Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ 31/12/2014 ΕΝΑΡΞΗΣ 01/01/2015


asteras5

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Από άρθρο του taxheaven 

 

Στην περίπτωση που η επιχείρηση είχε συντάξει προαιρετική απογραφή κατά την 31η Δεκεμβρίου 2013, (βάση του άρθρου 31 του ν.2238/1994), τότε για τον προσδιορισμό των φορολογικών αποτελεσμάτων θα χρησιμοποιήσει ως απογραφή έναρξης την προαιρετική απογραφή της 31ης Δεκεμβρίου 2013 και υποχρεούται βάση της διάταξης της περίπτωσης γ' του άρθρου 31 του ν.2238/1994 να διενεργήσει προαιρετική απογραφή και κατά την 31η 12/2014. 

 

Επιχείρηση με κύκλο εργασιών 31/12/2014 μικρότερου των 150.000 ευρώ συνέταξε την 31/12/2013 για τρίτη χρονιά   προαιρετική  απογραφή. Τι δυνατότητες έχει το 2014? Απογραφή έναρξης 2014? (πιστεύω το αποτέλεσμα του 2013). Απογραφή λήξης του 2014? (10% των αγορών) ή βάσει του ανωτέρου  προαιρετικλη απογραφή? Προσοχή των 2014 είναι η 4η χρονιά. Τέλος επειδή είναι και στις απαλλασσόμενες (εστίαση) τι ισχύει για την 01/01/2015?

 

Ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Νομίζω ήταν στις παλιές εξαιρέσεις και δεν είναι τώρα σωστά?  Πραγματικά δεν το αναφέρει και αναφέρει μόνο την χονδρική. 

ναί αλλά τα παντοπωλεία ούτως ή άλλως πουλάνε σχεδόν αποκλειστικά λιανικά τα εμπορεύματά τους. Άρα θεωρώ ότι απαλλάσσονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ?

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 31/12/2013 ΠΧ 15000

ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ 2014 (1/1 ΕΩΣ 31/12/14) Ο ΤΖΙΡΟΣ<150000  ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ  ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 15000€ ΚΑΙ ΛΗΞΗ ΤΟ 10% ΠΧ 5000.(ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ?)

1)ΤΩΡΑ ΣΤΟ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ  2015 ΜΕ ΤΖΙΡΟ < 150000 ΒΑΖΕΙ ΕΝΑΡΞΗ  0 ΚΑΙ ΛΗΞΗ 0 Η ΄ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ 31/12/2015???

2) ΕΑΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ 31/12/2014 ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΜΕ ΤΟ 10% ΜΠΟΡΕΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΜΗΠΩΣ ?(ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΣΤΟ Ε3.ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ 10%).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΑΣΥΝΗ ΜΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΒΛΑΚΩΔΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΑΝ !!! :) 


ΣΥΝΑΔΕΛΦOI ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ?


 


ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 31/12/2013 ΠΧ 15000


ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ 2014 (1/1 ΕΩΣ 31/12/14) Ο ΤΖΙΡΟΣ<150000  ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ  ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 15000€ ΚΑΙ ΛΗΞΗ ΤΟ 10% ΠΧ 5000.(ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ?)


1)ΤΩΡΑ ΣΤΟ  ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ  2015 ΜΕ ΤΖΙΡΟ < 150000 ΒΑΖΕΙ ΕΝΑΡΞΗ  0 ΚΑΙ ΛΗΞΗ 0 Η ΄ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟAIΡEΤΙΚΗΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ 31/12/2015???


2) ΕΑΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ 31/12/2014 ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε3 ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΜΕ ΤΟ 10% ΜΠΟΡΕΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΜΗΠΩΣ ?(ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΣΤΟ Ε3.ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ 10%).


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

 

Παρακολούθησα το σεμινάριο του κόμβου ΕΛΠ και ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΣΕΩΣ. Συνάδελφος στις ερωτοαπαντήσεις ρώτησε αν πρέπει να κάνει απογραφή σε ψιλικά τσιγάρα με τζίρο άνω των 150.000 ευρώ στα τσιγάρα. Η απάντηση ήταν ναι . Δεν τον αναφέρει λέει η ΠΟΛ 1019.  Από την άλλη η ΠΟΛ 1019 αναφέρει στις εξαιρέσεις.

 

. Εμπορία ψιλικών (πώληση λιανική ή κυρίως λιανική).

και 2.37. Πρατήρια καπνοβιομηχανικών προϊόντων (πώληση χονδρική)

 

Τελικά τα ψιλικατζίδικα κάνουν απογραφή μόνο στα τσιγάρα ?? ή απαλλάσονται?

Επειδή δεν αναφέρεται η λιανική πώληση(δε ξέρω αν είναι σκοπίμως ή όχι) εγώ τουλάχιστον έκανα απογραφή σε παντοπωλείο με τζίρο καπνού>150.000 .Απογραφή σε όλα όχι μόνο σε καπνό..

 

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσει καθώς και γιατί δεν περιλαμβάνεται (επαναλαμβάνεται) σε νεότερες αποφάσεις αλλά η διοίκηση στο παρελθόν, έχει κάνει δεκτά τα παρακάτω:

 

...

16. Εμπορία ψιλικών (πώληση λιανική ή κυρίως λιανική). Στην περίπτωση αυτή στα είδη του λιανοπωλητή ή κυρίως λιανοπωλητή ψιλικών περιλαμβάνονται και τα τσιγάρα, γιατί αποτελούν αναπόσπαστη δραστηριότητα του καταστήματος ψιλικών.

...

35. Εμπορία Ψιλικών και Ζαχαρωδών προϊόντων (πώληση χονδρική - λιανική). Όπως προαναφέρθηκε στην δραστηριότητα (16) γίνεται δεκτό ότι στην έννοια του λιανοπωλητή ψιλικών περιλαμβάνονται και τα τσιγάρα, επειδή αποτελούν αναπόσπαστη δραστηριότητα του καταστήματος ψιλικών. Αυτό όμως, δεν έχει εφαρμογή και στον χονδροπωλητή ή κατά κύριο λόγο χονδροπωλητή ψιλικών και ζαχαρωδών προϊόντων, έτσι, εάν στην περίπτωση αυτή τα ακαθάριστα έσοδα από τσιγάρα ξεπερνούν το 50%, τότε ενεργείται απογραφή, τόσο για τα τσιγάρα όσο για τα ψιλικά και ζαχαρώδη.

...

 

από την ΠΟΛ.1321/95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω έχουμε να κάνουμε με λογική(!!!) και με λογιστική..Εαν το πάρουμε με τη λογιστική τα παντοπωλεία πωλούν 99,99% λιανική τα πάντα οπότε δε πρέπει να κάνουν απογραφή. Ελα όμως που σε ενδεχόμενο έλεγχο μπορεί να σου πει ότι δεν αναφέρονται στις εξαιρέσεις οπότε... λογική??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

30.6.1 Με την παράγραφο αυτή ρυθμίζεται η περίπτωση κατά την οποία μια οντότητα της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 (ετερόρρυθμη εταιρεία, ομόρρυθμη εταιρεία, ατομική επιχείρηση, κλπ.) επιλέγει να παύσει να διενεργεί φυσική απογραφή σε μια περίοδο, ενώ διενεργούσε προαιρετικά. Στην περίπτωση αυτή, το απόθεμα τέλους της τελευταίας περιόδου στην οποία διενεργήθηκε απογραφή δεν λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό των αποτελεσμάτων της πρώτης περιόδου στην οποία δεν διενεργείται απογραφή. Δηλαδή, στην πρώτη αυτή περίοδο στην οποία δεν διενεργείται απογραφή η οντότητα (και εφεξής) θα εκπέσει από τα ακαθάριστα έσοδα μόνο τις αγορές της περιόδου για τον προσδιορισμό των καθαρών κερδών (ζημιών).

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/22315

© Taxheaven

Έχω χαθεί. Δηλαδή μικρή οντότητα (απλογραφικά) που έκανε προαιρετική απογραφή το προηγούμενο έτος (τζίρος<150.000) θα έχουμε απογραφή έναρξης 2015 μηδέν (0)? Συγνώμη αν ρωτάω ενώ έχει απαντηθεί αλλά είναι ένα κρίσιμο σημείο......

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

 

Παρακολούθησα το σεμινάριο του κόμβου ΕΛΠ και ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΣΕΩΣ. Συνάδελφος στις ερωτοαπαντήσεις ρώτησε αν πρέπει να κάνει απογραφή σε ψιλικά τσιγάρα με τζίρο άνω των 150.000 ευρώ στα τσιγάρα. Η απάντηση ήταν ναι . Δεν τον αναφέρει λέει η ΠΟΛ 1019.  Από την άλλη η ΠΟΛ 1019 αναφέρει στις εξαιρέσεις.

 

. Εμπορία ψιλικών (πώληση λιανική ή κυρίως λιανική).

και 2.37. Πρατήρια καπνοβιομηχανικών προϊόντων (πώληση χονδρική)

 

Τελικά τα ψιλικατζίδικα κάνουν απογραφή μόνο στα τσιγάρα ?? ή απαλλάσονται?

 

Στις εξαιρεσεις αναφερει ομως και τα περιπτερα . Τι πωλουν τα περιπτερα κατα 99%? Μηπως ειναι λαθος αυτη η απαντηση που εδωσαν στο σεμιναριο? Και συναδελφος εδω περσι ειχε παρει τηλεφωνο στο υπουργειο και του απαντησαν οτι τα ψιλικατζιδικα απαλλασονται , ο,τι και να πωλουν. Τι γινεται τελικα? Τα ψιλικατζιδικα με πανω απο 150000 πωληση τσιγαρων κανουν απογραφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ερωτηση μου στο υπουργειο μου απαντησαν οτι εξαιρουνται τα ψιλικατζιδικα ο,τι και να πουλανε. Παραλληλα εστειλα και μειλ για να εχουμε γραπτη απαντηση. Συναδελφοι αν παρω γραπτη απαντηση θα σας την κοινοποιησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ερωτηση μου στο υπουργειο μου απαντησαν οτι εξαιρουνται τα ψιλικατζιδικα ο,τι και να πουλανε. Παραλληλα εστειλα και μειλ για να εχουμε γραπτη απαντηση. Συναδελφοι αν παρω γραπτη απαντηση θα σας την κοινοποιησω

 

θα ήταν πολύ καλό αν σας απαντήσουν γραπτά να  το αναβάσετε. 

 

Σας ευχαριστούμε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω χαθεί. Δηλαδή μικρή οντότητα (απλογραφικά) που έκανε προαιρετική απογραφή το προηγούμενο έτος (τζίρος<150.000) θα έχουμε απογραφή έναρξης 2015 μηδέν (0)? Συγνώμη αν ρωτάω ενώ έχει απαντηθεί αλλά είναι ένα κρίσιμο σημείο......

Ευχαριστώ

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω χαθεί. Δηλαδή μικρή οντότητα (απλογραφικά) που έκανε προαιρετική απογραφή το προηγούμενο έτος (τζίρος<150.000) θα έχουμε απογραφή έναρξης 2015 μηδέν (0)? Συγνώμη αν ρωτάω ενώ έχει απαντηθεί αλλά είναι ένα κρίσιμο σημείο......

Ευχαριστώ

ενώ αν διενεργούσε υποχρεωτικά απογραφή και μέσα στο 2015 έκανε τζίρο χαμηλότερο των 150000 ευρώ ώς απόθεμα έναρξης την 1/1/2015 βάζουμε το απόθεμα λήξης της 31.12.2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω αν σας βοηθήσει καθώς και γιατί δεν περιλαμβάνεται (επαναλαμβάνεται) σε νεότερες αποφάσεις αλλά η διοίκηση στο παρελθόν, έχει κάνει δεκτά τα παρακάτω:
 

Quote

...
16. Εμπορία ψιλικών (πώληση λιανική ή κυρίως λιανική). Στην περίπτωση αυτή στα είδη του λιανοπωλητή ή κυρίως λιανοπωλητή ψιλικών περιλαμβάνονται και τα τσιγάρα, γιατί αποτελούν αναπόσπαστη δραστηριότητα του καταστήματος ψιλικών.
...
35. Εμπορία Ψιλικών και Ζαχαρωδών προϊόντων (πώληση χονδρική - λιανική). Όπως προαναφέρθηκε στην δραστηριότητα (16) γίνεται δεκτό ότι στην έννοια του λιανοπωλητή ψιλικών περιλαμβάνονται και τα τσιγάρα, επειδή αποτελούν αναπόσπαστη δραστηριότητα του καταστήματος ψιλικών.
Αυτό όμως, δεν έχει εφαρμογή και στον χονδροπωλητή ή κατά κύριο λόγο χονδροπωλητή ψιλικών και ζαχαρωδών προϊόντων, έτσι, εάν στην περίπτωση αυτή τα ακαθάριστα έσοδα από τσιγάρα ξεπερνούν το 50%, τότε ενεργείται απογραφή, τόσο για τα τσιγάρα όσο για τα ψιλικά και ζαχαρώδη.
...

 
από την ΠΟΛ.1321/95

 

 

 

ακριβως αυτα που παραθετει  , ανωτερω , ο συναδελφος  Μπαμπης ,   απαντησαν  ,

 

περυσι ,  σε μενα και σε αλλους συναδελφους  ,απο το γραφειο του κ Σαιτη   - υπ.  οικ . -

 

οποτε δεν καναμε απογραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι

 

 

ενώ αν διενεργούσε υποχρεωτικά απογραφή και μέσα στο 2015 έκανε τζίρο χαμηλότερο των 150000 ευρώ ώς απόθεμα έναρξης την 1/1/2015 βάζουμε το απόθεμα λήξης της 31.12.2014

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Έχω 2-3 επ/σεις με υψηλή (προφανώς μη πραγματική) απογραφή οπότε τώρα θα είμαστε οκ.

Που μπορώ να βρω την σχετική απόφαση?

Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Σε αγρότη που βάση της δήλωσης μετάταξης αποθεμάτων από το ειδικό στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ ,δηλώσαμε απογραφή έναρξης , αλλά και λήξης για το έτος 2014 και έχει τζίρο κάτω τον 150.000,00€ .

Τότε σύμφωνα με το 

 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/22315

 

υπάγομε στην περίπτωση V.6 η V.7 ???? .

 

(Θα βάλω απογραφή έναρξης για το 2015 00,00€ ή την απογραφή του 2014 ???) 

Αν γνωρίζει κάποιος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ. Έχω 2-3 επ/σεις με υψηλή (προφανώς μη πραγματική) απογραφή οπότε τώρα θα είμαστε οκ.

Που μπορώ να βρω την σχετική απόφαση?

Και πάλι ευχαριστώ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=100803&p=695705

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ενώ αν διενεργούσε υποχρεωτικά απογραφή και μέσα στο 2015 έκανε τζίρο χαμηλότερο των 150000 ευρώ ώς απόθεμα έναρξης την 1/1/2015 βάζουμε το απόθεμα λήξης της 31.12.2014

συγγνώμη έδωσα λάθος απάντηση. Όταν μία οντότητα παύει να διενεργεί απογραφή ενώ διενεργούσε υποχρεωτικά λόγω τζίρου , για την χρονιά εκείνη που δεν θα διενεργήσει απογραφή, το απόθεμα έναρξης θα είναι μηδέν!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα,

Ατομική επιχείρηση με απλογραφικά το 2014 έκανε τζίρο >150000€. Εκμεταλλευόμενη τη διάταξη του άρθρου 72 παρ.32 του 4172 έκανε απογραφή λήξης το 10% των αγορών του 2014. Έκανε όμως και πραγματική απογραφή για την 1/1/2015. Το 2015 ο τζίρος είναι <150000, συνεπώς δεν θα υπάρξει απογραφή 31/12/2015, Θα βάλει όμως ως απογραφή έναρξης την πραγματική που είχε συντάξει  1/1/2015. Σύμφωνα και με το άρθρο του taxheaven : http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22315  για την περίπτωση αυτή: «ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΤΑΙ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ 2014 ΚΑΙ ΩΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ ΜΗΔΕΝ (0,00)»
Κατά τη γνώμη μου εδώ προκύπτει ένα σοβαρό θέμα, ότι και στις 2 χρήσεις (2014-2015) έχουμε όφελος λόγω του χειρισμού αυτού. Είναι ο συλλογισμός και ο χειρισμός αυτός σωστός? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 1.  αν   ειστε  οπαδος των   ΕΛΠ   , θα εχετε  , μηδεν απογρ εναρξης και μηδεν ληξης  -   αυτο λενε οι εισηγητες  των  ελπ  -   βασει  1003 /2014

  

2.  αν  ειστε οπαδος  της φορολογιας  -  ΣΑΦΑΡΗΣ  ,ΣΕΜΙΝ  ΕΦΕΕΑ  6/3/2016    και σεμ    10/4/2016    και   το γνωστο  εγγραφο  -σχετ. που φανηκε η διασταση    ελπ-  φορολογιας   ,    ΤΟΤΕ   , ναι   θα εχεις απογραφη εναρξης  την πραγματικη    της  31/12/2014  και ληξης μηδεν

και  σαφως  ισοποση μειωση κερδων    !!   το οφελος  που γραψατε

μεχρι   τον ιουνιο αυτο  και αλλα   πολλα,  ισως ξεκαθαρισουν  

καποια αλλη αποψη  ?? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, G.E.S. said:

 1.  αν   ειστε  οπαδος των   ΕΛΠ   , θα εχετε  , μηδεν απογρ εναρξης και μηδεν ληξης  -   αυτο λενε οι εισηγητες  των  ελπ  -   βασει  1003 /2014

  

2.  αν  ειστε οπαδος  της φορολογιας  -  ΣΑΦΑΡΗΣ  ,ΣΕΜΙΝ  ΕΦΕΕΑ  6/3/2016    και σεμ    10/4/2016    και   το γνωστο  εγγραφο  -σχετ. που φανηκε η διασταση    ελπ-  φορολογιας   ,    ΤΟΤΕ   , ναι   θα εχεις απογραφη εναρξης  την πραγματικη    της  31/12/2014  και ληξης μηδεν

και  σαφως  ισοποση μειωση κερδων    !!   το οφελος  που γραψατε

μεχρι   τον ιουνιο αυτο  και αλλα   πολλα,  ισως ξεκαθαρισουν  

καποια αλλη αποψη  ?? 

 

 

επισης,

ΠΟΛ.1042/2016
Οδηγίες συμπλήρωσης Ε3 (Κατάσταση οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα) και Κατάστασης Φορολογικής Αναμόρφωσης φορολογικού έτους 2015

 

4. Ως προς τον προσδιορισμό του κόστους πωληθέντων φορολογικού έτους 2015, ισχύουν τα ακόλουθα:

Σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση του άρθρου 89 του ν.4316/2014 (ΦΕΚ Α' 270) με το οποίο προστέθηκε ως μεταβατική διάταξη νέα παράγραφος 32 στο άρθρο 72 του ν.4172/2013, αποκλειστικά και μόνο για τον προσδιορισμό των αποτελεσμάτων του φορολογικού έτους 2014, οι οντότητες(ατομικές επιχειρήσεις- νομικά πρόσωπα) με απλογραφικά βιβλία που δεν υποχρεούνταν σε διενέργεια απογραφής, ως απογραφή έναρξης μπορούσαν να λάβουν ποσοστό 10% επί των αγορών της χρήσης 2013 (την οποία χρησιμοποίησαν ως απογραφή λήξης για τον προσδιορισμό των αποτελεσμάτων της διαχειριστικής χρήσης 2013) και ως απογραφή λήξης ποσοστό 10% των αγορών φορολογικού έτους 2014. Την 1.1.2015 όμως ως απογραφή έναρξης θα χρησιμοποιήσουν τα δεδομένα πραγματικής απογραφής, εφόσον είχαν υποχρέωση σε πραγματική απογραφή ή προαιρετικά είχαν προβεί σε απογραφή. Οι οντότητες αυτές, σύμφωνα και με τα αναφερόμενα στην αιτιολογική έκθεση των προαναφερόμενων διατάξεων, ως απογραφή έναρξης του φορολογικού έτους 2015, λαμβάνουν τα δεδομένα πραγματικής απογραφής εφόσον διενήργησαν προαιρετικά ή υποχρεωτικά απογραφή και σε διαφορετική περίπτωση μη διενέργειας απογραφής μηδενικό αρχικό απόθεμα. Σαν απογραφή τέλους φορολογικού έτους 2015, λαμβάνουν την πραγματική απογραφή σε περίπτωση προαιρετικής ή υποχρεωτικής απογραφής και μηδενικό τελικό απόθεμα όταν δεν υποχρεούνται σε απογραφή.

Δηλαδή, αν για το φορολογικό έτος 2015, η επιχείρηση δεν είναι υπόχρεη σε σύνταξη απογραφής και δεν έχει προβεί σε προαιρετική απογραφή βάσει των διατάξεων του ν.4308/2014, το κόστος πωληθέντων προσδιορίζεται μόνο από τις αγορές, με μηδενικό απόθεμα αρχής και τέλους. Τέλος, αν η επιχείρηση στο τέλος του φορολογικού έτους 2015, υποχρεούται σε σύνταξη απογραφής ή προαιρετικά συντάξει απογραφή, λαμβάνει τα δεδομένα αυτά, ενώ ως αρχικό απόθεμα φορολογικού έτους 2015, αυτό θεωρείται μηδενικό μόνο αν δεν έχει διενεργηθεί πραγματική απογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Σαν απογραφή τέλους φορολογικού έτους 2015, λαμβάνουν την πραγματική απογραφή σε περίπτωση προαιρετικής ή υποχρεωτικής απογραφής και μηδενικό τελικό απόθεμα όταν δεν υποχρεούνται σε απογραφή.

επειδή η ουσία είναι να εκπέσεις ότι φορολογήθηκες ,τα ΕΛΠ δεν τήρησαν αυτόν τον κανόνα -το ΥΠ.ΟΙΚ. είναι σωστό-πρέπει να συμπληρώσουν ,

"ειδικά για το 2015 όταν δεν υποχρεούται σε απογραφή και δεν κάνει ούτε προαιρετική ,το αρχικό απόθεμα δεν μπορεί να υπερβεί την φορολογική απογραφή του 2014".

αν κάνεις προαιρετική πας για μια 3-ετια και φορολογείσαι ότι και αν φέρεις.  εκεί προσοχή στα μικτά κέρδη έτος-έτος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ συνάδελφε καλημέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα ίδια ακριβώς μου απάντησε και ο κ.Κορομηλάς, δύο φορές μάλιστα σε αντίστοιχα σεμινάρια ΕΛΠ και φορ.εισοδ.

Θέμα οπαδισμόυ στα δικά μας χωράφια νομίζω, δεν τίθεται νομίζω διότι για εμένα ισχύει (όσο και αν μπορεί να μη μου αρέσει αυτό) «Αρχηγού παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω», όπου αρχηγός βάλτε το Υπ.Οικ.

Δυστυχώς πολυτέλεια χρόνου δεν υπάρχει διότι πιέζομαι από τον επιχειρηματία λόγω αναμενόμενης υψηλής επιστροφής λόγω μεγάλης περσινής προκαταβολής.

Με αυτό τον χειρισμό όπως καταλαβαίνετε, μας δίδεται η δυνατότητα  να «τροποποιήσουμε» κατά το δοκούν το αυτονόητο, και να το μεταφέρουμε και στις επόμενες χρήσεις προς συμψηφισμό!!!!!(σημ.ότι καλύπτονται τα τεκμήρια από τη σύζυγο). Mου προξενεί εντύπωση ότι αυτό το «λάθος» ή «αβλεψία» συνεχίζεται και με την 1042. Είμαι εκ των προτέρων σίγουρος ότι σε ενδεχόμενο έλεγχο, δεν πρόκειται να γίνει επ’ουδενί δεκτό. Καλοπροαίρετα και συναδελφικά πάντα, εσείς τί θα κάνατε; Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, PROAKIS said:

 Σαν απογραφή τέλους φορολογικού έτους 2015, λαμβάνουν την πραγματική απογραφή σε περίπτωση προαιρετικής ή υποχρεωτικής απογραφής και μηδενικό τελικό απόθεμα όταν δεν υποχρεούνται σε απογραφή.

επειδή η ουσία είναι να εκπέσεις ότι φορολογήθηκες ,τα ΕΛΠ δεν τήρησαν αυτόν τον κανόνα -το ΥΠ.ΟΙΚ. είναι σωστό-πρέπει να συμπληρώσουν ,

"ειδικά για το 2015 όταν δεν υποχρεούται σε απογραφή και δεν κάνει ούτε προαιρετική ,το αρχικό απόθεμα δεν μπορεί να υπερβεί την φορολογική απογραφή του 2014".

αν κάνεις προαιρετική πας για μια 3-ετια και φορολογείσαι ότι και αν φέρεις.  εκεί προσοχή στα μικτά κέρδη έτος-έτος.

 

 

Καλημέρα σας,

Δηλαδή λέτε ότι θα έπρεπε η αρχική να είναι μηδέν, πράγμα με το οποίο συμφωνώ απόλυτα. Δεν το συζητάμε για προαιρετική. Το θέμα είναι αν και πότε θα βγει κάποια διευκρινιστική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάζοντας προσεκτικά την 1042 και συγκεκριμένα την εξής παράγραφο: "Δηλαδή, αν για το φορολογικό έτος 2015, η επιχείρηση δεν είναι υπόχρεη σε σύνταξη απογραφής και δεν έχει προβεί σε προαιρετική απογραφή βάσει των διατάξεων του ν.4308/2014, το κόστος πωληθέντων προσδιορίζεται μόνο από τις αγορές, με μηδενικό απόθεμα αρχής και τέλους. Τέλος, αν η επιχείρηση στο τέλος του φορολογικού έτους 2015, υποχρεούται σε σύνταξη απογραφής ή προαιρετικά συντάξει απογραφή, λαμβάνει τα δεδομένα αυτά, ενώ ως αρχικό απόθεμα φορολογικού έτους 2015, αυτό θεωρείται μηδενικό μόνο αν δεν έχει διενεργηθεί πραγματική απογραφή." νομίζω ότι υπονοεί ότι απόθεμα αρχής και τέλους πρέπει να είναι μηδέν. Θα περάσω και από το υπουργείο να κάνω μια ερώτηση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν , SDS said:

Διαβάζοντας προσεκτικά την 1042 και συγκεκριμένα την εξής παράγραφο: "Δηλαδή, αν για το φορολογικό έτος 2015, η επιχείρηση δεν είναι υπόχρεη σε σύνταξη απογραφής και δεν έχει προβεί σε προαιρετική απογραφή βάσει των διατάξεων του ν.4308/2014, το κόστος πωληθέντων προσδιορίζεται μόνο από τις αγορές, με μηδενικό απόθεμα αρχής και τέλους. Τέλος, αν η επιχείρηση στο τέλος του φορολογικού έτους 2015, υποχρεούται σε σύνταξη απογραφής ή προαιρετικά συντάξει απογραφή, λαμβάνει τα δεδομένα αυτά, ενώ ως αρχικό απόθεμα φορολογικού έτους 2015, αυτό θεωρείται μηδενικό μόνο αν δεν έχει διενεργηθεί πραγματική απογραφή." νομίζω ότι υπονοεί ότι απόθεμα αρχής και τέλους πρέπει να είναι μηδέν. Θα περάσω και από το υπουργείο να κάνω μια ερώτηση...

 

δεν το υπονοεί αυτό λέει ξεκάθαρα. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να περάσετε από κανενα υπουργείο. Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι από την απορία σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...