Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
RENIA

ΠΩΛΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ

Question

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας..

Ατομική παροχής υπηρεσιών θα κλείσει λόγω συνταξιοδότησης και θα πωληθεί. Η επιχείρηση είναι σε λειτουργία πάνω από 30 χρόνια. Υπολογίζεται υπεραξία με τον παλιό τρόπο ( ελάχ.ποσό υπεραξίας=ελάχ.αξία μεταβίβασης - κόστος απόκτησης) ή με διαφορετικά? Διάβασα την ΠΟΛ 1032/2015, αλλά μάλλον περισσότερο μπερδεύτηκα..

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Κάποια βοήθεια?

 

 

Ο τρόπος υπολογισμού της υπεραξίας , όπως τον προσδιόριζε η ΠΟΛ 1053/2003 και το άρθρο 13 του ν 2238/94 δεν ισχύει πλέον . Από 01-01-2014 εφαρμόζεται η ΠΟΛ 1032/15, για την οποία δε μπορεί κάποιος να πει ότι είναι κατατοπιστική , ιδάιτερα για τις περιπτώσεις των απλογραφικών βιβλίων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ωραία...και εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά πράγματα...Και τώρα τί κάνω που με πιέζει ο πελάτης να του απαντήσω για να δει τί θα κάνει??

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στη μεταβίβαση ατομικής επιχείρησης που τηρεί απλογραφικά βιβλία, ως τιμή πώλησης και κτήσης θα λαμβάνεται υπόψη το τίμημα που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης. H τιμή κτήσης εάν δεν μπορεί να προσδιοριστεί, θα θεωρείται ότι είναι μηδενική.

Ειδικότερα και ενδεικτικά, στοιχεία της ατομικής επιχείρησης κατά το έτος μεταβίβασης και κατά το έτος έναρξης εργασιών, όπως πάγια της επιχείρησης, αποθέματα, απαιτήσεις, υποχρεώσεις κλπ., συμβάλλουν στην εκτίμηση του προσδιορισμού της αξίας πώλησης και κτήσης της μεταβιβαζόμενης επιχείρησης, κατά τον έλεγχο από τη Φορολογική Αρχή.

 

 

με αυτα  , της πολ  1032 /15  ,  δεν  μπορουμε να δεσμευτουμε εμεις .        ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΝΑΙ   -  ΔΕΣΜΕΥΣΗ  ΟΧΙ

 

η αποψη μου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κι αν δεν υπάρχει σύμβαση μεταβίβασης; Κλείνω το μαγαζί μου και πουλάω στον επόμενο μόνο τα πάγια και τα εμπορεύματα, χωρίς να την μεταβιβάζω ολόκληρη σαν επιχείρηση με το ανάλογο αντίτιμο....Κοντεύουμε φορολογικές κάποιος δεν πρέπει να το διευκρινίσει για τα απλογραφικά;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αφού είναι παροχής υπηρεσιών τι να υπολογίσεις?

 

πιάσε το πραγματικό γεγονός . πχ. 5 καρέκλες +2 γραφεία τόσο   1000 ευρώ.

 

τι ζητάει ο πωλητής? τα κέρδη 2 ετών ,5 ετών?

 

και υπολόγισε ανάλογα με το ποσό.     τίμημα πώλησης 60 χιλ. που θεωρήθηκε εύλογο ,καθώς καλύπτει τα κέρδη 4 ετών.

 

επί των 60 χιλ. είναι η υπεραξία ,καθώς κόστος απόκτησης που να βρεθεί? 

 

από κει και πέρα είναι θέμα συζήτησης,ώστε να καταλήξουν στο "ιδανικό" τίμημα ,το οποίο θα αποδεικνύεται η καταβολή του ώστε να μπορεί να το χρησιμοποιήσει  ο πωλητής και να μπορεί να το δικαιολογήσει ο αγοραστής. μπορεί μετά από διεξοδική συζήτηση να καταλήξουν στα κέρδη 2 ετών ,λόγω επιδεινούμενης κρίσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...