Προς το περιεχόμενο
  • 0

Θάνατος και υποβολή Ε9 προθεσμία...


Auditor

Ερώτηση

Έχουμε το θάνατο της μητέρας του φορολογούμενου το Νοέμβριο του 2014, η οποία είχε επικαρπία σε ένα ακίνητο.

Την ψιλή την είχε το τέκνο, άρα τώρα θα γίνει πλήρης κυριότητα.

 

Η προθεσμία και σε αυτή την περίπτωση είναι οι 4 μήνες + 30 ημέρες; και αν ναι, θα υποβληθεί Ε9 2015 με μεταβολή την ημερομηνία Νοεμβρίου ή Ε9 2016;

ή θα πρέπει να υποβληθεί έως τέλος μαρτίου μαζί με τις υπόλοιπες της χρήσης 2014;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

δηλαδή για να καταλάβω και εγώ...

η μητέρα που είχε την επικαρπία πέθανε πριν από μια εβδομάδα (η κόρη ειχε την ψιλή κυριότητα)

θα κάνω ε9 στην κόρη  μέσα σε 30 μέρες για την πλήρη κυριότητα. σωστά

 

η διαθήκη δεν έχει ανοίξει...

για τα ακίνητα της διαθήκης έχουμε περιθώριο 1 μήνα από τη λήξη της προθεσμίας για αποποίηση της κληρονομιάς.σωστά? 4 μηνες από τον θάνατο έχει προθεσμία για να αποποιηθεί την αδιάθετη κληρονομιά. Αν μέχρι τότε δεν δημοσιευθεί η διαθήκη θα πρέπει εντός 30 ημερών να κάνει Ε9 με τα ποσοστά της αδιάθετης κληρονομιάς.  Μόλις δημοσιευθεί η διαθήκη μετράει εκ νέου το 4μηνο για την αποποίηση, οπότε και η προθεσμία για το Ε9.

 

εγώ πάντως μπερδεύτηκα,

αν εχει πχ 10 ακινητα και στη διαθηκη είναι τα 5 τι προθεσμίες υπάρχουν για το καθένα?

1 μηνα για τα εκ διαθήκης και 5 μήνες για τα αδιάθετα?

η 5 μήνες για όλα?

και αν η διαθήκη  ανοιχτεί μετά από 2 μήνες πάνε όλες οι προθεσμίες στους 7 μήνες για όλα τα ακίνητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάντως μπερδεύτηκα,

αν εχει πχ 10 ακινητα και στη διαθηκη είναι τα 5 τι προθεσμίες υπάρχουν για το καθένα?

1 μηνα για τα εκ διαθήκης και 5 μήνες για τα αδιάθετα?

η 5 μήνες για όλα?

και αν η διαθήκη  ανοιχτεί μετά από 2 μήνες πάνε όλες οι προθεσμίες στους 7 μήνες για όλα τα ακίνητα?

 

Για τα ακίνητα εκτός διαθήκης έχεις προθεσμία 4 μήνες + 30 μέρες από τον θάνατο.

Για τα ακίνητα της διαθήκης έχεις 4 μήνες + 30 μέρες από την δημοσίευση της διαθήκης.

Τί γίνεται όμως αν η διαθήκη δημοσιευθεί π.χ. 7 μήνες μετά τον θάνατο? Τότε δηλώνεις όλα τα ακίνητα με τα ποσοστά της αδιάθετης κληρονομιάς σε όλους τους κληρονόμους σε προθεσμία 4 μήνες + 30 μέρες από τον θάνατο και αφού δημοσιευθεί η διαθήκη, πάλι εντός 4 μηνών + 30 ημερών από την δημοσίευση προχωράς στις διορθώσεις για να δηλώσεις την εκ διαθήκης κληρονομιά.

 

Καλημέρα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τα ακίνητα εκτός διαθήκης έχεις προθεσμία 4 μήνες + 30 μέρες από τον θάνατο.

Για τα ακίνητα της διαθήκης έχεις 4 μήνες + 30 μέρες από την δημοσίευση της διαθήκης.

Τί γίνεται όμως αν η διαθήκη δημοσιευθεί π.χ. 7 μήνες μετά τον θάνατο? Τότε δηλώνεις όλα τα ακίνητα με τα ποσοστά της αδιάθετης κληρονομιάς σε όλους τους κληρονόμους σε προθεσμία 4 μήνες + 30 μέρες από τον θάνατο και αφού δημοσιευθεί η διαθήκη, πάλι εντός 4 μηνών + 30 ημερών από την δημοσίευση προχωράς στις διορθώσεις για να δηλώσεις την εκ διαθήκης κληρονομιά.

 

Καλημέρα!  :)

μπράβο εύα. Σούπερ ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αμάν βρε παλικάρια, διαβάστε την διαταγή και μετά πες τε τι προβλήματα υπάρχουν 
 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21025

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, προσπαθώ να μεταβάλω μια ψιλή κυριότητα σε πλήρη λόγω θανάτου μέσα στο 2016, και μου βγάζει μήνυμα ότι αποδεκτές ημερομηνίες είναι μόνο του 2015. Γνωρίζει κανείς τίποτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, προσπαθώ να μεταβάλω μια ψιλή κυριότητα σε πλήρη λόγω θανάτου μέσα στο 2016, και μου βγάζει μήνυμα ότι αποδεκτές ημερομηνίες είναι μόνο του 2015. Γνωρίζει κανείς τίποτα??

 

Είστε σε λάθος έτος.

Θα πρέπει να γίνει στο έτος 2017 η δήλωση, όταν αυτό καταστεί εφικτό.

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχει κάτι για κληρονομιά από τον κληρονόμο , πρέπει να κάνει αποδοχή ? υποβάλλει μόνο μιά δήλωση φόρου κληρονομιάς μηδενική και τίποτα άλλο,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχει κάτι για κληρονομιά από τον κληρονόμο , πρέπει να κάνει αποδοχή ? υποβάλλει μόνο μιά δήλωση φόρου κληρονομιάς μηδενική και τίποτα άλλο,σωστά?

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι για κληρονομιά?

Χρέη είχε ο μακαρίτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι για κληρονομιά?

Χρέη είχε ο μακαρίτη

δεν έχει τίποτα ούτε περιουσια(ακίνητα-καταθέσεις) ούτε χρεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θάνατος της συζύγου 23 Μαρτίου 2016 η οποία είχε μόνο επικαρπία σε 4 ακίνητα. Διαθήκη δεν υπάρχει. Θα γίνει Ε9 έτους 2017 και αιτία μεταβολής ''εξ΄αδιαθέτου κληρονόμος''. Η προθεσμία για να κάνουν Ε9 οι ψιλοί κύριοι είναι 30 μέρες ή 4 μήνες και 30 μέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 hours ago, mariamik said:

Θάνατος της συζύγου 23 Μαρτίου 2016 η οποία είχε μόνο επικαρπία σε 4 ακίνητα. Διαθήκη δεν υπάρχει. Θα γίνει Ε9 έτους 2017 και αιτία μεταβολής ''εξ΄αδιαθέτου κληρονόμος''. Η προθεσμία για να κάνουν Ε9 οι ψιλοί κύριοι είναι 30 μέρες ή 4 μήνες και 30 μέρες?

μεταβολή από την ημερομηνία θανάτου σε 30 μέρες, δεν ισχύει εδώ το εξ' αδιαθέτου κληρονόμοι, βάλτε λοιπές περιπτώσεις και περιγράψτε το γεγονός.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, SophiaL said:

 

 

7 hours ago, mariamik said:

Θάνατος της συζύγου 23 Μαρτίου 2016 η οποία είχε μόνο επικαρπία σε 4 ακίνητα. Διαθήκη δεν υπάρχει. Θα γίνει Ε9 έτους 2017 και αιτία μεταβολής ''εξ΄αδιαθέτου κληρονόμος''. Η προθεσμία για να κάνουν Ε9 οι ψιλοί κύριοι είναι 30 μέρες ή 4 μήνες και 30 μέρες?

Στο συμβόλαιο με το οποίο συστάθηκε η επικαρπία της θανούσης , ορίζεται η τύχη της επικαρπίας μετά τον θάνατο αυτής. Αν δεν προβλέπεται κάτι άλλο υπάρχει συνένωση της επικαρπίας με την ψιλή κυριότητα , οπότε ο ψιλός κύριος μετατρέπεται σε πλήρη και δηλώνει τη συγκεκριμένη μεταβολή εντός 30 ημερών από την ημερομηνία του θανάτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

SophiaL και SOTHRIS ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ξέρω οτι συνενώνεται η επικαρπία με την ψιλή κυριότητα (δεν ορίζεται κάτι διαφορετικό στο αρχικό συμβόλαιο) αλλά δεν ήμουν σίγουρη για την προθεσμία και την αιτία μεταβολής που πρέπει να επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 10/12/2015 at 10:51 ΠΜ, eva85 said:

 

Για τα ακίνητα εκτός διαθήκης έχεις προθεσμία 4 μήνες + 30 μέρες από τον θάνατο.

Για τα ακίνητα της διαθήκης έχεις 4 μήνες + 30 μέρες από την δημοσίευση της διαθήκης.

Τί γίνεται όμως αν η διαθήκη δημοσιευθεί π.χ. 7 μήνες μετά τον θάνατο? Τότε δηλώνεις όλα τα ακίνητα με τα ποσοστά της αδιάθετης κληρονομιάς σε όλους τους κληρονόμους σε προθεσμία 4 μήνες + 30 μέρες από τον θάνατο και αφού δημοσιευθεί η διαθήκη, πάλι εντός 4 μηνών + 30 ημερών από την δημοσίευση προχωράς στις διορθώσεις για να δηλώσεις την εκ διαθήκης κληρονομιά.

 

Καλημέρα!  :)

+1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πολύ χρήσιμα ολα αυτα!

να ρωτησω με τη σειρα μου κατι ...

θανατος φορολογουμενου 17/10/16 .

εκανα στο 2017 την εξ αδιαθετου δηλωση στον νομιμο κληρονομο.(αποθηκευμενη την εχω γιατι φοβαμια...)

τον 7/2017 (μετα το 5ο μηνο της προθεσμιας δλδ) δημοσιευεται διαθηκη οπου κληρονομοι ειναι τελικα τα παιδια των εξ αδιαθετων κληρονομων

Τι πρεπει να κανω και ποτε γιατι εχω μπερδευτει πολυ!

μηπως θα επρεπε το 2017 να δηλωσω τα ακινητα κατευθειαν στα παιδια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά 90% σιγουριά

1.1.2017 θα δηλώσεις τα Ε9 με τη νόμιμη μοίρα (εξ αδιαθέτου κληρονόμοι).

1.1.2018 θα δηλώσεις τα Ε9 βάση διαθήκης,

Σε πάσα περίπτωση θα κάνεις προσωρινή αποθήκευση και θα πετάξεις το μπαλάκι στο συμβολαιογράφο να ελέγξει τα ακίνητα όπως έχουν δηλωθεί και τι ενέργειες/αλλαγές θα κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DENNY είπε

πολύ χρήσιμα ολα αυτα!

να ρωτησω με τη σειρα μου κατι ...

θανατος φορολογουμενου 17/10/16 .

εκανα στο 2017 την εξ αδιαθετου δηλωση στον νομιμο κληρονομο.(αποθηκευμενη την εχω γιατι φοβαμια...)

τον 7/2017 (μετα το 5ο μηνο της προθεσμιας δλδ) δημοσιευεται διαθηκη οπου κληρονομοι ειναι τελικα τα παιδια των εξ αδιαθετων κληρονομων

Τι πρεπει να κανω και ποτε γιατι εχω μπερδευτει πολυ!

μηπως θα επρεπε το 2017 να δηλωσω τα ακινητα κατευθειαν στα παιδια;

 

Λοιπόν για να μην μπερδεύεσαι έχουμε και λέμε :

Ημερομηνία θανάτου : 17/10/16, προθεσμία δήλωσης Ε9 στους εξ αδιαθέτου κληρονόμους 19/03/17. Η δήλωση υποβάλλεται στο έτος 2017 και μεταφέρεται στο έτος 2018. Αυτό σημαίνει ότι τον ΕΝΦΙΑ του 2017 τον πληρώνουν οι εξ αδιαθέτου κληρονόμοι.

Ημερομηνία δημοσίευσης διαθήκης : .../07/17, προθεσμία δήλωσης Ε9 στους κληρονόμους βάσει διαθήκης και ταυτόχρονα διαγραφής από τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους .../12/17. Η δήλωση υποβάλλεται στο έτος 2018 και μεταφέρεται στο έτος 2019. Αυτό σημαίνει ότι τον ΕΝΦΙΑ του 2018 τον πληρώνουν οι εκ διαθήκης κληρονόμοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...