Jump to content
  • 0
asteras5

ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΛΗΞΗΣ 31/12/2014 ΕΝΑΡΞΗΣ 01/01/2015

Question

Καλημέρα,

 

Από άρθρο του taxheaven 

 

Στην περίπτωση που η επιχείρηση είχε συντάξει προαιρετική απογραφή κατά την 31η Δεκεμβρίου 2013, (βάση του άρθρου 31 του ν.2238/1994), τότε για τον προσδιορισμό των φορολογικών αποτελεσμάτων θα χρησιμοποιήσει ως απογραφή έναρξης την προαιρετική απογραφή της 31ης Δεκεμβρίου 2013 και υποχρεούται βάση της διάταξης της περίπτωσης γ' του άρθρου 31 του ν.2238/1994 να διενεργήσει προαιρετική απογραφή και κατά την 31η 12/2014. 

 

Επιχείρηση με κύκλο εργασιών 31/12/2014 μικρότερου των 150.000 ευρώ συνέταξε την 31/12/2013 για τρίτη χρονιά   προαιρετική  απογραφή. Τι δυνατότητες έχει το 2014? Απογραφή έναρξης 2014? (πιστεύω το αποτέλεσμα του 2013). Απογραφή λήξης του 2014? (10% των αγορών) ή βάσει του ανωτέρου  προαιρετικλη απογραφή? Προσοχή των 2014 είναι η 4η χρονιά. Τέλος επειδή είναι και στις απαλλασσόμενες (εστίαση) τι ισχύει για την 01/01/2015?

 

Ευχαριστώ, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

οπως  τα λες εχεις 1 η    προαιρετικη  στις    31/12/2011    

 

συν  3  ,   2012  2013   2014      η τελευταια υποχρ   στις   31/12/2014 

 

αρα  εισαι μεσα  στο    "  ΜΝΗΜΟΝΙΟ  "    ακομη  , στις  31/12/2014

 

απο 1/1/15   με  ΕΛΠ    πλεον εισαι εκτος μνημονιου  -  ελευθερος 

 

μηδεν απογραφη εναρξης  και μηδεν ληξης    -  εισαι  στις εξαιρεσεις της πολ    1321/15

 

αλλη αποψη   ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγνώμη για τον 2238 ίσχυε 

 

Αν προαιρετικά έχει διενεργηθεί απογραφή έναρξης και λήξης, για τον προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος λαμβάνονται υπόψη τα δεδομένα αυτών, με την προϋπόθεση ότι θα συνεχισθεί η σύνταξη των απογραφών για μία τριετία από τη σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής λήξης. Αν δεν τηρηθεί η υποχρέωση αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τις διατάξεις του N. 2523/1997κυρώσεις για τη μη σύνταξη απογραφής.

 

αφού η 1η 31/12/2011 γιατί δεν τελειώνει η υποχρέωση 31/12/2013? αλλά 31/12/2014? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγνώμη για τον 2238 ίσχυε 

 

Αν προαιρετικά έχει διενεργηθεί απογραφή έναρξης και λήξης, για τον προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος λαμβάνονται υπόψη τα δεδομένα αυτών, με την προϋπόθεση ότι θα συνεχισθεί η σύνταξη των απογραφών για μία τριετία από τη σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής λήξης. Αν δεν τηρηθεί η υποχρέωση αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τις διατάξεις του N. 2523/1997κυρώσεις για τη μη σύνταξη απογραφής.

 

αφού η 1η 31/12/2011 γιατί δεν τελειώνει η υποχρέωση 31/12/2013? αλλά 31/12/2014? 

 

μία τριετία από την σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής 2011.

 

12-13-14.     ένα-δύο-τρία     1+1+1=3.   

 

δυστυχώς είσαι σε μνημόνιο και θα περιμένεις τον Τσίπρα το 2015 να το σκίσει "με ένα άρθρο ,έναν νόμο".

 

στο 2014 είσαι σε περίοδο Σαμαρά ,ανάπτυξης κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατάλαβα.

Σας ευχαριστώ πολύ.το θέμα τώρα είναι το νόμισμα της απογραφής....αλλά θα ξεκαθαρίσει και αυτό έως την 9 Απρίλη.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Αν κάποιος έκανε έναρξη μέσα στο 2014 και δεν έχει τζίρο πάνω από 150.000,00 απογραφή λήξεις πρέπει να βάλει το 10% τον αγορών η 0. ευχαριστώ 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Αν κάποιος έκανε έναρξη μέσα στο 2014 και δεν έχει τζίρο πάνω από 150.000,00 απογραφή λήξεις πρέπει να βάλει το 10% τον αγορών η 0. ευχαριστώ 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Αν κάποιος έκανε έναρξη μέσα στο 2014 και δεν έχει τζίρο πάνω από 150.000,00 απογραφή λήξεις πρέπει να βάλει το 10% τον αγορών η 0. ευχαριστώ 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν τα θυμάμαι σωστά,μπορεί να βάλει είτε 0 είτε το 10% των αγορών.Και οι 2 επιλογές σωστές είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Αν κάποιος έκανε έναρξη μέσα στο 2014 και δεν έχει τζίρο πάνω από 150.000,00 απογραφή λήξεις πρέπει να βάλει το 10% τον αγορών η 0. ευχαριστώ 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1.        ΤΟ 10%  το ξεχναμε  διοτι θα επρεπε να υπαρχει  ,     10%   και    ως απογρ εναρξης   - που δεν υπαρχει -

 

Ενημερωμένο - Απογραφή έτους 2014: Επισημάνσεις και διευκρινίσεις (ενημερωμένο)
[05.01.2015]
 

 

Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς
Πτυχιούχος Οικον. Παν/μίου Πειραιά
Λογιστής - Φοροτεχνικός

β) Στην περίπτωση που η επιχείρηση δεν χρησιμοποιήσει τη δυνατότητα που δίνει η τροπολογία του υπ. Οικονομικών, και δεν διενεργήσει απογραφή κατά την 31η Δεκεμβρίου 2014 (λόγω απαλλαγών), τότε για τον προσδιορισμό των φορολογικών της αποτελεσμάτων θα χρησιμοποιήσει ως απογραφή έναρξης και λήξης μηδενικά ποσά. Αυτό προκύπτει από τη ερμηνεία του ν. 4172/2013 όπως αυτός ισχύει και των διατάξεων της εν λόγω τροπολογίας, σύμφωνα με την οποία η χρησιμοποίηση του ποσοστού 10% ως απογραφή έναρξης και του ποσοστού 10% των αγορών ως απογραφή λήξης λαμβάνονται υπόψη σωρρευτικά και όχι διαζευκτικά.

 

 

2.            απογραφη εναρξης μηδεν και πραγματικη απογρ ,    προαιρετικη    ,   ληξης   31/12/2014   -  θα αυξησεις ισοποσα τα κερδη

 

η  θα μειωσεις ισοποσα τυχον ζημια 

 

 

3.               μηδεν  εναρξης   και  μηδεν  ληξης    

 

 

 

 

αλλη αποψη  ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1.        ΤΟ 10%  το ξεχναμε  διοτι θα επρεπε να υπαρχει  ,     10%   και    ως απογρ εναρξης   - που δεν υπαρχει -

 

Ενημερωμένο - Απογραφή έτους 2014: Επισημάνσεις και διευκρινίσεις (ενημερωμένο)
[05.01.2015]
 

 

Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς

Πτυχιούχος Οικον. Παν/μίου Πειραιά

Λογιστής - Φοροτεχνικός

β) Στην περίπτωση που η επιχείρηση δεν χρησιμοποιήσει τη δυνατότητα που δίνει η τροπολογία του υπ. Οικονομικών, και δεν διενεργήσει απογραφή κατά την 31η Δεκεμβρίου 2014 (λόγω απαλλαγών), τότε για τον προσδιορισμό των φορολογικών της αποτελεσμάτων θα χρησιμοποιήσει ως απογραφή έναρξης και λήξης μηδενικά ποσά. Αυτό προκύπτει από τη ερμηνεία του ν. 4172/2013 όπως αυτός ισχύει και των διατάξεων της εν λόγω τροπολογίας, σύμφωνα με την οποία η χρησιμοποίηση του ποσοστού 10% ως απογραφή έναρξης και του ποσοστού 10% των αγορών ως απογραφή λήξης λαμβάνονται υπόψη σωρρευτικά και όχι διαζευκτικά.

 

 

2.            απογραφη εναρξης μηδεν και πραγματικη απογρ ,    προαιρετικη    ,   ληξης   31/12/2014   -  θα αυξησεις ισοποσα τα κερδη

 

η  θα μειωσεις ισοποσα τυχον ζημια 

 

 

3.               μηδεν  εναρξης   και  μηδεν  ληξης    

 

 

 

 

αλλη αποψη  ??

 

Ίδια άποψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή το πλήθος των επιχειρήσεων είναι  κάτω των 150.000 χιλιάδων και μας απασχολεί όλους(δεν μιλάω για τις εξαιρέσεις) θεωρώ οτι θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το 10% για την απογραφή έναρξης και λήξης του 2014. Το θέμα μου όμως -και δεν ξέρω αν είναι σωστό-οτι παρόλο που θα βάλουμε το 10% για απογραφή λήξης το 2014 ως απογραφή έναρξης για το 2015 θα έχουμε 0?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΘΕΜΗΣ ΒΕΡΓΟΥΡΟΣ

Καλό μεσημέρι σε όλους.Απ'οτι καταλαβαίνω συνάφελφοι,υπάρχει η δυνατότητα απαλλασόμενος(π.χ. περίπτερο) να ξεκινάει με απογραφη εναρξης φορολογικου 2014 με 10% , και απογραφη ληξης να λάβει το αποτέλεσμα πραγματικής απογραφής!επιβεβαιώθηκε και σε σεμινάριο με τον κ.Κορομηλά.Τα κριτήρια να μην λειτουργήσουν σωρευτικά.Ευχαριστώ, κάθε άποψη δεκτή!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άρα και όταν έχουμε διακοπή εργασιών μέσα στο 2014 θα βάλουμε απόθεμα έναρξης το 10% του αποθέματος λήξης της 31/12/2013 και λήξης 0 ή και στο απόθεμα έναρξης 0?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

έναρξη μέσα στο 2014, κάτω από 150.000€. Μπορεί να κάνει κανονική απογραφή για να έχει μικρό κόστος πωληθέντων ώστε να εμφανίζει και μικρότερη ζημία;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γιατί να μην μπορεί?

 

παράλληλα βλέπεις και το αρθ.30 του ν.4308..

 

καλημέρα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άρα και όταν έχουμε διακοπή εργασιών μέσα στο 2014 θα βάλουμε απόθεμα έναρξης το 10% του αποθέματος λήξης της 31/12/2013 και λήξης 0 ή και στο απόθεμα έναρξης 0?

Κάποιος ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

0 και στα 2

Αυτό συνάδελφε , προκύπτει από το γεγονός ότι η χρησιμοποίηση του ποσοστού 10% ως απογραφή έναρξης και του ποσοστού 10% των αγορών ως απογραφή λήξης λαμβάνονται υπόψη σωρρευτικά και όχι διαζευκτικά ???

Ευχαριστώ..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Μια επιβεβαίωση αν γίνεται. Επιχείρηση με τζίρο κάτω από 150χ το 2014 είχε χρησιμοποιήσει το 10% στη δήλωση του 2013. Στη Δήλωση του 2014 μπορεί να βάλει πάλι το 10 η και το 0? Η αυτό ισχύει από το 2015?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Μια επιβεβαίωση αν γίνεται. Επιχείρηση με τζίρο κάτω από 150χ το 2014 είχε χρησιμοποιήσει το 10% στη δήλωση του 2013. Στη Δήλωση του 2014 μπορεί να βάλει πάλι το 10 η και το 0? Η αυτό ισχύει από το 2015?

 

Ή 10-10

ή 0-0

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

0 και στα 2

Αυτό συνάδελφε , προκύπτει από το γεγονός ότι η χρησιμοποίηση του ποσοστού 10% ως απογραφή έναρξης και του ποσοστού 10% των αγορών ως απογραφή λήξης λαμβάνονται υπόψη σωρρευτικά και όχι διαζευκτικά ???

Ευχαριστώ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×