Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
dhatzi

Φορολογία κατοίκου Ηνωμένων Αραβικών Εμιρατων

Question

Με βάσει την ΠΟΛ 1067/20.03.2015 ".....οι κάτοικοι εξωτερικου υποχρεουνται σε υποβολη δηλωσης στην Ελλάδα μόνον οταν αποκτούν πραγματικό εισόδημα, φορολογούμενο με οποιονδήποτε τροπο η απαλλασσόμενο απο πηγές Ελλαδος".

Ετσι Έλληνας , κάτοικος εξωτερικου που ζει κ εργάζεται εκεί , τεκμαίρεται ότι δεν εχει υποχρέωση υποβολής φορολογικής δηλωσης στην Ελλάδα εφ' όσον δεν αποκτά πραγματικό

εισόδημα στη χώρα μας απο πηγές Ελλαδος.

Έρχεται όμως η ΣΑΔΦ μεταξύ Ελλαδος κ ΗΑΕ , η οποία στο άρθρο 4 περ. β’ αναγράφει : « στην περίπτωση των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, (φορολογικός) κάτοικος σημαίνει ότι ένα φυσικό πρόσωπο που έχει την διαμονή του στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και την υπηκοότητα των

Αραβικών Εμιράτων, …………»

2. Ο φόρος εισοδήματος στα Η.Α.Ε. είναι μηδέν.

Από τα πιο πάνω (1 και 2) γίνεται φανερο ότι o Ελληνας που είναι μόνιμα εγκατεστημένος στα Η.Α.Ε. θεωρείται ότι έχει την φορολογική του κατοικία στην Ελλάδα και όχι εκεί στα Η.Α.Ε. που ζει μόνιμα ,προσπορίζεται τα εισοδήματά του, εκεί που, ίσως, αποβιώσει. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ

ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΤΩΝ Η.Α.Ε.

Επομένως σε περιπτωςη υποβολής αιτηςης για να δηλωθεί η μεταβολή της κατοικίας του στο εξωτερικό , δεν πρόκειται να χαρακτηριςθει επ ουδενι "κάτοικος ΗΑΕ" και θα πρεπει να συνεχιςει να υποβάλει δηλωςεις στην Ελλάδα πληρώνοντας μαλιςτα ολόκληρο τον φόρο στην Ελλάδα , μολονότι δεν αποκτά εισόδημα στη χώρα μας!

Υπαρχει αλλη άποψη ειδικα για τους Έλληνες -κατοίκους ΗΑΕ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

19 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Με βάσει την ΠΟΛ 1067/20.03.2015 ".....οι κάτοικοι εξωτερικου υποχρεουνται σε υποβολη δηλωσης στην Ελλάδα μόνον οταν αποκτούν πραγματικό εισόδημα, φορολογούμενο με οποιονδήποτε τροπο η απαλλασσόμενο απο πηγές Ελλαδος".

Ετσι Έλληνας , κάτοικος εξωτερικου που ζει κ εργάζεται εκεί , τεκμαίρεται ότι δεν εχει υποχρέωση υποβολής φορολογικής δηλωσης στην Ελλάδα εφ' όσον δεν αποκτά πραγματικό

εισόδημα στη χώρα μας απο πηγές Ελλαδος.

Έρχεται όμως η ΣΑΔΦ μεταξύ Ελλαδος κ ΗΑΕ , η οποία στο άρθρο 4 περ. β’ αναγράφει : « στην περίπτωση των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, (φορολογικός) κάτοικος σημαίνει ότι ένα φυσικό πρόσωπο που έχει την διαμονή του στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και την υπηκοότητα των

Αραβικών Εμιράτων, …………»

2. Ο φόρος εισοδήματος στα Η.Α.Ε. είναι μηδέν.

Από τα πιο πάνω (1 και 2) γίνεται φανερο ότι o Ελληνας που είναι μόνιμα εγκατεστημένος στα Η.Α.Ε. θεωρείται ότι έχει την φορολογική του κατοικία στην Ελλάδα και όχι εκεί στα Η.Α.Ε. που ζει μόνιμα ,προσπορίζεται τα εισοδήματά του, εκεί που, ίσως, αποβιώσει. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ

ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΤΩΝ Η.Α.Ε.

Επομένως σε περιπτωςη υποβολής αιτηςης για να δηλωθεί η μεταβολή της κατοικίας του στο εξωτερικό , δεν πρόκειται να χαρακτηριςθει επ ουδενι "κάτοικος ΗΑΕ" και θα πρεπει να συνεχιςει να υποβάλει δηλωςεις στην Ελλάδα πληρώνοντας μαλιςτα ολόκληρο τον φόρο στην Ελλάδα , μολονότι δεν αποκτά εισόδημα στη χώρα μας!

Υπαρχει αλλη άποψη ειδικα για τους Έλληνες -κατοίκους ΗΑΕ???

εσύ πρέπει να κάνεις την προσπάθειά σου να τον μεταφέρεις εκεί αν γίνεται για να τον γλυτώσεις από τον φόρο. Αν δέν γίνει η μεταφορά,τότε δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εσύ πρέπει να κάνεις την προσπάθειά σου να τον μεταφέρεις εκεί αν γίνεται για να τον γλυτώσεις από τον φόρο. Αν δέν γίνει η μεταφορά,τότε δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

Αγαπητέ συνάδελφε τι εννοεις?

Υπάρχουν κάποια δεδομένα με βάσει την ΣΑΔΦ των εν λόγω χωρών.Προτεινεις να γίνει αίτηση για μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου ανεξάρτητα τι προβλέπει η ΣΑΔΦ η κάτι αλλο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αγαπητέ συνάδελφε τι εννοεις?

Υπάρχουν κάποια δεδομένα με βάσει την ΣΑΔΦ των εν λόγω χωρών.Προτεινεις να γίνει αίτηση για μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου ανεξάρτητα τι προβλέπει η ΣΑΔΦ η κάτι αλλο?

προτείνω να κάνεις την αίτηση,αυτό τίποτα άλλο μπάς και τον μεταφέρουν. Γιατί διαφορετικά δεν βλέπω άλλη λύση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και να μεταφερθει στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου εφοσον η ΣΑΔΦ δεν τον αναγνωριζει ως φορολογικο κατοικο ΗΑΕ ,θα πρεπει να υποβαλει Ε1 με μισθους αλλοδαπης προελευσης επομενως θα πρεπει να φορολογηθει στην Ελλαδα για το εισοδημα του .Εκτος αν δεν εχει κανενα περιουσιακο στοιχειο στην Ελλαδα και ουτε σκοπευει ποτε του να ξαναγυρισει.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα ,

 

Να αναφέρω κάτι επί του θέματος. Έκανα αίτηση για μεταφορά σε ΔΟΥ εξωτερικού Έλληνα υπηκόου μόνιμος  κάτοικος των Η.Α.Ε. Η ΔΟΥ του έχει μεταφέρει την κατοικία και εμφανίζεται ως κάτοικων Εξωτερικού. Αυτό σημαίνει ότι εγκρίθηκε? (η μεταφορά έγινε την προηγούμενη εβδομάδα).

 

Όσον αφορά την διμερή σύμβαση υπάρχει σαφώς το άρθρο 4 παράγραφος 1( β ) που ορίζει την υπηκοότητα ως προαπαιτούμενο αλλά υπάρχει και στο ίδιο άρθρο η παράγραφος 3) όπου αναφέρει και άλλες προυποθέσεις  για το πότε θεωρείται κάτοικος της μιας  Χώρας ή της άλλης. Δηλαδή , οικογενειακή εστία, ζωτικά συμφέροντα αλλά και συνήθη διαμονή. 

 

Οπότε ένας Έλληνας άγαμος εργάζεται μόνιμα στα ΗΑΕ (κάτοχος όμως ακινήτου στην Ελλάδα ), που θα πρέπει να φορολογηθεί για το εισόδημα του? 

 

Ποια η άποψη σας? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα ,

 

Να αναφέρω κάτι επί του θέματος. Έκανα αίτηση για μεταφορά σε ΔΟΥ εξωτερικού Έλληνα υπηκόου μόνιμος  κάτοικος των Η.Α.Ε. Η ΔΟΥ του έχει μεταφέρει την κατοικία και εμφανίζεται ως κάτοικων Εξωτερικού. Αυτό σημαίνει ότι εγκρίθηκε? (η μεταφορά έγινε την προηγούμενη εβδομάδα).

 

Όσον αφορά την διμερή σύμβαση υπάρχει σαφώς το άρθρο 4 παράγραφος 1( β ) που ορίζει την υπηκοότητα ως προαπαιτούμενο αλλά υπάρχει και στο ίδιο άρθρο η παράγραφος 3) όπου αναφέρει και άλλες προυποθέσεις  για το πότε θεωρείται κάτοικος της μιας  Χώρας ή της άλλης. Δηλαδή , οικογενειακή εστία, ζωτικά συμφέροντα αλλά και συνήθη διαμονή. 

 

Οπότε ένας Έλληνας άγαμος εργάζεται μόνιμα στα ΗΑΕ (κάτοχος όμως ακινήτου στην Ελλάδα ), που θα πρέπει να φορολογηθεί για το εισόδημα του? 

 

Ποια η άποψη σας? 

Πώς είναι δυνατόν να τον έκαναν μεταφορά κατ'αρχήν τόσο γρήγορα(εκτός αν είχες κάνει την αίτηση εδώ και 2 μήνες τουλάχιστον) και κατα δεύτερον έχοντας ώς "ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟΟΟΟΟ ΕΜΠΟΔΙΟ" την μή ύπαρξη της αντίστοιχης υπηκοότητας των UAE? πρέπει να είσαι μοναδική εξαίρεση

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα ,

 

Να αναφέρω κάτι επί του θέματος. Έκανα αίτηση για μεταφορά σε ΔΟΥ εξωτερικού Έλληνα υπηκόου μόνιμος  κάτοικος των Η.Α.Ε. Η ΔΟΥ του έχει μεταφέρει την κατοικία και εμφανίζεται ως κάτοικων Εξωτερικού. Αυτό σημαίνει ότι εγκρίθηκε? (η μεταφορά έγινε την προηγούμενη εβδομάδα).

 

Όσον αφορά την διμερή σύμβαση υπάρχει σαφώς το άρθρο 4 παράγραφος 1( β ) που ορίζει την υπηκοότητα ως προαπαιτούμενο αλλά υπάρχει και στο ίδιο άρθρο η παράγραφος 3) όπου αναφέρει και άλλες προυποθέσεις  για το πότε θεωρείται κάτοικος της μιας  Χώρας ή της άλλης. Δηλαδή , οικογενειακή εστία, ζωτικά συμφέροντα αλλά και συνήθη διαμονή. 

 

Οπότε ένας Έλληνας άγαμος εργάζεται μόνιμα στα ΗΑΕ (κάτοχος όμως ακινήτου στην Ελλάδα ), που θα πρέπει να φορολογηθεί για το εισόδημα του? 

 

Ποια η άποψη σας? 

Καταρχήν σημαίνει ότι το εγκρίνανε!!! Τώρα, πώς έγινε αυτό......δε το ψάχνουμε!!! Από κει και πέρα η παράγραφος 3 αναφέρεται σε αυτούς που θεωρούνται κάτοικοι και των 2 μερών. Για τη δε φορολόγηση του Έλληνα, εφόσον δε μπορεί να θεωρηθεί κάτοικος ΗΑΕ, τυπικά θα έπρεπε να φορολογηθεί όπως λέει η "Katerina T" πιο πάνω. Όσον αφορά την κατοχή ακινήτου (το γενικεύω το θέμα) η πολ 1260/2014, παρ 2γ, αναφέρει τα εξής:

 

"Αν συντρέχουν τα υπό στοιχεία (α) και β(1)/β(2), τότε γεγονότα όπως η κατοχή ακινήτου στην Ελλάδα, η διατήρηση στην Ελλάδα τραπεζικών λογαριασμών, η συμμετοχή στο κεφάλαιο ή στη διοίκηση ημεδαπών εταιρειών στην Ελλάδα, από μόνα τους δεν μπορούν να αποτελέσουν στοιχεία ώστε να χαρακτηρισθεί το φυσικό πρόσωπο ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος (εκτός αν ελλείψει οικογένειας, διαπιστώνεται ότι το εν λόγω πρόσωπο έχει τη συνήη διαμονή του στην Ελλάδα) "

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τό ότι είναι κάτοχος ακινήτου στην Ελλάδα δεν παίζει ρόλο για το πού θα φορολογηθεί. Σημασία έχει αν έχει εισόδημα από το ακίνητο αυτό στην Ελλάδα. Ούτως ή άλλως από όσο γνωρίζω από πελάτη μου που ζεί και εργάζεται σε κάποιο από εκείνα τα κράτη της χερσονήσου της Σαουδικής Αραβίας δεν υποβάλλουν φορολογικές δηλώσεις αφού υπάρχει μηδενική φορολογία εκεί. Οπότε αφού τον μετέφεραν στην κατοίκων εξωτερικού όπως λές τότε αν δεν έχει πραγματικό εισόδημα δεν υποβάλλει πουθενά δήλωση εισοδήματος(στην συγκεκριμένη περίπτωση πουθενά=Ελλάδα αφού στα ΗΑΕ ούτως ή άλλως δεν υποβάλλουν)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

 

Δεν ξέρω τι να σας πω για την μεταφορά ! Έχω μπροστά μου την εκτύπωση του Μητρώου ημερομηνία μεταβολής 05/05/2015 αρμόδια Δ.Ο.Υ Κατοίκων Εξωτερικού. Οπότε μάλλον είμαι εντάξει?  Με άγχωσε πάρα πολύ το θέμα της υπηκοότητας. Το ακίνητο απλά το έχει στην κατοχή του . Δεν αποκτά εισόδημα από αυτό. Να φανταστείτε πριν την μεταφορά γνωστή εταιρεία προγραμμάτων και forum υποστήριξης μου απάντησε ότι εφόσον μεταφερθεί υποχρεούται σε δήλωση για τα εισοδήματα από πηγές μόνο εντός Ελλάδος. Ούτε που αναφέρθησαν στο θέμα της υπηκοότητας! ( και τα έχω πάρει και άσχημα μαζί τους)  Τους ζήτησα σήμερα κιόλας να επιβεβαιώσουν την αρχική απάντηση τους.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

 

Δεν ξέρω τι να σας πω για την μεταφορά ! Έχω μπροστά μου την εκτύπωση του Μητρώου ημερομηνία μεταβολής 05/05/2015 αρμόδια Δ.Ο.Υ Κατοίκων Εξωτερικού. Οπότε μάλλον είμαι εντάξει?  Με άγχωσε πάρα πολύ το θέμα της υπηκοότητας. Το ακίνητο απλά το έχει στην κατοχή του . Δεν αποκτά εισόδημα από αυτό. Να φανταστείτε πριν την μεταφορά γνωστή εταιρεία προγραμμάτων και forum υποστήριξης μου απάντησε ότι εφόσον μεταφερθεί υποχρεούται σε δήλωση για τα εισοδήματα από πηγές μόνο εντός Ελλάδος. Ούτε που αναφέρθησαν στο θέμα της υπηκοότητας! ( και τα έχω πάρει και άσχημα μαζί τους)  Τους ζήτησα σήμερα κιόλας να επιβεβαιώσουν την αρχική απάντηση τους.

 

Αφού στην έκαναν, τέλειωσε!!! Σε καταλαβαίνω, γιατί και γω από "εξυπνάδες/ενέργειες" μεγάλης εταιρείας, εδώ και κανα τετράμηνο τρέχω για κάτοικο εξωτερικού να μαζέψω "χυμμένα γάλατα"!!! Πάντως, γνώμη μου, έστω και αν δεν έχει υποχρέωση ο φορολογούμενος, δήλωση να καταθέτεις ας είναι και μηδενική!!! Δε ξέρεις τί φασούλι θα σου βγει στο μέλλον.

 

Καλό βράδυ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Είναι δύσκολο το θέμα. Λογικά αυτοί οι άνθρωποι επιστρέφωντας στην Ελλάδα θα πρέπει να δικαιολογήσουν τυχόν κεφάλαια από το εξωτερικό. Μην έρθει κανείς τότε και πει..ξέρετε κάτι ως κάτοικοι της τάδε χώρας έπρεπε να τα είχατε δηλώσει....τους μισθούς σας........

 

Καλό βράδυ και σε εσάς και καλό κουράγιο ενόψει αυτών που αναμένονται(φορολογικές δηλώσεις).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πολύ φοβάμαι ότι παρά την μεταφορά του στην Δ0Υ κατοίκων εξωτερικου , θα εξακολουθεί να θεωρείται "φορολογικός κάτοικος Ελλαδος¨ και θα ειναι υπόχρεος να δηλώσει το παγκόσμιο εισόδημα του! Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα ο,τι αναφέρει πιο πάνω η συνάδελφος ""Κατερίνα Τ"".

Το θέμα ειναι πραγματι δύσκολο γι αυτούς που ζούνε κ εργάζονται στα ΗΑΕ και ακόμα πιο πολυ δαπανηρό.

Αυτα συμβαίνουν οταν οι ΣΑΔΦ υπογράφονται απο παντελώς άσχετους .. ..στο πόδι. Με τον τροπο αυτό ειναι βέβαιο ότι σπρώχνουν τους μόνιμα διαμένοντες στα ΗΑΕ να βρουν άλλες λυσεις....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για να βρεθεί η ισοτιμία σε ευρώ του νομίσματος των ΗΑΕ ενός μισθωτού θα πρέπει να το δούμε με 31/12/2014(για τις φετινές δηλώσεις)?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

με τους κατοίκους εξωτερικού που αποκτούν εισόδημα στην ελλάδα και έχουν και κατοικία γίνεται ο χαμός..και άντε να μη βάλουμε τους τόκους..

 

εάν έχουν ενοίκιο όμως?

 

περιμένουμε κάποια τροποποίηση του 4172 όπως έγινε πέρσι με τον 2238 ή θα τους ξεσκίσουν?

 

όπως και να χει δήλωση έτσι δε φεύγει..προς το παρόν..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

με τους κατοίκους εξωτερικού που αποκτούν εισόδημα στην ελλάδα και έχουν και κατοικία γίνεται ο χαμός..και άντε να μη βάλουμε τους τόκους..

 

εάν έχουν ενοίκιο όμως?

 

περιμένουμε κάποια τροποποίηση του 4172 όπως έγινε πέρσι με τον 2238 ή θα τους ξεσκίσουν?

 

όπως και να χει δήλωση έτσι δε φεύγει..προς το παρόν..

jim θες να μου κάνεις παρέα(θα σου δώκω σύγχρονο οπλοπολυβόλο) στην καραγιώργη σερβίας?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

jim θες να μου κάνεις παρέα(θα σου δώκω σύγχρονο οπλοπολυβόλο) στην καραγιώργη σερβίας?

 

πρώτα απ όλα..

 

το όπλο θα πρεπε να το στρέψουμε εναντίον μας αδερφέ..

ε265aef26e9c491ffc7891cb40ad876ea_zps4d7d

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πρώτα απ όλα..

 

το όπλο θα πρεπε να το στρέψουμε εναντίον μας αδερφέ..

ε265aef26e9c491ffc7891cb40ad876ea_zps4d7d

ωραία δεκτόν. Και σε ρωτώ εγώ...ποιόν να ψηφίσουμε για να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Καλημέρα, 

Για αίτηση αλλαγής φορολογικής κατοικίας χρειάζεται το πιο κάτω υπόδειγμα? δεν μπορώ πουθενά να το βρώ...

1. Με το υπ' αριθμ. πρωτ. ΔΟΣ Α 1034698 ΕΞ2016/04-03-2016 έγγραφό της, η Δ/νση Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων κοινοποίησε υπόδειγμα του πιστοποιητικού φορολογικής κατοικίας που η αρμόδια αρχή των Η.Α.Ε. χορηγεί στους φορολογικούς κατοίκους των Η.Α.Ε. και το οποίο γνωστοποιήθηκε επίσημα από το Υπουργείο Οικονομικών του αντισυμβαλλόμενου κράτους. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι έχει αντιμετωπήσει κανείς περίπτωση συνταξιούχου (σύνταξη απο ελβετία) που γίνεται κάτοικος ελλαδος?Από ότι διάβασα αν έχει ελληνική υπηκοόητα και είναι κάτοικος ελλάδος φορολογείται μόνο στην ελλάδα.Εχει κάποιος τέτοια περίπτωση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...