Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΝΕΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΏΤΟΣ- ΑΠΟΡΕΙΕΣ


bnpwm2008

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος που ασχολείται με τους αγρότες?

 

Πελάτης έλαβε έγκριση στις 30/07/2014 και έλαβε επιδότηση για νέος αγρότης.

 

Μου έφερε σήμερα τιμολόγιο πώλησης και προεγγραφή στον ΟΓΑ για να μπορέσω να τον εντάξω στην εφορία στο ειδικό καθεστώς αγροτών.

 

Μέσα στο 2014 έχει λάβει αρκετά τιμολόγια εξόδων.

Στην εφορία θα τον βάλω στο ειδικό καθεστώτος αγροτών από 1/1/2015 ή 1/1/2014? Αν τον βάλω από 1/1/2014 θα έχει πρόστιμο?

 

Επίσης η μητέρα του έχει στο όνομά της αγροτικό αυτοκίνητο. Μπορεί να το χρησιμοποιεί για την μεταφορά των προϊόντων του?

 

Επίσης όταν μεταφέρει τα προϊόντα του, θα μπορεί να κόβει δελτίο αποστολής? Για να κόβει τιμολόγιο πώλησης των προϊόντων νομίζω ότι δεν μπορεί. Θα πρέπει να κόβει τιμολόγιο για την πώληση των προϊόντων του ο αγοραστής, με 0% ΦΠΑ.

 

Για να μπορεί να πουλά τα προϊόντα του π.χ. σε σούπερ μάρκετ, λογικά θα πρέπει να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς για να μπορεί να κόβει τιμολόγια. Σωστά?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αγρότης ειδικού καθεστώτος πουλάει σε αγρότη του ειδικού καθεστώτος, τί παραστατικό εκδίδεται?

 

Επιδοτήσεις πληρωτέες το 2014 εκδίδεται τιμολόγιο για του κανονικού καθεστώτος. Απο 1.1.15 δεν εκδίδεται τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης ειδικού καθεστώτος πουλάει σε αγρότη του ειδικού καθεστώτος, τί παραστατικό εκδίδεται?

 

Επιδοτήσεις πληρωτέες το 2014 εκδίδεται τιμολόγιο για του κανονικού καθεστώτος. Απο 1.1.15 δεν εκδίδεται τιμολόγιο.

Άρα για μας ποιο θα είναι το αποδεικτικό για να περάσουμε στο βιβλίο για περιοδική κεπυο κτλπ.??Η ημερομηνία πληρωμής μέσα στο σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Έχω έναν αγρότη ειδικού καθεστώτος. Γνωρίζω ότι οι φορολογικές του υποχρεώσεις για το 2015  είναι .Δήλωση φορολογίας εισοδήματος με δεδομένα βιβλίων (έσοδα έξοδα) & Ε3 . Ακόμη συγκεντρωτικές καταστάσεις ΜΥΦ. 

Ως προς το ΦΠΑ εφόσον είναι ειδικού δεν έχω κάποια υποχρέωση . Σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παλιά   οι   ανταποκριτές  του  ΟΓΑ   όλους  του   ασφάλιζαν  στον   ΟΓΑ   και  δήλωναν   τεκμαρτά  ως  γεωργικό  εισόδημα  από  2  γουρούνια  ή  από  20  κότες κλπ  σήμερα  είναι  πολλοί/λες   60  -63  χρονών,  εφέτος  πώς   θα  δηλώσουν     το  εισόδημα  και΄ αν  είναι  γεωργός  η  γυναίκα του  πρέπει   να  βγάλει   ξεχωριστά δικούς  της   κωδικούς  στο  τάχις για  να  στείλει   το  Ε3 ;  ,αφού  είναι  στο  ειδικό   καθεστώς  πρέπει  να  κάνει   και  Ε3;  ή  θα  δηλώσει   τα  γεωργικά   μόνον   στο   ε1

ΧΡΙΣΤΟΣ  ΑΝΕΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aληθώς Ανέστη! όπως δείχνουν τα πράγματα κωδικούς δικούς της - Ε3 και οι ειδικού - χωρις πίνακες αντικειμενικού αλλά με βάση τα τιμολόγια εσόδων εξόδων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ευχαριστώ    γνωρίζεις  μήπως   βγήκε  καμία   νέα  ΠΟΛ  για την   απαλλαγή   φορολόγησης   των  γεωργικών  επιδοτήσεων   ;    δεν  θέλω  να  το  ρισκάρω  και  να   τις  βγάλω   απ΄   έξω  με  ευθύνη   δική μου   εγώ  λέω  ΚΑΤΕΡΙΝΑ  καλύτερα  να  τους  χάσω  από  ΠΕΛΑΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προς το παρόν έχω καταλάβει οτι οι επιδότησεις μπαινουν :

1. φπα στον κωδ 310 όλες οι επιδοτησεις εκτος του πετρελαίου (είναι εφκ- ειδικός φόρος) - δεν έχουμε όμως προρατα 

2. μυφ κανονικά - για το 2014 τιμολογιο ενώ απο 1/1/2015 χωρις τιμολόγιο αλλά με οποιοδήποτε έγγραφο που αποδεικνύονται 

3. στο Ε3 του 2015 είδα οτι υπάρχει κωδικός στην πρώτη σελίδα που θα μπουν - αν θα τις λάβουν υπόψη για φόρο ίδωμεν... 

 

τα παραπάνω για αγροτες κανονικού

για αγρότες ειδικού δεν στέλνουν φπα (άρα δεν μπήκαν επιδοτήσεις) - δεν στέλνουν μυφ για έσοδα αλλά στέλνουν για έξοδα (ούτε εδώ οι επιδοτήσεις) - Ε3  κάνουν και αυτοί και λογικά εδώ θα τις βάλουν στη πρώτη σελίδα

 

 και μην αγχώνεσαι γιατί να τους χάσεις απο πελάτες; δεν αποφασίζεις εσυ τι θα μπει ή όχι - άσε που έχει βουίξει ο τόπος και το ξέρουν  -

δεν νομίζω κάποιος απο εμάς να κάνει κάτι άλλο απο τις οδηγίες οπότε όπου και να πάνε να τους πεις ιδιο θα είναι το αποτέλεσμα και μην ακούν χαζομάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν   δεν  αλλάξει  ο  νόμος   και  αυτούς   του  ειδικού  καθεστώτος   θα  τους  φορολογήσει   τις  επιδοτήσεις   με  13%    άρα   μπαίνουν   στο   ΠΙΝΑΚΑ ε)    και  908 ΠΙΝΑΚΑ Ε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης ειδικού καθεστώτος πουλάει σε αγρότη του ειδικού καθεστώτος, τί παραστατικό εκδίδεται ή πως μπορούμε να αποδείξουμε την πώληση? Καμιά γνώμη συνάδελφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης ειδικού καθεστώτος πουλάει σε αγρότη του ειδικού καθεστώτος, τί παραστατικό εκδίδεται ή πως μπορούμε να αποδείξουμε την πώληση? Καμιά γνώμη συνάδελφοι...

 

Μπορεί να συνταχθεί ιδιωτικό συμφωνητικό ή καταγραφή της πράξης σε υπεύθυνη δήλωση ή σε έντυπο τιμολογίου ή απλοποιημένου τιμολόγιου(άρθρο 10) με αναγραφή της διάταξης περί μη υπολογισμού ΦΠΑ καθώς οι αντισυμβαλλόμενοι είναι αγρότες του ειδικού καθεστώτος (παρ 1, αρθ. 9 ν 4308/14)

 

&

 

ΠΟΛ.1041/4.2.2015

..............

Σε περίπτωση που αγρότες μη υπόχρεοι σε έκδοση στοιχείων έχουν πραγματοποιήσει και λιανικές πωλήσεις, προσθέτουν στα ακαθάριστα έσοδά τους και τις πωλήσεις αυτές που αποδεικνύονται είτε με απλές αποδείξεις είσπραξης, είτε με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να συνταχθεί ιδιωτικό συμφωνητικό ή καταγραφή της πράξης σε υπεύθυνη δήλωση ή σε έντυπο τιμολογίου ή απλοποιημένου τιμολόγιου(άρθρο 10) με αναγραφή της διάταξης περί μη υπολογισμού ΦΠΑ καθώς οι αντισυμβαλλόμενοι είναι αγρότες του ειδικού καθεστώτος (παρ 1, αρθ. 9 ν 4308/14)

 

&

 

ΠΟΛ.1041/4.2.2015

..............

Σε περίπτωση που αγρότες μη υπόχρεοι σε έκδοση στοιχείων έχουν πραγματοποιήσει και λιανικές πωλήσεις, προσθέτουν στα ακαθάριστα έσοδά τους και τις πωλήσεις αυτές που αποδεικνύονται είτε με απλές αποδείξεις είσπραξης, είτε με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο μέσο.

 

Να είσαι καλά... αυτό το τελευταίο είναι πολύ σωστό!! ''όσο πιο διεφθαρμένη είναι μία χώρα, τόσο πιο πολλούς νόμους έχει''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...