Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή Συμφωνητικών, απορίες-διευκρινήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να είναι και ανόητη η ερώτηση, γι'αυτό συγχωρείστε με...

Επειδή διάβασα στην αρχική ερώτηση για "σύμβαση έργου", πρέπει να υποβάλλουν συμφωνητικά ηλεκτρονικά και αυτοί που έχουν σύμβαση χρόνου ως μισθωτοί;;;;;; (ο πελάτης είναι μηχανικός)

Όχι.

Οι υποχρεώσεις σου εξαντλούνται στο eservices.yeka.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

ωραία και ας πούμε ότι πρέπει υποχρεωτικά να τα αποστέλουν τα συμφωνητικά και οι "εντολοδόχοι"(όχι μόνο οι εντολείς). Πώς θα γίνει αυτό από την υπάρχουσα εφαρμογή? Θα μπώ δηλαδή με τους κωδικούς του εντολοδόχου και θα αναγράψω ώς υπόχρεο υποβολής τον εντολέα? δηλ. θα κάνω με τους κωδικούς του εντολοδόχου το ίδιο πράγμα ακριβώς που θα κάνει και ο ο εντολέας με τους αντίστοιχους δικούς του??? δεν το καταλαβαίνω βρέ παιδιά αυτό..ειλικρινά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία και ας πούμε ότι πρέπει υποχρεωτικά να τα αποστέλουν τα συμφωνητικά και οι "εντολοδόχοι"(όχι μόνο οι εντολείς). Πώς θα γίνει αυτό από την υπάρχουσα εφαρμογή? Θα μπώ δηλαδή με τους κωδικούς του εντολοδόχου και θα αναγράψω ώς υπόχρεο υποβολής τον εντολέα? δηλ. θα κάνω με τους κωδικούς του εντολοδόχου το ίδιο πράγμα ακριβώς που θα κάνει και ο ο εντολέας με τους αντίστοιχους δικούς του??? δεν το καταλαβαίνω βρέ παιδιά αυτό..ειλικρινά

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τη γνώμη των εμπειροτέρων. Έλληνας Εμπορικός Αντιπρόσωπος Βουλγαρικής εταιρείας λαμβάνει προμήθεια ένα συγκεκριμένο ποσοστό βάσει του τζίρου που πραγματοποιεί στην Ελλάδα όπως προκύπτει από το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχει συναφθεί με την Βουλγαρική εταιρεία εδώ και 3,4 χρόνια. Ο Έλληνας αντιπρόσωπος εν συνεχεία έχει κάνει συμφωνία με άλλους εδώ εμπορικούς αντιπροσώπους για να "τρέχουν" τους πελάτες του και να εισπράττουν για λογαριασμό του τα χρήματα. Το πρόβλημα είναι το εξής : Το ποσοστό της προμήθειας που λαμβάνει ο εμπορικός αντιπρόσωπος είναι διαφορετικό ανά εταιρεία προμηθευτή δηλ. όταν πουλάει ένα εμπόρευμα μίας μάρκας τάδε έχει προμήθεια 6% και όταν μιάς άλλης 10%. Αυτή την λεπτομέρεια θα πρέπει να την αναγράψουμε στο συμφωνητικό που θα συνάψουν οι δυό τους? και κάθε φορά που ενδεχομένως θα αλλάζει ο προμηθευτής άρα πιθανόν θα αλλάζουν και τα ποσοστά ,θα πρέπει να γίνεται ανανέωση αυτού και ξανά τρίμηνη υποβολή? (πλην των εργοληπτικών)? .Διότι βλέπω σε ένα ΤΠΥ να γράφει ότι "Προμήθεια από πωλήσεις ώς αντιπρόσωπος από τάδε ώς τάδε τόσα ευρώ". Αυτό θεωρώ σε έναν έλεγχο θα γίνει θέμα προστριβής ώς προς την εκπεσιμότητά του και πιστεύω ότι για να "δεθεί" καλύτερα θα πρέπει να καταρτιστεί συμφωνητικό. Ποιά η γνώμη σας? Το όριο των 6000 ευρώ ισχύει ακόμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

Δεν υπάρχει η έννοια "εντολέας" και "εντολοδόχος" στις καταστάσεις συμφωνητικών.

Ακόμη και όταν ήταν χειρόγραφα έλεγε για ΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΟΥΣ.

Δεν μπορείς να καταλάβεις από την κατάσταση ποιός πληρώνει και ποιός εισπράτει.

Μόνο από την ίδια την σύμβαση.

Και οι 2 είναι υπόχρεοι υποβολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τη γνώμη των εμπειροτέρων. Έλληνας Εμπορικός Αντιπρόσωπος Βουλγαρικής εταιρείας λαμβάνει προμήθεια ένα συγκεκριμένο ποσοστό βάσει του τζίρου που πραγματοποιεί στην Ελλάδα όπως προκύπτει από το ιδιωτικό συμφωνητικό που έχει συναφθεί με την Βουλγαρική εταιρεία εδώ και 3,4 χρόνια. Ο Έλληνας αντιπρόσωπος εν συνεχεία έχει κάνει συμφωνία με άλλους εδώ εμπορικούς αντιπροσώπους για να "τρέχουν" τους πελάτες του και να εισπράττουν για λογαριασμό του τα χρήματα. Το πρόβλημα είναι το εξής : Το ποσοστό της προμήθειας που λαμβάνει ο εμπορικός αντιπρόσωπος είναι διαφορετικό ανά εταιρεία προμηθευτή δηλ. όταν πουλάει ένα εμπόρευμα μίας μάρκας τάδε έχει προμήθεια 6% και όταν μιάς άλλης 10%. Αυτή την λεπτομέρεια θα πρέπει να την αναγράψουμε στο συμφωνητικό που θα συνάψουν οι δυό τους? και κάθε φορά που ενδεχομένως θα αλλάζει ο προμηθευτής άρα πιθανόν θα αλλάζουν και τα ποσοστά ,θα πρέπει να γίνεται ανανέωση αυτού και ξανά τρίμηνη υποβολή? (πλην των εργοληπτικών)? .Διότι βλέπω σε ένα ΤΠΥ να γράφει ότι "Προμήθεια από πωλήσεις ώς αντιπρόσωπος από τάδε ώς τάδε τόσα ευρώ". Αυτό θεωρώ σε έναν έλεγχο θα γίνει θέμα προστριβής ώς προς την εκπεσιμότητά του και πιστεύω ότι για να "δεθεί" καλύτερα θα πρέπει να καταρτιστεί συμφωνητικό. Ποιά η γνώμη σας? Το όριο των 6000 ευρώ ισχύει ακόμη?

Από την στιγμή που δεν υποβάλλεις τα συμφωνητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στο πεδίο του ποσού άστο κενό και στις παρατηρήσεις γράψε "σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης"

Πρέπει να υπάρχει συμφωνητικό , αλλά μπορεί να το περιγράψει πολύ γενικά για να μην έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει η έννοια "εντολέας" και "εντολοδόχος" στις καταστάσεις συμφωνητικών.

Ακόμη και όταν ήταν χειρόγραφα έλεγε για ΣΥΜΒΑΛΛΟΜΕΝΟΥΣ.

Δεν μπορείς να καταλάβεις από την κατάσταση ποιός πληρώνει και ποιός εισπράτει.

Μόνο από την ίδια την σύμβαση.

Και οι 2 είναι υπόχρεοι υποβολής.

ευχαριστώ για την διευκρίνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν υποβάλλεις τα συμφωνητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στο πεδίο του ποσού άστο κενό και στις παρατηρήσεις γράψε "σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης"

Πρέπει να υπάρχει συμφωνητικό , αλλά μπορεί να το περιγράψει πολύ γενικά για να μην έχει πρόβλημα.

σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Σε περιπτωση καταθεσης τροποποιησης μεσω taxis σε ηδη εμπροθεσμα  κατατεθειμένη κατασταση συμφωνητικων υπαρχει πρόστιμο? Μπαινει απο το taxis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

κΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑς Κ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!!!

 

Μπορει να υπογραφει συμφωνητικο ανευ αξιας και χωρις να προσδιοριστει η χρονικη διαρκεια του?

Μου εστειλε πελατης μου το παρακατω ....αλλα εχω τις αμφιβολιες μου

 

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Ο δεύτερος συμβαλλόμενος ……………………. μπορεί να παρέχει τις υπηρεσίες μασάζ και φυσιοθεραπείας στους πελάτες των Επιπλωμένων Διαμερισμάτων του 1ου συμβαλομένου…<<………ΑΤΤΕ >>……... Οι υπηρεσίες θα παρέχονται στους ενδιαφερόμενους πελάτες σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο που θα παρέχει ο 1ος εκ των συμβαλλομένων. Οι υπηρεσίες θα παρέχονται χωρίς οικονομικό όφελος για την ……………………… ATTE» καθώς το νόμιμο παραστατικό θα εκδίδεται απευθείας από τον 2ο συμβαλλόμενο στον εκάστοτε πελάτη.

Η έναρξη των εργασιών θα γίνει την 10/07/2016.

Το παρόν συντάχθηκε σε τρία αντίγραφα για τους συμβαλλόμενους και την Δ.Ο.Υ. ………

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά και μπορεί.

Βάζεις την ημερομηνία έναρξης και αφήνεις κενά την ημερομηνία λήξης και το ποσό. Στις παρατηρήσεις γράφεις εν συντομία το θέμα του συμφωνητικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν , tacar said:

Ναι φυσικά και μπορεί.

Βάζεις την ημερομηνία έναρξης και αφήνεις κενά την ημερομηνία λήξης και το ποσό. Στις παρατηρήσεις γράφεις εν συντομία το θέμα του συμφωνητικού.

Σευχαριστω πολυ συναδελφε!!!Μολις μιλησα κ με το τμημα ελεγχου....

θα μπορει η κοπελα να δρασρτηριοποιηθει σε εναν χωρο που δεν θα εχει ενοικιο και μαλιστα ο αντισυμβαλ.δεν θα ζητησει ουτε προμηθεια?Εχω κενα σε αυτο.....Και πως θα θεωρηθει ως προς το ικα ολο αυτο?Σαν υποκαταστημα(=τελος επιτ?) ?Γιατι δεν θα κανει η ιδια το μασαζ αλλα θα εχει προσωπικο ....πως θα την ασφαλισει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπάρχει θέμα υποκαταστήματος.Θα δουλεύει βάσει συμφωνητικού και το προσωπικό θα το ασφαλίζει κανονικά στο ΙΚΑ. Στο πίνακα προσωπικού θα μπει παρατήρηση ότι οι υπηρεσίες θα παρέχονται στον συγκεκριμένο χώρο ή ίσως και σε άλλους χώρους αν προκύψουν και άλλες τέτοιες συνεργασίες. Και θα έχουν οι εργαζόμενοι αντίγραφο του πίνακα προσωπικού και του ιδιωτικού συμφωνητικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θεωρεις οτι δεν θα εχω προβλημα σε περιπτωση ελεγχου?

Αυτο βεβαια που δεν καταλαβαινω και απο κει ξεκιναει ολη μου η απορια ειναι οτι δωρεαν  παραχωρηση επαγγλ.στεγης δεν υφισταται...θα πρεπει τα ενοικ.δωματια που θα παρχωρουν το χωρο αυτο να δηλωσουν ενα τεκμαρτο ενοικιο ,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το εκλαμβάνω ως επαγγελματική εγκατάσταση του δεύτερου αντισυμβαλλόμενου, αλλά ότι παρέχει εκτός έδρας (όπως πχ κατ' οίκον) παροχή υπηρεσιών σε πελάτες του πρώτου αντισυμβαλλόμενου, ο οποίος θέλει να παρέχει αυτές τις υπηρεσίες στους πελάτες του αλλά να μην εισπράττει ο ίδιος την αμοιβή αλλά απευθείας αυτός που παρέχει την υπηρεσία αυτή.

Φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να έρχεται ο καθένας αλλά μόνο οι ενοικιαστές των δωματίων καθώς επίσης ότι ο εξοπλισμός θα ανήκει στην εταιρεία των ενοικιαζομένων δωματίων. 

Γιατί αν δεν ισχύουν αυτά τότε σίγουρα θεωρείται εγκατάσταση του μασέρ και πρέπει να δηλωθεί ως επαγγελματική εγκατάσταση και κατά συνέπεια θα υπάρχει τεκμαρτό ενοίκιο εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν , tacar said:

Εγώ δεν το εκλαμβάνω ως επαγγελματική εγκατάσταση του δεύτερου αντισυμβαλλόμενου, αλλά ότι παρέχει εκτός έδρας (όπως πχ κατ' οίκον) παροχή υπηρεσιών σε πελάτες του πρώτου αντισυμβαλλόμενου, ο οποίος θέλει να παρέχει αυτές τις υπηρεσίες στους πελάτες του αλλά να μην εισπράττει ο ίδιος την αμοιβή αλλά απευθείας αυτός που παρέχει την υπηρεσία αυτή.

Φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να έρχεται ο καθένας αλλά μόνο οι ενοικιαστές των δωματίων καθώς επίσης ότι ο εξοπλισμός θα ανήκει στην εταιρεία των ενοικιαζομένων δωματίων. 

Γιατί αν δεν ισχύουν αυτά τότε σίγουρα θεωρείται εγκατάσταση του μασέρ και πρέπει να δηλωθεί ως επαγγελματική εγκατάσταση και κατά συνέπεια θα υπάρχει τεκμαρτό ενοίκιο εγκατάστασης.

Ax σε ευχαριστω πολυ!!!Με ξεμπλοκαρες...ετσι ακριοβως θα ειναι,ο εξοπλισμος ειναι του ξενοδοχειου και θα μπορουν μονο οι πελατες να κανουν μασαζ εκει11!

 

Αρα προχωραω κανονικα....Καλη σου μερα συναδελφε1!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Ανέλαβα 2 νέες επιχειρήσεις τον Οκτώβριο του 2017 με έναρξη της συνεργασίας μας από 1/7/2017(λόγω και τριμηνιαίας σύνταξης δηλώσεων ΦΠΑ) αλλά πάνω στη φούρια μου ξέχασα να το στείλω..αν βάλω ώς ημερομηνία σύνταξης του συμφωνητικού 20/10/2017 αλλά γράψω ότι ξεκινάει από 1/7/2017, δεν έχω κάποιο θέμα, σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αν δοκιμάσεις να το στείλεις θα στο πάρει εκπρόθεσμο..

Στη θέση σου θα το άφηνα "κενό" το προηγούμενο τρίμηνο και θα έκανα συμφωνητικό π.χ από 01/10-εως..

Στο τέλος όμως θα τιμολογούσα και το τρίμηνο 01/07-30/09.

Ετσι κι αλλιώς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε συμφωνητικά με τους πελάτες μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kotlistianos said:

Λογικά αν δοκιμάσεις να το στείλεις θα στο πάρει εκπρόθεσμο..

Στη θέση σου θα το άφηνα "κενό" το προηγούμενο τρίμηνο και θα έκανα συμφωνητικό π.χ από 01/10-εως..

Στο τέλος όμως θα τιμολογούσα και το τρίμηνο 01/07-30/09.

Ετσι κι αλλιώς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε συμφωνητικά με τους πελάτες μας..

εννοείται ότι το τιμολόγησα το γ τρίμηνο, απλά επειδή καταχώρησα και κάποιες λίγες εγγραφές στα 2 πρώτα τρίμηνα για να μπορέσω και να υποβάλλω την ΜΥΦ μέσα στο 2018 και να φτιάξω τα Ε3 και τις υπόλοιπες καταστάσεις , φοβάμαι μην έρθει να μου πεί ο έλεγχος ότι βλέπω εγγραφές στο λογισμικό σου από Γενάρη του 2018 κλπ...και θεωρήσει ότι τους ανέλαβα από τον Γενάρη του 2018 κλπ..για αυτό θέλω να το βάλω από τότε που πραγματικά τους ανέλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έτσι κι αλλιώς τότε και συμφωνητικό να κάνεις ...απ τη στιγμή που θα έρθει ο έλεγχος και δει τις εγγραφές στο λογισμικό σου πάλι θεωρητικώς θα έχεις πρόβλημα..

Δοκίμασε να το στείλεις όπως λες αλλά έχω την εντύπωση ότι θα στο πετάξει εκπρόθεσμο...

Υ.Γ Στη θέση σου θα το έκανα αβαβα που λένε.. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_symfonitika

Η εφαρμογή δεν προβλέπει την υποβολή τροποποιητικών καταστάσεων σε περίπτωση λάθους. Σε περίπτωση καταχώρησης λάθος εγγραφών ο επιτηδευματίας μπορεί να υποβάλλει εκ νέου καινούργια κατάσταση καταχωρώντας μόνο τις εγγραφές της αρχικής κατάστασης που επιθυμεί να ακυρώσει ή να τροποποιήσει και να περιγράψει στο πεδίο «Λοιπές Παρατηρήσεις» το λόγο της εκ νέου υποβολής.

 

Έχω στείλει αρχικό πίνακα εμπρόθεσμο για το τρίμηνο 01/07/17-30/09/17

Θέλω να τροποποιήσω κάποιες συμβάσεις που εκ παραδρομής δεν σημειώθηκε η ημερομηνία λήξης(δεν είναι απαραίτητο αλλά μου το ζητάνε από ένα πρόγραμμα)

Έχει πρόστιμο η τροποποίηση?

Αν ναι ..θεωρώ θα έχει ένα ανά/υποβολή και όχι ένα πρόστιμο ανα τροποποιηθείσα σύμβαση.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kotlistianos said:

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_symfonitika

Η εφαρμογή δεν προβλέπει την υποβολή τροποποιητικών καταστάσεων σε περίπτωση λάθους. Σε περίπτωση καταχώρησης λάθος εγγραφών ο επιτηδευματίας μπορεί να υποβάλλει εκ νέου καινούργια κατάσταση καταχωρώντας μόνο τις εγγραφές της αρχικής κατάστασης που επιθυμεί να ακυρώσει ή να τροποποιήσει και να περιγράψει στο πεδίο «Λοιπές Παρατηρήσεις» το λόγο της εκ νέου υποβολής.

 

Έχω στείλει αρχικό πίνακα εμπρόθεσμο για το τρίμηνο 01/07/17-30/09/17

Θέλω να τροποποιήσω κάποιες συμβάσεις που εκ παραδρομής δεν σημειώθηκε η ημερομηνία λήξης(δεν είναι απαραίτητο αλλά μου το ζητάνε από ένα πρόγραμμα)

Έχει πρόστιμο η τροποποίηση?

Αν ναι ..θεωρώ θα έχει ένα ανά/υποβολή και όχι ένα πρόστιμο ανα τροποποιηθείσα σύμβαση.

Ευχαριστώ!

και εγώ έτσι νομίζω. 1 ανά κατάσταση ,άσχετα με το πόσες συμβάσεις τροποποιείς στην ίδια.

δεν βάζεις στο συμφωνητικό το χειρόγραφο ,έως λήξη του έργου (θα πεις δεν ήξερα πότε τελειώνει) ή αόριστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν από το πρόγραμμα να φαίνεται πότε τελειώνουν οι συμβάσεις...και να φαίνεται στην κατάσταση συμφωνητικών.

Εκεί είναι το πρόβλημα..δεν κοιτάνε τι γράφει το χειρόγραφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kotlistianos said:

Θέλουν από το πρόγραμμα να φαίνεται πότε τελειώνουν οι συμβάσεις...και να φαίνεται στην κατάσταση συμφωνητικών.

Εκεί είναι το πρόβλημα..δεν κοιτάνε τι γράφει το χειρόγραφο...

OK ,αλλά αν το χειρόγραφο λέει "ολοκλήρωση έργου ή αόριστη" πως θα το αποτυπώσεις στην κατάσταση?

μόνο στις παρατηρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...