Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αίτηση ρύθμισης οφειλών με απαλλαγή προσαυξήσεων 2015 (P5)


ANDREWOE1

Ερώτηση

Καλησπέρα, έχει κανείς αντιμετωπίσει το παρακάτω θέμα:

 
Παρατήρησα ότι στις αιτήσεις για ρύθμιση οφειλών, με αποφυγή προσαυξήσεων (100 δόσεις), η στήλη με τις προσαυξήσεις παρουσιάζει διαφορετικά νούμερα σε σχέση με αυτά τα οποία παρουσίαζε δυο μέρες πριν (μείωση). Επιπρόσθετα, το ποσό αυτό διαφωνεί με το ποσό το οποίο αναγράφεται στην "Προσωποποιημένη Πληροφόρηση" (για την ακρίβεια είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιαζόταν πριν), ενώ η οφειλή κεφαλαίου παραμένει σταθερή, σε όλες τις περιπτώσεις. Αυτό το έχω παρατηρήσει σε πάνω από έναν οφειλέτη.
 
Για παράδειγμα, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση την 19/04/15, τα στοιχεία ήταν Κεφάλαιο = 2.111,99 και προσαυξήσεις = 330,15 και τα ίδια εμφανίζονται στην αίτηση ρύθμισης οφειλών. Στις 21/04/15, τα στοιχεία στη Προσωποποιημένη Πληροφόρηση ήταν ίδια, αλλά στην αίτηση ρύθμισης οφειλών, οι προσαυξήσεις εμφανίζονται να είναι 118,95.
 
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

''Ακούγεται'' ότι θα δώσουν μια μικρή παράταση με απόφαση υπουργού...οψόμεθα γιατί η συμμετοχή κρίθηκε ικανοποιητική.

Καμία παράταση έφυγε η προκαταβολή από τον υπολογισμό  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήμουν έτοιμος να ανοίξω νέο θέμα αλλα με προλάβατε! Και εγώ για ανώνυμη που έστειλα και πλήρωσα απο 20/04/15 ακόμη σαν ανεπικύρωτη μου την βγάζει ενώ την εμφανίζει στις πληρωμές! Ευελπιστώ αν επικυρωθεί η νέα ρύθμιση γιατί ήταν ήδη ρυθμισμένη η οφειλή στις 12 δόσεις αλλά τώρα συνέφερε πιο πολύ να την κάνεις

ΜΗΠΩς ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ?

ΔΕΝ ΔΙΚΑΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ  ΑΡΓΟΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ,ΕΓΩ ΕΧΩ

ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ 20/4!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει τυχει στο ΙΚΑ να πατησετε για ρυθμιση οφειλων και να μη βγαινουν εγκυροι οι κωδικοι?σε περιπτωση διακοπης επιχειρησης πριν 4 χρονια πχ μου βγαζει οτι οι κωδικοι δεν ειναι εγκυροι και δοκιμασα μικρα, κεφαλαια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακρίβώς το ίδιο και εγώ , απο 20/4 η πληρωμή .

 

Δηλαδή εγω που έκανα την ρυθμιση χθες 27/4 , πλήρωσα και την πρώτη  δόση ,

ποτε θα επικαιροποιηθεί η εικόνα του φορολογούμενου μετά την Πρωτομαγιά ?

Εχουμε και αλλλο πρόβημα , περιμένουμε επίσης  για να κάνουμε αίτηση περιορισμού κατάσχεσης.

 

Ανεπίσημα ,μου αναφέρθηκε στη Εφορία πρόβλημα στο διαχωρισμό κεφαλαιου&προσαυξήσεων , 

και γιαυτό προκύπτει αυτη η αργοπορία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικα,υπαρχει σχετικη καθυστερηση στο φορτωμα των αρχειων της τραπεζας !!!κατι τετοιο εχει ξανασυμβει  τις τελ εργασμιες που συμπιπτουν οι πληρωμες φορων εισοδηματος-φπα-ενφια κλπ....κατι αναλογο ειναι κ τωρα

εγω απο 20-4 και ακομη δεν εχει αλλαξει η εικονα,υπομονη λοιπον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικα,υπαρχει σχετικη καθυστερηση στο φορτωμα των αρχειων της τραπεζας !!!κατι τετοιο εχει ξανασυμβει  τις τελ εργασμιες που συμπιπτουν οι πληρωμες φορων εισοδηματος-φπα-ενφια κλπ....κατι αναλογο ειναι κ τωρα

εγω απο 20-4 και ακομη δεν εχει αλλαξει η εικονα,υπομονη λοιπον!!!

Συναδέλφισσα το θέμα είναι οτι στα στοιχεία πληρωμών φαίνονται κανονικά οι πληρωμές για αυτή τη ρύθμιση που σημαίνει ότι οι τράπεζες τα έστειλαν γρήγορα και δεν είναι θέμα τράπεζας αλλα taxis(φαντάζομαι). Εγώ έκανα ρύθμιση και πληρωμή στις 20-04-15 και στα στοιχεία πληρωμών φαίνονται στις 21-04-2015 αλλα απο εκείνη τη μέρα ή ρύθμιση φαίνεται ανεπικύρωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχεις δίκαιο .χθες 27/4 έγινε η πληρωμή ,μόλις την είδα στα στοιχεία πληρωμών .αρα μην βρίζουμε τις τράπεζες.

Δεν υπαρχει βεβαίως(δις) καμιά αναφορά στα Στοιχεία  ρύθμισης ..πράγμα που σημαίνει οτι μεχρι να εμφανισθεί 

στην ουσία είναι σαν ο φορολογούμενος να μην εχει κάνει αίτηση ,αρα να μην μπορεί να προχωρήσεις διαδικαστικά κτλπ ... ας περιμένουμε λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ :

oi υπολοιπες οφειλες που δεν εντασσονται στην ρυθμιση των 100 δοσεων (ειναι μετα την 01/03/2015 ) πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων  Ρ2 η οχι ?
επισης βεβαιωμενο προστιμο κβσ με ημερομηνια βεβαιωσεις 20/04/15 και ληξη 20/05/2015 μετα την 20/05/2015 μπορει να μπει στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων ρ2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ :

oi υπολοιπες οφειλες που δεν εντασσονται στην ρυθμιση των 100 δοσεων (ειναι μετα την 01/03/2015 ) πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων  Ρ2 η οχι ?

επισης βεβαιωμενο προστιμο κβσ με ημερομηνια βεβαιωσεις 20/04/15 και ληξη 20/05/2015 μετα την 20/05/2015 μπορει να μπει στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων ρ2?

γιατί βάζεις την λέξη υποχρεωτικά??? προφανώς εννοείς αν θα απωλέσεις την υφιστάμενη ρύθμιση που ξεκίνησες ή θα ξεκινήσεις άμεσα με Ρ5. Όχι δεν έχεις θέμα σε αυτό. Σε ότι αφορά το άλλο δεν χρειάζεται να περιμένεις μετά τις 20/5 για να το βάλεις σε 12 μήνες . Απλά θα πρέπει να επικυρωθεί η Ρ5 πρώτα και μετά να προχωρήσεις στην Ρ2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ...ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΟΛΙΣ 15 ΛΕΠΤΑ..

 

Εκανα ρύθμιση στις 18/04 με προκαταβολή, έγινε κανονικά πληρωμή αλλά μέχρι σήμερα η ρύθμιση δεν φαίνεται..επειδή ο πελάτης θέλει να κάνει άρση κατάσχεσης εις χείρας τρίτων πήγα στην ΔΟΥ και μου είπαν ότι το σύστημα δεν επικυρώνει τις ρυθμίσεις.. Σε επικοινωνία με το taxis πριν από 15 λεπτά, έθεσα το θέμα και μετά από συζήτηση μου ανέφεραν ακριβώς τα εξής " όταν το σύστημα μετά από 3-4 ημέρες θα ξανανοίξει με προκαταβολή, θα κάνετε ΞΑΝΑ αίτηση ρύθμισης με ακριβώς τα ίδια ποσά προκαταβολής (!!!) αλλά δεν θα πάτε να πληρώσετε (???).. η ταυτότητα οφειλής η καινούργια θα είναι αυτή που θα ισχύει  και η ρύθμιση θα φαίνεται τότε επικυρωμένη"...ρώτησα..και τι θα κάνει ο πελάτης που θέλει να γίνει άρση κατάσχεσης...απάντηση...θα περιμένει αφού βέβαια με την ΝΕΑ ρύθμιση θα καταβάλει το 25% της ρυθμισμένης οφειλής χωρίς να υπολογίζεται η ήδη καταβληθείσα προκαταβολή...δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα η σας διαφώτισα αλλά αυτά ακριβώς έγιναν πριν από λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ...ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΟΛΙΣ 15 ΛΕΠΤΑ..

 

Εκανα ρύθμιση στις 18/04 με προκαταβολή, έγινε κανονικά πληρωμή αλλά μέχρι σήμερα η ρύθμιση δεν φαίνεται..επειδή ο πελάτης θέλει να κάνει άρση κατάσχεσης εις χείρας τρίτων πήγα στην ΔΟΥ και μου είπαν ότι το σύστημα δεν επικυρώνει τις ρυθμίσεις.. Σε επικοινωνία με το taxis πριν από 15 λεπτά, έθεσα το θέμα και μετά από συζήτηση μου ανέφεραν ακριβώς τα εξής " όταν το σύστημα μετά από 3-4 ημέρες θα ξανανοίξει με προκαταβολή, θα κάνετε ΞΑΝΑ αίτηση ρύθμισης με ακριβώς τα ίδια ποσά προκαταβολής (!!!) αλλά δεν θα πάτε να πληρώσετε (???).. η ταυτότητα οφειλής η καινούργια θα είναι αυτή που θα ισχύει  και η ρύθμιση θα φαίνεται τότε επικυρωμένη"...ρώτησα..και τι θα κάνει ο πελάτης που θέλει να γίνει άρση κατάσχεσης...απάντηση...θα περιμένει αφού βέβαια με την ΝΕΑ ρύθμιση θα καταβάλει το 25% της ρυθμισμένης οφειλής χωρίς να υπολογίζεται η ήδη καταβληθείσα προκαταβολή...δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα η σας διαφώτισα αλλά αυτά ακριβώς έγιναν πριν από λίγο...

Πολύ μπέρδεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί βάζεις την λέξη υποχρεωτικά??? προφανώς εννοείς αν θα απωλέσεις την υφιστάμενη ρύθμιση που ξεκίνησες ή θα ξεκινήσεις άμεσα με Ρ5. Όχι δεν έχεις θέμα σε αυτό. Σε ότι αφορά το άλλο δεν χρειάζεται να περιμένεις μετά τις 20/5 για να το βάλεις σε 12 μήνες . Απλά θα πρέπει να επικυρωθεί η Ρ5 πρώτα και μετά να προχωρήσεις στην Ρ2

γιατί βάζεις την λέξη υποχρεωτικά??? προφανώς εννοείς αν θα απωλέσεις την υφιστάμενη ρύθμιση που ξεκίνησες ή θα ξεκινήσεις άμεσα με Ρ5. Όχι δεν έχεις θέμα σε αυτό. Σε ότι αφορά το άλλο δεν χρειάζεται να περιμένεις μετά τις 20/5 για να το βάλεις σε 12 μήνες . Απλά θα πρέπει να επικυρωθεί η Ρ5 πρώτα και μετά να προχωρήσεις στην Ρ2[/quote το θεμα μς το προστιμο του κβσ που εχει βεβαιωση ειναι ξεχωριστο ερωτημα.δεν υπαρχει αλλη οφειλη εκτος απο αυτο.μπαινει στην ρ2 παγια ρυθμιση η οχι? Δεν εχει σχεση με τις 100 δοσεις.εχει βεβαιωθει το προστιμο στις 20-4 και ληγει 20-5 σαν προστομο κβσ μπαινει στις 12 δοσεις αλλα μετα την ληξη η οχι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρωταω αν το προστιμο κβσ μπαινει στην ρ2 μετα την ληξη του η οχι...ξαναλεω δεν εχει σχεση με τις 100 δοσεις ,απλα το προστιμο αυτο βεβαιωθηκε στις 20-4 και ληγει 20-5.πρεπει να περασει η 20-5 για να μπει? Η δεν μπαινει καθολου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παλιότερη Ρύθμιση (πάγια) που έχει να πληρωθεί δόση από τον 11/14 εμφανίζεται στην νεα των 100 στην κατηγορία Α σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ρύθμιση στο ΚΕΑΟ από οφειλές ΟΑΕΕ που πρέπει αύριο να πληρωθεί η  1η δόση και Α΄διμ 2015 για να ισχύει και τώρα βλέπω ότι με την παράταση μπαίνει στη ρύθμιση και το Α΄διμ.2015. Τι να κάνω να του πω να μην το πληρώσει, να ακυρωθεί;;; Θα με αφήσει το ΚΕΑΟ να κάνω νέα ή θα πρέπει να τρέχω εκεί;;; (την ρύθμιση την έστειλα πριν 2 ήμερες) Στο τέλος θα χάσουμε το μυαλό μας άσε που θα μας την πουν γιατί τους βάλαμε να πληρώσουν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παλιότερη Ρύθμιση (πάγια) που έχει να πληρωθεί δόση από τον 11/14 εμφανίζεται στην νεα των 100 στην κατηγορία Α σωστά?

ούτως η άλλως και να μην είχες τις δόσεις θα σου εμφάνιζε την επιλογή να την ενσωματώσεις στην Ρ5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ...ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΟΛΙΣ 15 ΛΕΠΤΑ..

 

Εκανα ρύθμιση στις 18/04 με προκαταβολή, έγινε κανονικά πληρωμή αλλά μέχρι σήμερα η ρύθμιση δεν φαίνεται..επειδή ο πελάτης θέλει να κάνει άρση κατάσχεσης εις χείρας τρίτων πήγα στην ΔΟΥ και μου είπαν ότι το σύστημα δεν επικυρώνει τις ρυθμίσεις.. Σε επικοινωνία με το taxis πριν από 15 λεπτά, έθεσα το θέμα και μετά από συζήτηση μου ανέφεραν ακριβώς τα εξής " όταν το σύστημα μετά από 3-4 ημέρες θα ξανανοίξει με προκαταβολή, θα κάνετε ΞΑΝΑ αίτηση ρύθμισης με ακριβώς τα ίδια ποσά προκαταβολής (!!!) αλλά δεν θα πάτε να πληρώσετε (???).. η ταυτότητα οφειλής η καινούργια θα είναι αυτή που θα ισχύει  και η ρύθμιση θα φαίνεται τότε επικυρωμένη"...ρώτησα..και τι θα κάνει ο πελάτης που θέλει να γίνει άρση κατάσχεσης...απάντηση...θα περιμένει αφού βέβαια με την ΝΕΑ ρύθμιση θα καταβάλει το 25% της ρυθμισμένης οφειλής χωρίς να υπολογίζεται η ήδη καταβληθείσα προκαταβολή...δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα η σας διαφώτισα αλλά αυτά ακριβώς έγιναν πριν από λίγο...

Το ίδιο πράγμα ,εχει και ο  δικός μου ,Κατάσχεση εις χείρας τρίτων . στην τράπεζα δλδ.. εκανε ρύθμιση πλήρωσε και τώρα περιμένουμε .. Με τους τραπεζικούς λόγ/μους τι γίνεται? πως θα πληρώσουν ΦΠΑ ,ΙΚΑ μισθούς κτλ οσο ισχύει η δέσμευση ?

Τα ίδια μου είπε η εφορία για τον περιορισμό της κατάσχεσης  ,- αλλα έλεγαν βεβαια στην αρχή- ,                                                          τώρα  το μοτό είναι το ίδιο .."οτι λεει η ΠΟΛ" πληρωσε άλλο ενα 25% ,5-6 δοσεις ,κάνε την αίτηση ,και βλέπουμε ..  Συνάδελφε ενημερωσε σε παρακαλώ ,αυριο θα παω απο εφορία να ρωτήσω και εγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποιά είναι η διαδικασία όταν υπάρχει δέσμευση λογαριασμού στην τράπεζα από την οποία πρέπει να πληρωθεί το ποσό ? πρέπει να κάνει πρώτα την αίτηση της ρύθμισης και μετά να πάει στην τράπεζα? ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποιά είναι η διαδικασία όταν υπάρχει δέσμευση λογαριασμού στην τράπεζα από την οποία πρέπει να πληρωθεί το ποσό ? πρέπει να κάνει πρώτα την αίτηση της ρύθμισης και μετά να πάει στην τράπεζα? ,

πήρα την απάντηση από το τάξις...θα πρέπει να κάνεις τη ρύθμιση ώστε να πάει μετά ο ενδιαφερόμενος στο δικαστικό τμήμα της  ΔΟΥ του και να δείξει τις καλές του προθέσεις μπάς και του άρουν τον λογαριασμό. Το θέμα είναι όμως αν το δικαστικό δεχτεί την....προαίρεση του φορολογούμενου ή θα του πούν δώσε πρώτα την α' δόση και μετά θα δώσουμε την εντολή άρση του τραπεζικού λογαριασμού!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα δεν είναι τι θα πει το ταχις ,αλλα το Δικαστικό Τμήμα ,..

αν σου πουν πλήρωσε την 1η δόση να είσαι ευχαριστημένος ,

απ'οτι καταλαβα παιζει ρολο το ύψος της οφειλής ,το είδος (ΦΠΑ ,Εισόδημα ..) κτλπ.

 

Η αίτηση αρσης της κατασχεσης εκτος απο την  αίτηση ,τι αλλο διαδικαστικό να έχει, γνωρίζει κανείς  ? 

 

..επίσης το Ταχις αναφέρει οτι το ποιο πιθανό την επόμενη εβδομάδα ,σταδιακά - ισως και απο το Σ/Κ - να 

αρχίζουν να εμφανίζονται οι Ρυθμίσεις στην εικόνα του φορολογούμενου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να γίνει άρση κατάσχεσης εις χείρας τρίτων (τράπεζες) πρέπει να καταβάλει κάποιος το 25% της βασικής ρυθμιζόμενης οφειλής παιδιά...είναι λάθος να νομίζετε ότι στο δικαστικό θα είναι καλοί άνθρωποι και θα βοηθήσουν κλπ.. το αναφέρει ρητά η ρύθμιση,, δυστυχώς πρέπει κάποιος να πληρώσει για να γίνει ολική άρση κατάσχεσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

σε όσους έχω υποβάλλει αίτηση για ρύθμιση οφειλών και η πληρωμή έχει γίνει απο 20/4 παρέλαβα το παρακάτω mail.

Οι ρυθμίσεις εμφανίζονται ακόμα ανεπικύρωτες σε όλους. Τι θέλει να πει ο ποιητής?

 

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ


Αποδέκτης:ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ , Username: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
 

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ


Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 1 έως και 17 του ν.4321/2015, έχετε τη δυνατότητα υπαγωγής των οφειλών σας σε ρύθμιση, με αίτηση που υποβάλλεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.gsis.gr , με τη χρήση των προσωπικών κωδικών εισόδου.

Η ως άνω ρύθμιση περιλαμβάνει απαλλαγές από πρόσθετους φόρους ή τέλη του ν.2523/1997, πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής δήλωσης ή ανακριβούς δήλωσης του ν.4174/2013 που έχουν συμβεβαιωθεί με την κύρια οφειλή και από προσαυξήσεις και τους τόκους εκπρόθεσμης καταβολής που επιβαρύνουν τις οφειλές, σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί.

Επίσης, εάν προκαταβληθεί ποσό (κατ’ ελάχιστο 200€) βασικής οφειλής, παρέχεται ισόποση απαλλαγή επί των συνολικών προσαυξήσεων και των τόκων εκπρόθεσμης καταβολής, σύμφωνα με το επιλεγμένο πρόγραμμα ρύθμισης.

Οι οφειλές που υπάγονται στη ρύθμιση επιβαρύνονται με μειωμένο ετήσιο επιτόκιο ύψους 3% αντί του ισχύοντος 8,76%, ενώ απαλλάσσονται από τόκους εάν το ύψος της συνολικής βασικής ρυθμισμένης οφειλής είναι μικρότερο των 5.000€. Επιπλέον, καθ’ όλη τη διάρκεια τη ρύθμισης, δεν υπολογίζονται τα πρόστιμα των άρθρων 57 και 59 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας και του άρθρου 6 του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη ρύθμιση πατήστε εδώ.

Για Είσοδο στην εφαρμογή των ρυθμίσεων πατήστε εδώ.

Σε περίπτωση που δεν υφίστανται οφειλές ή αυτές έχουν τακτοποιηθεί με νόμιμο τρόπο παρακαλούμε να αγνοήσετε την παρούσα ειδοποίηση.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να γίνει άρση κατάσχεσης εις χείρας τρίτων (τράπεζες) πρέπει να καταβάλει κάποιος το 25% της βασικής ρυθμιζόμενης οφειλής παιδιά...είναι λάθος να νομίζετε ότι στο δικαστικό θα είναι καλοί άνθρωποι και θα βοηθήσουν κλπ.. το αναφέρει ρητά η ρύθμιση,, δυστυχώς πρέπει κάποιος να πληρώσει για να γίνει ολική άρση κατάσχεσης...

Πολύ ωραία....την βάψανε κοινώς όσοι δεν έχουν εκτός τράπεζας χρήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 .....με μεγάλη απορία περιμένω τα αποτελέσματα των εισπράξεων μηνός Απριλίου γιατί..

 

1. η ρύθμιση περιλαμβάνει οφειλές εωςι 1/3/2015 δλδ.         ΦΠΑ - ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΥΣ λεφτά που εισπραχθήκανε ή παρακρατήθησαν και θα πληρωθούν σε 8 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!

2.  η ρύθμιση περιλαμβάνει και ρυθμισμένες μη ληξιπρόθεμες οφειλές  δλδ. και αυτοί που πλήρωναν με τις προηγούμενες 100 ή την πάγια ρύθμιση των 12 δόσεων θα πληρώσουν σε 8 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!

3.  η ρύθμιση όσο και χαριστική που είναι χαριστική, δεν λειτουργεί σε όσους έχουν σταματήσει να πληρώνουν δλδ. δεν θα πάρουν ούτε ένα ευρώ από παλαιότερες οφειλές

 

ΠΡΟΒΛΕΨΗ

Η τρύπα θα είναι τόσο μεγάλη στα ταμειακά τους που ούτε οι ίδιοι θα περιμένουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! με ότι αυτό συνεπάγεται

 

υ.γ

σε εμένα

ζήτησηαν να ρυθμίσω μόνο οι πελάτες που έχαν ήδη ρυθμίσει, δλδ αυτοί που ήδη πλήρωναν και τώρα πληρώνουν ελάχιστη δόση

αυτοί που σκόπιμα άφησην ΦΠΑ 01/2015 - 02/2015 και τον ρύθμισαν σε 8 ΧΡΟΝΙΑ γιατί οι φωστήρες εξαγγείλαν ρύθμιση ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...