Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε11?


LAS

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν δεν ανοίξουν το σύστημα μόνο τα τοπικά Σ.Ε.Π.Ε. μπορούν να δώσουν λύση. 

Εφόσον δεν έχει ανοίξει πρέπει να ζητήσουμε βοήθεια από αυτά. 

 

Πήρα Υπουργείο.

Μου είπαν να πάρω για το Ε11 το μεσημεράκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν ανοίξουν το σύστημα μόνο τα τοπικά Σ.Ε.Π.Ε. μπορούν να δώσουν λύση. 

Εφόσον δεν έχει ανοίξει πρέπει να ζητήσουμε βοήθεια από αυτά. 

 

Πήρα Υπουργείο.

Μου είπαν να πάρω για το Ε11 το μεσημεράκι. 

 

Και μου είπαν να πάρουμε αύριο το πρωί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, μας δουλεύουν ψιλό γαζί αλλά έχει χάρη...εκει στο Υπουργείο Εργασίας.

Σημερα στη μια το μεσημερι πήγα στο τοπικο ΣΕΠΕ και κατέθεσα 3 ε11 απο εταιρείες. (φυσικά ως εκπρόθεσμες!!! γιατί δεν τους έχει κοινοποιηθει κατι όπως μου είπαν). Πήρα και τα δελτία ελέχου μαζί μου και μονο στην περίπτωση αν καταφέρω (λέμε τώρα) να τα υποβάλω ηλεκτρονικά σήμερα, να τους το κοινοποιήσω για να μην καταχωρήσουν τα δελτία ελέγχου μέσα στο σύστημα.

 

Στη συνέχεια πήρα μπροστά τους τηλ στο γραφειο του Υπουργού και οι κοπέλες εκεί με ενημέρωσαν οτι κάποια στιγμή σήμερα (το ίδιο είπαν και χθες!) θα ανοίξει η εφαρμογή γτ αντιμετωπίζουν τεχνικό πρόβλημα λένε.... Ο Θεός βοηθός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, την χάσαμε και αυτήν την προσπάθεια. 

Με πήραν από το Υπουργείο και μου έιπαν ότι δεν θα δωθεί παράταση.

Μόνον αυτοί που θα υποβάλλουν στο ΣΕΠΕ χειρόγραφα τις άδειες και θα επισυνάψουν αποδεικτικά στοιχεία κατά την προσπάθεια υποβολής που έκαναν την ώρα που έπεσε το σύστημα μόνον αυτοί θα αποφύγουν το πρόστιμο. 

 

Κατά λέξη αυτά μου ειπώθηκαν από τηλέφωνο που έλαβα (είχα δώσει το κινητό) από το Υπουργείο Εργασίας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυριο? Σάββατο?

Ετσι μου είπαν. Ούτε που το σκέφτηκα στην παλαβομάρα μου, αλλά για αυτόν τον λόγο με πήραν αργότερα οι ίδιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, την χάσαμε και αυτήν την προσπάθεια. 

Με πήραν από το Υπουργείο και μου έιπαν ότι δεν θα δωθεί παράταση.

Μόνον αυτοί που θα υποβάλλουν στο ΣΕΠΕ χειρόγραφα τις άδειες και θα επισυνάψουν αποδεικτικά στοιχεία κατά την προσπάθεια υποβολής που έκαναν την ώρα που έπεσε το σύστημα μόνον αυτοί θα αποφύγουν το πρόστιμο. 

 

Κατά λέξη αυτά μου ειπώθηκαν από τηλέφωνο που έλαβα (είχα δώσει το κινητό) από το Υπουργείο Εργασίας... 

Θα δωθούν οδηγίες στο ΣΕΠΕ για να παραλαμβάνουν χειρόγραφα? μέχρι και σήμερα δεν ξέρανε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΤΙ ΛΕΓΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕΠΕ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΘΗΡΙΑ.

 

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΘΑΥΜΑ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω προγραμματισμένων τεχνικών εργασιών, το Σάββατο 09/05/2015 από τις 00:00 και έως τις 23:59,
ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες του διαδικτυακού τόπου του ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προτείνω να μαζευτούμε όσοι  είμαστε Αθήνα και την Τρίτη να κατεβούμε στο υπουργείο.

 

Καλό θα ήταν σταθμίζοντας τα κάτωθι:

 

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ: 

 

ΥΠΕΡ τους:

α. Υπάρχει περίπτωση να ήθελαν να δώσουν παράταση και κάπου κόλλησαν.Το λέω γιατί μου είναι περίεργο να εκτίθενται τόσο λέγοντας τηλεφωνικά ότι θα δώσουν παράταση. Δεν το έκαναν ποτέ αυτό. Πάντα όταν έπαιρνες τηλέφωνο στα παρουσίαζαν μαύρα. Γιατί τώρα έλεγαν ότι θα δώσουν παράταση; Μα γιατί ήθελαν να δώσουν παράταση. Και τι ήταν αυτό που τους άλλαξε την στάση;

Κατά την γνώμη το εξής:

Κάποιοι Σύμβουλοι (π.χ. Δντες Σ.Ε.Π.Ε. και ανώτεροι)  ή κάποιοι λοιποί "σύμβουλοι" ενημέρωσαν το Υπουργείο για τα εξής: "έλα μωρέ τόσες παρατάσεις τους δόθηκαν τι πας να δώσεις τώρα νέα; Άστους." 

Αυτό βέβαια δεν το κάνουν από κακή διάθεση, αλλά γιατί έχουν πλήρη άγνοια των όσων βιώνουν οι λογιστές, Πως άλλωστε θα γνωρίζουν θέματα που ακόμα και εμείς οι ίδιοι, οι λογιστές, δεν πιστεύουμε στα ίδια μας τα μάτια ότι συμβαίνουν.

 

ΚΑΤΑ τους:

α. Δεν γνωρίζουν τον φόρτο εργασίας των λογιστών ενώ  -όταν σχεδιάζουν νέες εργασίες θα έπρεπε να γνωρίζουν αν αντέχουν στην υλοποίησή τους αυτοί που το Υπουργείο ζητά να τις διεκπεραιώσει. Εμείς οι λογιστές  για παράδειγμα. κάτι σωστό που πρέπει να κάνουμε στο γραφείο μας πρωτού το κάνουμε πρέπει να σταθμίσουμε πρώτα και αν μπορούν να το κάνουν οι υπάλληλοί που έχουμε. Τι πιο απλό. Αυτό δεν σημαίνει ότι εξ αυτού του λόγου δεν θα το κάνουμε. Οχι βέβαια. Απλά πρέπει να δίνουμε βοηθητικές λύσεις χρόνου. Έπρεπε δηλαδή, επανερχόμενος από το παράδειγμα στο κύριο θέμα  - εξ αυτού του λόγου- να δώσουν παράταση 2-3 γαμημένες μέρες.

 

β.  Δεν γνωρίζουν την σχέση σπουδαιότητας του λάθος (δεν πρόλαβαν κάποιοι αποδεδειγμένα, να υποβάλλουν μια κατάσταση που δεν έχει δημοσιονομικό κόστος και απλά ζητούν 2-3 ημέρες άνοιγμα του συστήματος) Ε λοιπόν αυτό το λάθος έχει σχέση με τα επιβαλλόμενα πρόστιμα  μεταξύ 1500 και 3.000 ευρώ; Οχι βέβαια.. Δεν το στάθμισαν. Έπρεπε δηλαδή,  - εξ αυτού του λόγου- να δώσουν παράταση 2-3 γαμημένες μέρες.

 
γ. "Συμμόρφωση" Ήταν μια λέξη (δεν είμαι σίγουρος αν ήταν αυτή ή κάποια σχετική) που μας έλεγε Ο Θεοχάρης σε συναντήσεις (η Σαβαίδου ξέρει τα κόλπα και μας έχει έξω από την πόρτα της) μας έλεγε ότι πέραν του άδικου των προστίμων πρέπει να σταθμίζουμε και το γεγονός ότι πρέπει να είμαστε τυπικοί στο γράμμα του Νόμου διότι για αυτόν τον λόγο έχει γίνει ένα απέραντο μπουρδέλο όλη η Ελλάδα. Είχε δίκιο από μία πλευρά. Όμως επειδή ακριβώς η Ελλάδα είναι ένα απίστευτο μπουρδέλο, εξ αυτού του λόγου πρέπει ο νομοθέτης πρέπει να σταθμίζει τα ανώμαλα της καθημερινότητας και να είναι ελαστικός όταν δεν υπάρχει δόλος.  Και στην περίπτωση αυτή δεν υπήρχε κανένας δόλος, δεν υπήρχε δημοσιονομικό κόστος, έπρεπε να δωθεί μια λύση λίγων ημερών. 
 
δ. δεν είναι επιχείρημα η πτώση του server γιατί ήταν για λίγες ώρες και γιατί έχει δωθεί λύση σε αυτό, δηλαδή όποιος έχει την εκτύπωση που δείχνει την πτώση του συστήματος δεν θα έχει πρόστιμο. 
 
ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ: 
1. Και βεβαίως υπάρχει υποχρέωση επίσκεψης στο Υπουργείο από μια ομάδα λίγων ανθρώπων (δεν χρειάζεται μπούγιο γιατί έτσι κι αλλιώς δεν θα μαζευτούν (άλλο θέμα αυτό ας μην το συζητήσουμε και χαλάσω τελείως την διάθεση μου  στο Σαβατοκύριακο... )  Ποιοί έχουν υποχρέωση; Μα αυτοί που έχουν αξιοπρέπεια. Και η αξιοπρέπεια δεν έχει σχέση με το αν έμειναν δικές μας δηλώσεις ανυπόβλητες ή όχι...
 
2. Υποχρέωση μας είναι και η σοβαρότητά μας. Ούτε αλαλαγμοί ούτε χαμόγελα. Καθαρά πράγματα και επιμονή στην συνέχεια
 
 
Υ.Γ. Επιστολή για τα παραπάνω θα λάβουν από τον Σύλλογος Χανίων. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΟΤΙ ΛΕΓΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕΠΕ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΘΗΡΙΑ.

 

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΘΑΥΜΑ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....

 

Έτσι που πήγε το πράγμα τα ΣΕΠΕ θα χτυπήσουν με πρόστιμα. (γνώμη μου) πλήν την εξαιρέσεων με την εκτύπωση του προβλήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι που πήγε το πράγμα τα ΣΕΠΕ θα χτυπήσουν με πρόστιμα. (γνώμη μου) πλήν την εξαιρέσεων με την εκτύπωση του προβλήματος. 

Πιστεύεις να αρχίσουν τα πρόστιμα στο άσχετο ή μόνο σε περίπτωση ελέγχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύεις να αρχίσουν τα πρόστιμα στο άσχετο ή μόνο σε περίπτωση ελέγχου?

 

Όσοι τις υποβάλλουν στα Σ.Ε.Π.Ε. πιθανότατα τα Σ.Ε.Π.Ε. να αναγκαστούν όπως έχει πάει το θέμα, να ρίξουν πρόστιμα. 

Όσοι δεν τις έχουν υποβάλλει στα Σ.Ε.Π.Ε. μόνο σε περίπτωση ελέγχου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόστιμο 1500 με 3000 πως προκύπτει? Δεν βρίσκω τη συγκεκριμένη παράβαση στην κατηγοριοποίηση...

 

Δεν προκύπτει από πουθενά καθαρά. 

 

Όμως μπορεί να ενταχθεί σε κάποιο από όλα από εδω:

http://ergatika.gr/programmata/prostima/

 

Σε αυτήν την φάση - που δεν είναι καθαρά τα πράγματα - δεν έχουμε καμία εμπιστοσύνη. Ένας ελεγκτής ΣΕΠΕ μπορεί εύκολα να το οδηγήσει σε αυτά τα νούμερα. 

Δοκίμασε και εσύ στο Link να μου πεις περιπτώσεις που μπορεί να ταιριάξει το πρόστιμο αυτό... 

 

 

π.χ. Αν: 

Σοβαρότητα Παράβασης στον πάτο  δηλ. " Πολύ Χαμήλη"

Βαθμός αυστηρότητας στον πάτο δηλ "Επιεικής"

Αρ. εργαζομένων ας πούμε 50 (γιατί θα έχουμε και τέτοιες επιχειρήσεις)

Υποτροπή στον πάτο δηλ "Οχι"

Βαθμός συνεργασίας στον πάτο δηλ "Ικανοποιητικός" 

Θιγόμενα άτομα λογικά  +3 αφού είναι για όλους.

 

Το πρόστιμο σε αυτήν την περίπτωση είναι 3.000 ευρώ.

 

Και άντε αν δεν είναι 50 άτομα η επιχείρηση, όλα τα υπόλοιπα που τα έβαλα  στο ελάχιστο των ελαχίστων πως γνωρίζεις ότι δεν θα σου τύχει κάτι χειρότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Δεν βρίσκω τη συγκεκριμένη παράβαση στην κατηγοριοποίηση...

 

 

 

Ξέρω ότι θα μου πεις ότι για  "χ" λόγους δεν εντάσσεται το πρόστιμο στα παρακάτω.

Εγώ όμως σε ρωτώ: Είσαι σίγουρος ότι ο ελεγκτής δεν θα εντάξει την περίπτωση, επειδή δεν βρίσκει κάτι,  σε κάποιο από αυτά; ή μήπως τελικά τα βιβλία αδειών δεν θα έχουν πρόστιμα. Είναι δυνατόν; 

2

Ελλιπής τήρηση βιβλίου ετήσιων κανονικών αδειών

Άρθ. 4 παρ. 3 του Α.Ν. 539/45 (ΦΕΚ 229 Α΄), όπως αντικα-ταστάθηκε από το άρθ. 6 του Ν. 3762/2009 (ΦΕΚ 75 Α΄)

 

ΠΟΛΥ

ΧΑΜΗΛΗ

 

3

 

Μη τήρηση βιβλίου ετήσιων κανονικών αδειών

Άρθ. 4 παρ. 3 του Α.Ν. 539/1945 (ΦΕΚ 229 Α΄), όπως

αντικαταστάθηκε από το άρθ. 6 του Ν. 3762/09 (ΦΕΚ 75 Α΄)

αρ. 6 Ν.3846/10 (κατάτμηση) & Ν.4093/12 ΙΑ.14

ΧΑΜΗΛΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν προκύπτει από πουθενά καθαρά. 

 

Όμως μπορεί να ενταχθεί σε κάποιο από όλα από εδω:

http://ergatika.gr/programmata/prostima/

 

Σε αυτήν την φάση - που δεν είναι καθαρά τα πράγματα - δεν έχουμε καμία εμπιστοσύνη. Ένας ελεγκτής ΣΕΠΕ μπορεί εύκολα να το οδηγήσει σε αυτά τα νούμερα. 

Δοκίμασε και εσύ στο Link να μου πεις περιπτώσεις που μπορεί να ταιριάξει το πρόστιμο αυτό... 

 

 

π.χ. Αν: 

Σοβαρότητα Παράβασης στον πάτο  δηλ. " Πολύ Χαμήλη"

Βαθμός αυστηρότητας στον πάτο δηλ "Επιεικής"

Αρ. εργαζομένων ας πούμε 50 (γιατί θα έχουμε και τέτοιες επιχειρήσεις)

Υποτροπή στον πάτο δηλ "Οχι"

Βαθμός συνεργασίας στον πάτο δηλ "Ικανοποιητικός" 

Θιγόμενα άτομα λογικά  +3 αφού είναι για όλους.

 

Το πρόστιμο σε αυτήν την περίπτωση είναι 3.000 ευρώ.

 

Και άντε αν δεν είναι 50 άτομα η επιχείρηση, όλα τα υπόλοιπα που τα έβαλα  στο ελάχιστο των ελαχίστων πως γνωρίζεις ότι δεν θα σου τύχει κάτι χειρότερο; 

Διαφωνώ μόνο στα θιγόμενα άτομα. Η μη αποστολή της κατάστασης αδειών δε θίγει ευθέως κανέναν εργαζόμενο. Πιστεύω οι περισσότεροι να καθαρίσουν με κανένα 300άρι. Αν δεν ξεκαθαρίσουν όμως τα πράγματα εγώ δεν πρόκειται να πάω μόνος μου στο ΣΕΠΕ να βγάλω τα μάτια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαφωνώ μόνο στα θιγόμενα άτομα. Η μη αποστολή της κατάστασης αδειών δε θίγει ευθέως κανέναν εργαζόμενο. Πιστεύω οι περισσότεροι να καθαρίσουν με κανένα 300άρι. Αν δεν ξεκαθαρίσουν όμως τα πράγματα εγώ δεν πρόκειται να πάω μόνος μου στο ΣΕΠΕ να βγάλω τα μάτια μου. 

 

Ένας ελεγκτής μπορεί να θεωρήσει θιγόμενα όλα με την λογική ότι δεν γνωστοποιεί η επιχείρηση στοιχεία από τα οποία μπορεί να αποκρύψει κάποια παρανομία. Πως βρε παιδί μου αν πιάσουν κάποιον και δεν έχεις γνωστοποιήσει τις υπερωρίες ακόμα και αν του βάλεις ένσημα για τις υπερωρίες θεωρείτε θιγόμενος. Έτσι κι αυτό.

 

Αναμφισβήτητα όμως είμαι υπερβολικός με την έννοια ότι σταθμίζω το χειρότερο και όχι το καλύτερο. Αυτό όμως το κάνω πολλές φορές και λόγω της στάσης μου ότι αν τους αφήσεις λάσκα σε έσκισαν... 

 

Ας μείνουμε λοιπόν εδώ και ας επανέλθουμε στην γενική αντιμετώπιση των θεμάτων και όχι της συγκεκριμένης ειδικής περίπτωσης που έλαβε χώρα την 30/4/2015..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αν δεν ξεκαθαρίσουν όμως τα πράγματα εγώ δεν πρόκειται να πάω μόνος μου στο ΣΕΠΕ να βγάλω τα μάτια μου. 

 

Σωστό. Στο Σ.Ε.Π.Ε. δεν υπάρχει πια ελπίδα.

Στο Υπουργείο εγώ έλεγα, αλλά τέλος πάντων οι περισσότεροι είναι αμέτοχοι συνάδελφε στα προβλήματα και κατά πάσα πιθανότητα θα μείνεις μόνος...

Ναι ..

Κατά πάσα πιθανότητα θα μείνεις μόνος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...