Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αίτηση ρύθμισης οφειλών με απαλλαγή προσαυξήσεων 2015 (P5)


ANDREWOE1

Ερώτηση

Καλησπέρα, έχει κανείς αντιμετωπίσει το παρακάτω θέμα:

 
Παρατήρησα ότι στις αιτήσεις για ρύθμιση οφειλών, με αποφυγή προσαυξήσεων (100 δόσεις), η στήλη με τις προσαυξήσεις παρουσιάζει διαφορετικά νούμερα σε σχέση με αυτά τα οποία παρουσίαζε δυο μέρες πριν (μείωση). Επιπρόσθετα, το ποσό αυτό διαφωνεί με το ποσό το οποίο αναγράφεται στην "Προσωποποιημένη Πληροφόρηση" (για την ακρίβεια είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιαζόταν πριν), ενώ η οφειλή κεφαλαίου παραμένει σταθερή, σε όλες τις περιπτώσεις. Αυτό το έχω παρατηρήσει σε πάνω από έναν οφειλέτη.
 
Για παράδειγμα, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση την 19/04/15, τα στοιχεία ήταν Κεφάλαιο = 2.111,99 και προσαυξήσεις = 330,15 και τα ίδια εμφανίζονται στην αίτηση ρύθμισης οφειλών. Στις 21/04/15, τα στοιχεία στη Προσωποποιημένη Πληροφόρηση ήταν ίδια, αλλά στην αίτηση ρύθμισης οφειλών, οι προσαυξήσεις εμφανίζονται να είναι 118,95.
 
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έχουν προχωρήσει οι αιτήσεις σας?

 

Έχουν γίνει πληρωμές εδώ και μία εβδομάδα και στο taxis δε φαίνεται τίποτα...

Εμένα για ρυθμίσεις που έγιναν και πληρώθηκαν οι προκαταβολές στις 21-4 εμφανίστηκαν σήμερα ως επικυρωμένες! Σφαίρα δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα για ρυθμίσεις που έγιναν και πληρώθηκαν οι προκαταβολές στις 21-4 εμφανίστηκαν σήμερα ως επικυρωμένες! Σφαίρα δηλαδή..

Εμένα από τις 20/4 ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ TAXHEAVEN

 

Κύριοι, αν είναι δυνατόν να γίνει αναφορά όπου υπάρχει δυνατότητα σχετικά με τις ρυθμίσεις...από 18/04 ρύθμιση με προκαταβολή δεν είναι επικυρωμένη μέχρι και σήμερα αφού υπεβλήθη και νέα αίτηση βάσει οδηγιών του taxis και δυστυχώς οι επιχειρήσεις έχουν δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού και δεν μπορούν να αποδεσμευτούν.. το θέμα απορώ γιατί δεν έχει πάρει δημοσιότητα και είναι πλέον τρομερά σοβαρό..αν γίνεται κάντε επικοινωνία με ΓΓ εσόδων για παράπονα,, τι άλλο μέτρο αντίδρασης μπορούμε να δούμε..ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ TAXHEAVEN

 

Κύριοι, αν είναι δυνατόν να γίνει αναφορά όπου υπάρχει δυνατότητα σχετικά με τις ρυθμίσεις...από 18/04 ρύθμιση με προκαταβολή δεν είναι επικυρωμένη μέχρι και σήμερα αφού υπεβλήθη και νέα αίτηση βάσει οδηγιών του taxis και δυστυχώς οι επιχειρήσεις έχουν δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού και δεν μπορούν να αποδεσμευτούν.. το θέμα απορώ γιατί δεν έχει πάρει δημοσιότητα και είναι πλέον τρομερά σοβαρό..αν γίνεται κάντε επικοινωνία με ΓΓ εσόδων για παράπονα,, τι άλλο μέτρο αντίδρασης μπορούμε να δούμε..ευχαριστώ..

πραγματικά αυτό είναι άνω ποταμών!!!!!!!!! και μένα τα ίδια. Από τις 27/4 και ακόμη τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πραγματικά αυτό είναι άνω ποταμών!!!!!!!!! και μένα τα ίδια. Από τις 27/4 και ακόμη τίποτα

+3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σημερινή μου επικοινωνία με την ΦΑΕ Αθηνών, μου είπαν ότι 

το πρόβλημα εντοπίζεται στη ρύθμιση με την απαλλαγή των προσαυξήσεων

και είναι θέμα ΤΑΧIS το οποίο αντιμετωπίζεται σιγά σιγά και δεν μπορεί ή δεν χρειάζεται 

να γίνει κάτι παραπάνω από μεριά μας, παρά μόνο αναμονή. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ TAXHEAVEN

 

Κύριοι, αν είναι δυνατόν να γίνει αναφορά όπου υπάρχει δυνατότητα σχετικά με τις ρυθμίσεις...από 18/04 ρύθμιση με προκαταβολή δεν είναι επικυρωμένη μέχρι και σήμερα αφού υπεβλήθη και νέα αίτηση βάσει οδηγιών του taxis και δυστυχώς οι επιχειρήσεις έχουν δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού και δεν μπορούν να αποδεσμευτούν.. το θέμα απορώ γιατί δεν έχει πάρει δημοσιότητα και είναι πλέον τρομερά σοβαρό..αν γίνεται κάντε επικοινωνία με ΓΓ εσόδων για παράπονα,, τι άλλο μέτρο αντίδρασης μπορούμε να δούμε..ευχαριστώ..

Συνάδελφε , γιατί θεωρείς  οτι η επικαιροποιηση/επικυρωση  της ρύθμισης στο taxis ,   θα σου αποδεσμεύσει τους τραπεζικους λογαρισμούς , εχεις προχωρήσεις και σε  καταβολή του 25% ? 

 

Πριν απο όλα  κατανοώ απόλυτα  οτι μιλάμε για οφειλές που θα έπρεπε να είχαν καταβληθεί ,

αλλα αυτό είναι παρελθόν,

το ζητούμενο σύμφωνα με τις δηλώσεις της νεας μας  υφυπουργού ήταν η "νεα αρχή".

ομως γιαυτούς τους ανθρώπους  ...η κατάσταση είναι αυτή την στιγμή τραγική ..

 

Πριν μπορέσουν να μπούν στη ρύθμιση ,που ηλεκτρονικά αρχισε στα μεσα Απριλίου ,και ενω ίσχυε ο νέος νόμος τους έγιναν κατασχέσεις .Οι λογαριασμοί εχουν δεσμευτεί , οι πληρωμές τής 1ης δόσης (τοσο για την Εφορία ,όσο και για ΙΚΑ , ΟΑΕΕ ) εγιναν απο λογ/μούς τρίτων ,και να έχεις ενα ΟΑΕΕ να σου ζητά παγια εντολή :blink:  

και η τράπεζα να ζητά να ανοίξεις  όψεως για τη πάγια εντολή ..??

 

Οι οφειλές  σε δημόσιο και  ασφαλιστικά ταμεία εως 30/4  δεν μπόρεσαν να πληρωθούν  ,..αφού οι πελάτες δεν κατέθεσαν .

 

Τα Δικαστικά τμήματα ακολουθώντας τις  ΠΟΛ 1080/2015 ζητούν να πληρωθεί το 25% της αρχικής οφειλής.

. και σε ολα αυτά εχεις και το Taxis με τις αργοπορίες του .. Αναμονή λοιπόν .

 

Σήμερα το πρωί στην τηλεόραση πάντως ,ακουσα γνωστό λογιστή να αναφέρεται στο θέμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 
Πίστωση ποσών από κατασχέσεις στα χέρια πιστωτικών ιδρυμάτων για την κάλυψη της πρώτης δόσης της ρύθμισης

1. Στο τέλος του άρθρου 13 του Ν. 4321/2015 (ΦΕΚ 32 Α) προστίθενται νέα εδάφια ως εξής:
"Κατ' εξαίρεση, με την υποβολή από τον οφειλέτη αιτήματος περί υπαγωγής στη ρύθμιση του παρόντος νόμου, τα αποδιδόμενα ποσά από κατασχέσεις στα χέρια Πιστωτικών Ιδρυμάτων, λαμβάνονται υπόψη και για την κάλυψη της πρώτης δόσης της ρύθμισης, εφόσον εισπράττονται εντός της προθεσμίας του άρθρου 7 του παρόντος ...Σε περίπτωση που τα κατασχεμένα ποσά, μετά την πάροδο της νόμιμης προθεσμίας του άρθρου 30α και 32 του Ν. 356/1974, δεν έχουν αποδοθεί, με επιμέλεια του οφειλέτη επισπεύδεται η απόδοση και εφαρμόζονται κατ' αναλογία τα οριζόμενα στην περίπτωση του προηγούμενου εδαφίου. Τα ανωτέρω ισχύουν και για την περίπτωση της παραγράφου 1 του άρθρου 15 του παρόντος νόμου. Η διάταξη ισχύει από 22.3.2015". 

 

​Μας δουλεύουν ...???

Εκανες αιτηση ρύθμισης , εβαλες και προκαταβολή , και περίμενες 3 ημέρες να πας να πληρώσεις ,

Τσούπ !!! τη άλλη μερα , η εφορία "σου δαγκώνει" τον λογαριασμό "

μην σκας !! θα πληρώσεις την πρώτη δόση απο τα κατασχεμένα ,

(ενω πριν θα έπρεπε να πας να "δανειστείς"  ,και αφού η κατασχεση ηταν εντος ρύθμισης τα κατασχεμένα λογικά  θα πήγαιναν στις δόσεις ) και με τους δεσμευμένους λογ/μους ,,τρεχα γυρευε !!

 

Την περίπτωση βεβαια που η κατάσχεση εγινε λιγες μέρες πριν την υπαγωγή στην ρυθμιση ,

και βεβαίως μετά τις 22/3/2015 δεν την αγγίζουμε ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σημερινή μου επικοινωνία με την ΦΑΕ Αθηνών, μου είπαν ότι 

το πρόβλημα εντοπίζεται στη ρύθμιση με την απαλλαγή των προσαυξήσεων

και είναι θέμα ΤΑΧIS το οποίο αντιμετωπίζεται σιγά σιγά και δεν μπορεί ή δεν χρειάζεται 

να γίνει κάτι παραπάνω από μεριά μας, παρά μόνο αναμονή. !

σημερα το πρωι  ρυθμισεις που ειχα σε μενα και πελατες μου(των πρωτων ημερων 18/04-21/04)με πληρωμες κανονικα  νωρις και αυτες, ενω ως χθες ηταν σε επεξεργασια,σημερα το πρωι το αποτελεσμα ηταν η κατασταση στο ταχισ ,αλλαξε σε αποδοχη απο το taxis,αλλα....... η ρυθμιση ακυρη!!! και αυτο σε 5 τετοιες ρυθμισεις

κατοπιν εποικοινωνιας με ταχις,λενε οτι το προβλημα ειναι του taxis,αλλα.... θα ενεμερωσουν τις δου για το προβλημα,σημερα .... και να εποικινωνησουμε με τις δου  για τον τροπο που θα πρεπει να ξαναγινουν οι ρυθμισεις....δηλ εν ολιγοις δεν θα φτιαχτει αυτοματα....

τωρα εγω που ηθελα ενημεροτητα  και εχω πληρωσει απο 20/04 .....ταξιδακι στη δου.... γιατι ειμαι και σε νησι ,ταλαιπωρια ,συν τη ρυθμιση που δεν ξερω πως θα γινει...θα φαινεται η πληρωμη μου σα υπερεισπραξη??? θα χρειαστει να ξαναπληρωσω .... και μετα να μου αφαιρεσουν την υπερεισπραξη???και ολα αυτα επειδη ημουν τυπικος ...και ανταποκριθηκα αμεσα στη ρυθμιση και πληρωσα νωρις

καλη σας μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος σε ποια υπηρεσία στο υπουργείο θα πρέπει να πάμε να ρωτήσουμε  για την ρύθμιση ?

Εχουν μαζευτεί πολλά και ο καιρός περνά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω περίπτωση όπου φορολογούμενος χρωστάει 1500 €

Τα 750 € είναι βεβαιωμένα στη Δου Περιστερίου

Τα υπόλοιπα 750 είναι στη ΔΟΥ Αγρινίου

Δε με αφήνει το σύστημα να τα βάλω όλα σε μία ρύθμιση....μόνο ξεχωριστά για κάθε ΔΟΥ..

Εχει κάποιος ανάλογη περίπτωση...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα το πρωι  ρυθμισεις που ειχα σε μενα και πελατες μου(των πρωτων ημερων 18/04-21/04)με πληρωμες κανονικα  νωρις και αυτες, ενω ως χθες ηταν σε επεξεργασια,σημερα το πρωι το αποτελεσμα ηταν η κατασταση στο ταχισ ,αλλαξε σε αποδοχη απο το taxis,αλλα....... η ρυθμιση ακυρη!!! και αυτο σε 5 τετοιες ρυθμισεις

κατοπιν εποικοινωνιας με ταχις,λενε οτι το προβλημα ειναι του taxis,αλλα.... θα ενεμερωσουν τις δου για το προβλημα,σημερα .... και να εποικινωνησουμε με τις δου  για τον τροπο που θα πρεπει να ξαναγινουν οι ρυθμισεις....δηλ εν ολιγοις δεν θα φτιαχτει αυτοματα....

τωρα εγω που ηθελα ενημεροτητα  και εχω πληρωσει απο 20/04 .....ταξιδακι στη δου.... γιατι ειμαι και σε νησι ,ταλαιπωρια ,συν τη ρυθμιση που δεν ξερω πως θα γινει...θα φαινεται η πληρωμη μου σα υπερεισπραξη??? θα χρειαστει να ξαναπληρωσω .... και μετα να μου αφαιρεσουν την υπερεισπραξη???και ολα αυτα επειδη ημουν τυπικος ...και ανταποκριθηκα αμεσα στη ρυθμιση και πληρωσα νωρις

καλη σας μερα

Από το taxis με ενημέρωσαν ότι υπάρχει πρόβλημα σε αιτήσεις που έγιναν 18 και 19/04.Αναμένουνε οδηγίες και τρόπο αντιμετώπισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΣΤΙΣ 20/04 ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ  ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ  ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ............... ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ  ΟΙ ΙΔΙΟΙ .................ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω περίπτωση όπου φορολογούμενος χρωστάει 1500 €

Τα 750 € είναι βεβαιωμένα στη Δου Περιστερίου

Τα υπόλοιπα 750 είναι στη ΔΟΥ Αγρινίου

Δε με αφήνει το σύστημα να τα βάλω όλα σε μία ρύθμιση....μόνο ξεχωριστά για κάθε ΔΟΥ..

Εχει κάποιος ανάλογη περίπτωση...?

kotlistianos,

 

4. Έχω οφειλές σε περισσότερες από μία ΔΟΥ. Πώς θα ρυθμίσω τα χρέη μου;

 

Για κάθε Δ.Ο.Υ. πρέπει να υποβληθεί ξεχωριστή αίτηση επιλέγοντας τη Δ.Ο.Υ. από τη λίστα «Επιλογή Δ.Ο.Υ. οφειλής». Σε περίπτωση συγχωνευμένων Δ.Ο.Υ., η Δ.Ο.Υ. οφειλής μπορεί να διαφέρει από εκείνη στην οποία απευθύνεται η Υπεύθυνη Δήλωση.

Στη ρύθμιση Ρ1 και στη ρύθμιση «Ρ2-24 δόσεις» εμφανίζονται μόνο οι Δ.Ο.Υ. που υπάρχουν οφειλές που μπορούν να ρυθμιστούν σε 48 ή σε 24 δόσεις αντίστοιχα.

Στη ρύθμιση «Ρ2-12 δόσεις» ανοίγοντας τη λίστα «Επιλογή Δ.Ο.Υ. οφειλής» εμφανίζει όλες τις Δ.Ο.Υ. με τις αντίστοιχες οφειλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

αν γινει καταβολη μετρητοις ολου του οφειλομενου ποσου ,πρεπει να το βαλουμε ως προκαταβολη η μια δοση?

Αν υπάρχουν προσαυξήσεις σε συμφέρει όλο ως προκαταβολή γιατί θα δώσεις λιγότερα. Το ίδιο είναι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Mπορεί  εταιρεία που έχει ξεχασει.......... να περιλάβει έσοδα η έξοδα σε παλαιές δηλώσεις ,να τις υποβάλει τώρα ?πρόκειται για συμπηρωματικές και βγαίνει αρκετός φόρος.

Εχει απαλλαγή εκτός απο τα καθε είδους πρόστιμα κια προσαυξήσεις -ποινικά λόγω μη πληρωμής,έχει όμως και απαλλγή και απο τα ποινικά κλπ,λόγω ανακριβούς δήλωσης κλπ ν.2523?

η έχει απαλλαγή απο τα πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Mπορεί  εταιρεία που έχει ξεχασει.......... να περιλάβει έσοδα η έξοδα σε παλαιές δηλώσεις ,να τις υποβάλει τώρα ?πρόκειται για συμπηρωματικές και βγαίνει αρκετός φόρος.

Εχει απαλλαγή εκτός απο τα καθε είδους πρόστιμα κια προσαυξήσεις -ποινικά λόγω μη πληρωμής,έχει όμως και απαλλγή και απο τα ποινικά κλπ,λόγω ανακριβούς δήλωσης κλπ ν.2523?

η έχει απαλλαγή απο τα πάντα?

 

Αφού θα υποβάλει τώρα τις συμπληρωματικές, γιατί να έχει τις συνέπειες του άρθρου 17 του 2523?

Ανακριβείς θα είναι οι αρχικές αν δεν υποβληθούν οι διορθωτικές:

 

Άρθρο 1 2523

4. Ανακριβής δήλωση θεωρείται η δήλωση στην οποία μεταξύ του φόρου που προκύπτει με βάση τα όσα δηλώθηκαν με αυτή και του φόρου που καταλογίζεται υφίσταται διαφορά, ανεξάρτητα από την αιτία στην οποία οφείλεται αυτή.

 

Για την διακράτηση των παρακρατούμενων και του ΦΠΑ όμως (άρθρο 18), δεν θα έχει ασυλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού θα υποβάλει τώρα τις συμπληρωματικές, γιατί να έχει τις συνέπειες του άρθρου 17 του 2523?

Ανακριβείς θα είναι οι αρχικές αν δεν υποβληθούν οι διορθωτικές:

 

Άρθρο 1 2523

4. Ανακριβής δήλωση θεωρείται η δήλωση στην οποία μεταξύ του φόρου που προκύπτει με βάση τα όσα δηλώθηκαν με αυτή και του φόρου που καταλογίζεται υφίσταται διαφορά, ανεξάρτητα από την αιτία στην οποία οφείλεται αυτή.

 

Για την διακράτηση των παρακρατούμενων και του ΦΠΑ όμως (άρθρο 18), δεν θα έχει ασυλία. 

Εδώ όμως πρόκειται για οικειοθελή υποβολή ,αρα θα έχει ποινικά?γιατί ας υποθέσουμε οτι τα πληρώνει όλα μετρητοίς?τι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ όμως πρόκειται για οικειοθελή υποβολή ,αρα θα έχει ποινικά?γιατί ας υποθέσουμε οτι τα πληρώνει όλα μετρητοίς?τι θα γινει?

 

Ανακρίβεια δεν θα έχει για το εισόδημα, ούτε και ποινικά.

Θα έχει ποινικά μόνο αν υποβάλει και τροποποιητικές στον ΦΠΑ ή και σε παρακρατούμενους, σύμφωνα με το άρθρο 18 του 2523, λόγω διακράτησης.

 

1.Όποιος, προκειμένου να αποφύγει την πληρωμή του φόρου προστιθέμενης αξίας, του φόρου κύκλου εργασιών και των παρακρατούμενων και επιρριπτόμε- νων φόρων, τελών ή εισφορών, δεν αποδίδει ή αποδίδει ανακριβώς ή συμψηφίζει αυτούς, καθώς και όποιος παραπλανά τη φορολογική αρχή με την παράσταση ψευδών γεγονότων ως αληθινών ή με την αθέμιτη παρασιώπηση ή απόκρυψη αληθινών γεγονότων και λαμβάνει επιστροφή, καθώς και όποιος διακρατεί τέτοιους φόρους, τέλη ή εισφορές, τιμωρείται: α) με φυλάκιση εφόσον το προς απόδοση ποσό του κύριου φόρου, τέλους ή εισφοράς ή το ποσό του Φ.Π.Α. που συμψηφίσθηκε ή δεν αποδόθηκε ή αποδόθηκε ανακριβώς, ανέρχεται σε ετήσια βάση έως το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, β) με φυλάκιση τουλάχιστον ενός (1) έτους, εφόσον το προς απόδοση ποσό του κύριου φόρου, τέλους ή εισφοράς ή το ποσό του Φ.Π.Α. που συμψηφίσθηκε ή δεν αποδόθηκε ή αποδόθηκε ανακριβώς, ανέρχεται σε ετήσια βάση από το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ μέχρι το ποσό των εβδομήντα πέντε χιλιάδων (75.000) ευρώ και γ) με κάθειρξη, εφόσον το ως άνω ποσό υπερβαίνει σε ετήσια βάση τα εβδομήντα πέντε χιλιάδες (75.000) ευρώ.

Σε περίπτωση συρροής περισσότερων τέτοιων φόρων, τελών ή εισφορών τα ως άνω ποσά υπολογίζονται ξεχωριστά για κάθε μερικότερο φόρο, τέλος ή εισφορά.

Κατά την επιμέτρηση της ποινής λαμβάνεται υπόψη και η διάρκεια της μη απόδοσης ή ανακριβούς απόδοσης ή διακράτησης τέτοιων φόρων, τελών ή εισφορών.

3. Αν η διάρκεια της μη απόδοσης ή ανακριβούς απόδοσης ή διακράτησης τέτοιων φόρων, τελών ή εισφορών δεν υπερβαίνει το ένα έτος, ο υπαίτιος απαλλάσσεται, εφόσον καταβληθούν, από την ημέρα που γεννήθηκε η υποχρέωση καταβολής, οι κατά περίπτωση οφειλόμενοι φόροι, τέλη ή εισφορές με τις κάθε είδους προβλεπόμενες προσαυξήσεις, τέλη και πρόστιμα επί αυτών.

 

Δεν πιστεύω όμως ότι, εφόσον μπει σε ρύθμιση, θα του ασκήσει η ΔΟΥ δίωξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το taxis με ενημέρωσαν ότι υπάρχει πρόβλημα σε αιτήσεις που έγιναν 18 και 19/04.Αναμένουνε οδηγίες και τρόπο αντιμετώπισης

νεωτερη εποικινωνια με ταχις,  προσπαθουν να προωθησουν τη λυση ,τουλαχιστον γιαυτες τις ρυθμισεις που βγηκαν ακυρες,να επικυρωθουν με καποιο τροπο παλι απο τις δου,χωρις να αναγκαστουμε να τις ξανακανουμε,και χωρις να χρειαστει να ξαναπληρωσουμε,θα στειλουν email στους φορολογουμενους και αναλογη ενημερωση στις δου για περαιτερω ενεργειες

το θεμα ειναι ποτε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ όμως πρόκειται για οικειοθελή υποβολή ,αρα θα έχει ποινικά?γιατί ας υποθέσουμε οτι τα πληρώνει όλα μετρητοίς?τι θα γινει?

Μπορείτε να υποβάλλετε μέχρι 2/6 χωρίς ποινικές ής άλλες καταλογιστικές πράξεις και με 100 δόσεις

 

Γίνεται αναφορά στην ΠΟΛ 1080

..

4. Τις διατάξεις του Ν. 2523/1997 (ΦΕΚ 179 Α'), όπως ισχύουν.

 

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20702/hl/1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείτε να υποβάλλετε μέχρι 2/6 χωρίς ποινικές ής άλλες καταλογιστικές πράξεις και με 100 δόσεις

 

Γίνεται αναφορά στην ΠΟΛ 1080

..

4. Τις διατάξεις του Ν. 2523/1997 (ΦΕΚ 179 Α'), όπως ισχύουν.

 

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20702/hl/1080

 

Δεν ισχύει αυτό που γράφετε. Υπάρχει αναβολή εκτέλεσης της ποινής του άρθρου 25 του 1882/1990 (ποινικό αδίκημα μη καταβολής χρεών στο δημόσιο).

 

Άρθρο 11 4321/2015

β) αναβάλλεται η εκτέλεση της ποινής του άρθρου 25 του ν. 1882/1990, όπως ισχύει ή, εφόσον άρχισε η εκτέλεσή της, διακόπτεται

 

Εμείς μιλάμε για ανακρίβεια δηλώσεων (δεν υπάρχει) και διακράτηση ΦΠΑ (υπάρχει ενδεχομένως), διατάξεις του 2523.

 

Το ότι λαμβάνονται υπόψη οι διατάξεις του 2523 (και όχι μόνο) προκειμένου να συνταχθεί η ΠΟΛ, δεν σημαίνει τίποτα.

 

Επίσης 2/6 μάλλον γράψατε εκ παραδρομής ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

nanis, on 07 May 2015 - 10:10 AM, said:snapback.png

ΠΡΟΣ TAXHEAVEN

 

Κύριοι, αν είναι δυνατόν να γίνει αναφορά όπου υπάρχει δυνατότητα σχετικά με τις ρυθμίσεις...από 18/04 ρύθμιση με προκαταβολή δεν είναι επικυρωμένη μέχρι και σήμερα αφού υπεβλήθη και νέα αίτηση βάσει οδηγιών του taxis και δυστυχώς οι επιχειρήσεις έχουν δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού και δεν μπορούν να αποδεσμευτούν.. το θέμα απορώ γιατί δεν έχει πάρει δημοσιότητα και είναι πλέον τρομερά σοβαρό..αν γίνεται κάντε επικοινωνία με ΓΓ εσόδων για παράπονα,, τι άλλο μέτρο αντίδρασης μπορούμε να δούμε..ευχαριστώ..

Συνάδελφε , γιατί θεωρείς  οτι η επικαιροποιηση/επικυρωση  της ρύθμισης στο taxis ,   θα σου αποδεσμεύσει τους τραπεζικους λογαρισμούς , εχεις προχωρήσεις και σε  καταβολή του 25% ? 

 

Τι γίνεται με αυτό το θέμα συνάδελφοι , οι ρυθμίσεις εχουν επικυρωθεί πλεον .με τους δεσμευμένους λογαριασμούς υπήρξε κάποια εξέλιξη ? το εχει αντιμετωπίσει κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...