Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε11?


LAS

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν περναει το κωλοΑΦΜ

ΜΠΕΣ ΤΑΧΙΣ ΔΕΣ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΜΗΠΩΣ ΠΓΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΙΔΙΟ ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας πω και εγω τον πονο μου μου εμεινε μια γιατι βγαζει λαθος στον εκπροσωπο. Εχει κανεις ιδεα το τι μπορουμε να κανουμε? για καμια παραταση ακουσε κανεις τπτ, λεμε τωρα

 

Σε εταιρεία με διακοπή εργασιών δεν δεχόταν τον εκπρόσωπο. Τα έστειλα με ηλεκτρονική επιστολή στην αρμόδια επιθεώρηση εργασίας με κοινοποίηση στα κεντρικα του ΣΕΠΕ για τις δικές τους ενέργειες. Είναι μία λύση.

www.ypakp.gr Θα βρείτε όλες τις διευθύνσεις.

ΜΠΕΣ ΤΑΧΙΣ ΔΕΣ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΜΗΠΩΣ ΠΓΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΙΔΙΟ ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξωτερικοί Χρήστες Παραρτημάτων αυτο εχει ιδεα κανεις σε τι χρησιμευει? Δεν βλεπω φως στο τουνελ παντως. Τον πατησαμε τον γατο. Ας ελπισουμε να δωσουν παραταση στη χαζομαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας πω και εγω τον πονο μου μου εμεινε μια γιατι βγαζει λαθος στον εκπροσωπο. Εχει κανεις ιδεα το τι μπορουμε να κανουμε? για καμια παραταση ακουσε κανεις τπτ, λεμε τωρα

 

Σε εταιρεία με διακοπή εργασιών δεν δεχόταν τον εκπρόσωπο. Τα έστειλα με ηλεκτρονική επιστολή στην αρμόδια επιθεώρηση εργασίας με κοινοποίηση στα κεντρικα του ΣΕΠΕ για τις δικές τους ενέργειες. Είναι μία λύση.

www.ypakp.gr Θα βρείτε όλες τις διευθύνσεις.

Είχα κι εγώ εταιρεία με διακοπή. Μετά από ερώτηση στο ΣΕΠΕ, μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και ότι δεν μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά. Πήγε χειρόγραφα στην υπηρεσία, με επιστολή που τους ζητάει να το παραλάβουν σε χειρόγραφη μορφή λόγω τεχνικής αδυναμίας ηλεκτρονικής υποβολής, εξουσιοδότηση και φωτοτυπία της βεβαίωσης διακοπής από ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα κι εγώ εταιρεία με διακοπή. Μετά από ερώτηση στο ΣΕΠΕ, μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και ότι δεν μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά. Πήγε χειρόγραφα στην υπηρεσία, με επιστολή που τους ζητάει να το παραλάβουν σε χειρόγραφη μορφή λόγω τεχνικής αδυναμίας ηλεκτρονικής υποβολής, εξουσιοδότηση και φωτοτυπία της βεβαίωσης διακοπής από ΔΟΥ.

Δεν ανέφερα προηγούμενως ότι στο μητρώο του εργοδότη στο ΕΡΓΑΝΗ αναφέρεται η οριστική διακοπή της επιχείρησης. Γιατί να τους πάω την βεβαίωση διακοπής όταν είναι δηλωμένη η διακοπή στο ΕΡΓΑΝΗ μέσω του ΙΚΑ; Ας μου το ζητήσουν και να μου εξηγήσουν και γιατί το ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα κι εγώ εταιρεία με διακοπή. Μετά από ερώτηση στο ΣΕΠΕ, μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και ότι δεν μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά. Πήγε χειρόγραφα στην υπηρεσία, με επιστολή που τους ζητάει να το παραλάβουν σε χειρόγραφη μορφή λόγω τεχνικής αδυναμίας ηλεκτρονικής υποβολής, εξουσιοδότηση και φωτοτυπία της βεβαίωσης διακοπής από ΔΟΥ.

 

ευχαριστω. Καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά σήμερα είναι κλειστό. Δεν εχει καν επιλογη στο νταμακι έστω για εκπροθεσμη και να το παλέψεις μετά. Πάντως χθες απο τις 9:30 σερνόταν και στις 11:15 κλειδωσε.  Αφησα 4 εκτός.

 

α) Σκέφτομαι να τις στειλω με  email? Να περιμένω καμία παράταση? Να παρω Δευτέρα στο Υπουργειο να δω τι γίνεται?

β) Τι προστιμο έχει?

 

γ) Τι κάνετε οι άλλοι?  Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά σήμερα είναι κλειστό. Δεν εχει καν επιλογη στο νταμακι έστω για εκπροθεσμη και να το παλέψεις μετά. Πάντως χθες απο τις 9:30 σερνόταν και στις 11:15 κλειδωσε.  Αφησα 4 εκτός.

 

α) Σκέφτομαι να τις στειλω με  email? Να περιμένω καμία παράταση? Να παρω Δευτέρα στο Υπουργειο να δω τι γίνεται?

β) Τι προστιμο έχει?

 

γ) Τι κάνετε οι άλλοι?  Τι προτείνετε?

Κι εμένα μου έμειναν 2 Ε11 αφού προσπαθούσα από τις 9 το βράδυ να τα στείλλω και ήταν κολλημένο και μου κολλούσε και ο υπολογιστής και έπρεπε να κάνω συνέχεια επενεκινήσεις, αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν πρόσεξα την ώρα καθόσον αγχωμένος και δεν πρόλαβα να στείλλω 4 περιοδικές καθώς πέρασε 12...... Τι να πει κανείς.... Εγώ σκέφτομαι να τα βάλλω σε φάκελο χειρόγραφα  και να τα στείλλω στο ΣΕΠΕ την Δευτέρα και ότι γίνει..... Πάντως για πρόστιμα δεν έχουν πει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάναμε και εμείς από τον σύλλογο εδώ στα Χανιά μια προσπάθεια

Γνωρίζω ότι υπήρξε και παρέμβαση από την ΠΟΦΕΕ.

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι το πρόβλημα εμφανίσθηκε στους συλλόγους την τελευταία ημέρα. (Ελληνικότατον χαρακτηριστικό) 

 

Ελπίζουμε να κάνουν κάτι..

 

 

logotypo_logiston_banner3.jpg
Συνάδελφοι,
παρά την αίτηση που ακολουθεί επειδή είναι επικίνδυνο να μην δοθεί παράταση παρακαλούμε να υποβληθούν όσες δεν προλαβαίνεται όπως όπως και μετά προβείτε σε τροποποιήσεις. (Οι διορθώσεις κατατίθενται στο Σ.Ε.Π.Ε.)  Προσπαθήστε πάντως να είστε εντάξει.

Υ.Γ. Έχει στείλει σήμερα και η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. επιστολή.
Υ.Γ.  Πρέπει ο Σύλλογος να ενημερώνεται νωρίτερα για τις εκκρεμότητας. Ακόμα και η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σήμερα έλαβε επιστολές για το πρόβλημα και είναι αργά. (Μάλλον απαιτείται και Φ.Ε.Κ. για την παράταση άρα.... ) 
 

Αίτημα παράτασης για το Ε11 
 
Σύλλογος  Αδειούχων Λογιστών – Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Ν. Χανίων
Μέλος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.)
ΔΝΣΗ: Β. ΚΟΡΝΑΡΟΥ 30 – ΧΑΝΙΑ * Τηλ.   28210-71581, fax 28210-36470
 ΑΦΜ 997679535 e-mail[email protected]

 
Χανιά,  30/4/2015 - Αρ. πρωτοκ. 20150430α
 

Προς:
  • Υπουργός Εργασίας: κα.  Πάνος Σκουρλέτης
 
Κοινοποίηση:
* Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

 
        Θέμα : Ολιγοήμερη παράταση στην υποβολή του εντύπου Ε11 
 
Κ. Υπουργέ,
η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής του εντύπου Ε11. (Γνωστοποίηση στοιχείων ετήσιας κανονικής άδειας) της περ. η) του άρθρου 4 της υπ’ αριθμ. πρωτ. 
29502/85/1.9.2014 (ΦΕΚ Β΄ 2390/08−9−2014) απόφασης του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας  λήγει σήμερα  30 Απριλίου 2015. αλλά  ο σύλλογος μας ενημερώθηκε από αρκετά μέλη του ότι δεν ε΄χουν καταφέρει να ολοκληρώσουν την διαδικασία λόγω του βεβαρημένου ωραρίου τους την περίοδο αυτή.
 
Σας παρακαλούμε κατανοείστε τις συνθήκες που βιώνουν οι λογιστές, το γεγονός ότι ο πίνακας ετήσιας κανονικής άδειας είναι μια απλή γνωστοποίηση που δεν βαρύνει τον προϋπολογισμό και τέλος τα πρόστιμα στις εκπρόθεσμες αυτές δηλώσεις είναι άνευ λογικής και κυμαίνονται από 1500-3000 ευρώ για κάθε περίπτωση.
Σταθμίστε το γεγονός ότι από τις 23:00 έως τις 02:00 το βράδυ «έπεσε» το σύστημα του ΣΕΠΕ και δεν δεχόταν υποβολές. (Ναι κ Υπουργέ μέχρι και τότε είμαστε στα γραφεία)          
 
            Οι λογιστές κ Υπουργέ χρειάζονται βοήθεια για αν υλοποιήσουν όσα εσείς σχεδιάζεται.  Ζητούμε τρείς 3 ημέρες παράταση.

 
 
 
Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων
 
Ο Πρόεδρος, Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος
Ο Αντιπρόεδρος,  Κυπραίος Κωνσταντίνος
Ο Γραμματέας, Κελάκης Μιχαήλ
Ο Ταμίας, Παπαδάκης Ιωάννης
Το Μέλος, Πετράκης Νικόλαος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόστιμο 1.500-3.000€ ? αμαν αμαν !

Κύριε Σταυρουλάκη,

Ευχαριστούμε για τις κινητοποιήσεις και για τις διεκδικήσεις σας!

 

Η παράταση πρέπει να δοθεί για το λόγο ότι το σύστημα "έπεσε" ξανά την Πεμπτη βράδυ, τελευταία ημέρα υποβολής του Ε11 από τις 23:15 και μετά και έβγαζε μήνυμα "Εσωτερικού Σφάλματος". 

Αποτέλεσμα ; Πολλοί από εμάς που είμασταν μέσα στο ΕΡΓΑΝΗ και υποβάλλαμε εκείνη την ώρα, δεν μπορούσαμε να υποβάλλουμε τίποτα. Άνοιξε ξανα μετά τις δώδεκα αλλά έβγαζε τις δηλώσεις εκπρόθεσμες.

Ρωτάμε : τι φταίμε εμείς αν δεν μπορεί να υποστηρίξει ο server τους χρήστες; Είχαμε τρία ολοκληρα τέταρτα μέχρι και τις δώδεκα που εξέπνεε η προθεσμία να στείλουμε τα τελευταία Ε11 που μας είχαν μείνει.. Γιατί να πληρώσουμε αυτά τα δυσβάσταχτα πρόστιμα για ένα τεχνικό πρόβλημα του ΣΕΠΕ;

Μεμονωμένα δεν μπορούμε να καταφέρουμε και πολλά, στηριζόμαστε στους Συλλόγους σαν και το δικό σας και ελπίζουμε να κινητοποιηθούν και άλλοι γιατί το θέμα είναι αρκετά σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατι πρεπει να γινει με αυτα τα προστιματα! σε ολα τα θεματα φορολογικα εργατικα! ανθρωποι ειμαστε καποια στιγμη θα την πατησουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατι πρεπει να γινει με αυτα τα προστιματα! σε ολα τα θεματα φορολογικα εργατικα! ανθρωποι ειμαστε καποια στιγμη θα την πατησουμε!

 

Σωστός...

Σε δημοκρατικές κοινωνίες  δεν αρμόζουν πρόστιμα που δεν σταθμίζουν το λάθος…

Αυτά είναι για άλλες χώρες…

 

Πρέπει να πιέσουμε περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόστιμο 1.500-3.000€ ? αμαν αμαν !

Κύριε Σταυρουλάκη,

Ευχαριστούμε για τις κινητοποιήσεις και για τις διεκδικήσεις σας!

 

Η παράταση πρέπει να δοθεί για το λόγο ότι το σύστημα "έπεσε" ξανά την Πεμπτη βράδυ, τελευταία ημέρα υποβολής του Ε11 από τις 23:15 και μετά και έβγαζε μήνυμα "Εσωτερικού Σφάλματος". 

Αποτέλεσμα ; Πολλοί από εμάς που είμασταν μέσα στο ΕΡΓΑΝΗ και υποβάλλαμε εκείνη την ώρα, δεν μπορούσαμε να υποβάλλουμε τίποτα. Άνοιξε ξανα μετά τις δώδεκα αλλά έβγαζε τις δηλώσεις εκπρόθεσμες.

Ρωτάμε : τι φταίμε εμείς αν δεν μπορεί να υποστηρίξει ο server τους χρήστες; Είχαμε τρία ολοκληρα τέταρτα μέχρι και τις δώδεκα που εξέπνεε η προθεσμία να στείλουμε τα τελευταία Ε11 που μας είχαν μείνει.. Γιατί να πληρώσουμε αυτά τα δυσβάσταχτα πρόστιμα για ένα τεχνικό πρόβλημα του ΣΕΠΕ;

Μεμονωμένα δεν μπορούμε να καταφέρουμε και πολλά, στηριζόμαστε στους Συλλόγους σαν και το δικό σας και ελπίζουμε να κινητοποιηθούν και άλλοι γιατί το θέμα είναι αρκετά σοβαρό.

 

Αν και είμαι επιφυλακτικός για επίλυση του θέματος, ελπίζω να βρεθεί μια λύση.

 

Ότι είπε ο συνάδελφος zeus πιο πριν. Πρέπει να σταθμίζονται εκπρόθεσμα ή γενικά παραβάσεις χωρίς ύπαρξη δόλου και να υπάρχει επαρκή επιείκεια στις περιπτώσεις αυτές. 

Για να δούμε τα αντανακλαστικά των ανωτέρων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να πω ; Πραγματικά είναι τεράστια αδικία να πληρώσουμε πρόστιμα για ενα τεχνικό δικό τους προβλημα.

Ας ελπίσουμε να εισακουστεί το αίτημά σας για μια αν οχι ολιγοήμερη , έστω μονοημερη παραταση.

Καλή δυναμη, να ειστε καλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το συστημα σερνοταν την Πεμπτη μετα τις 22.00 και στις 23.15 επεσε.

Αν θελουν προστιμο να το ζητησουν απο αυτους που παρηγγειλαν τους server γιατι σιγουρα δεν αγορασαν αυτους που προτειναν οι τεχνικοι, αλλά ό,τι εδινε μεγαλυτερη μιζα.

Και αν θελουν στατιστικούλια για τις αδειες των εργαζομενων ευχαριστως να τους τα δωσουμε, αλλά να μας πληρωσουν πρωτα για το χρονο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν θετικές πληροφορίες. 

Περιμένουμε όμως λίγο να δούμε αν επιβεβαιωθούν. Δεν είναι βέβαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως είναι ανοικτό ακόμη? Εγώ δεν έστειλα πάντως. Είναι τραγικό να έχουμε πάντα στο μυαλό μας τον φόβο του προστίμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν θετικές πληροφορίες. 

Περιμένουμε όμως λίγο να δούμε αν επιβεβαιωθούν. Δεν είναι βέβαιο. 

 

έχουμε καμιά επιβεβαίωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΛΗΣΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.  ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΣΠΑΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ.

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΥΠΟΥΡΓΟΥ  210-3368354-355

 

ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ. ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΛΗΓΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΕΤΑ. ΒΑΛΤΟ ΡΕ ΚΟΠΕΛΛΑ ΜΟΥ 6/5 ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ.

 

ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΓΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ...  

 

Κ. ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ? ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ?  ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ?  

 

ή ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΡΟΟΠΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...