Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές Διαχειριστών Ομόρρυθμης Εταιρείας


Proodeytiki

Ερώτηση

Κολλήσαμε.....Σύμφωνα με το Αρ12 του ΝΔ 4172 μελη ΔΣ Διαχειριστες ΕΠΕ κ ΙΚΕ και κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας που λαμβανουν αμοιβες θεωρειται εισοδημα εκ Μισθωτής Εργασιας. Δωσαμε λοιπον για το 2014 τετοιου ειδους Αμοιβες σε Διαχειριστες ΙΚΕ κ μελη ΔΣ , καναμε παρακρατηση με τη κλιμακα των Μισθωτων και χαρτοσήμανση 1,2% . Για τους εταιρους ΕΕ κ ΟΕ μπορούμε να κάνουμε το ίδιο ...Προφανώς μονο για Διαχειριστές  ? Εχετε αυτη την εντυπωση ?! Ο Νομος δειχνει αποσαφηνισμενος ....πως επιτρέπετε αλλά τι θα λεει η Εγκύκλιος !? Μπας κ μας φυλάει καμια Εκπληξη !?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

Και για αυτό  έχω τις επιφυλάξεις μου (π.χ λέει για Ε.Ε. και όχι για ετερόρρυθμα μέλη άρα μπορεί να εννοεί τα ομόρρυθμα των Ε.Ε.). Έχω κι άλλη επιφύλαξη. Μόλις βρω χρόνο θα συνεχίσω το post  

 

 

Ωστόσο λέει "ότι οι αμοιβές μελών και διαχειριστών ΕΠΕ……"   δηλαδή για τις ΕΠΕ φαίνεται πιο ξεκάθαρο. Τα ετερόρρυθμα μέλη των Ε.Ε. τι διαφορά έχουν από τα απλά μέλη των ΕΠΕ;

 

Μα ένα πράγμα ξεκάθαρο δεν μπορούν να γράψουν….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα ένα πράγμα ξεκάθαρο δεν μπορούν να γράψουν….

 

Ακριβώς αυτό εννοώ....

Αλλά μόλις βρω χρόνο θα τεκμηριώσω την σκέψη μου επικαλούμενος κυρίως το πνεύμα του νόμου.  Δεν θα καταλήξω πάντως σε σίγουρο αποτέλεσμα αλλά σε αυτό που είπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ.... δηλαδή πλέον... διαχειριστής Ο.Ε. με κέρδη πχ 9.000€ δύναται να απλά  να βάλει την αμοιβή του στο payroll έστω 750€, να μηδενίσει έτσι τα κέρδη του.... και να είναι στην πράξη αφορολόγητα....με την έκπτωση του 2100..... αντί του 9000 με 26% συν προκαταβολη; 

 

Πιστεύω ότι το θέμα θέλει πολύ ψάξιμο... Δεν ξέρω είμαι πολύ επιφυλακτικός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ.... δηλαδή πλέον... διαχειριστής Ο.Ε. με κέρδη πχ 9.000€ δύναται να απλά  να βάλει την αμοιβή του στο payroll έστω 750€, να μηδενίσει έτσι τα κέρδη του.... και να είναι στην πράξη αφορολόγητα....με την έκπτωση του 2100..... αντί του 9000 με 26% συν προκαταβολη; 

 

Πιστεύω ότι το θέμα θέλει πολύ ψάξιμο... Δεν ξέρω είμαι πολύ επιφυλακτικός....

 

Κι όμως να το ψάξεις λιγάκι περισσότερο είναι απόλυτα λογικό.

 

Κατά την συνεργασία μου με πελάτες για την εξαγωγή επιχειρηματικών report  (όχι φορολογικών) μου ζητούσαν επιμόνως (σχεδόν των 80% των περιπτώσεων που ασχολήθηκα) να μην βγάζω πραγματικό κέρδος π.χ. 30.000 ευρώ ετήσια κέρδη  αλλά να τους αφαιρέσω τον κόπο τους την εργασία τους και το υπόλοιπο να το ονομάσω κέρδος

 

Η πρότασή τους είναι απολύτως ορθή. 

Το μέρος της εργασίας τους πρέπει να ενσωματωθεί στο λειτουργικό κόστος της επιχείρησης και να μην συνυπολογισθεί στο κέρδος.

 

Πολύ σωστή η απόφαση με την προϋπόθεση (κατά τη γνώμη μου) να υπάρχει πάντα ασφάλεια (π.χ. ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ) 

 

Τι λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι όμως να το ψάξεις λιγάκι περισσότερο είναι απόλυτα λογικό.

 

Κατά την συνεργασία μου με πελάτες για την εξαγωγή επιχειρηματικών report  (όχι φορολογικών) μου ζητούσαν επιμόνως (σχεδόν των 80% των περιπτώσεων που ασχολήθηκα) να μην βγάζω πραγματικό κέρδος π.χ. 30.000 ευρώ ετήσια κέρδη  αλλά να τους αφαιρέσω τον κόπο τους την εργασία τους και το υπόλοιπο να το ονομάσω κέρδος

 

Η πρότασή τους είναι απολύτως ορθή. 

Το μέρος της εργασίας τους πρέπει να ενσωματωθεί στο λειτουργικό κόστος της επιχείρησης και να μην συνυπολογισθεί στο κέρδος.

 

Πολύ σωστή η απόφαση με την προϋπόθεση (κατά τη γνώμη μου) να υπάρχει πάντα ασφάλεια (π.χ. ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ) 

 

Τι λες; 

Το θέμα εδώ είναι φορολογικό κ πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα αν το θελήσει η διοίκηση . Τις προηγούμενες χρονιές υπήρχε αμοιβή που να είναι καταχωρισμένη στα βιβλία ? Νομίζω ότι θα έχουμε πάλι κατάχρηση της διάταξης από εμάς του ίδιους κ θα έρθει ξανά η τιμωρία μας .Δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε μπροστά πέρα από 1-2 χρόνια πέρα από την φορολογία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα εδώ είναι φορολογικό κ πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα αν το θελήσει η διοίκηση . Τις προηγούμενες χρονιές υπήρχε αμοιβή που να είναι καταχωρισμένη στα βιβλία ? Νομίζω ότι θα έχουμε πάλι κατάχρηση της διάταξης από εμάς του ίδιους κ θα έρθει ξανά η τιμωρία μας .Δυστυχώς δεν μπορούμε να δούμε μπροστά πέρα από 1-2 χρόνια πέρα από την φορολογία . 

 

Όχι Χρήστο. Δεν υπάρχει καμία κατάχρηση. ΤΩΡΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΑΛΉΘΕΙΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. Πολύ σωστή η εμφάνιση των αμοιβών αυτών. Αν δεν πιστεύεις ότι πάντα παίρνουν χρήματα ρίξε μια ματιά στα Ταμεία και στους Δοσοληπτικούς. Γιατί όλα αυτά να εμφανίζιονται με την μορφή δανείων;  Γιατί η εργασία αυτή να είχε φόρο 40% όπως το παρελθόν με αποτέλεσμα να γίνεται της τέτοιας η στρέβλωση..

 

Όχι.. όχι. Όταν γίνεται κάτι σωστό να μένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι όμως να το ψάξεις λιγάκι περισσότερο είναι απόλυτα λογικό.

 

Κατά την συνεργασία μου με πελάτες για την εξαγωγή επιχειρηματικών report  (όχι φορολογικών) μου ζητούσαν επιμόνως (σχεδόν των 80% των περιπτώσεων που ασχολήθηκα) να μην βγάζω πραγματικό κέρδος π.χ. 30.000 ευρώ ετήσια κέρδη  αλλά να τους αφαιρέσω τον κόπο τους την εργασία τους και το υπόλοιπο να το ονομάσω κέρδος

 

Η πρότασή τους είναι απολύτως ορθή. 

Το μέρος της εργασίας τους πρέπει να ενσωματωθεί στο λειτουργικό κόστος της επιχείρησης και να μην συνυπολογισθεί στο κέρδος.

 

Πολύ σωστή η απόφαση με την προϋπόθεση (κατά τη γνώμη μου) να υπάρχει πάντα ασφάλεια (π.χ. ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ) 

 

Τι λες; 

Φίλε (διαδικτυακά τουλάχιστον) και συντοπίτη…  συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου….

Αυτή είναι η φανέρωση της πραγματικότητας…. Είναι άλλο πράγμα το κέρδος από τα κεφάλαια που έχει δεσμεύσει κάποιος τοποθετώντας τα σε μία εταιρεία, άλλο πράγμα το εισόδημα από την προσωπική του εργασία…..

Το πρόβλημα αντιμετωπίζεται στο ότι μέχρι τώρα η υπαγωγή του επιχειρηματία στο Payroll ήταν απαγορευτική στον έλεγχο……

 

Συμπεραίνω λοιπόν από τα αναγραφόμενα, ότι δύναται πλέον η αμοιβή του επιχειρηματία να μπαίνει στην μισθοδοσία εννοείται με ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ (μάλλον ΤΕΒΕ)…. Χωρίς πρόβλημα και να καταχωρείται κανονικά στα έξοδα ώστε να εντάσσεται στο λειτουργικό κόστος….

Αυτό θεωρώ ότι ισχύει και στις προσωπικές εταιρείες ανεξαρτήτως απλογραφικών ή διπλογραφικών  έτσι δεν είναι;…

Αυτό το πρόβλημα θεωρώ ότι λύνει μια κατάφωρη αδικία που ίσχυε στις περισσότερες μικρομεσαίες επιχειρήσεις …. Αφορά τους περισσότερους πελάτες μας αλλά και τους ίδιους μας τους εαυτούς….. Δεν είναι λογικό για παράδειγμα επιχείρηση  με 12.000€ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κέρδη μέσα στο 2013 και δουλειά από το πρωί μέχρι το βράδυ πληρώσει  26% και προκαταβολή …. Τι θα του μείνει για να ζήσει…..  Αν ήταν μισθωτός ο φόρος θα ήταν πολύ μικρότερος…. Όταν του είπα πέρυσι το φόρο… μου είπε με παράπονο να το κλείσω να πάω μισθωτός να ηρεμίσω…..   Πλέον μπορεί να βάλει τον εαυτό του στην μισθοδοσία  και να ελαφρύνει με τα υπάρχοντα δεδομένα τα φορολογικά του βάρη….

 

Σε ατομική επιχείρηση;;;;;; Έχει εφαρμογή ή ζητάω πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι Χρήστο. Δεν υπάρχει καμία κατάχρηση. ΤΩΡΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΑΛΉΘΕΙΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. Πολύ σωστή η εμφάνιση των αμοιβών αυτών. Αν δεν πιστεύεις ότι πάντα παίρνουν χρήματα ρίξε μια ματιά στα Ταμεία και στους Δοσοληπτικούς. Γιατί όλα αυτά να εμφανίζιονται με την μορφή δανείων;  Γιατί η εργασία αυτή να είχε φόρο 40% όπως το παρελθόν με αποτέλεσμα να γίνεται της τέτοιας η στρέβλωση..

 

Όχι.. όχι. Όταν γίνεται κάτι σωστό να μένει.

Θα το εφαρμόσετε στις φετινές δηλώσεις για τα εισοδήματα του 2014? Το χαρτόσημο   και το ΦΜΥ θα υπολογίζεται κατά την ημερομηνία εξόφλησης της μισθοδοσίας , οπότε επειδή είναι εκπρόθεσμα αυτά και για να μην πληρωθούν πρόστιμα η εξόφληση όλου του μισθού μπορεί να γίνει πχ στις 31/12/2014. Πάντως συμφωνώ πως αυτή είναι και η πραγματικότητα για τις περισσότερες εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20844

Με αυτο εδω τι εννοει ο ποιητης? Δηλαδη για να εκπεσουμε τις ασφαλιστικες εισφορες σε μια οε ή εε θα πρεπει να δωσουμε παροχη σε ειδος στους εταιρους Κωστα Σταυρουλακη? Εγω γιατι καταλαμβαινω οτι μπορεις να δωσεις σε εταιρους οε,εε αμοιβες οπως και στην αε και επε ,απλα σε αυτη τη περιπτωση θα φορολογηθουν ως μισθωτες και οι εισφορες τους θα αφαιρεθουν απο την προσωπικη τους δηλωση? Και πιστευω οτι ειναι ανεξαρτητη αυτη η αμοιβη απο το να εκπεστει απο τα εξοδα της εταιρειας. Δηλαδη οε,εε μπορει να εκπεσει τις εισφορες οαεε ,αν ομως δωσει αμοιβες δεν μπορει να τις εκπεσει(θα εκπεσει τις αμοιβες και μονο) και απλα οι εταιροι θα τις εκπεσουν9εισφορες) απο τις προσωπικες τους δηλωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20844

Με αυτο εδω τι εννοει ο ποιητης? Δηλαδη για να εκπεσουμε τις ασφαλιστικες εισφορες σε μια οε ή εε θα πρεπει να δωσουμε παροχη σε ειδος στους εταιρους Κωστα Σταυρουλακη? Εγω γιατι καταλαμβαινω οτι μπορεις να δωσεις σε εταιρους οε,εε αμοιβες οπως και στην αε και επε ,απλα σε αυτη τη περιπτωση θα φορολογηθουν ως μισθωτες και οι εισφορες τους θα αφαιρεθουν απο την προσωπικη τους δηλωση? Και πιστευω οτι ειναι ανεξαρτητη αυτη η αμοιβη απο το να εκπεστει απο τα εξοδα της εταιρειας. Δηλαδη οε,εε μπορει να εκπεσει τις εισφορες οαεε ,αν ομως δωσει αμοιβες δεν μπορει να τις εκπεσει(θα εκπεσει τις αμοιβες και μονο) και απλα οι εταιροι θα τις εκπεσουν9εισφορες) απο τις προσωπικες τους δηλωσεις. 

περ. δ' παρ. 1 του άρθρου 14 του ν. 4172/2013Από τον υπολογισμό του εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις εξαιρούνται:

δ) οι κρατήσεις υπέρ των ασφαλιστικών ταμείων, οι οποίες επιβάλλονται με νόμο

 

α) Δηλαδή εαν πχ ο διαχειριστής πήρε 6.000 € ως αμοιβή για το 2014 και ο ίδος πλήρωσε στον ΟΑΕΕ 3.000 €  τότε στην δήλωση  ως εισόδημα απο μισθωτές υπηρ. περίπτωση αμοιβές διαχειριστών ποσό 3.000.Δηλαδή η εταιρεία στέλνει  κωδικό  Αρχείου βεβ.αποδοχών απο μισθούς:  5 (Αμοιβές μελών ΔΣ (δηλώνονται οι ακαθάριστες αμοιβές πριν την αφαίρεση τυχόν καταβληθεισών ασφαλιστικών εισφορών) θα πρέπει να στα μικτά να είναι 6.000 και στις κρατήσεις θα πρέπει να είναι 3.000 (ΟΑΕΕ), έτσι ως εισόδημα καθαρό και φορολογητέο θα είναι τα υπόλοιπα 3.000 €?

β) το χαρτόσημο θα πρέπει να καταβάλετε κατά την πληρωμή ή τον υπολογισμό της μισθ/τικής κατάστασης ?

γ) μπορεί να υπάρχει κάθε μήνα αμοιβή διαχειριστή στην μισθοδοσία  αλλά να μην υπάρχουν χρήματα για πληρωμή του διαχειριστή με αποτέλεσμα να τα εξοφλεί και σε άλλη χρήση? Μήπως καλύτερα να γίνεται κάθε χρόνο Μια ΓΣ και θα υπολογίζει πόσα θα μπορεί να δώσει αμοιβή για όλο το έτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά οι αμοιβές διαχειριστών και εταίρων ΟΕ ενώ ξεκαθαρίστηκε ότι φορολογούνται σαν εισόδημα από μισθωτή εργασία (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20844),

ωστόσο δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της ΟΕ:

 

ΠΟΛ 1113/2015:

ii) Οι αμοιβές φυσικού προσώπου μέλους προσωπικής ή αστικής εταιρίας το οποίο δεν ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες που απορρέουν από τη συμμετοχή του στην εταιρεία δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της προσωπικής ή αστικής εταιρείας.

 

Πείτε μου ότι κατάλαβα λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά οι αμοιβές διαχειριστών και εταίρων ΟΕ ενώ ξεκαθαρίστηκε ότι φορολογούνται σαν εισόδημα από μισθωτή εργασία (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20844),

ωστόσο δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της ΟΕ:

 

ΠΟΛ 1113/2015:

ii) Οι αμοιβές φυσικού προσώπου μέλους προσωπικής ή αστικής εταιρίας το οποίο δεν ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες που απορρέουν από τη συμμετοχή του στην εταιρεία δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της προσωπικής ή αστικής εταιρείας.

 

Πείτε μου ότι κατάλαβα λάθος!

 

γ) Ως προς τη φορολογική μεταχείριση των αμοιβών των μελών προσωπικών εταιρειών (Ο.Ε., Ε.Ε.) και αστικών εταιρειών που δεν προέρχονται από τα κέρδη

 

Δεν ξέρω τι καταλαβαίνω αλλά δεν έχει λογική να φορολογούνται δυο φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά οι αμοιβές διαχειριστών και εταίρων ΟΕ ενώ ξεκαθαρίστηκε ότι φορολογούνται σαν εισόδημα από μισθωτή εργασία (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20844),

ωστόσο δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της ΟΕ:

 

ΠΟΛ 1113/2015:

ii) Οι αμοιβές φυσικού προσώπου μέλους προσωπικής ή αστικής εταιρίας το οποίο δεν ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και λαμβάνει αμοιβές για υπηρεσίες που απορρέουν από τη συμμετοχή του στην εταιρεία δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της προσωπικής ή αστικής εταιρείας.

 

Πείτε μου ότι κατάλαβα λάθος!

συγγνώμη για να καταλάβω(δεν έχω προλάβει ακόμη να διαβάσω τίποτα!!!!!!!!!!!) δηλ. ντέ και καλά μας "αναγκάζουν" να βάζουμε αμοιβές στους Ο.Ε. των ΟΕ που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους για λογαριασμό της εταιρείας? αν δεν τους βάλουμε αμοιβή με την δαπάνη του ΟΑΕΕ τί γίνεται? για να εκπέσει θα πρέπει να πληρωθεί από λογ.της εταιρείας ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνώμη για να καταλάβω(δεν έχω προλάβει ακόμη να διαβάσω τίποτα!!!!!!!!!!!) δηλ. ντέ και καλά μας "αναγκάζουν" να βάζουμε αμοιβές στους Ο.Ε. των ΟΕ που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους για λογαριασμό της εταιρείας? αν δεν τους βάλουμε αμοιβή με την δαπάνη του ΟΑΕΕ τί γίνεται? για να εκπέσει θα πρέπει να πληρωθεί από λογ.της εταιρείας ή όχι?

 

Το αντίθετο σε "αναγκάζουν" να μην δώσεις αφού για αυτούς θα αποτελεί εισόδημα και θα φορολογείται ενώ για την εταιρεία δεν θα εκπίπτει.

Τέλος πάντων …για ένα  θέμα θα μπορούσαν από την αρχή να ξεκαθαρίσουν δύο απλά πράγματα και όχι να το…..   (πως το ‘λεγε ο Χάρυ Κλυν  «κάνε με κύβους, κάνε με κιμά…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα αλλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.


 


Ο.Ε. με 80% η σύζυγος και 20% ο σύζυγος. Η ΟΕ με απλογραφικά βγάζει κέρδη κάτω των 50.000 ευρώ. Άρα με κέρδη χ 26% και αυτό είναι όλο σωστά?


 


Έχουμε κάποια άλλη υποχρέωση ως προς τα φυσικά πρόσωπα? (πέρα του να δηλωθούν τα ποσά στα φορολογούμενα με ειδικό τρόπο) στο Ε1.


 

Μετά την 1113/2015 τι έχει αλλάξει σε αυτήν την περίπτωση συνάδελφοι? Έχω καταχωρήσει και τον ΟΑΕΕ των εταίρων  στα βιβλία της Ο.Ε.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Συνάδελφοι καλησπέρα αλλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

 

Ο.Ε. με 80% η σύζυγος και 20% ο σύζυγος. Η ΟΕ με απλογραφικά βγάζει κέρδη κάτω των 50.000 ευρώ. Άρα με κέρδη χ 26% και αυτό είναι όλο σωστά?

 

Έχουμε κάποια άλλη υποχρέωση ως προς τα φυσικά πρόσωπα? (πέρα του να δηλωθούν τα ποσά στα φορολογούμενα με ειδικό τρόπο) στο Ε1.

 
Μετά την 1113/2015 τι έχει αλλάξει σε αυτήν την περίπτωση συνάδελφοι? Έχω καταχωρήσει και τον ΟΑΕΕ των εταίρων  στα βιβλία της Ο.Ε.   

 

αυτό που άλλαξε είναι ότι αν εδινες αμοιβή στους εταίρους ή σε έναν από τους εταίρους τότε αυτή η αμοιβή θα πήγαινε ως μισθωτές υπηρεσίες στην δήλωση του φυσικού προσώπου-εταίρου και από την άλλη δεν θα εξέπιπτε η δαπάνη της αμοιβής του από τα βιβλία της ΟΕ.Και αντίστοιχα οι εισφορές του ΟΑΕΕ θα έμπαιναν στο Ε1 του φυσικού προσώπου και όχι στα έξοδα της εταιρείας. Αυτό νομίζω ότι ισχύει. Αν δεν δίνεις αμοιβές τότε δεν αλλάζει κάτι. Κανονικά εκπίπτουν οι εισφορές των εταίρων από τα βιβλία της ΟΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

 έχει δώσει κανένας συνάδερφος αμοιβές διαχειριστών σε ΟΕ αναδρομικά για το 2014 ?

εννοώ αν κάποιος εταιρος έπαιρνε αμοιβή αλλά δεν έχουμε δηλώσει αυτήν στις μηνιαίες φμυ και το κάνουμε τώρα ώστε να εκπέσουν  στην δήλωση υπάρχει πρόβλημα ?

και αν δεν υπάρχει μπορούμε να τις βάλουμε συγκεντρωτικά στο δεκέμβριο ή πρέπει οπωσδήποτε να μπουν οι αμοιβές ανα μήνα ? (ας πουμε ότι τα χρήματα τα πήρε μαζεμένα το δεκέμβριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

 έχει δώσει κανένας συνάδερφος αμοιβές διαχειριστών σε ΟΕ αναδρομικά για το 2014 ?

εννοώ αν κάποιος εταιρος έπαιρνε αμοιβή αλλά δεν έχουμε δηλώσει αυτήν στις μηνιαίες φμυ και το κάνουμε τώρα ώστε να εκπέσουν  στην δήλωση υπάρχει πρόβλημα ?

και αν δεν υπάρχει μπορούμε να τις βάλουμε συγκεντρωτικά στο δεκέμβριο ή πρέπει οπωσδήποτε να μπουν οι αμοιβές ανα μήνα ? (ας πουμε ότι τα χρήματα τα πήρε μαζεμένα το δεκέμβριο)

πολ 1139 παρ.1 αναφερει ανεξαρτητα απο τον τρόπο πληρωμης μετά από τηλ.φαναρα φ.εκπιπτουν απο την εταιρεια και οι αμοιβες βαση της συγκ.πολ που αναιρει την 1113 και η ασφαλιστικες εισφορες τών ο.ε και εγώ εδωσα  μέ 31/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολ 1139 παρ.1 αναφερει ανεξαρτητα απο τον τρόπο πληρωμης μετά από τηλ.φαναρα φ.εκπιπτουν απο την εταιρεια και οι αμοιβες βαση της συγκ.πολ που αναιρει την 1113 και η ασφαλιστικες εισφορες τών ο.ε και εγώ εδωσα  μέ 31/1

δηλαδη έδωσες φμυ δεκεμβρίου με όλες τις αμοιβές του έτους μαζί ?

φαντάζομαι μπορεί και να δοθεί εκπρόθεσμο σήμερα,πριν την υποβολή της δήλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη έδωσες φμυ δεκεμβρίου με όλες τις αμοιβές του έτους μαζί ?

φαντάζομαι μπορεί και να δοθεί εκπρόθεσμο σήμερα,πριν την υποβολή της δήλωσης

ναι και εχει μονο προσαύξηση εφοσον εχει κατατεθει αρχικη φμυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα μπορώ να δώσω και φμυ εκάστου μηνός εφοσον έχει υποβληθει αρχική και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει φόρος για καταβολή χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα μπορώ να δώσω και φμυ εκάστου μηνός εφοσον έχει υποβληθει αρχική και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει φόρος για καταβολή χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις

ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα , επαναφέρω λίγο το  θέμα και συγκεκριμένα για αμοιβές διαχειριστών ΕΠΕ οι οποίες εξομοιώνονται με αμοιβές μελών ΔΣ κτλπ και φορολογούνται με την κλίμακα για εισοδήματα από μισθωτή εργασία σύμφωνα με την απόφαση που έιχε βγει τον Μαιο του 2015. Άρα και για αυτές θα πρέπει να κάνουμε παρακρατήσεις και να υπολογίσουμε εισφορές αλληλεγγύης κτλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα , επαναφέρω λίγο το  θέμα και συγκεκριμένα για αμοιβές διαχειριστών ΕΠΕ οι οποίες εξομοιώνονται με αμοιβές μελών ΔΣ κτλπ και φορολογούνται με την κλίμακα για εισοδήματα από μισθωτή εργασία σύμφωνα με την απόφαση που έιχε βγει τον Μαιο του 2015. Άρα και για αυτές θα πρέπει να κάνουμε παρακρατήσεις και να υπολογίσουμε εισφορές αλληλεγγύης κτλπ ?

 

Γίνεται παρακράτηση Φ.Μ.Υ.  όπως και Εισφοράς Αλληλεγγύης κανονικά. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...