Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές Διαχειριστών Ομόρρυθμης Εταιρείας


Proodeytiki

Ερώτηση

Κολλήσαμε.....Σύμφωνα με το Αρ12 του ΝΔ 4172 μελη ΔΣ Διαχειριστες ΕΠΕ κ ΙΚΕ και κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας που λαμβανουν αμοιβες θεωρειται εισοδημα εκ Μισθωτής Εργασιας. Δωσαμε λοιπον για το 2014 τετοιου ειδους Αμοιβες σε Διαχειριστες ΙΚΕ κ μελη ΔΣ , καναμε παρακρατηση με τη κλιμακα των Μισθωτων και χαρτοσήμανση 1,2% . Για τους εταιρους ΕΕ κ ΟΕ μπορούμε να κάνουμε το ίδιο ...Προφανώς μονο για Διαχειριστές  ? Εχετε αυτη την εντυπωση ?! Ο Νομος δειχνει αποσαφηνισμενος ....πως επιτρέπετε αλλά τι θα λεει η Εγκύκλιος !? Μπας κ μας φυλάει καμια Εκπληξη !?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν και μου φαίνεται λιγάκι σε θολά νερά........

 

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=2151301

 

Τελευταία παράγραφος.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Yes το ειδαμε το Αρθρο...καλο κ γνωστο ....Αλλα εστω βγαζουμε σημερα 3.4.15 Μισθους του 2014 σε Διαχειριστες ΟΕ κ ΕΕ (Ναι νωρις ειναι το ξερω) αλλα ποτε δε ξερεις τι εκλπληξη μπορει να μας ετοιμασουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορούσε (ο Νόμος)  να γραφτεί πιο ηλίθια: 


Ν.4172/13


Άρθρο 12. Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις


δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,


 


 


Έχω επιφυλάξεις για το αν μπορώ να το διαβάσω σωστά. 


Τι εννοεί; 


 


Ως διευθυντής και μέλος ΔΣ και στα άλλα νομικά πρόσωπα, δηλαδή να αναφέρεται στα ομόρρυθμα; 


 


ή Μέλη γενικά και πιάνει και τα ετερόρρυθμα ; 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δεν μπορούσε  να γραφτεί πιο ηλίθια: 

Ν.4172/13

Άρθρο 12. Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις

δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,

 

 

Έχω επιφυλάξεις για το αν μπορώ να το διαβάσω σωστά. 

Τι εννοεί; 

 

Ως διευθυντής και μέλος ΔΣ και στα άλλα νομικά πρόσωπα, δηλαδή να αναφέρεται στα ομόρρυθμα; 

 

ή Μέλη γενικά και πιάνει και τα ετερόρρυθμα ; 

 

Νομίζω έχει ξεκαθαριστεί αυτό με τα μέλη των νομικών προσώπων (οε,εε) με απλογραφικά βιβλία. Τα κέρδη της εταιρείας φορολογούνται με 26% κ 33% και το καθαρό ποσό που προκυπτει μετά την αφαίρεση από τα κέρδη του φόρου διανέμεται στους εταίρους με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης σύμφωνα με τα ποσοστά τους στο κεφάλαιο. Δες και εδώ

 

http://www.logistis.gr/default.asp?pid=4&la=1&art_id=413&tb3=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω έχει ξεκαθαριστεί αυτό με τα μέλη των νομικών προσώπων (οε,εε) με απλογραφικά βιβλία. Τα κέρδη της εταιρείας φορολογούνται με 26% κ 33% και το καθαρό ποσό που προκυπτει μετά την αφαίρεση από τα κέρδη του φόρου διανέμεται στους εταίρους με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης σύμφωνα με τα ποσοστά τους στο κεφάλαιο. Δες και εδώ

 

http://www.logistis.gr/default.asp?pid=4&la=1&art_id=413&tb3=1

 

Δεν αναφέρομαι σε αυτό το θέμα συνάδελφε αλλά στην θεώρηση ή μη της υπηρεσίας ενός μέλους μιας εταιρίας ως εισόδημα από μισθούς ή όχι. 

Διάβασε αυτό:

 

Ν.4172/13

Άρθρο 12. Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις

δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,

 

Πες μου τι καταλαβαίνεις. Για ποιους αναφέρετε; Δηλαδή διάλεξε εσύ ποιά από τις δύο περιπτώσεις εννοεί:

α) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών που είναι ταυτόχρονα και διοικητικοί (π.χ. μέλη ΑΕ που είναι στο ΔΣ, μέλη ΕΠΕ που είναι διαχειριστές, ομόρρυθμα μέλη των ΟΕ ή των ΕΕ κ.τ.λ.

ή

β) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών ασχέτως αν είναι διοικητικοί ή όχι. (δηλαδή να αναφέρεται πέραν των όσων λέμε στα α) ακόμα και σε ετερόρρυθμα μέλη; 

 

Αυτό είναι το ερώτημά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελπιζω να μη βρεθουμε με κανα αγγουρι να χουμε αποδωσει φμυ μηνιαια με την κλιμακα, να πληρωσουμε στο τελος 26% και να τρεχουμε να μας επιστρεψουν τον φμυ του αγιου.....

 

Μηπως ειναι επικινδυνο να υπαρχει τετοια θεματολογια στο forum? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κολλήσαμε.....Σύμφωνα με το Αρ12 του ΝΔ 4172 μελη ΔΣ Διαχειριστες ΕΠΕ κ ΙΚΕ και κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας που λαμβανουν αμοιβες θεωρειται εισοδημα εκ Μισθωτής Εργασιας. Δωσαμε λοιπον για το 2014 τετοιου ειδους Αμοιβες σε Διαχειριστες ΙΚΕ κ μελη ΔΣ , καναμε παρακρατηση με τη κλιμακα των Μισθωτων και χαρτοσήμανση 1,2% . Για τους εταιρους ΕΕ κ ΟΕ μπορούμε να κάνουμε το ίδιο ...Προφανώς μονο για Διαχειριστές  ? Εχετε αυτη την εντυπωση ?! Ο Νομος δειχνει αποσαφηνισμενος ....πως επιτρέπετε αλλά τι θα λεει η Εγκύκλιος !? Μπας κ μας φυλάει καμια Εκπληξη !?

 

Η χαρτοσημανση ειναι απαραιτητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χαρτοσημο  στις    ΜΙΣΘΩΤΕΣ   που κανουμε παρ/ση   Φ Μ Υ    ??

 

ΑΚΟΥΣΑΜΕ   στα σεμιναρια  -  εφεεα  -   4,   5     /   4  /2015 

  - ΣΑΦΑΡΗΣ -  ΓΙΟΒΑ   απο τη  διοικηση  ,   ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ -    , 

 

οτι μονο    ομορρυθμα μελη,  προσωπικων εταιριων  , μπορουν να λαμβανουν μισθο, διοτι  μονο αυτοι

 

φερουν  το  "  β α ρ ο ς   "  της  διαχειρισης ...

αυτη ειναι η  θεση  της - φορολογικης -   διοικησης 

 

ο εμπορικος νομος βεβαια λεει  οτι  τα  ομορ.  μελη  εχουν ουτως η αλλως την υποχρεωση να προσφερουν

 

τις υπηρεσιες  τους  

 

αλλα  η διοικηση  δεν ειναι υποχρεωμενη να συμφωνει  με τον εμπορικο νομο  

 

το ειδαμε και στους  "ΜΠΛΟΚΑΚΙΔΕΣ "  ,ΟΠΟΥ,   ΑΝ ΕΙΝΑΙ   ΚΑΙ  ομορρυθμα   μελη     οε  ,   ΔΕΝ   αποκτουν την εμπορικη ιδιοτητα 

 

συμφωνα με την διοικηση   - και ας λεει ο  εμπορ.  νομος το αντιθετο   - ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χαρτοσημο  στις    ΜΙΣΘΩΤΕΣ   που κανουμε παρ/ση   Φ Μ Υ    ??

 

ΑΚΟΥΣΑΜΕ   στα σεμιναρια  -  εφεεα  -   4,   5     /   4  /2015 

  - ΣΑΦΑΡΗΣ -  ΓΙΟΒΑ   απο τη  διοικηση  ,   ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ -    , 

 

οτι μονο    ομορρυθμα μελη,  προσωπικων εταιριων  , μπορουν να λαμβανουν μισθο, διοτι  μονο αυτοι

 

φερουν  το  "  β α ρ ο ς   "  της  διαχειρισης ...

αυτη ειναι η  θεση  της - φορολογικης -   διοικησης 

 

ο εμπορικος νομος βεβαια λεει  οτι  τα  ομορ.  μελη  εχουν ουτως η αλλως την υποχρεωση να προσφερουν

 

τις υπηρεσιες  τους  

 

αλλα  η διοικηση  δεν ειναι υποχρεωμενη να συμφωνει  με τον εμπορικο νομο  

 

το ειδαμε και στους  "ΜΠΛΟΚΑΚΙΔΕΣ "  ,ΟΠΟΥ,   ΑΝ ΕΙΝΑΙ   ΚΑΙ  ομορρυθμα   μελη      ΟΕ   /     ΕΕ  ,   ΔΕΝ   αποκτουν την εμπορικη ιδιοτητα 

 

συμφωνα με την διοικηση   - και ας λεει ο  εμπορ.  νομος το αντιθετο   - ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1072/31.03.2015

 

6.Με τις διατάξεις της περ.δ' παρ.2 άρθρου 12 του ν.4172/2013 ορίζεται, ότι για τους σκοπούς του ΚΦΕ, εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας.
 
Κατά συνέπεια, όλες οι αμοιβές που δίνονται σε διευθυντές ή μέλη του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας εξαιτίας της παροχής υπηρεσιών από τα πρόσωπα αυτά προς τα υπόψη νομικά πρόσωπα ή οντότητες θεωρούνται εισόδημα από μισθωτή εργασία. Στις παραπάνω αμοιβές που δίνονται εξαιτίας της παροχής υπηρεσίας από τα ανωτέρω πρόσωπα συμπεριλαμβάνονται αμοιβές που προβλέπονται από το καταστατικό ή εγκρίνει η Γενική Συνέλευση των μετόχων, αμοιβές που προκύπτουν από παραστάσεις σε συνεδριάσεις του ΔΣ. Ακόμα και στην περίπτωση που μέτοχος είναι και μέλος του ΔΣ και αμείβεται για τις παρεχόμενες υπηρεσίες του προς την εταιρεία στην οποία είναι μέτοχος και μέλος του ΔΣ αυτής, οι αμοιβές αυτές θεωρούνται εισόδημα από μισθωτή εργασία. Οι αμοιβές που καταβάλλονται με οποιαδήποτε μορφή στα μέλη ΔΣ, διαχειριστές και εργατοϋπαλληλικό προσωπικό από τα κέρδη του νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας αποτελούν μέρισμα (παρ.3 τηςΠΟΛ.1042/26.1.2015).
 
 
Δηλαδή, διαχειριστής μέτοχος και μέλος ΔΣ εταιρίας ΙΚΕ παρείχε υπηρεσίες στην εταιρία και εξέδωσε κανονικά τιμολόγιο, στο οποίο παρακρατήθηκε φόρος 20%.
Η αμοιβή αυτή θα είναι μισθωτή υπηρεσία;
Θα έπρεπε να σταλούν και προσωρινές ΦΜΥ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1072/31.03.2015

 

6.Με τις διατάξεις της περ.δ' παρ.2 άρθρου 12 του ν.4172/2013 ορίζεται, ότι για τους σκοπούς του ΚΦΕ, εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας.
 
Κατά συνέπεια, όλες οι αμοιβές που δίνονται σε διευθυντές ή μέλη του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας εξαιτίας της παροχής υπηρεσιών από τα πρόσωπα αυτά προς τα υπόψη νομικά πρόσωπα ή οντότητες θεωρούνται εισόδημα από μισθωτή εργασία. Στις παραπάνω αμοιβές που δίνονται εξαιτίας της παροχής υπηρεσίας από τα ανωτέρω πρόσωπα συμπεριλαμβάνονται αμοιβές που προβλέπονται από το καταστατικό ή εγκρίνει η Γενική Συνέλευση των μετόχων, αμοιβές που προκύπτουν από παραστάσεις σε συνεδριάσεις του ΔΣ. Ακόμα και στην περίπτωση που μέτοχος είναι και μέλος του ΔΣ και αμείβεται για τις παρεχόμενες υπηρεσίες του προς την εταιρεία στην οποία είναι μέτοχος και μέλος του ΔΣ αυτής, οι αμοιβές αυτές θεωρούνται εισόδημα από μισθωτή εργασία. Οι αμοιβές που καταβάλλονται με οποιαδήποτε μορφή στα μέλη ΔΣ, διαχειριστές και εργατοϋπαλληλικό προσωπικό από τα κέρδη του νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας αποτελούν μέρισμα (παρ.3 τηςΠΟΛ.1042/26.1.2015).
 
 
Δηλαδή, διαχειριστής μέτοχος και μέλος ΔΣ εταιρίας ΙΚΕ παρείχε υπηρεσίες στην εταιρία και εξέδωσε κανονικά τιμολόγιο, στο οποίο παρακρατήθηκε φόρος 20%.
Η αμοιβή αυτή θα είναι μισθωτή υπηρεσία;
Θα έπρεπε να σταλούν και προσωρινές ΦΜΥ;

 

Έχει κάποιος/α άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω εκφράσει την αντίρησή μου στην συγκεκριμένη αναφορά της απόφασης (εφόσον εννοεί αυτό που αναφέρει ή δεν εννοεί κάτι άλλο) εάν δεις το τελευταίο σχόλιο της Δευτέρας (13.4.2015)

Εχουμε πρόβλημα συνάδελφε χρειάζεται διευκρίνιση το θέμα.

Το πρόβλημα δεν είναι το ΦΜΥ ή η παρακράτηση. Το πρόβλημα είναι ότι εάν ισχύει έτσι όπως είναι γραμμένο, δεν ξέρω τι θα γράψει ο διαχειρ. στο Ε3 και τι στο Ε1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω εκφράσει την αντίρησή μου στην συγκεκριμένη αναφορά της απόφασης (εφόσον εννοεί αυτό που αναφέρει ή δεν εννοεί κάτι άλλο) εάν δεις το τελευταίο σχόλιο της Δευτέρας (13.4.2015)

Εχουμε πρόβλημα συνάδελφε χρειάζεται διευκρίνιση το θέμα.

Το πρόβλημα δεν είναι το ΦΜΥ ή η παρακράτηση. Το πρόβλημα είναι ότι εάν ισχύει έτσι όπως είναι γραμμένο, δεν ξέρω τι θα γράψει ο διαχειρ. στο Ε3 και τι στο Ε1. 

Το βάζω απο κάτω να μη το ψάχνουν οι συνάδελφοι γιατι το θέμα ενδιαφέρει πολύ κόσμο.

 

Χρηστικά και προβληματικά

Αντιγράφω από την παρ. 6 της ΠΟΛ.1042/26.1.2015 και προσέξτε τα έντονα σημεία.:

Με τις διατάξεις της περ.δ' παρ.2 άρθρου 12 του ν.4172/2013 ορίζεται, ότι για τους σκοπούς του ΚΦΕ, εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας.
Κατά συνέπεια, όλες οι αμοιβές που δίνονται σε διευθυντές ή μέλη του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας εξαιτίας της παροχής υπηρεσιών από τα πρόσωπα αυτά προς τα υπόψη νομικά πρόσωπα ή οντότητες θεωρούνται εισόδημα από μισθωτή εργασία. Στις παραπάνω αμοιβές που δίνονται εξαιτίας της παροχής υπηρεσίας από τα ανωτέρω πρόσωπα συμπεριλαμβάνονται αμοιβές που προβλέπονται από το καταστατικό ή εγκρίνει η Γενική Συνέλευση των μετόχων, αμοιβές που προκύπτουν από παραστάσεις σε συνεδριάσεις του ΔΣ. Ακόμα και στην περίπτωση που μέτοχος είναι και μέλος του ΔΣ και αμείβεται για τις παρεχόμενες υπηρεσίες του προς την εταιρεία στην οποία είναι μέτοχος και μέλος του ΔΣ αυτής, οι αμοιβές αυτές θεωρούνται εισόδημα από μισθωτή εργασία. Οι αμοιβές που καταβάλλονται με οποιαδήποτε μορφή στα μέλη ΔΣ, διαχειριστές και εργατοϋπαλληλικό προσωπικό από τα κέρδη του νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας αποτελούν μέρισμα. (παρ.3 της ΠΟΛ.1042/26.1.2015).

Θέλω να πιστεύω ότι  τα παραπάνω ισχύουν για τις αμοιβές που προβλέπονται από το καταστατικό ή εγκρίνει η Γενική Συνέλευση των μετόχων, ή για αμοιβές που προκύπτουν από παραστάσεις σε συνεδριάσεις του Δ.Σ. και όχι εν γένει για όλων των ειδών τις αμοιβές που μπορεί να παρέχει μέλος Δ.Σ. με βάση την όποια ξεχωριστή επαγγελματική ιδιότητα αυτός διαθέτει.

Παράδειγμα. Λογιστής ελ. επαγγελματίας είναι μέλος Δ.Σ. και μέτοχος της εταιρίας Χ. Στο τέλος του χρόνου αναλαμβάνει την σύνταξη ισολογισμού της εταιρίας Χ και προβαίνει στην έκδοση τιμολογίου για την παροχή αυτή.  Θα πρέπει το υπ. οικονομικών να ξεκαθαρίσει εάν η αμοιβή αυτή θεωρείται ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες ή εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα για τον συγκεκριμένο ελ. Επαγγελματία.

Ομολογώ ότι έτσι όπως έχει συνταχθεί η ανωτέρω απόφαση το πλαίσιο δεν είναι αρκετά ξεκάθαρο.

Εάν πραγματικά το υπ.Οικονομικών ερμηνεύει στην ανωτέρω απόφαση, ότι οποιαδήποτε παροχή από φυσικό πρόσωπο προς την εταιρία στην οποία το πρόσωπο αυτό είναι μέτοχος και μέλος Δ.Σ.,  θεωρείται ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, τότε έχουμε πρόβλημα. Χρειάζονται επειγόντως νέες διευκρινίσεις πριν να είναι αργά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα αλλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

 

Ο.Ε. με 80% η σύζυγος και 20% ο σύζυγος. Η ΟΕ με απλογραφικά βγάζει κέρδη κάτω των 50.000 ευρώ. Άρα με κέρδη χ 26% και αυτό είναι όλο σωστά?

 

Έχουμε κάποια άλλη υποχρέωση ως προς τα φυσικά πρόσωπα? (πέρα του να δηλωθούν τα ποσά στα φορολογούμενα με ειδικό τρόπο) στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα αλλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

 

Ο.Ε. με 80% η σύζυγος και 20% ο σύζυγος. Η ΟΕ με απλογραφικά βγάζει κέρδη κάτω των 50.000 ευρώ. Άρα με κέρδη χ 26% και αυτό είναι όλο σωστά?

 

Έχουμε κάποια άλλη υποχρέωση ως προς τα φυσικά πρόσωπα? (πέρα του να δηλωθούν τα ποσά στα φορολογούμενα με ειδικό τρόπο) στο Ε1.

 

Και εγώ έτσι θα το αντιμετωπίσω. Φορολόγηση με 26% + 55% προκαταβολή με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης και διανομή των εναπομείναντων στους μετόχους με βάση τα ποσοστά τους.. Απο εκεί και πέρα θα γραφούν μόνο στο Ε1 για τα φυσικά πρόσωπα ΧΩΡΙΣ να ξαναφορολογηθούν, στους ειδικούς λογαριασμούς οπως σωστά γραφεις.. Φαντάζομαι η κουβέντα που γίνεται πάνω αφορά τα διπλογραφικά βιβλία και τις περιπτώσεις που τα μέλη,διευθυντές κλπ κόβουν και παραστατικά προς τα νομικά πρόσωπα.

 

Ή μήπως έχουμε χάσει την μπάλα γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χαρτοσημο  στις    ΜΙΣΘΩΤΕΣ   που κανουμε παρ/ση   Φ Μ Υ    ??

 

ΑΚΟΥΣΑΜΕ   στα σεμιναρια  -  εφεεα  -   4,   5     /   4  /2015 

  - ΣΑΦΑΡΗΣ -  ΓΙΟΒΑ   απο τη  διοικηση  ,   ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ -    , 

 

οτι μονο    ομορρυθμα μελη,  προσωπικων εταιριων  , μπορουν να λαμβανουν μισθο, διοτι  μονο αυτοι

 

φερουν  το  "  β α ρ ο ς   "  της  διαχειρισης ...

αυτη ειναι η  θεση  της - φορολογικης -   διοικησης 

 

 

Άρα συμφωνούν με το α) από τα δύο ερωτήματα που έχω παρακάτω,  που είναι και φυσιολογικό και "σιγουράκι" 

 

 

Δεν αναφέρομαι σε αυτό το θέμα συνάδελφε αλλά στην θεώρηση ή μη της υπηρεσίας ενός μέλους μιας εταιρίας ως εισόδημα από μισθούς ή όχι. 

Διάβασε αυτό:

 

Ν.4172/13

Άρθρο 12. Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις

δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,

 

Πες μου τι καταλαβαίνεις. Για ποιους αναφέρετε; Δηλαδή διάλεξε εσύ ποιά από τις δύο περιπτώσεις εννοεί:

α) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών που είναι ταυτόχρονα και διοικητικοί (π.χ. μέλη ΑΕ που είναι στο ΔΣ, μέλη ΕΠΕ που είναι διαχειριστές, ομόρρυθμα μέλη των ΟΕ ή των ΕΕ κ.τ.λ.

ή

β) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών ασχέτως αν είναι διοικητικοί ή όχι. (δηλαδή να αναφέρεται πέραν των όσων λέμε στα α) ακόμα και σε ετερόρρυθμα μέλη; 

 

Αυτό είναι το ερώτημά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελπιζω να μη βρεθουμε με κανα αγγουρι να χουμε αποδωσει φμυ μηνιαια με την κλιμακα, να πληρωσουμε στο τελος 26% και να τρεχουμε να μας επιστρεψουν τον φμυ του αγιου.....

 

Μηπως ειναι επικινδυνο να υπαρχει τετοια θεματολογια στο forum? ;)

 

Μην πας ως μισθωτούς μη διοικητικούς και δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σύμφωνα με την ΠΟΛ 1072/31.03.2015

(...) 

Δηλαδή, διαχειριστής μέτοχος και μέλος ΔΣ εταιρίας ΙΚΕ παρείχε υπηρεσίες στην εταιρία και εξέδωσε κανονικά τιμολόγιο, στο οποίο παρακρατήθηκε φόρος 20%.
Η αμοιβή αυτή θα είναι μισθωτή υπηρεσία;
Θα έπρεπε να σταλούν και προσωρινές ΦΜΥ;

 

 

 

Εχω εκφράσει την αντίρησή μου  (...) Εχουμε πρόβλημα συνάδελφε χρειάζεται διευκρίνιση το θέμα. (...)

 

Το βάζω απο κάτω να μη το  (...)  Χρειάζονται επειγόντως νέες διευκρινίσεις πριν να είναι αργά..

 

Συνάδελφοι, Κωστή, 

κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κάποιο μπέρδεμα σε όλα αυτά.

 

Ένας μέτοχος μιας κεφαλαιουχικής ή μικτής εταιρείας  μπορεί να παρέχει:

α. υπηρεσίες εξαρτημένης εργασίας, άρα βάζει ΙΚΑ άρα πάει μισθωτός και δεν έχουμε παροχή σε είδος αφού από μόνο του πηγαίνει με την βεβαίωση ως μισθωτή υπηρεσία

β. υπηρεσίες ως ελεύθερος επαγγελματίας "μη μπλοκάκιας" π.χ λογιστής που έχει πολλές επιχειρήσεις και κόβει εκεί μια παροχής υπηρεσίας, άρα ξεκάθαρα δεν είναι μισθωτή υπηρεσία αλλά επιχειρηματική δραστηριότητα. Εξάλλου φορολογείται από τα βιβλία του. Δεν μπορεί να φορολογηθεί δύο φορές !!

γ. υπηρεσίες ως ελεύθερος επαγγελματίας "μπλοκάκιας". Εκεί πάλι είναι εύκολα τα πράγματα. Οι προϋποθέσεις που οδηγούν τον συγκεκριμένο εκδότη του Τ.Π.Υ.  σε μισθωτή υπηρεσία  ή επιχειρηματική δραστηριότητα κατά τα γνωστά. Ούτε εκεί έχουμε απορία

δ. υπηρεσίες που καταστατικά πληρώνεται από τα κέρδη του ισολογισμού. Και εκεί είναι ξεκάθαρο και αναφέρθηκε πιο πριν. Θεωρείται μέρισμα και δεν πάει στις μισθωτές.

ε.  Μένει μια περίπτωση. Οι υπηρεσίες διοίκησης μέσα σε ένα ΔΣ ή οι υπηρεσίες διοίκησης ενός διαχειριστή. Αυτές βρε παιδιά είναι που πηγαίνουν ως μισθωτές υπηρεσίες και στις οποίες προστίθενται τυχόν  παροχές σε είδος. 

 

Που στο καλό είναι η απορία; 

 

Ο δε συνάδελφος Auditor αναφέρει ότι διαχειριστής παρέχει υπηρεσίες και εκδίδει τιμολόγιο. Να μας πει πρώτα τι ακριβώς υπηρεσίες παρέχει. Πρέπει να ξέρουμε για να απαντήσουμε.  Η το β) θα είναι ή το γ) λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα αλλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

 

Ο.Ε. με 80% η σύζυγος και 20% ο σύζυγος. Η ΟΕ με απλογραφικά βγάζει κέρδη κάτω των 50.000 ευρώ. Άρα με κέρδη χ 26% και αυτό είναι όλο σωστά?

 

Έχουμε κάποια άλλη υποχρέωση ως προς τα φυσικά πρόσωπα? (πέρα του να δηλωθούν τα ποσά στα φορολογούμενα με ειδικό τρόπο) στο Ε1.

 

 

Και εγώ έτσι θα το αντιμετωπίσω. Φορολόγηση με 26% + 55% προκαταβολή με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης και διανομή των εναπομείναντων στους μετόχους με βάση τα ποσοστά τους.. Απο εκεί και πέρα θα γραφούν μόνο στο Ε1 για τα φυσικά πρόσωπα ΧΩΡΙΣ να ξαναφορολογηθούν, στους ειδικούς λογαριασμούς οπως σωστά γραφεις.. Φαντάζομαι η κουβέντα που γίνεται πάνω αφορά τα διπλογραφικά βιβλία και τις περιπτώσεις που τα μέλη,διευθυντές κλπ κόβουν και παραστατικά προς τα νομικά πρόσωπα.

 

Ή μήπως έχουμε χάσει την μπάλα γενικά?

 

Παιδιά, 

Φόρος στην εταιρεία (26% στο παράδειγμα και 55% προκαταβολή)

Αφορολόγητα στην δήλωση τους. 

Άντε και το τεκμήριο του μεγαλυτέρου σε κυβικά Ι.Χ. της εταιρείας εξ ημισείας στα ομόρρυθμα μέλη. 

Όμως τσεκάρουμε μην τυχόν έχουν και παροχές σε είδος. Αυτό δε λέμε από την αρχή του post ? Αν έχουμε πάνε σε μισθωτές υπηρεσίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, 

Φόρος στην εταιρεία (26% στο παράδειγμα και 55% προκαταβολή)

Αφορολόγητα στην δήλωση τους. 

Άντε και το τεκμήριο του μεγαλυτέρου σε κυβικά Ι.Χ. της εταιρείας εξ ημισείας στα ομόρρυθμα μέλη. 

Όμως τσεκάρουμε μην τυχόν έχουν και παροχές σε είδος. Αυτό δε λέμε από την αρχή του post ? Αν έχουμε πάνε σε μισθωτές υπηρεσίες 

Ανα μπραβο γιατι πλεον δεν ειμαστε σιγουροι για το οτιδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, Κωστή, 

κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κάποιο μπέρδεμα σε όλα αυτά.

 

Ένας μέτοχος μιας κεφαλαιουχικής ή μικτής εταιρείας  μπορεί να παρέχει:

α. υπηρεσίες εξαρτημένης εργασίας, άρα βάζει ΙΚΑ άρα πάει μισθωτός και δεν έχουμε παροχή σε είδος αφού από μόνο του πηγαίνει με την βεβαίωση ως μισθωτή υπηρεσία

β. υπηρεσίες ως ελεύθερος επαγγελματίας "μη μπλοκάκιας" π.χ λογιστής που έχει πολλές επιχειρήσεις και κόβει εκεί μια παροχής υπηρεσίας, άρα ξεκάθαρα δεν είναι μισθωτή υπηρεσία αλλά επιχειρηματική δραστηριότητα. Εξάλλου φορολογείται από τα βιβλία του. Δεν μπορεί να φορολογηθεί δύο φορές !!

γ. υπηρεσίες ως ελεύθερος επαγγελματίας "μπλοκάκιας". Εκεί πάλι είναι εύκολα τα πράγματα. Οι προϋποθέσεις που οδηγούν τον συγκεκριμένο εκδότη του Τ.Π.Υ.  σε μισθωτή υπηρεσία  ή επιχειρηματική δραστηριότητα κατά τα γνωστά. Ούτε εκεί έχουμε απορία

δ. υπηρεσίες που καταστατικά πληρώνεται από τα κέρδη του ισολογισμού. Και εκεί είναι ξεκάθαρο και αναφέρθηκε πιο πριν. Θεωρείται μέρισμα και δεν πάει στις μισθωτές.

ε.  Μένει μια περίπτωση. Οι υπηρεσίες διοίκησης μέσα σε ένα ΔΣ ή οι υπηρεσίες διοίκησης ενός διαχειριστή. Αυτές βρε παιδιά είναι που πηγαίνουν ως μισθωτές υπηρεσίες και στις οποίες προστίθενται τυχόν  παροχές σε είδος. 

 

Που στο καλό είναι η απορία; 

 

Ο δε συνάδελφος Auditor αναφέρει ότι διαχειριστής παρέχει υπηρεσίες και εκδίδει τιμολόγιο. Να μας πει πρώτα τι ακριβώς υπηρεσίες παρέχει. Πρέπει να ξέρουμε για να απαντήσουμε.  Η το β) θα είναι ή το γ) λογικά. 

 

 

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε, πράγματι είναι η περίπτωση (γ), όπως διάβασα και στο σχόλιο της Δευτέρας διευκρινίστηκε ότι δεν υπάρχει θέμα μισθωτών υπηρεσιών, αν και η ΠΟΛ είναι αρκετά κακογραμμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν αναφέρομαι σε αυτό το θέμα συνάδελφε αλλά στην θεώρηση ή μη της υπηρεσίας ενός μέλους μιας εταιρίας ως εισόδημα από μισθούς ή όχι. 

Διάβασε αυτό:

 

Ν.4172/13

Άρθρο 12. Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις

δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,

 

Πες μου τι καταλαβαίνεις. Για ποιους αναφέρετε; Δηλαδή διάλεξε εσύ ποιά από τις δύο περιπτώσεις εννοεί:

α) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών που είναι ταυτόχρονα και διοικητικοί (π.χ. μέλη ΑΕ που είναι στο ΔΣ, μέλη ΕΠΕ που είναι διαχειριστές, ομόρρυθμα μέλη των ΟΕ ή των ΕΕ κ.τ.λ.

ή

β) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών ασχέτως αν είναι διοικητικοί ή όχι. (δηλαδή να αναφέρεται πέραν των όσων λέμε στα α) ακόμα και σε ετερόρρυθμα μέλη; 

 

Αυτό είναι το ερώτημά μου. 

Κ. Σταυρουλάκη καλημέρα αν είχατε το χρόνο να με βοηθήσετε λίγο

Παράδειγμα  μια εταιρεία Ε.Ε. από 1-1-15 εγκρίνει αμοιβές στον ομόρρυθμο  εταίρο  διαχειριστή  (δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία από άλλη αιτία και θεωρούνται ως μισθωτές για τις ανάγκες του ΚΦΕ ). Το ΤΕΒΕ του επιβαρύνει την εταιρεία, τώρα πως  το χειριζόμαστε;

Β)το καταστατικό δεν αναφέρει κάτι για αμοιβές (φαντάζομαι δεν απαιτείται τροποποίηση) αρκεί η απόφαση των εταίρων που εγκρίνει τις αμοιβές

Γ) ο ετερόρρυθμος (ή απλό μέλος ΕΠΕ) σαφώς και δεν μπορεί να ασκήσει διαχείριση,  ποια η γνώμη σου να του εγκριθούν αμοιβές ως δ/της αποθήκης ή ως δ/της  παραγωγής  κ.τ.λ. ο νόμος  λέει  για αμοιβές  ως δ/της  γενικά κάθε νομικού προσώπου και δεν κάνει διαχωρισμό σε μισθούς που σχετίζονται με την διαχείριση μόνο…(εννοώ θα έχει  τέβε ως μέλος της ε.ε. , ως προς το ικα θα έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών χωρίς έλεγχο του εργοδότη ….)

 

Δεν αναφέρομαι σε αυτό το θέμα συνάδελφε αλλά στην θεώρηση ή μη της υπηρεσίας ενός μέλους μιας εταιρίας ως εισόδημα από μισθούς ή όχι. 

Διάβασε αυτό:

 

Ν.4172/13

Άρθρο 12. Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις

δ) ως διευθυντής ή μέλος του ΔΣ εταιρείας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας,

 

Πες μου τι καταλαβαίνεις. Για ποιους αναφέρετε; Δηλαδή διάλεξε εσύ ποιά από τις δύο περιπτώσεις εννοεί:

α) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών που είναι ταυτόχρονα και διοικητικοί (π.χ. μέλη ΑΕ που είναι στο ΔΣ, μέλη ΕΠΕ που είναι διαχειριστές, ομόρρυθμα μέλη των ΟΕ ή των ΕΕ κ.τ.λ.

ή

β) Τους διοικητικούς και τα μέλη των εταιρειών ασχέτως αν είναι διοικητικοί ή όχι. (δηλαδή να αναφέρεται πέραν των όσων λέμε στα α) ακόμα και σε ετερόρρυθμα μέλη; 

 

Αυτό είναι το ερώτημά μου. 

Κ. Σταυρουλάκη καλημέρα αν είχατε το χρόνο να με βοηθήσετε λίγο

 

Παράδειγμα  μια εταιρεία Ε.Ε. από 1-1-15 εγκρίνει αμοιβές στον ομόρρυθμο  εταίρο  διαχειριστή  (δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία από άλλη αιτία και θεωρούνται ως μισθωτές για τις ανάγκες του ΚΦΕ ). Το ΤΕΒΕ του επιβαρύνει την εταιρεία, τώρα πως  το χειριζόμαστε;

 

Β)το καταστατικό δεν αναφέρει κάτι για αμοιβές (φαντάζομαι δεν απαιτείται τροποποίηση) αρκεί η απόφαση των εταίρων που εγκρίνει τις αμοιβές

 

Γ) ο ετερόρρυθμος (ή απλό μέλος ΕΠΕ) σαφώς και δεν μπορεί να ασκήσει διαχείριση,  ποια η γνώμη σου να του εγκριθούν αμοιβές ως δ/της αποθήκης ή ως δ/της  παραγωγής  κ.τ.λ. ο νόμος  λέει  για αμοιβές  ως δ/της  γενικά κάθε νομικού προσώπου και δεν κάνει διαχωρισμό σε μισθούς που σχετίζονται με την διαχείριση μόνο…(εννοώ θα έχει  τέβε ως μέλος της ε.ε. , ως προς το ικα θα έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών χωρίς έλεγχο του εργοδότη ….)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κ. Σταυρουλάκη καλημέρα αν είχατε το χρόνο να με βοηθήσετε λίγο

Παράδειγμα  μια εταιρεία Ε.Ε. από 1-1-15 εγκρίνει αμοιβές στον ομόρρυθμο  εταίρο  διαχειριστή  (δεν έχει την ιδιότητα του επιτηδευματία από άλλη αιτία και θεωρούνται ως μισθωτές για τις ανάγκες του ΚΦΕ ). Το ΤΕΒΕ του επιβαρύνει την εταιρεία, τώρα πως  το χειριζόμαστε;

 

 
Το ΤΕΒΕ αν πληρώνεται από την εταιρεία και καταχωρείται στα βιβλία αποτελεί εκπιπτόμενο έξοδο για την εταιρεία αυτήν και παροχή σε είδος για τους εταίρους. Κανονικά ως μισθωτή υπηρεσία η βεβαίωση αποδοχών για να οδηγηθεί αυτόματα στο Ε1 των μετόχων στον κωδ 325 - 326
 

 

Β)το καταστατικό δεν αναφέρει κάτι για αμοιβές (φαντάζομαι δεν απαιτείται τροποποίηση) αρκεί η απόφαση των εταίρων που εγκρίνει τις αμοιβές

 

 
Αρκεί. Απλά το καταστατικό να μην είναι αντίθετο. 

 

Γ) ο ετερόρρυθμος (ή απλό μέλος Ε.Π.Ε.) σαφώς και δεν μπορεί να ασκήσει διαχείριση,  ποια η γνώμη σου να του εγκριθούν αμοιβές ως δ/της αποθήκης ή ως δ/της  παραγωγής  κ.τ.λ. ο νόμος  λέει  για αμοιβές  ως δ/της  γενικά κάθε νομικού προσώπου και δεν κάνει διαχωρισμό σε μισθούς που σχετίζονται με την διαχείριση μόνο…(εννοώ θα έχει  τέβε ως μέλος της ε.ε. , ως προς το ικα θα έχει σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών χωρίς έλεγχο του εργοδότη ….)

 

 

Δεν έχω το θάρρος καν να απαντήσω σε αυτό...

​Αλήθεια, ο Διευθυντής ασκεί διαχείριση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κ. Σταυρουλάκη καλημέρα και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Για το ΟΑΕΕ πιστεύω ότι ναι μεν θα δίνεται παροχή σε είδος δεν θα φορολογείται όμως.

 

Δηλαδή: όπως ο εργαζόμενος επιβαρύνει την εταιρεία με 100€ (84 και 16 στο ικα που πληρώνει η εταιρεία), παίρνει βεβαίωση για 100 και φορολογείται για 84 (100-16)

Αφού και το ΟΑΕΕ πλέον φαίνεται ότι  ακολουθεί την τύχη του ΙΚΑ έχουμε:

Η εταιρεία πληρώνει το ΟΑΕΕ και το εκπίπτει. Στο τέλος χορηγεί το ποσό του ΟΑΕΕ ως αμοιβές σε είδος στον έταιρο τις οποίες αυτός αφαιρεί από την δήλωσή του ως ασφαλιστικές εισφορές (όπως με το ΙΚΑ)

 

Για το 3ο με το έγγραφο ΔΕΑΦΑ 1064780 ΕΞ 2015/2015,  ξεκαθάρισε το θέμα (πιστεύω δηλαδή) αμοιβές μπορούν μα δοθούν  και σε ετερόρρυθμους εταίρους και σε εταίρους ΕΠΕ

«Γίνεται δεκτό ότι οι αμοιβές μελών και διαχειριστών ΕΠΕ, καθώς και οι αμοιβές εκπροσώπων και εταίρων ΟΕ και ΕΕ για τις υπηρεσίες που παρέχουν με βάση την ιδιότητά τους αυτή προς τις υπόψη εταιρίες, εξομοιώνονται με τις αμοιβές διευθυντών ή μελών Δ.Σ. εταιρίας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας. Κατά συνέπεια, αυτές χαρακτηρίζονται ως εισόδημα από μισθωτή εργασία και φορολογούνται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 15 του ν. 4172/2013.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ΟΑΕΕ πιστεύω ότι ναι μεν θα δίνεται παροχή σε είδος δεν θα φορολογείται όμως.

Δηλαδή: όπως ο εργαζόμενος επιβαρύνει την εταιρεία με 100€ (84 και 16 στο ικα που πληρώνει η εταιρεία), παίρνει βεβαίωση για 100 και φορολογείται για 84 (100-16)

Αφού και το ΟΑΕΕ πλέον φαίνεται ότι  ακολουθεί την τύχη του ΙΚΑ έχουμε:

Η εταιρεία πληρώνει το ΟΑΕΕ και το εκπίπτει. Στο τέλος χορηγεί το ποσό του ΟΑΕΕ ως αμοιβές σε είδος στον έταιρο τις οποίες αυτός αφαιρεί από την δήλωσή του ως ασφαλιστικές εισφορές (όπως με το ΙΚΑ)

 

 

Για αυτό διαφωνώ και μόλις βρω χρόνο θα στο τεκμηριώσω
 
 

 

Για το 3ο με το έγγραφο ΔΕΑΦΑ 1064780 ΕΞ 2015/2015,  ξεκαθάρισε το θέμα (πιστεύω δηλαδή) αμοιβές μπορούν μα δοθούν  και σε ετερόρρυθμους εταίρους και σε εταίρους ΕΠΕ

«Γίνεται δεκτό ότι οι αμοιβές μελών και διαχειριστών ΕΠΕ, καθώς και οι αμοιβές εκπροσώπων και εταίρων ΟΕ και ΕΕ για τις υπηρεσίες που παρέχουν με βάση την ιδιότητά τους αυτή προς τις υπόψη εταιρίες, εξομοιώνονται με τις αμοιβές διευθυντών ή μελών Δ.Σ. εταιρίας ή κάθε άλλου νομικού προσώπου ή νομικής οντότητας. Κατά συνέπεια, αυτές χαρακτηρίζονται ως εισόδημα από μισθωτή εργασία και φορολογούνται σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 15 του ν. 4172/2013.»

 

 

Και για αυτό  έχω τις επιφυλάξεις μου (π.χ λέει για Ε.Ε. και όχι για ετερόρρυθμα μέλη άρα μπορεί να εννοεί τα ομόρρυθμα των Ε.Ε.). Έχω κι άλλη επιφύλαξη. Μόλις βρω χρόνο θα συνεχίσω το post  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...