Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αίτηση ρύθμισης οφειλών με απαλλαγή προσαυξήσεων 2015 (P5)


ANDREWOE1

Ερώτηση

Καλησπέρα, έχει κανείς αντιμετωπίσει το παρακάτω θέμα:

 
Παρατήρησα ότι στις αιτήσεις για ρύθμιση οφειλών, με αποφυγή προσαυξήσεων (100 δόσεις), η στήλη με τις προσαυξήσεις παρουσιάζει διαφορετικά νούμερα σε σχέση με αυτά τα οποία παρουσίαζε δυο μέρες πριν (μείωση). Επιπρόσθετα, το ποσό αυτό διαφωνεί με το ποσό το οποίο αναγράφεται στην "Προσωποποιημένη Πληροφόρηση" (για την ακρίβεια είναι το ίδιο με αυτό που παρουσιαζόταν πριν), ενώ η οφειλή κεφαλαίου παραμένει σταθερή, σε όλες τις περιπτώσεις. Αυτό το έχω παρατηρήσει σε πάνω από έναν οφειλέτη.
 
Για παράδειγμα, στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση την 19/04/15, τα στοιχεία ήταν Κεφάλαιο = 2.111,99 και προσαυξήσεις = 330,15 και τα ίδια εμφανίζονται στην αίτηση ρύθμισης οφειλών. Στις 21/04/15, τα στοιχεία στη Προσωποποιημένη Πληροφόρηση ήταν ίδια, αλλά στην αίτηση ρύθμισης οφειλών, οι προσαυξήσεις εμφανίζονται να είναι 118,95.
 
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έκανα ρύθμιση σε ήδη ρυθμισμένη οφειλή με την παλιά των 100 δόσεων και έστειλα να πληρώσουν την νέα.....

 

Χρειάζεται κάτι άλλο? Ελπίζω όχι......

 

Δε χρειάζεται κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατανοητό ο.κ. και τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση γνωρίζετε ; μήπως πρέπει να ...υποστούμε επίσκεψη στην ...προσφιλή μας ΔΟΥ ;

 

Δυστυχώς ναι... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) O φορολογούμενος δεν βρέθηκε.......

Αν είναι εταιρεία (νομικό πρόσωπο) θέλει κάτω τον Α,Φ.Μ. του νομίμου εκπροσώπου.(ΥΠΟΓΡΑΦΉ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

οι υπολοιπες οφειλες που δεν εντασσονται στην ρυθμιση των 100 δοσεων (ειναι μετα την 01/03/2015 ) πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων  Ρ2 η οχι ?

επισης βεβαιωμενο προστιμο κβσ με ημερομηνια βεβαιωσεις 20/04/15 και ληξη 20/05/2015 μετα την 20/05/2015 μπορει να μπει στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων ρ2?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

 

οι υπολοιπες οφειλες που δεν εντασσονται στην ρυθμιση των 100 δοσεων (ειναι μετα την 01/03/2015 ) πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων  Ρ2 η οχι ?

επισης βεβαιωμενο προστιμο κβσ με ημερομηνια βεβαιωσεις 20/04/15 και ληξη 20/05/2015 μετα την 20/05/2015 μπορει να μπει στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων ρ2?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

 

 

 

οι υπολοιπες οφειλες που δεν εντασσονται στην ρυθμιση των 100 δοσεων (ειναι μετα την 01/03/2015 ) πρεπει υποχρεωτικα να μπουν στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων  Ρ2 η οχι ?

επισης βεβαιωμενο προστιμο κβσ με ημερομηνια βεβαιωσεις 20/04/15 και ληξη 20/05/2015 μετα την 20/05/2015 μπορει να μπει στην παγια ρυθμιση των 12 δοσεων ρ2?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Dodos, αυτός ο τρόπος επικοινωνίας είναι πολύ κουραστικός για ανάγνωση.
Έχετε αναρτήσει τρεις φορές στη σειρά το ίδιο σχόλιο!

Συμπαθάτε με, αλλά θα σας παρακαλούσα να τον αλλάξετε, αν μπορείτε.


dodos.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ίδιο μήνυμα μου βγάζει και σε περίπτωση που προσπάθησα να ρυθμίσω οφειλή, από μή ληξιπρόθεσμο (λήγει 30/4/2015) ΕΕΤΗΔΕ και αναρωτιέμαι μήπως οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη οφειλή δεν μπορεί να ρυθμιστεί , επειδή δεν έχει καταστεί ληξιπρόθεσμη ;

Υπάρχει υπερείσπραξη (μεγαλήτερο ποσό πληρωμής σε κάποια οφειλή) ή από κάποια απώλεια ρύθμισης. Πρέπει να πας από την ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ίδιο μήνυμα μου βγάζει και σε περίπτωση που προσπάθησα να ρυθμίσω οφειλή, από μή ληξιπρόθεσμο (λήγει 30/4/2015) ΕΕΤΗΔΕ και αναρωτιέμαι μήπως οφείλεται στο ότι η συγκεκριμένη οφειλή δεν μπορεί να ρυθμιστεί , επειδή δεν έχει καταστεί ληξιπρόθεσμη ;

Ειχα και εγω το ιδιο μυνημα, πηγα στη δου στα "εσοδα" και το ελυσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου εμφανιστηκε ομως αλλο προβλημα,

 

ενω εχω ενα μη ληξιπροθεσμο υπολοιπο το οποιο βεβαιωθηκε την 30/3 και η πρωτη δοση ληγει την 30/4, παω να κανω ρυθμιση, και ενω θα επρεπε να ηταν στην κατηγορια "Γ", οπως μου ειπε καποιος συναδελφος, μου βγαζει το μυνημα:

 

"Δεν βρέθηκαν οφειλές οι οποίες να υπάγονται στη ρύθμιση οφειλών με απαλλαγή προσαυξήσεων 2015."

 

Και δεν μπορω να προχωρησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου εμφανιστηκε ομως αλλο προβλημα,

 

ενω εχω ενα μη ληξιπροθεσμο υπολοιπο το οποιο βεβαιωθηκε την 30/3 και η πρωτη δοση ληγει την 30/4, παω να κανω ρυθμιση, και ενω θα επρεπε να ηταν στην κατηγορια "Γ", οπως μου ειπε καποιος συναδελφος, μου βγαζει το μυνημα:

 

"Δεν βρέθηκαν οφειλές οι οποίες να υπάγονται στη ρύθμιση οφειλών με απαλλαγή προσαυξήσεων 2015."

 

Και δεν μπορω να προχωρησω.

παρε το taxis και πες την περιπτωση σου και κανε αναφορα οτι σε καποιον αλλον με την ιδια περιπτωση με τη δικια σου του τα εμφανιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω κάποιον πελάτη που είχε υπαχθεί στην ρύθμιση του Ν4152/2013 και αποφάσισε να υπαχθεί στον νόμο 4321/2015 δίνοντας προκαταβολή 3000 ευρώ για ισόποση διαγραφή προσαυξήσεων. Αν τελικά αποφασίσει να μην καταβάλλει αύριο(τελευταία μέρα) το ποσό των 3000 ευρώ, υπάρχει ενδεχόμενο να χαθεί και η προηγ.ρύθμιση που είχε κάνει με τον 4252/2013 και την οποία μέχρι σήμερα τηρεί στο ακέραιο? και επίσης αν δεν την χάνει και αποφασίσει εκ νέου να υπαχθεί σε αυτήν μετά τις 27/4(χωρίς την δυνατότητα προκ/λης βέβαια) θα μπορεί να μπεί κανονικά πάλι στην νέα ρύθμιση αν υποβάλλει την αίτηση μέχρι τις 26/5/2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Dodos, αυτός ο τρόπος επικοινωνίας είναι πολύ κουραστικός για ανάγνωση.

Έχετε αναρτήσει τρεις φορές στη σειρά το ίδιο σχόλιο!

Συμπαθάτε με, αλλά θα σας παρακαλούσα να τον αλλάξετε, αν μπορείτε.

dodos.jpg

 

καλημερα εχεις δικιο ,ειμαι σε θεραπεια θα τον αλλαξω ,παντως μπορει να κανει τις 12 δοσεις για το προστιμο κβσ με την ληξη του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα εχεις δικιο ,ειμαι σε θεραπεια θα τον αλλαξω ,παντως μπορει να κανει τις 12 δοσεις για το προστιμο κβσ με την ληξη του ?

Λογικά ναι. Πότε όμως γίνεται ληξιπρόθεσμο ένα πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου εμφανιστηκε ομως αλλο προβλημα,

 

ενω εχω ενα μη ληξιπροθεσμο υπολοιπο το οποιο βεβαιωθηκε την 30/3 και η πρωτη δοση ληγει την 30/4, παω να κανω ρυθμιση, και ενω θα επρεπε να ηταν στην κατηγορια "Γ", οπως μου ειπε καποιος συναδελφος, μου βγαζει το μυνημα:

 

"Δεν βρέθηκαν οφειλές οι οποίες να υπάγονται στη ρύθμιση οφειλών με απαλλαγή προσαυξήσεων 2015."

 

Και δεν μπορω να προχωρησω.

 

 

παρε το taxis και πες την περιπτωση σου και κανε αναφορα οτι σε καποιον αλλον με την ιδια περιπτωση με τη δικια σου του τα εμφανιζει.

 

Μολις σημερα, υστερα απο εμαιλ, μου απαντησαν το εξης:

 

"Σας δίνεται η δυνατότητα να ρυθμίσετε οφειλές που έχουν βεβαιωθεί μετά την 1/1/13, θα πρέπει να επιλέξετε την Πάγια Ρύθμιση (Ρ2), εφόσον καταστεί ληξιπρόθεσμη μία εκ των δόσεων της συγκεκριμένης οφειλής."

 

Οποτε υποθετω πως πρεπει να ληξει η 1η δοση μου, απο 1 Μαιου δηλαδη (εφοσον η 1η δοση ειναι μεχρι 30/4) και υστερα να κανω την ρυθμιση μεσω Ρ2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν προχωρήσει οι αιτήσεις σας?

 

Έχουν γίνει πληρωμές εδώ και μία εβδομάδα και στο taxis δε φαίνεται τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουν προχωρήσει οι αιτήσεις σας?

 

Έχουν γίνει πληρωμές εδώ και μία εβδομάδα και στο taxis δε φαίνεται τίποτα...

Πληρωμή που έγινε στις 20 Απριλίου φάνηκε στα στοιχεία πληρωμών. Στις αιτήσεις φαίνεται ότι στις 25 έχει εγκριθεί από το taxisnet αλλά στην κατάσταση φαίνεται ακόμα ανεπικύρωτη και έτσι δεν εμφανίζεται ούτε στην προσωποποιημένη πληροφόρηση. Υπομονή, μάλλον το σύστημα δεν ενημερώνεται άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληρωμή που έγινε στις 20 Απριλίου φάνηκε στα στοιχεία πληρωμών. Στις αιτήσεις φαίνεται ότι στις 25 έχει εγκριθεί από το taxisnet αλλά στην κατάσταση φαίνεται ακόμα ανεπικύρωτη και έτσι δεν εμφανίζεται ούτε στην προσωποποιημένη πληροφόρηση. Υπομονή, μάλλον το σύστημα δεν ενημερώνεται άμεσα.

Και εμένα αίτηση από 21/4, έχει πληρωθεί η πρώτη δόση, αλλά στο Τάξις φαίνεται ως ανεπικύρωτη.Αναμονή όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληρωμή που έγινε στις 20 Απριλίου φάνηκε στα στοιχεία πληρωμών. Στις αιτήσεις φαίνεται ότι στις 25 έχει εγκριθεί από το taxisnet αλλά στην κατάσταση φαίνεται ακόμα ανεπικύρωτη και έτσι δεν εμφανίζεται ούτε στην προσωποποιημένη πληροφόρηση. Υπομονή, μάλλον το σύστημα δεν ενημερώνεται άμεσα.

Ακρίβώς το ίδιο και εγώ , απο 20/4 η πληρωμή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βιάζεστε ... αφήστε να τα τοκίσουν πρώτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

πηρε καμια παραταση η εληξε σημερα

και απο αυριο χωρις προκαταβολη

''Ακούγεται'' ότι θα δώσουν μια μικρή παράταση με απόφαση υπουργού...οψόμεθα γιατί η συμμετοχή κρίθηκε ικανοποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακρίβώς το ίδιο και εγώ , απο 20/4 η πληρωμή .

Ήμουν έτοιμος να ανοίξω νέο θέμα αλλα με προλάβατε! Και εγώ για ανώνυμη που έστειλα και πλήρωσα απο 20/04/15 ακόμη σαν ανεπικύρωτη μου την βγάζει ενώ την εμφανίζει στις πληρωμές! Ευελπιστώ αν επικυρωθεί η νέα ρύθμιση γιατί ήταν ήδη ρυθμισμένη η οφειλή στις 12 δόσεις αλλά τώρα συνέφερε πιο πολύ να την κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...