόμενο Post μια τοποθέτηση στην κουβέντα του parmgr)

Σε ευχαριστω παρα πολυ, δεν με βιάζει αλλα προβληματίζομαι εαν κανουμε το ε2 θα πρεπει να κανουμε αναλυτική καταχώρηση.... Γιατι εδώ στην Κρήτη οπως πολυ καλα θα ξέρεις οι περισσότεροι εχουν αρκετά αγροτεμάχια όπου θα χρειαστούν παρα πολλές ώρες για να τα περάσουμε αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ιδιόχρηση Αντικειμενική αξια χ 3%  , αρα για υπολογισμός αντικιμενικησ αξιας θελουμε το ΑΑ γης αυτο http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=21 ή αυτο δενξερω πιο απο τα δυο http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=20

 

Να σου πω την αλήθεια είναι λίγο υπερβολικό αυτό.

Εγώ παιδιά θα πάρω από το ΕΝΦΙΑ την συνολική αξία των ακινήτων. Θα αφαιρέσω την αξία του πίνακα 1 και θα μείνει η αξία του πίνακα 2. Θα επιμερίσω ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ την εναπομείνουσα αξία στα χωράφια και θα πολλαπλασιάσω επί 3% 

Αυτό. Ούτε ΑΑγής ούτε τίποτα.

 

Επίσης όταν θα βρω περίπου την αξία ανά στρέμμα στο περίπου θα πολλαπλασιάζω με τα στρέμματα και τέλος..

 

Δεν είμαι τρελός να κάνω κάτι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εφόσον παίρνει επιδότηση....υποχρεωτικά στο ειδικό καθεστώς!

 

Σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία αφού ίσε λογιστής  θα κάνεις έναρξη κονονικου καθεστώς ,κι μετά θα μου πουλάς τα πορτοκάλια με ΑΛΠ αμα ειμαι ιδιωτης ή  Τιμολόγιο αμα ειμαι ταβέρνα πχ αρα εχουμε ΦΠΑ , Βιβλια ΜΥΦ 

 

κι αφου ισε επαγγελματίας θα φορολογηθείς με 26 % τα λογιστικά και με 13 % τα αγροτικά 2 διαφορετικές φορολογίες ανεξάρτητα , εχει να κλαψει κοσμος

 

Προσοχή φίλε parmgr σε αυτά που λεέι η epis -->

 

Συνάδελφε υπάρχει και η πολ 1024 που λέει άλλα....

 

Αν μιλήσεις με Υπουργείο, με τις Δ.Ο.Υ. ή με την επιστημονική ομάδα της EpsilonNet επιμένουν στην ΠΟΛ.1024 λέγοντας δηλαδή ότι κρίνεται αυτοτελώς η ένταξη σε βιβλία άρα αν είναι αγρότης και δεν έχει >15.000 έσοδα ή >5.000 επιδοτήσεις και είναι λογιστής (κανονικό καθεστώς) απαλλάσσεται από την τήρηση βιβλίων για την αγροτική του ενασχόληση. 

 

Αυτό βέβαια έχει πολλά ερωτηματικά. Τέλος πάντων κρατάμε ότι είναι συγκεχυμένο το θέμα αλλά - βεβαίως- κρατάμε και τι οδηγίες δίδουν απο το Υπουργείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα υποβληθεί Ε3. Με απογραφή έναρξης όσο το ποσό της πώλησης και απογραφή λήξης 0 το κέρδος μηδενίζεται οκ.

 

Και είναι σωστή η απογραφή έναρξης αφού δεν θα έχει υπολογιστεί στην τιμή κόστους το προιόν? και πως να υπολογιστεί με δεδομένα που δεν έχουμε? :huh: 

Πως θα το απεικονίσουμε? νομίζω έχουμε μπλέξει :wacko: 

 

..Νομίζω ότι έχουμε μπλέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα το έχασα εντελώς. Είμαι πχ εγώ λογιστής και έχω ένα στρέμμα πορτοκάλια. Πούλησα 10 κιλά στον χ και πρέπει να τα συμπεριλάβω στη περιοδικλη δήλωση ΦΠΑ και στο εσόδων-εξόδων???

 

Εννοούσε  για τους αγρότες κανονικού καθεστώτος με βιβλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Ε2 σαν ιδιόχρηση αγροτεμαχίου (για κάποιον που δεν είναι αγρότης,ούτε έχει εισόδημα) βάζουμε όλα τα αγροτεμάχια;

 

Αν δεν έχει  έσοδα ή επιδοτήσεις ή μελλοντικά έσοδα ή μελλοντικές επιδοτήσεις για τα αγροτεμάχια αυτά δεν κάνεις Ε2 και ιδιόχρηση.

Ιδιόχρηση έχουμε σε ακίνητα μόνον αν χρησιμοποιούνται επαγγελματικά και προσδίδουν έσοδα ή θα προσδώσουν έσοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σου πω την αλήθεια είναι λίγο υπερβολικό αυτό.

Εγώ παιδιά θα πάρω από το ΕΝΦΙΑ την συνολική αξία των ακινήτων. Θα αφαιρέσω την αξία του πίνακα 1 και θα μείνει η αξία του πίνακα 2. Θα επιμερίσω ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ την εναπομείνουσα αξία στα χωράφια και θα πολλαπλασιάσω επί 3% 

Αυτό. Ούτε ΑΑγής ούτε τίποτα.

 

Επίσης όταν θα βρω περίπου την αξία ανά στρέμμα στο περίπου θα πολλαπλασιάζω με τα στρέμματα και τέλος..

 

Δεν είμαι τρελός να κάνω κάτι παραπάνω. 

 

θα ήταν πολύ καλή ιδέα, με την διαφορά ότι δεν έχουμε αξία στα αγροτεμάχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πχ ο συνταξιούχος έχει ένα χωράφι και καλλιεργεί τομάτες. Τις πουλάει στους γείτονες και εισπράττει 1.000€. Πως θα τα εμφανίζει στην φετινή του φορολογική δήλωση? Με απόδειξη είσπραξης. Έπρεπε να κάνει έναρξη για να τις εκδώσει? Οχι.

Χάνω κάπου ή τα λέω σωστά? Έχασα την μπάλα.

 

 

ναι βιβλια + φπα + ΜΥΦ κλπ κλπ , δεν εχει σημασία αν επιδοτείτε η οχι αν θελει να εχει αγροτικο εισοδημα , πχ να παρει ενα αργοτικο αυτοκινητο ή θελει να πουλαει της ντοματες του τοτε εναρξη αργοτης κανονικο καθεστος κλπ κλπ 

 

α. Για να κάνει έναρξη ο συνταξιούχος ως αγρότης κανονικού καθεστώτος θα πρέπει να περνάει τα 15.000 εισόδημα ή 5.000 επιδοτήσεις.(Εκεί θα έχει βιβλία - ΦΠΑ - Φορολ. κέρδη =  έσοδα μείον έξοδα *13% -συγκεντρωτικές εσόδων και εξόδων

 

β. Αν δεν υπάγεται στο α. και λαμβάνει έστω και ένα ευρώ επιδότηση ή να παίρνει επιστροφή ΦΠΑ από τα αγροτικά του πρέπει να γραφτεί στο μητρώο ώς αγρότης ειδικού καθεστώτος (Εκεί ΔΕΝ θα έχει βιβλία - ΦΠΑ θα παίρνει αποκοπή (επιστροφή) δεν θα υποβάλει δηλαδή δηλώσεις - Φορολ. κέρδη = έσοδα μείον έξοδα *13% -συγκεντρωτικές μόνο εξόδων

 

γ. Αν δεν υπάγεται ούτε στο α. ούτε στο β. δεν υποχρεούται να γραφει στην Δ.Ο.Υ. (Εκεί ΔΕΝ θα έχει βιβλία - δεν θα ε΄χει δηλώσεις ΦΠΑ ούτε θα παίρνει επιστροφή - Φορολ. κέρδη = έσοδα μείον έξοδα *13% -δεν υποβάλλει συγκεντρωτικές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήταν πολύ καλή ιδέα, με την διαφορά ότι δεν έχουμε αξία στα αγροτεμάχια.

 

Μα επειδή δεν ε΄χουμε αξία στα αγροτεμάχια για αυτό σου είπα: 

 

Συνολική αξία μείον αξία πίνακα 1 = Αξία πίνακα 2. 

Επιμερισμός της αξίας του πίνακα 2 στο περίπου και πολλαπλασιασμός * 3%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πχ ο συνταξιούχος έχει ένα χωράφι και καλλιεργεί τομάτες. Τις πουλάει στους γείτονες και εισπράττει 1.000€. Πως θα τα εμφανίζει στην φετινή του φορολογική δήλωση? Με απόδειξη είσπραξης. Έπρεπε να κάνει έναρξη για να τις εκδώσει? Οχι.

Χάνω κάπου ή τα λέω σωστά? Έχασα την μπάλα.

 

 

συνταξιούχος , ναι με αποδειξη εισπαξης , βρες 2-3 ονοματα πχ Αντωνης Σαμαρας , Αλεξης Τσιπρας , Ευαγγελος Βενιζελος κλπ κλπ,

 

τωρα εναρξη περιμένουμε ποτε θα τους βαλουμε στο Ειδικο καθεστος, απο σημερα  απο 1/1/2015 απο 31/12/2014 κανενας δεν ξερει,  ο Κωστας Σταυρουλακης λεει πιο πανω http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98875&p=669894

 

οποτε περιμενουμε

 

 

Εδώ τώρα, χωρίς να προξενήσω αναστάτωση, θα επιμείνω ότι όποιος πουλάει με ΑΛΠ υποχρεούται σε έναρξη επαγγέλματος. 

 

Απαλλαγή σε έναρξη είναι στην περίπτωση που ένας ιδιώτης πουλάει ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ, ο οποίος επαγγελματίας θα εκδώσει Τίτλο κτήσης (Τιμολόγιο Αγοράς) 

Ιδιώτης όταν πουλάει σε ιδιώτη απαιτείται έναρξη.

 

Μη μου πείτε "πας καλά" και "μα σοβαρά ο συνταξιούχος που πουλά ένα τενεκεδάκι λάδι" θα κάνει έναρξη ή "ο ιδιώτης που πουλά το μεταχειρισμένο ψυγείο του σε έναν άλλον ιδιώτη θέλει έναρξη"

 

Άμα μου βρείτε απαλλαγή στον ΚΒΣ ή στον ΚωΦΑΣ ή Στα ΕΛΠ εγώ θα γίνω Τούρκος από Κρητικός.

 

Υ.Γ. Δεν προτείνω όμως να πάνε αυτές οι ακραίες περιπτώσεις να κάνουνε και έναρξη. Όχι. Μένουμε στο "από συνήθεια" ή  στο "πλάγιο"  ή στο "δεν είναι σοβαρό θέμα" και δεν κάνουμε έναρξη. Παράτυπα όμως. Παράτυπα. 

 

Όποιος διαφωνήσει παρακαλώ να μου αναφέρει διατάξεις για την διαφωνία του και όχι αναφορά στην λογική. Γιατί από πλευράς λογικής το καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα επειδή δεν ε΄χουμε αξία στα αγροτεμάχια για αυτό σου είπα: 

 

Συνολική αξία μείον αξία πίνακα 1 = Αξία πίνακα 2. 

Επιμερισμός της αξίας του πίνακα 2 στο περίπου και πολλαπλασιασμός * 3%

 

Μα στην  συνολική αξία ακίνητης περιουσίας, έχουμε μόνο την αξία των ακινήτων του πίνακα 1.Άρα δεν μπορούμε να κάνουμε αυτήν την αφαίρεση. Έχουμε συνολικό ποσό καταβολής φόρου που περιλαμβάνει τους φόρους του  πιν 1 και 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα στην  συνολική αξία ακίνητης περιουσίας, έχουμε μόνο την αξία των ακινήτων του πίνακα 1.Άρα δεν μπορούμε να κάνουμε αυτήν την αφαίρεση. Έχουμε συνολικό ποσό καταβολής φόρου που περιλαμβάνει τους φόρους του  πιν 1 και 2. 

 

Σοβαρά; Δεν είναι η συνολική αξία; Είσαι σίγουρος; Νόμιζα ότι ήταν η συνολική αξία. Θα το επαληθεύσω και θα σου πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σοβαρά; Δεν είναι η συνολική αξία; Είσαι σίγουρος; Νόμιζα ότι ήταν η συνολική αξία. Θα το επαληθεύσω και θα σου πω. 

 

Μμω την τρέλα μου...Έχεις δίκιο.... 

Μα είναι δυνατόν να λένε " Συνολική ακίνητη περιουσία" και μην συμπεριλαμβάνουν τα αγροτεμάχια;;;;

Τι στο διάβολο; Κινητά είναι τα αγροτεμάχια; 

 

Τέλος πάντων. 

 

Τότε θα βρίσκουμε την αξία από τον φόρο μα ανάποδο υπολογισμό. Θα δω αν είναι δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά το πιο γρήγορο είναι να κάνεις υπολογισμό όπως ο ΕΝΦΙΑ (βλέπε ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι - ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ)

Μετά μόλις βρώ της κάθε περιοχής περίπου  την αξία ανα στρέμμα θα τα κάνω τυφλοσούρτη κι ότι βγει..

 

 

ΠΑΡΡΤΗΜΑ  Ι - ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ 

 

 

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ: ---- > 

 

 

Και ο υπολογισμός που έκανα για να βγάλουμε μέσω του ΕΝΦΙΑ την ιδιόχρηση δεν παίζει. Ο υπολογισμός αυτός βγάζει φόρο στα αγροτεμάχια και όχι αντικειμενική...  Φτού.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...