Jump to content
  • 0

Δαπάνες ΕΙΧ .


Question

Σε ΟΕ παραχωρείται ΕΙΧ σε εταίρο, όπου και θα υπολογιστεί εισόδημα απο παροχή σε είδος στο 30% των δαπανών.

Το σύνολο της δαπάνης εκπίπτει απο τα ακαθάριστα έσοδα? θα χρησιμοποιήσουμε κάποιο περιορισμό για την έκπτωση?

πως τα διαχειρίζεστε συνάδελφοι?

 

Link to post
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Τελικά φτάσαμε στο παρά ένα της υποβολής των ΔΦΕ και για το θέμα της έκπτωσης των δαπανών ΙΧΕ (και των κινητών τηλ) των τέως ατομικών επιχειρήσεων & ελεύθερων επαγγελματιών τι θα κάνουμε ???

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε ΟΕ παραχωρείται ΕΙΧ σε εταίρο, όπου και θα υπολογιστεί εισόδημα απο παροχή σε είδος στο 30% των δαπανών.

Το σύνολο της δαπάνης εκπίπτει απο τα ακαθάριστα έσοδα? θα χρησιμοποιήσουμε κάποιο περιορισμό για την έκπτωση?

πως τα διαχειρίζεστε συνάδελφοι?

 

Ο πελάτης σου γνωρίζει. 

Αν επικαλείται [και σε καλύπτει π.χ. με υπεύθυνη δήλωση],  ότι η χρήση του ΕΙΧ ήταν για επαγγελματική χρήση τότε έκπτωση 100%.

Έτσι απλά.

Δεν μπορεί ο έλεγχος, να αποδείξει το αντίθετο και να σου επιβάλλει κάτι διαφορετικό. Πρέπει να το αποδείξει.

 

Η λογική βέβαια πρέπει να μας κάνει λίγο παρέα.

Αν δεν έχει άλλο αυτοκίνητο ο επιχειρηματίας ε.. τι να κάνουμε... δεν μπορεί να γίνει πιστευτό ότι το χρησιμοποίησε μόνο στην επιχείρηση !! Έτσι δεν είναι; Εκεί πρέπει να εκπέσει με σχετικό ποσοστό.

 

Δεν είναι λογικά αυτά; Πιστεύω πως είναι.

 

Η διάταξη μας λέει απλά να απεικονίσουμε ελεύθερα την αλήθεια.  

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Στην περίπτωση των τέως ατομικών επιχειρήσεων & ελεύθερων επαγγελματιών θα εφαρμοστούν οι διατάξεις του άρθρου 13 (παρ. 2) ….  «το συνολικό ύψος των εξόδων λειτουργίας και αποσβέσεων επιβατικού ΙΧ αυτοκινήτου, θεωρείται, κατά ποσοστό 30%, εισόδημα από μισθωτή εργασία του προσώπου που το χρησιμοποιεί» ….. αν ΝΑΙ θα τις πάμε απευθείας στο Ε1 χωρίς άλλη διαδικασία  – δήλωση (Βεβαίωση Αμοιβών κωδ. 15)  ή μήπως το παρατραβάω ???  Το Δαφνί εχει χώρο ??

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Στην περίπτωση των τέως ατομικών επιχειρήσεων & ελεύθερων επαγγελματιών θα εφαρμοστούν οι διατάξεις του άρθρου 13 (παρ. 2) ….  «το συνολικό ύψος των εξόδων λειτουργίας και αποσβέσεων επιβατικού ΙΧ αυτοκινήτου, θεωρείται, κατά ποσοστό 30%, εισόδημα από μισθωτή εργασία του προσώπου που το χρησιμοποιεί» ….. αν ΝΑΙ θα τις πάμε απευθείας στο Ε1 χωρίς άλλη διαδικασία  – δήλωση (Βεβαίωση Αμοιβών κωδ. 15)  ή μήπως το παρατραβάω ???  Το Δαφνί έχει χώρο ??

 

Σάββα καλό το δίλημμα:

 

ΠΟΛ.1219/6.10.2014 (…)

 

Οι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 13 δεν καταλαμβάνουν:

            α) τα αυτοκίνητα, τα οποία παρέχουν οι επιχειρήσεις σε συγκεκριμένους πωλητές, τεχνικούς και λοιπούς εργαζομένους, των οποίων η εργασία απαιτεί συχνή μετακίνηση εκτός των εγκαταστάσεων του εργοδότη (tool cars) και χρησιμοποιούνται για την επιχειρηματική δραστηριότητα του εργοδότη, ανεξάρτητα αν τα αυτοκίνητα αυτά μπορεί να χρησιμοποιούνται από τον δικαιούχο και εκτός του ωραρίου εργασίας τους. Αντιθέτως, καταλαμβάνεται και αποτελεί παροχή σε είδος η κατά τα ανωτέρω προσδιοριζόμενη αγοραία αξία των αυτοκινήτων που παρέχονται στους εργαζόμενους λόγω της θέσης τους (π.χ. σε διευθυντές και επιθεωρητές πωλήσεων, τεχνικούς διευθυντές και λοιπά στελέχη).

 

Καλό επειδή ρωτάς:

Βρε παιδιά ο ελεύθερος επαγγελματίας  ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ (για να μην έχει παροχή σε είδος) ή ΔΙΟΙΚΕΊ (για να έχει παροχή σε είδος) ; 

Link to post
Share on other sites
  • 0
  1. Πιστεύω ότι το πνεύμα του νόμου (και της ΠΟΛ) είναι να διαχωρίσει την χρήση  του ΕΙΧ που παρέχεται ως BONUS θέσης (αντί μεγαλύτερου μισθού), από το ΕΙΧ αναγκαίο εργαλείο εργασίας.
  2. Το γράμμα του νόμου απλώς αγνοεί, το υπό γενοκτονία εβρισκόμενο είδος  (για τους εξ εσπέριας Φράγκους και τους ιθαγενείς google translators), που λέγεται αυτοαπασχολούμενος επαγγελματίας.
  3. Συμπέρασμα:

α. στον αυτοαπασχολούμενο επαγγελματία ουδείς παρέχει ΕΙΧ (λόγω ταυτοπροσωπίας, Χαρυ Κλυν 1980)              

β. ο αυτοαπασχολούμενος επαγγελματίας εργάζεται, παρά τον ευφημισμό της λέξεως εργασία  που περιγράφει αυτολεξεί   άλλη ευάριθμη κατηγορία συμπολιτών μας.

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

β. ο αυτοαπασχολούμενος επαγγελματίας εργάζεται, παρά τον ευφημισμό της λέξεως εργασία  που περιγράφει αυτολεξεί   άλλη ευάριθμη κατηγορία συμπολιτών μας.

 

 

Ωραία Σάββα..

Ο αυτοαπασχολούμενος εργάζεται.

Αλήθεια όμως, ταυτόχρονα δεν διοικεί; 

Link to post
Share on other sites
  • 0
  1. Ποιόν διοικεί τον εαυτό του ??
  2. Η λέξη ‘διοίκηση’ δεν αναφέρεται κάπου.
  3. Οι λέξεις κλειδιά είναι:  παρέχει, εργάζεται

Καλά..... το λιανίσαμε το θέμα  :D :D :D

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Στην περίπτωση των τέως ατομικών επιχειρήσεων & ελεύθερων επαγγελματιών θα εφαρμοστούν οι διατάξεις του άρθρου 13 (παρ. 2) ….  «το συνολικό ύψος των εξόδων λειτουργίας και αποσβέσεων επιβατικού ΙΧ αυτοκινήτου, θεωρείται, κατά ποσοστό 30%, εισόδημα από μισθωτή εργασία του προσώπου που το χρησιμοποιεί» ….. αν ΝΑΙ θα τις πάμε απευθείας στο Ε1 χωρίς άλλη διαδικασία  – δήλωση (Βεβαίωση Αμοιβών κωδ. 15)  ή μήπως το παρατραβάω ???  Το Δαφνί εχει χώρο ??

 

 

Δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 13 στις ατομικές, καθώς ο "επιχειρηματίας" δεν είναι ούτε εργαζόμενος ούτε εταίρος ούτε μέχτοχος της ατομικής του επιχείρησης σύμφωνα με τις διαταξεις του ΚΦΕ. Ετσι απλά

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 13 στις ατομικές, καθώς ο "επιχειρηματίας" δεν είναι ούτε εργαζόμενος ούτε εταίρος ούτε μέχτοχος της ατομικής του επιχείρησης σύμφωνα με τις διαταξεις του ΚΦΕ. Ετσι απλά

Καλημέρα. Στις περιπτώσεις αυτές πώς θα κάνουμε αναμόρφωση για τα έξοδα αυτοκινήτου;!! Θα χρησιμοποιήσουμε την "πεπατημένη";!!!

 

Σας ευχαριστώ!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 13 στις ατομικές, καθώς ο "επιχειρηματίας" δεν είναι ούτε εργαζόμενος ούτε εταίρος ούτε μέχτοχος της ατομικής του επιχείρησης σύμφωνα με τις διαταξεις του ΚΦΕ. Ετσι απλά

 

Καλά και συ δεν μπορούσες να το πεις πιο ευγενικά;  χα χα   :D  :P 

 

Υ.Γ. Και νωρίτερα;  :) 

Link to post
Share on other sites
  • 0

παιδιά φαντάζομαι πως το θέμα ότι το ειχ πρέπει να είναι οπωσδήποτε πάγιο στην επιχείρηση είναι προυπόθεση να μιλάμε για εκτπώσεις. Πιστεύω ότι εδώ δεν άλλαξε κάτι . είτε για λόγους φπα είτε για εισόδημα

Link to post
Share on other sites
  • 0

παιδιά φαντάζομαι πως το θέμα ότι το ειχ πρέπει να είναι οπωσδήποτε πάγιο στην επιχείρηση είναι προυπόθεση να μιλάμε για εκτπώσεις. Πιστεύω ότι εδώ δεν άλλαξε κάτι . είτε για λόγους φπα είτε για εισόδημα

 

      Βεβαίως και πρέπει να υπάρχει τιμολόγιο και καταχώρηση. Δες την σχετική διάταξη: 

 

            ΠΟΛ.1219/6.10.2014 «Περαιτέρω, με τις διατάξεις του άρθρου 13 ν. 4172/2013 προσδιορίζονται οι παροχές σε είδος που λαμβάνει ένας εργαζόμενος ή συγγενικό του πρόσωπο ή κατά περίπτωση όπου ρητά προβλέπεται στο νόμο ένας εταίρος ή μέτοχος και οι οποίες συνυπολογίζονται στο φορολογητέο εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις. Ειδικότερα, επί του άρθρου 13 του ν. 4172/2013 και με δεδομένο ότι, όταν μία παροχή δίνεται αποδεδειγμένα για την εκτέλεση εργασίας, δεν θεωρείται εισόδημα από μισθωτή εργασία, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

 

              1. Με την παράγραφο 1 του άρθρου 13 του ν.4172/2013 ορίζεται ότι, με την επιφύλαξη των διατάξεων των παρ. 234 και 5 του ίδιου άρθρου, οποιεσδήποτε παροχές σε είδος που λαμβάνει ένας εργαζόμενος ή συγγενικό πρόσωπο αυτού συνυπολογίζονται στο φορολογητέο εισόδημά του στην αγοραία αξία τους, εφόσον η συνολική αξία των παροχών σε είδος υπερβαίνει το ποσό των τριακοσίων (300) ευρώ ανά φορολογικό έτος. Ως αγοραία αξία νοείται το κόστος της παροχής που βαρύνει τον εργοδότη, αποδεικνύεται από τα κατά νόμο προβλεπόμενα δικαιολογητικά και καταχωρείται στα τηρούμενα βιβλία απεικόνισης συναλλαγών του.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...