Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
anika

Κληρονομιά απο γιο και σύζυγο χρημάτων απο τον πατέρα - πως θα δηλωθεί

Question

Πατέρας πέθανε Μάρτιο 2013, και έγινε αποδοχή κληρονομιάς απο το γιο και τη σύζυγο μέσα στο 2013.

Όμως δήλωσαν μόνο τα ακίνητα.

Στην πορεία ο γιος βρήκε βιβλιάριο κατάθεσης με συνδικαιούχους τον πατέρα και τη σύζυγο. Το ποσό αυτό ήταν δηλωμένο κανονικά στο εξωτερικό όπου ζούσαν, έχουν φορολογηθεί κανονικά στη Γερμανία.

Για να μπορέσει να κάνει χρήση αυτού του ποσού , ποιά είναι η καλύτερη περίπτωση

Α) Να κάνει μέσω συμβολαιογράφου πρόσθετη δήλωση κληρονομιάς και να δηλώσει το ποσό ή

Β) Να κάνει δήλωση για το 2013, και να δηλώσει το ποσό των χρημάτων με Βεβαίωση απο την τράπεζα;

 

Απο το 2002 ήρθαν κανονικά στην Ελλάδα και υπήρχε απο τότε αυτό το ποσό, το οποίο όμως αυξήθηκε λόγω τόκων. Είναι μεγάλο το ποσό και αν κάνει συμπληρωματική δήλωση ο συμβολαιογράφος είπε ότι πληρώνει φόρο 10% επι του ποσού.

Τι είναι καλύτερο να κάνει;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

να τα σηκωσει η μητερα τα λεφτα και να μην το πουνε ουτε του παπα

Κυρίως του παπά!! Γιατί θα της την ¨πέσει¨ από κοντά για καμιά δωρεά στο φιλόπτωχο ταμείο της εκκλησίας . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να υποβάλει δηλωση κληρονομιάς η σύζυγος, συνδικαιούχος του λογαριασμού και να επικαλεστεί τις διατάξεις

τις περίπτωσης γ της παραγράφου 2 του άρθρου 25 του ν.2961/2001 περί κοινών λογαριασμών,

για να απαλλαγεί από τον φόρο 10%.

Με αντίγραφο της δήλωσης κληρονομιάς να υποβάλλει τροποποιητική δήλωση χρήσης 2013 ώστε τουλάχιστον

η σύζυγος να μπορεί να τα δικαιολογήσει και να τα χρησιμοποιήσει.

Ελπίζω ότι όταν ήρθαν τα χρήματα από Γερμανία το 2002 να είχαν δηλωθεί από τον θανοντα ως εισαγωγή συναλλάγματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να υποβάλει δηλωση κληρονομιάς η σύζυγος, συνδικαιούχος του λογαριασμού και να επικαλεστεί τις διατάξεις

τις περίπτωσης γ της παραγράφου 2 του άρθρου 25 του ν.2961/2001 περί κοινών λογαριασμών,

για να απαλλαγεί από τον φόρο 10%.

Με αντίγραφο της δήλωσης κληρονομιάς να υποβάλλει τροποποιητική δήλωση χρήσης 2013 ώστε τουλάχιστον

η σύζυγος να μπορεί να τα δικαιολογήσει και να τα χρησιμοποιήσει.

Ελπίζω ότι όταν ήρθαν τα χρήματα από Γερμανία το 2002 να είχαν δηλωθεί από τον θανοντα ως εισαγωγή συναλλάγματος.Βασικά 

Βασικά τα 3/4 τα κληρονομεί ο γιος ( που θέλει να φαίνονται για να τα χρησιμοποιήσει, ίσως να αγοράσει κάποιο ακίνητο ) και το 1/4 η σύζυγος ( η οποία δεν έχει σκοπό να κάνει κάτι με το χρηματικό ποσό ).

Τα χρήματα ήταν σε κατάστημα της Εθνικής Γερμανίας και απλά τώρα είναι στην Εθνική στην Ελλάδα.

Η αρχική δήλωση ήταν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και μετά άλλαξε , λόγω μόνιμης κατοικίας στην Ελλάδα.

Άρα γενικά, ποιά η άποψή σας;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

να τα σηκωσει η μητερα τα λεφτα και να μην το πουνε ουτε του παπα

και που να τα πάει;

Δε μιλάμε για 5....ή 10.000 ευρώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και που να τα πάει;

Δε μιλάμε για 5....ή 10.000 ευρώ.

για τι  ποσα μιλαμε?   

Η.3842/10, ΑΡΘ.25, ΠΑΡ.18, ΠΕΡΙΠΤ.2

2. Η αιτία δωρεάς ή γονικής παροχής κτήση χρηματι­κών ποσών υπόκειται σε φόρο, ο οποίος υπολογίζεται αυτοτελώς με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%), προ­κειμένου για δικαιούχους που υπάγονται στην Α' κατη­γορία, με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%), προκειμέ­νου για δικαιούχους που υπάγονται στη Β' κατηγορία και με συντελεστή σαράντα τοις εκατό (40%), προκειμέ­νου για δικαιούχους που υπάγονται στη Γ' κατηγορία. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Βασικά τα 3/4 τα κληρονομεί ο γιος ( που θέλει να φαίνονται για να τα χρησιμοποιήσει, ίσως να αγοράσει κάποιο ακίνητο ) και το 1/4 η σύζυγος ( η οποία δεν έχει σκοπό να κάνει κάτι με το χρηματικό ποσό ).

Τα χρήματα ήταν σε κατάστημα της Εθνικής Γερμανίας και απλά τώρα είναι στην Εθνική στην Ελλάδα.

Η αρχική δήλωση ήταν στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και μετά άλλαξε , λόγω μόνιμης κατοικίας στην Ελλάδα.

Άρα γενικά, ποιά η άποψή σας;

Εαν ηταν κοινός λογαριασμός, τα χρήματα ανήκουν στην σύζυγο.

Με τον τρόπο που αναφέρω αποφεύγεις τον φόρο κληρονομιάς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εαν ηταν κοινός λογαριασμός, τα χρήματα ανήκουν στην σύζυγο.

Με τον τρόπο που αναφέρω αποφεύγεις τον φόρο κληρονομιάς.

Είναι κοινός λογαριασμός με δικαιούχο τον πατέρα ( που πέθανε ) , τη μητέρα και το γιο ( ενήλικας ).

Άρα ο συμβολαιογράφος κάνει συμπληρωματική δήλωση για τη μητέρα, για κληρονομιά χρηματικού ποσού ( ανεξαρτήτως ποσού ) και απαλλάσσεται απο το φόρο.

Μετά κάνω συμπληρωματική δήλωση στην εφορία για το χρηματικό ποσό που κληρονόμησε η μητέρα και όλα ok;

Ο γιος δε μπορεί να δηλώσει με αυτό τον τρόπο το ποσό που του αναλογεί και να μπορεί να το χρησιμοποιήσει;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για τι  ποσα μιλαμε?   

Η.3842/10, ΑΡΘ.25, ΠΑΡ.18, ΠΕΡΙΠΤ.2

2. Η αιτία δωρεάς ή γονικής παροχής κτήση χρηματι­κών ποσών υπόκειται σε φόρο, ο οποίος υπολογίζεται αυτοτελώς με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%), προ­κειμένου για δικαιούχους που υπάγονται στην Α' κατη­γορία, με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%), προκειμέ­νου για δικαιούχους που υπάγονται στη Β' κατηγορία και με συντελεστή σαράντα τοις εκατό (40%), προκειμέ­νου για δικαιούχους που υπάγονται στη Γ' κατηγορία. 

Γύρω στα 250.000 ευρώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είναι κοινός λογαριασμός με δικαιούχο τον πατέρα ( που πέθανε ) , τη μητέρα και το γιο ( ενήλικας ).

Άρα ο συμβολαιογράφος κάνει συμπληρωματική δήλωση για τη μητέρα, για κληρονομιά χρηματικού ποσού ( ανεξαρτήτως ποσού ) και απαλλάσσεται απο το φόρο.

Μετά κάνω συμπληρωματική δήλωση στην εφορία για το χρηματικό ποσό που κληρονόμησε η μητέρα και όλα ok;

Ο γιος δε μπορεί να δηλώσει με αυτό τον τρόπο το ποσό που του αναλογεί και να μπορεί να το χρησιμοποιήσει;

Είχα την εντύπωση ότι συνδικαιούχος ήταν μόνο η σύζυγος.

 

Εφόσον είναι και οι δύο συνδικαιούχοι, θα κάνουν το ίδιο και οι δύο, συμπληρωματική δήλωση κληρονομιας για το 50% ο καθένας

και τροποποιητική δήλωση εισοδήματος δηλώνοντας ο καθένας το 50%, στον κωδικό 781.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είχα την εντύπωση ότι συνδικαιούχος ήταν μόνο η σύζυγος.

 

Εφόσον είναι και οι δύο συνδικαιούχοι, θα κάνουν το ίδιο και οι δύο, συμπληρωματική δήλωση κληρονομιας για το 50% ο καθένας

και τροποποιητική δήλωση εισοδήματος δηλώνοντας ο καθένας το 50%, στον κωδικό 781.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλή συνέχεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...