Προς το περιεχόμενο
  • 0

πως αποδεικνύεται η προυπηρεσια ενός αλλοδαπου?


deppy

Ερώτηση

Καλησπέρα. και χρονια πολλά..

θα εκτιμουσα πολύ εάν είχα μια απαντηση στα κατωτέρω

 

θελω να προσλάβω καποιον αλλοδαπο ο οποίος ισχυρίζεται οτι εχει προυπηρεσία 12 ετη 

η προσληψη θα γινει σαν ημερομίσθιος

 

με τι ημερομίσθιο  πρέπει να τον προσλάβω? με αυτόν που αντιστοιχεί στα έτη που λέει και ας μην εχει τα ένσημα ή κάνω 

πρόσληψη με μικρότερο ημερομίσθιο και οταν τα φέρει ή μπορει και να μην τα φερει ποτέ , αλλάζω το ημερομίσθιο?

 

Πόσο κατοχυρωμένη είμαι ?? μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν του έβαλα σωστό ημερομίσθιο? σε τυχόν έλεγχο και να έχω κυρώσεις?

 

σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα. και χρονια πολλά..

θα εκτιμουσα πολύ εάν είχα μια απαντηση στα κατωτέρω

 

θελω να προσλάβω καποιον αλλοδαπο ο οποίος ισχυρίζεται οτι εχει προυπηρεσία 12 ετη 

η προσληψη θα γινει σαν ημερομίσθιος

 

με τι ημερομίσθιο  πρέπει να τον προσλάβω? με αυτόν που αντιστοιχεί στα έτη που λέει και ας μην εχει τα ένσημα ή κάνω 

πρόσληψη με μικρότερο ημερομίσθιο και οταν τα φέρει ή μπορει και να μην τα φερει ποτέ , αλλάζω το ημερομίσθιο?

 

Πόσο κατοχυρωμένη είμαι ?? μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν του έβαλα σωστό ημερομίσθιο? σε τυχόν έλεγχο και να έχω κυρώσεις?

 

σας ευχαριστώ

Εννοείς προυπηρεσία στη χώρα του ή στην Ελλάδα ?

Αν είναι στη χώρα του εξαρτάται από διακρατικές συμφωνίες που υπάρχουν. Πρέπει ο ίδιος να πάρει αποδεικτικά προυπηρεσίας από την χώρα του και να τα υποβάλει στο ΙΚΑ για αναγνώριση προυπηρεσίας, παλιός-νέος ασφαλισμένος κλπ. . Μετά να σου φέρει το αποτέλεσμα όλων αυτών σε βεβαίωση από το ΙΚΑ για να κάνεις αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεταφρασμένα επίσημα δικαιολογητικά έγγραφα από την χώρα του ,το ΙΚΑ κατά την γνώμη μου δεν εμπλέκεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σας ευχαριστω για τις απαντησεις...

 

η προυπηρεσια κυρίως ειναι από Ελλάδα... 

ζητώ τα ενσημά τους για καταμέτρηση ή εκτύπωση από το ΙΚΑ?

 

και επίσης σε περίπτωση που δεν τα φέρουν , και ισχυριστεί κάποιος οτι μου τα έφερε( και δεν τα εχει φέρει) και δεν τα αναγνώρισα , τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεταφρασμένα επίσημα δικαιολογητικά έγγραφα από την χώρα του ,το ΙΚΑ κατά την γνώμη μου δεν εμπλέκεται

συνάδελφε , το ΙΚΑ το αναφαίρω κυρίως για τον χαρακτηρισμό παλιού-νέου ασφαλισμένου. (μου έτυχε νέος ασφαλισμένος που είχε δουλέψει πριν το 1993 στην Γερμανία και με τα ένσημα της Γερμανίας το ΙΚΑ τον χαρακτήρισε παλιό)

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσληψη νοσηλευτη σε ατομικη επιχειρηση αλλου νοσηλευτη μπορει να προσληφθει με την ΕΓΣΣΕ;; υπηρεσιες σε κατοικον κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...