Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φορολογούμενος με μπλοκάκι και ως μισθωτός σε διαφορετικές χρονικές περιόδους.


vasilispap

Ερώτηση

Θα ήθελα μία λύση σε ένα ανορθόδοξο πρόβλημα. Εργαζόμενος με μπλοκάκι για το πρώτο 6μηνο εργάζεται το 2014 σε έναν εργοδότη και θα φορολογηθεί ως μισθωτός. Μέχρι εδώ καλά. Στην συνέχεια κάνει διακοπή και εργάζεται στο σύνολο για 2 μήνες ως μισθωτός πλέον. Οπότε έχουμε για το μπλοκάκι φορολόγηση με 26% από το πρώτο ευρώ και για τους 2 μήνες φορολόγηση ως μισθωτός. Στην ουσία δηλαδή ο εν λόγω εργαζόμενος θα πληρώσει μεγαλύτερο φόρο από το σύνολο των αμοιβών του ως εργαζόμενος επειδή έκανε το λάθος να βρει δουλειά ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα έπαιρνε επιστροφή (το 20% της παρακράτησης) και θα καθόταν σπίτι του. Θεωρώ ότι είναι κατάφωρη αδικία από την στιγμή που δεν συμπίπτουν οι ημερομηνίες εργασίας ως μισθωτός και ως "μπλοκάκιας" να φορολογείται κάποιος κατ' αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

τπτ..είναι όλα εντάξει εννοώ για το Ε3...και ο 591 και ο 348   :(

ρε φιλε και εγω τα εχω δει εκατο φορες επειδη εχει παρακρατηση στο 605 προφανος δεν εχουν φροντισει να το φτιαξουν ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι, άλλωστε εγώ έχω στείλει τουλάχιστον 2 περιπτώσεις και μου το πήρε κανονικά. Όχι μηδεν, το άφησα κενό. Μήπως όντως κάποιο λάθος κάνετε στο Ε3; Έχει επιλεγεί ο κωδικός 591; Εμφανίζεται κάποιο ποσό σε άλλον κωδικό και όχι στον 348;

ειναι σωστα απλα υπαρχει και ποσο παρακρατησης στον 605 και γι αυτο ακομα δεν το δεχετε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε φιλε και εγω τα εχω δει εκατο φορες επειδη εχει παρακρατηση στο 605 προφανος δεν εχουν φροντισει να το φτιαξουν ακομα ?

μάλλον...αλλά στο ταξις δεν καταλαβαίνουν τι προσπαθούμε να κάνουμε :blink: ...πως θα το φτιάξουν;;;  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μάλλον...αλλά στο ταξις δεν καταλαβαίνουν τι προσπαθούμε να κάνουμε :blink: ...πως θα το φτιάξουν;;;  <_<

εγω τους εστειλα μηνυμα ,στειλε και εσυ μπας και καταλαβουν οτι υπαρχει και αυτη η περιπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην περίπτωση που κάποιος έχει εργαστεί ως μισθωτός ένα μικρό διάστημα κι έχει προσφέρει και υπηρεσίες έναντι Τιμολογίου Κτήσης Υπηρεσιών.Πώς αντιμετωπίζεται;Έχει γίνει παρακράτηση φόρου 20% στα Τ.Κ.Υ και αντί να επιστραφεί βγάζει χρεωστικό.Σαν να μην ισχύει το αφορολόγητο σε αυτή την περίπτωση.Έχει κάποιος ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε φίλε χειρότερος απο έμενα θα καταντήσεις εδώ μέσα ..πλάκα κάνω δεν υπάρχει χειρότερος..

όπως λεει και εχει δικιο και ο SOTHRIS ,ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ..

ΑΠΟ 1/01/2014 ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΉ ,ΠΑΕΙ ΜΕ 26 % ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ..

ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ ,ΙΣΩΣ ΔΙΟΡΘΩΘΕΊ ..

ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ...

 

Α ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ,ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ? ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ...ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αν ενόχλησα.Θεώρησα ότι μπλοκάκι και ΤΚΥ δαφορετική αντιμετώπιση.Συγγνώμη και πάλι.

TI ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΣ. ΠΛΑΚΑ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ .

ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΑΝΕ ΜΕ 26%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε φίλε χειρότερος απο έμενα θα καταντήσεις εδώ μέσα ..πλάκα κάνω δεν υπάρχει χειρότερος..

όπως λεει και εχει δικιο και ο SOTHRIS ,ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ..

ΑΠΟ 1/01/2014 ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΉ ,ΠΑΕΙ ΜΕ 26 % ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ..

ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ ,ΙΣΩΣ ΔΙΟΡΘΩΘΕΊ ..

ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ...

 

Α ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ,ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ? ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ...ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι σωστα απλα υπαρχει και ποσο παρακρατησης στον 605 και γι αυτο ακομα δεν το δεχετε ...

Ίσως το πρόβλημα να είναι αυτό, εμένα δεν είχε παρακρατηθεί φόρος. Περίμενε μερικές μέρες, προσπαθώντας παράλληλα να εξηγήσεις στα γατόνια του υπουργείου το θέμα. Θα σε καταλάβουν αυτοί. Έχουν βαθειά γνώση της φορολογίας εισοδήματος. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το Ε3 στην κατάσταση αποδοθέντων φόρων βάζουμε τους όλους τους φόρους ? δλδ ακόμα και αυτούς που έχουν δηλωθεί και  αποδοθεί εμπρόθεσμα (παρακράτηση φόρου και φπα)? Επιπλέον στον πίνακα ζ' στον  κωδικό 346 απαιτείται να βάλουμε το αποτέλεσμα του κωδικού 569 του πίνακα Στ'?  σημειωτέον δεν υπάρχουν μη εκπιπτόμενες δαπάνες και ο πίνακας αναμορφώσεων είναι μηδενικός!


 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το Ε3 στην κατάσταση αποδοθέντων φόρων βάζουμε τους όλους τους φόρους ? δλδ ακόμα και αυτούς που έχουν δηλωθεί και  αποδοθεί εμπρόθεσμα (παρακράτηση φόρου και φπα)? Επιπλέον στον πίνακα ζ' στον  κωδικό 346 απαιτείται να βάλουμε το αποτέλεσμα του κωδικού 569 του πίνακα Στ'?  σημειωτέον δεν υπάρχουν μη εκπιπτόμενες δαπάνες και ο πίνακας αναμορφώσεων είναι μηδενικός!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

οσα εχουμε πληρωσει βαζουμε 

οπως τα λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KANAΑ ΑΛΛΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ?

έκανα ερώτημα στην ΓΓΠΣ:

 

Καλησπέρα!
Προσπαθώ να υποβάλλω το Ε1 μου και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Πληρώ τις προυποθέσεις της περ.στ΄παρ.2, αρθρ.12 ΚΦΕ (επιχειρηματίας με έγγραφες συμβάσεις που θα φορολογηθώ ως μισθωτός). .Εχω συμπληρώσει το Ε3 μου τσεκάροντας τον κωδ. 591 και συμπληρώνοντας και τον κωδικό 348. Η ιδιαιτερότητά μου είναι ότι παρουσιάζω ζημία λόγω του ότι οι εισφορές μου (κωδ.517) είναι μεγαλύτερες από τα ακαθάριστα μου έσοδα (κωδ.547). Παρόλα αυτά η υποβολή του Ε3 ολοκληρώθηκε. Πηγαίνοντας στο Ε1 και κλικάροντας τον κωδ.019 και ενώ έχοντας παρακρατήσεις(προσυμπληρωμένος κωδ.618) δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την υποβολή και εμφανίζει το παρακάτω μνμ:
 
Έχει συμπληρωθεί ποσό φόρου στον 605 και δεν έχει συμπληρωθεί κάποιος από τους κωδ. 401,403,413,425,461,465,475,307.
Πως μπορεί να προχωρήσει η υποβολή;
Ευχαριστώ πολύ!
 
 
 
 
Η απάντησή τους:
 
 
 
Αξιότιμη κυρία  
 
Μπορείτε να ενημερωθείτε σχετικά με το ερώτημά σας, από τις Οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014 και τις Συχνές Ερωτήσεις Απαντήσεις, τις οποίες θα βρείτε μέσα από την εφαρμογή του Ε1. Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν θέματα συμπλήρωσης, απευθυνθείτε στην Κεντρική Υπηρεσία  στο τηλέφωνο 2103375000 ή στις Δ.Ο.Υ.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

έκανα ερώτημα στην ΓΓΠΣ:

 

Καλησπέρα!
Προσπαθώ να υποβάλλω το Ε1 μου και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Πληρώ τις προυποθέσεις της περ.στ΄παρ.2, αρθρ.12 ΚΦΕ (επιχειρηματίας με έγγραφες συμβάσεις που θα φορολογηθώ ως μισθωτός). .Εχω συμπληρώσει το Ε3 μου τσεκάροντας τον κωδ. 591 και συμπληρώνοντας και τον κωδικό 348. Η ιδιαιτερότητά μου είναι ότι παρουσιάζω ζημία λόγω του ότι οι εισφορές μου (κωδ.517) είναι μεγαλύτερες από τα ακαθάριστα μου έσοδα (κωδ.547). Παρόλα αυτά η υποβολή του Ε3 ολοκληρώθηκε. Πηγαίνοντας στο Ε1 και κλικάροντας τον κωδ.019 και ενώ έχοντας παρακρατήσεις(προσυμπληρωμένος κωδ.618) δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την υποβολή και εμφανίζει το παρακάτω μνμ:
 
Έχει συμπληρωθεί ποσό φόρου στον 605 και δεν έχει συμπληρωθεί κάποιος από τους κωδ. 401,403,413,425,461,465,475,307.
Πως μπορεί να προχωρήσει η υποβολή;
Ευχαριστώ πολύ!
 
 
 
 
Η απάντησή τους:
 
 
 
Αξιότιμη κυρία  
 
Μπορείτε να ενημερωθείτε σχετικά με το ερώτημά σας, από τις Οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων φορολογικού έτους 2014 και τις Συχνές Ερωτήσεις Απαντήσεις, τις οποίες θα βρείτε μέσα από την εφαρμογή του Ε1. Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν θέματα συμπλήρωσης, απευθυνθείτε στην Κεντρική Υπηρεσία  στο τηλέφωνο 2103375000 ή στις Δ.Ο.Υ.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών
 

 

XA XA XA TA IΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ,Η ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ....

 

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

XA XA XA TA IΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ,Η ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ....

 

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πώ και την δική μου περίπτωση:

 

Μισθωτός με μπλοκάκι απο 12/2014 , έχει κόψει ένα μικρό τιμολόγιο και και λόγω ΟΑΕΕ βγάζει ζημιά άρα αφήνουμε τον 307 κενό.

Δεν τελειώνει όμως εκέι, η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ του έχει βάλει ως μισθωτές κάποιο μικρό ποσό ως εξεταστή μέσα στο 2014.

Το ΙΔΡΥΜΑ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ του έχει βάλει ένα μεγαλύτερο ποσό στον ΚΩΔ403  Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες και αντίστοιχα στον 605 την παρακράτηση φόρου 20%.

 

Και στα δύο παραπάνω έχει δουλέψει πρίν κάνει έναρξη.

 

Εχω στείλει το Ε3 αφήνω κενό τον 307 όπως πρέπει , και μου βγάζει το εξής μηνυμα:

Εχει συμπληρωθεί ο κωδ(019) με ένδειξη επιτηδευματία που φορολογείτα με τις διατάξεις της παρ.2 αρθρου 12 ΚΦΕ και δεν μπορεί ταυτόχρονα να δηλωθεί εισόδημα απο μισθωτή εργασία-συντάξεις , επιχειρηματική δραστηριότητα και αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Τι έγινε βρε παιδιά; Δεν εμπίπτει στις διατάξεις της παρ.2 του αρ12ΚΦΕ;;;;;;;

 

Αν του ξετσεκάρω τον 019 τότε του βγάζει να πληρώσει την διαφορά του 6% του κωδικόυ 605 ως το 26% και προκαταβολή φόρου και κάτι παραπάνω που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα τι αφορά!

Αφού έχω τσεκάρει τον κωδ 017 για έναρξη μετά την 1/1/2013 έχει κάτω απο 10.000€ έσοδα έπρεπε να τον φορολογεί με 13% έστω και έτσι.

 

(το tax system απο την άλλη με ξετσεκαρισμένο τον 019 βγάζει ένα μικρό ποσό επιστροφής ,λαμβάνει δλδ υπόψη τον κωδ017.)

 

Τι συμβαίνει δεν μπορώ να βγάλω άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τη στιγμή που δηλώνονται εισοδήματα από μισθωτή εργασία, χωρίς να ενδιαφέρει (δεν προβλέπεται) πότε αυτά αποκτήθηκαν (κι ας είναι εδώ πριν την έναρξη της επιχειρηματικής δραστηριότητας), δεν μπορεί να ισχύσει η περίπτωση στ', της παραγράφου 2, του άρθρου 12.

 

Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου

 

Από εκεί, ξεκινούν και τα υπόλοιπα...

Όσον αφορά για τη μείωση του 50% στον συντελεστή, μήπως δεν αφορά πρώτη έναρξη ;

 

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 12 Ν. 4172:

 Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα μπορούν να προβλέπονται περαιτέρω προϋποθέσεις και να καθορίζονται όλες οι αναγκαίες λεπτομέρειες για την εφαρμογή αυτής της περίπτωσης.

 

Εδώ εξουσιοδοτεί τον Γενικό Γραμματέα.

 

Στη συνέχεια, με την 1047/2015, διευκρινίζεται:

7. Τέλος, στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 και παράλληλα αποκτά εισόδημα από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας για την οποία συντρέχουν οι προϋποθέσεις που αναφέρονται στην περίπτωση στ' της παρ.2 του άρθρου 12 του ίδιου νόμου, φορολογείται για το μεν εισόδημα από μισθωτή εργασία των περ.α' έως ε' της παρ.2 του άρθρου 12 με την κλίμακα της παρ.1 του άρθρου 15 του ν.4172/2013, ενώ για το εισόδημα από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας της περ.στ' της παρ.2 του άρθρου 12 με την κλίμακα της παρ.1 του άρθρου 29 του νόμου αυτού.

 

Επομένως πιστεύω ότι δεν έχετε πρόβλημα διότι δεν ήταν παράλληλα μισθωτός και "μπλοκάκιας".

 

 

Από τη στιγμή που δηλώνονται εισοδήματα από μισθωτή εργασία, χωρίς να ενδιαφέρει (δεν προβλέπεται) πότε αυτά αποκτήθηκαν (κι ας είναι εδώ πριν την έναρξη της επιχειρηματικής δραστηριότητας), δεν μπορεί να ισχύσει η περίπτωση στ', της παραγράφου 2, του άρθρου 12.

 

 

Από εκεί, ξεκινούν και τα υπόλοιπα...

Όσον αφορά για τη μείωση του 50% στον συντελεστή, μήπως δεν αφορά πρώτη έναρξη ;

 

Καλό βράδυ.

 

Πάντως στο σεμινάριο του taxheaven (αν και δεν μου αρέσει να επικαλούμαι προφορικές απαντήσεις σε σεμινάρια) ο εισηγητής (ο κ Σαφαρής αν δεν κάνω λάθος) είπε ότι "παράλληλα" εννοείται την ίδια χρονική περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Και η δική μου άποψη είναι ίδια με αυτή του συναδέλφου Θανάση (G.E.S.).

Οποτεδήποτε αποκτηθεί μέσα στο φορολογικό έτος εισόδημα από μισθωτές εργασίες, ακόμη και με τίτλο κτήσης που εντάσσεται στις περιπτώσεις α' έως ε' της παρ. 2 του άρθρου 12 (που για τους σκοπούς του ΚΦΕ αντιμετωπίζεται σαν μισθωτή εργασία), σε παράλληλο ή μη χρόνο με τον χρόνο απόκτησης εισοδήματος της περίπτωσης στ' της ίδιας παραγράφου, αυτό θα φορολογηθεί με την κλίμακα της παρ. 1 του άρθρου 29 (επιχ. δραστηριότητας) μετά την έκπτωση όλων των δαπανών και όχι μόνο των ασφαλιστικών).

Δηλαδή το παράλληλα, δεν αναφέρεται στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, αλλά σε όλο το έτος.

Ο νόμος για την παραπάνω περίπτωση, εδάφια του οποίου επαναλαμβάνονται αυτούσια και στην 1047/15, δεν κάνει τέτοιου είδους αναφορά σε, παράλληλη - ταυτόχρονη ή όχι, απόκτηση εισοδημάτων από μισθωτές, αλλά αναφέρει : "στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά" γενικά.

 

...

Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' του παρόντος άρθρου.

...

Το ίδιο προκύπτει πάλι κατά την άποψή μου έστω και έμμεσα και από την παρακάτω ανακοίνωση του υπουργείου:

Σχετικά με δημοσιεύματα για φορολογική επιβάρυνση όσων αμείβονται με «μπλοκάκι»

Σε σχέση με δημοσιεύματα για φορολογική επιβάρυνση όσων αμείβονται με «μπλοκάκι», το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει τα εξής:

1. Σύμφωνα με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, τα φυσικά πρόσωπα που αμείβονται αποκλειστικά με «μπλοκάκια» εξακολουθούν να φορολογούνται ως μισθωτοί (με φορολογικό συντελεστή 22% για φορολογητέο εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ) και όχι ως ελεύθεροι επαγγελματίες, εφόσον συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις:

α. Παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία ή, ακόμη και αν υπερβαίνουν τον αριθμό αυτό, εφόσον ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες (όπως άλλωστε ακριβώς ίσχυε και για τα εισοδήματα του 2013 με τον προϊσχύσαντα Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος).

β. Δεν έχουν την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρούν επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία.

2. Όσον αφορά τα φυσικά πρόσωπα που είναι μισθωτοί λόγω ύπαρξης έμμισθης σχέσης εργασίας, αλλά παράλληλα έχουν αμοιβές και με «μπλοκάκι», φορολογούνταν για τα εισοδήματα του 2013 ως μισθωτοί για το σύνολο του εισοδήματός τους. Δεν είχαν έτσι τη δυνατότητα να εκπέσουν τις επιχειρηματικές τους δαπάνες, με αποτέλεσμα η άθροιση του εισοδήματος από μισθωτή εργασία και του συνόλου του εισοδήματος από «μπλοκάκια» να οδηγεί σε φορολογική επιβάρυνση. Όπως είχε επισημανθεί και σε σχετικά δημοσιεύματα στις αρχές του 2014, ο τρόπος αυτός φορολόγησης συνεπαγόταν επιβάρυνση για όσους είχαν και εισοδήματα ως μισθωτοί.

Αντίθετα, με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, δίνεται η δυνατότητα και στους φορολογούμενους που έχουν εισοδήματα από μισθωτή εργασία και απασχολούνται επιπλέον με «μπλοκάκια» να εκπίπτουν τις επιχειρηματικές τους δαπάνες, όπως και όλοι οι άλλοι που έχουν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Αποφεύγεται επίσης η ενδεχόμενη υπαγωγή σε υψηλότερο φορολογικό συντελεστή, στην οποία θα μπορούσε να οδηγήσει η αθροιστική φορολόγηση του εισοδήματος από «μπλοκάκια» μαζί με εισόδημα από μισθούς.

3. Οι φορολογούμενοι που αμείβονται με «μπλοκάκια» υποχρεούνται σε καταβολή μειωμένου τέλους επιτηδεύματος πεντακοσίων ευρώ (σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 31 παρ. 1 ν. 3986/2011 που διατηρείται σε ισχύ και με το νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος) και δεν τίθεται κανένα ζήτημα αύξησης του ποσού αυτού για το 2015.

http://www.minfin.gr/?q=el/news/announcements/σχετικά-με-δημοσιεύματα-για-φορολογική-επιβάρυνση-όσων-αμείβονται-με-«μπλοκάκι»

 

 

Πάντως στο σεμινάριο του taxheaven (αν και δεν μου αρέσει να επικαλούμαι προφορικές απαντήσεις σε σεμινάρια) ο εισηγητής (ο κ Σαφαρής αν δεν κάνω λάθος) είπε ότι "παράλληλα" εννοείται την ίδια χρονική περίοδο.

 

Σεβαστή η άποψή σας, όπως βέβαια και του κ.Σαφαρή αλλά, όπως είχα ξαναγράψει έχω αντίθετη, συμφωνώντας με την άποψη του συναδέλφου Θανάση G.E.S.

Γεγονός, που αφενός δεν αναφέρεται πουθενά ρητά ως όφειλε αν υπήρχε τέτοια βούληση (εδώ θεωρώ ότι η απόδειξη σε αντίθετη περίπτωση, θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολη) και αφετέρου, μάλλον αποδεικνύεται και από αυτά που αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω, λαμβάνοντας μήνυμα λάθους από το Taxis (χωρίς να ερωτάται αν είναι ταυτόχρονα ή σε διαφορετικές χρονικές περιόδους μέσα στο έτος).

 

Εχει συμπληρωθεί ο κωδ(019) με ένδειξη επιτηδευματία που φορολογείτα με τις διατάξεις της παρ.2 αρθρου 12 ΚΦΕ και δεν μπορεί ταυτόχρονα να δηλωθεί εισόδημα απο μισθωτή εργασία-συντάξεις , επιχειρηματική δραστηριότητα και αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ότι αφορά τη μείωση του 50% του συντελεστή φορολογίας είμαι σίγουρος πως δεν έχει προηγούμενη έναρξη.

Πρώτη έναρξη έχει 20/11/2014.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω, και δεν μπορώ να το εξηγήσω και στον πελάτη φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...