Jump to content

Εκδοση τιμολογιου απο επιχειρηματια που εχει ενταχθει στο ειδικο καθεστως ΦΠΑ αρ.39β


Recommended Posts

Καλησπερα, βασει ΠΟΛ.1214/30.9.2014, επιτηδευματιας που εχει ενταχθει στο ειδικο καθεστως του αρ.39β μεσα στις υπολοιπες υποχρεωσεις του πρεπει να αναγραφει στα τιμολογια που εκδιδει το λεκτικο : «Ειδικό καθεστώς καταβολής του φόρου κατά το χρόνο είσπραξης της αντιπαροχής – άρθρο 226.7.α. Οδηγίας 2006/112/ΕΚ – άρθρο 39.β Κώδικα ΦΠΑ».

Αν ο επιτηδευματιας δεν το εχει αναγραψει σε τιμολογια τι γινεται?

Δεν εχει δικαιωμα μα κανει χρηση του δικαιωματος και τα καταχωρει κανονικα σαν εσοδα στη περιοδικη ΦΠΑ ή αναγκαστικα εφοσον υπαγεται στο καθεστως θα πρεπει να τα αντικαταστησει με νεα τιμολογια οπου θα αναγραφει το λεκτικο?

 

Link to comment
Share on other sites

9. Ο υποκείμενος στο φόρο δεν μπορεί να παραμείνει στο ειδικό καθεστώς στην περίπτωση που δεν εκπληρώνει τις υποχρεώσεις, όπως ορίζονται από αυτό ή υποπίπτει σε φορολογικές παραβάσεις που συνιστούν φοροδιαφυγή σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 55 παράγραφος 2 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας. Στην περίπτωση αυτή η Φορολογική Διοίκηση ενημερώνει εγγράφως και αιτιολογημένα τον υποκείμενο και η έξοδος από το καθεστώς ισχύει από τη φορολογική περίοδο που έπεται της εν λόγω ειδοποίησης.
Επίσης το ειδικό καθεστώς παύει να ισχύει για την επόμενη διαχειριστική περίοδο για υποκείμενους στο φόρο, οι οποίοι κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο πραγματοποίησαν ακαθάριστα έσοδα πάνω από πεντακόσιες χιλιάδες (500.000) ευρώ. Ο υποκείμενος στο φόρο μπορεί να ζητήσει την έξοδό του από το ειδικό καθεστώς με δήλωση που υποβάλλει στη Φορολογική Διοίκηση και η έξοδος αυτή θα ισχύει από την επόμενη διαχειριστική περίοδο.

 

Επομένως μόνος του τέθηκε εκτός καθεστώτος,γιατί οι απέναντι έχουν εκπέσει το φπα,είτε έχουν εξοφλήσει είτε όχι και τους κάνει και αυτούς παραβάτες ,μη τήρηση ειδικού βιβλίου .μυφ κλπ,άρα σαν να μην εντάθηκε,πιστεύω οτι πρέπει να βγεί απο το καθεστώς αναδρομικά απο την ημερομηνία ένταξης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...