Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΛΠ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ


asteras5

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Διαβάζω από το τέυχος Μαρτίου στο περιοδικό του taxheaven για τα ΕΛΠ . 

 

Απορία συναδέλφου: ΓΙΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΟΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΦΜΥ, ΦΟΡΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΚΛΠ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ; (φαντάζομαι ότι τηρεί απλογραφικά)

 

Απάντηση: Ναι, πρέπει να καταχωρηθούν στα βιβλία σας

 

Από ποιο άρθρο των ΕΛΠ προκύπτει αυτό? Δηλαδή στα απλογραφικά με ΕΛΠ καταχωρούμε τέτοιου είδους πληρωμές πλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

 

Διαβάζω από το τέυχος Μαρτίου στο περιοδικό του taxheaven για τα ΕΛΠ . 

 

Απορία συναδέλφου: ΓΙΑ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΟΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΦΜΥ, ΦΟΡΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΚΛΠ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ; (φαντάζομαι ότι τηρεί απλογραφικά)

 

Απάντηση: Ναι, πρέπει να καταχωρηθούν στα βιβλία σας

 

Από ποιο άρθρο των ΕΛΠ προκύπτει αυτό? Δηλαδή στα απλογραφικά με ΕΛΠ καταχωρούμε τέτοιου είδους πληρωμές πλέον?

Αν τηρεί απλογραφικά ,το φμυ και ο φόρος παρακράτησης 20%-3% κλπ.οι πληρωμές ικα,δεν το βλέπω να καταχωρούνται,δεν βλέπω πουθενά να λέει πληρωμές ,μιλάει για έξοδα και προφανώς τα παραπάνω δεν είναι έξοδα.

 

12. Όταν, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις αυτού του νόμου, η οντότητα δεν συντάσσει ισολογισμό, δύναται, αντί του λογιστικού συστήματος της παραγράφου 10, να χρησιμοποιεί ένα κατάλληλο απλογραφικό λογιστικό σύστημα (βιβλία εσόδων – εξόδων) για την παρακολούθηση των στοιχείων της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, τα οποία συμπεριλαμβάνουν:  

α) Τα πάσης φύσεως έσοδα διακεκριμένα σε έσοδα από πώληση εμπορευμάτων, από πώληση προϊόντων, από παροχή υπηρεσιών και λοιπά έσοδα.  

β) Τα πάσης φύσεως κέρδη.  

γ) Τις πάσης φύσεως αγορές περιουσιακών στοιχείων, διακεκριμένα σε αγορές εμπορευμάτων, υλικών (πρώτων ή βοηθητικών υλών), παγίων και αγορές λοιπών περιουσιακών στοιχείων.  

δ) Τα πάσης φύσεως έξοδα, διακεκριμένα σε αμοιβές προσωπικού συμπεριλαμβανομένων εισφορών σε ασφαλιστικούς οργανισμούς, αποσβέσεις, έξοδα από τη λήψη λοιπών υπηρεσιών και λοιπά έξοδα.  

ε) Τις πάσης φύσεως ζημίες.  

στ) Τους πάσης φύσεως φόρους και τέλη, ξεχωριστά κατά είδος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

στ) Τους πάσης φύσεως φόρους και τέλη, ξεχωριστά κατά είδος.  

Πιστευω πως αυτη η φραση εχει κανει πολυ κοσμο να θεωρει πως πρεπει πλεον να αναγραφονται ΚΑΙ οι παρακρατουμενοι φοροι στα απλογραφικα βιβλια, το οποιο και γω δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να γινει. Συμφωνω και γω πως εφοσον μιλαμε για καταβολη παρακρατουμενου φορου και οχι εξοδο, δεν μπαινει στα απλογραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕ Ο ΚΟΡΟΜΗΛΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΦΠΑ ΦΜΥ ΚΤΛ ΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα,

 

Αν δούμε το υποδείγματα Β.6 νομίζω ότι θα μας χρειαστούν και αυτές οι πληροφορίες.

Θα μας χρειαστουν οι πληροφοριες τις οποιες ομως μπορουμε να αντλησουμε και να τις καταγραψουμε. Το θεμα ειναι αν πρεπει να κταχωρηθουν στα βιβλια και ποιος ειναι ο τροπος στα απλογραφικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μας χρειαστουν οι πληροφοριες τις οποιες ομως μπορουμε να αντλησουμε και να τις καταγραψουμε. Το θεμα ειναι αν πρεπει να κταχωρηθουν στα βιβλια και ποιος ειναι ο τροπος στα απλογραφικα

Kαλημέρα,

 

Αποψη μου είναι,ίσως και λαθασμένη βέβαια, οτι θα πρέπει να αποτυπώνονται και στα βιβλία ώστε να μπορούν από τα βιβλία να προκύπτουν και οι καταστάσεις.

 

Από εκεί και πέρα αν και δεν το έχω σκεφτεί ακόμη ιδιαίτερα γιατί οι πρώτοι φόροι θα αρχίσουν να πληρώνονται τον Απρίλιο είναι να δημιουργηθεί ένα κωδικός που να ενημερώνει μία στήλη π.χ.φόροι καθαρά πληροφοριακού χαρακτήρα και να μην επηρεάζει τίποτα άλλο ούτε έξοδα,ούτε έσοδοα,ούτε μυφ αλλά απλά να αποτυπώνεται στα α.χ.

 

Θα χρειαστεί βέβαια βόηθεια και από τις εταιρείες που μας υποστηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα,

 

Αποψη μου είναι,ίσως και λαθασμένη βέβαια, οτι θα πρέπει να αποτυπώνονται και στα βιβλία ώστε να μπορούν από τα βιβλία να προκύπτουν και οι καταστάσεις.

 

Από εκεί και πέρα αν και δεν το έχω σκεφτεί ακόμη ιδιαίτερα γιατί οι πρώτοι φόροι θα αρχίσουν να πληρώνονται τον Απρίλιο είναι να δημιουργηθεί ένα κωδικός που να ενημερώνει μία στήλη π.χ.φόροι καθαρά πληροφοριακού χαρακτήρα και να μην επηρεάζει τίποτα άλλο ούτε έξοδα,ούτε έσοδοα,ούτε μυφ αλλά απλά να αποτυπώνεται στα α.χ.

 

Θα χρειαστεί βέβαια βόηθεια και από τις εταιρείες που μας υποστηρίζουν.

Καλημερα και  Χρονια Πολλα. Και εγω θεωρω ,οτι πρεπει οι εταιρειες λογισμικων να βοηθησουν ,αλλιως δυσκολα να αποτυπωθουν. Εγω εχω ηδη αναφερει το θεμα στη δικια μας εταιρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...