Jump to content
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis
 Share

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

VI. Σημαντικές παρατηρήσεις από το σεμινάριο που διοργάνωσε ο κόμβος για τα φυσικά πρόσωπα

.........................................................................

 

 

" ..Σχετικά με το αρχείο των βεβαιώσεων αποδοχών. Τις αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα κάτω από 300,00 της παρ. 8, αλλά και κάτω από 150,00 της παρ. 2 του άρθρου 64 του ν. 4172/2013 δεν είναι υποχρεωτικό να τις ανεβάσουμε με το αρχείο των βεβαιώσεων, ούτε θα υποστούμε κυρώσεις αν δεν τις αναγράψουμε. Επίσης, για τις αμοιβές με εργόσημο (είτε ΙΚΑ, είτε ΟΓΑ), δεν είμαστε υποχρεωμένοι να στείλουμε αρχείο βεβαιώσεων, γιατί αυτό και για φέτος είναι υποχρέωση του Ι.Κ.Α. Αν δεν στείλουν οι οργανισμοί αυτοί τα στοιχεία αυτά και κατά συνέπεια δεν έχουν αναρτηθεί στους φορολογούμενους τα σχετικά ποσά -όπως άλλωστε έγινε και πέρυσι-, τότε θα αναγράψουμε μόνοι μας τα ποσά που απέκτησαν οι ενδιαφερόμενοι."

 

Απο το σχόλιο της Δευτέρας του Κου Γραβιά 

 

Τα έχω στείλει πειράζει ???

Link to comment
Share on other sites

  • 0

VI. Σημαντικές παρατηρήσεις από το σεμινάριο που διοργάνωσε ο κόμβος για τα φυσικά πρόσωπα

.........................................................................

 

 

" ..Σχετικά με το αρχείο των βεβαιώσεων αποδοχών. Τις αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα κάτω από 300,00 της παρ. 8, αλλά και κάτω από 150,00 της παρ. 2 του άρθρου 64 του ν. 4172/2013 δεν είναι υποχρεωτικό να τις ανεβάσουμε με το αρχείο των βεβαιώσεων, ούτε θα υποστούμε κυρώσεις αν δεν τις αναγράψουμε. Επίσης, για τις αμοιβές με εργόσημο (είτε ΙΚΑ, είτε ΟΓΑ), δεν είμαστε υποχρεωμένοι να στείλουμε αρχείο βεβαιώσεων, γιατί αυτό και για φέτος είναι υποχρέωση του Ι.Κ.Α. Αν δεν στείλουν οι οργανισμοί αυτοί τα στοιχεία αυτά και κατά συνέπεια δεν έχουν αναρτηθεί στους φορολογούμενους τα σχετικά ποσά -όπως άλλωστε έγινε και πέρυσι-, τότε θα αναγράψουμε μόνοι μας τα ποσά που απέκτησαν οι ενδιαφερόμενοι."

 

Απο το σχόλιο της Δευτέρας του Κου Γραβιά 

 

Τα έχω στείλει πειράζει ???

Δεν πειράζει.Απλά, δεν είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Λοιπόν.....

 

Ή που εγώ το έχω κάψει και δεν καταλαβαίνω πια τι διαβάζω...

 

Ή που τα έχουν κάνει τελείως πουτ@ν@ριό πλέον και περιμένω να βγάλω νόημα από τις μ@λ@κίες που γράφουν................

 

 

ΚΕΚ το 2014 πληρώνει εκπαιδευτικά επιδόματα σε καταρτιζόμενους από επαγγελματική κατάρτιση επιδοτούμενων με κοινοτικά κονδύλια με τίτλους κτήσης, παρακράτηση 20% και χαρτόσημο 3,6%.

 

Έρχεται (1 χρόνο μετά) η ΠΟΛ 1047/2015 η οποία λέει τα εξής:

 

 

Περαιτέρω, με τις διατάξεις της περ.β' παρ.2 άρθρου 12 του ν.4172/2013 ορίζεται, ότι για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., εργασιακή σχέση υφίσταται όταν ένα φυσικό πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες βάσει σύμβασης, προφορικής ή έγγραφης, με την οποία το φυσικό πρόσωπο αποκτά σχέση εξαρτημένης εργασίας με άλλο πρόσωπο, το οποίο έχει το δικαίωμα να ορίζει και να ελέγχει τον τρόπο, το χρόνο και τον τόπο εκτέλεσης των υπηρεσιών.

Μεταξύ των περιπτώσεων των δικαιούχων απόκτησης εισοδημάτων για τους οποίους θεωρείται ότι συντρέχει η ανωτέρω εργασιακή σχέση, λόγω της φύσης των εργασιών τους, είναι και οι πιο κάτω:


β) τα εισοδήματα φυσικών προσώπων που απασχολούνται σε προγράμματα απόκτησης επαγγελματικής εμπειρίας,

γ) οι αποζημιώσεις ανέργων ή εργαζομένων από το κοινοτικό ή εθνικό ταμείο για την παρακολούθηση επιδοτούμενων σεμιναρίων επαγγελματικής κατάρτισης και επιμόρφωσης,

 

 

1. το 20% αποδίδεται με ΦΜΥ ή με ΦΕΕ..??

 

2. βεβαίωσης μισθωτών ή από επαγγελματική δραστηριότητα..??

 

 

 

Πάμε παρακάτω.......

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Λοιπόν.....

 

Ή που εγώ το έχω κάψει και δεν καταλαβαίνω πια τι διαβάζω...

 

Ή που τα έχουν κάνει τελείως πουτ@ν@ριό πλέον και περιμένω να βγάλω νόημα από τις μ@λ@κίες που γράφουν................

 

 

ΚΕΚ το 2014 πληρώνει εκπαιδευτικά επιδόματα σε καταρτιζόμενους από επαγγελματική κατάρτιση επιδοτούμενων με κοινοτικά κονδύλια με τίτλους κτήσης, παρακράτηση 20% και χαρτόσημο 3,6%.

 

Έρχεται (1 χρόνο μετά) η ΠΟΛ 1047/2015 η οποία λέει τα εξής:

 

 

 

1. το 20% αποδίδεται με ΦΜΥ ή με ΦΕΕ..??

 

2. βεβαίωσης μισθωτών ή από επαγγελματική δραστηριότητα..??

 

 

 

Πάμε παρακάτω.......

Ακριβώς αυτό! Φετος με τους τιτλους κτησης εχουμε τρελλαθει... Εγω παρακρατησα 20% για ιδιωτες και την εστειλα με επιχειρηματικη δραστηριοτητα στον αντιστοιχο μηνα( εχασα και τις ημερομηνιες του χαρ/μου λογω γενικότερου μπαχαλου - ασαφειας). Τωρα θε πρεπει να τους βαλω στους μισθωτους με κωδ.4?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

???? και δεν υπάρχει φμυ στα ημερομίσθια τους????

ευχαριστώ πολύ

Αφού καταργήθηκε ο 2238 και ο 4172 δεν αναφέρει τίποτα ιδιαίτερο  για τους οικοδόμους, τι 3% ΦΜΥ να υπολογίσεις?

Εκτός κι αν τους ασφαλίζεις με πολύ μεγάλο ημερομίσθιο (σιγά μην....) οπότε στον υπολογισμό  με το γενικό κανόνα τους βγαίνει.

Στην περίπτωση σου τώρα που απέδωσες ΦΜΥ (κι ας μην ήσουν υποχρεωμένος) θα το δηλώσεις κανονικά το ΦΜΥ που απέδωσες και στον αναλογούν θα δηλώσεις ΦΜΥ*100/98,50 αφού ισχύει η μείωση του 1,5% .

Αυτή ήταν άλλωστε και η ερώτηση σου.

Εχει ξανασυζητηθεί το θέμα με τους οικοδόμους όμως. 

 

Το μπάχαλο έχει να κάνει με τους τίτλους κτήσης και τις παρακρατήσεις. Πανηγύρι κανονικό.

Το οποίο πανηγύρι θα πάει μέχρι 10/5 οπότε και οι δηλώσεις θα ξεκινήσουν(?)  μέσα Μαίου και η άλλη (η Κατερίνα ντε) περιμένει να γίνουν 6 μύρια δηλώσεις σε 1,5 μήνα.

Ε, ρε γλέντια.

 

Με κάτι τέτοια θα αναπολούμε τον Θεοχάρη σε λίγο....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ακριβώς αυτό! Φετος με τους τιτλους κτησης εχουμε τρελλαθει... Εγω παρακρατησα 20% για ιδιωτες και την εστειλα με επιχειρηματικη δραστηριοτητα στον αντιστοιχο μηνα( εχασα και τις ημερομηνιες του χαρ/μου λογω γενικότερου μπαχαλου - ασαφειας). Τωρα θε πρεπει να τους βαλω στους μισθωτους με κωδ.4?

 

Εγώ να δω πως διάολο θα κάνουνε τις διασταυρώσεις............................

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πάμε παρακάτω λοιπόν...............

 

 

Τους σηκώνεται μια μέρα και λένε να βγάλουνε την ΠΟΛ 1072/31.3.2015 που ορίζουνε ότι χρόνος κτήσης του εισοδήματος είναι ο χρόνος κατά τον οποίο ο εργαζόμενος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης, οπότε (κατά τους ιθύνοντες) ο εργοδότης πρέπει να παρακρατά ντε και καλά κάθε μήνα ΦΜΥ και να αποδίδει στο δημόσιο.... Από τι θα ρωτήσετε, από το δικαίωμα είσπραξης..... Παρακράτηση από το δικαίωμα είσπραξης.....

 

 

 

6.Με τις διατάξεις της παρ.6 του άρθρου 60 του ν.4172/2013 ορίζεται, ότι ο παρακρατούμενος φόρος στο εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις αποδίδεται το αργότερο μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής του υποκείμενου σε παρακράτηση εισοδήματος και περαιτέρω με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παρ.4 του άρθρου 8 του ίδιου νόμου ορίζεται, ότι χρόνος κτήσης του εισοδήματος (είτε από μισθωτή εργασία είτε από επιχειρηματική δραστηριότητα) θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξής του. Συνεπώς το εισόδημα από μισθωτή εργασία, προκύπτει και καθίσταται απαιτητό με την ολοκλήρωση των παρεχόμενων υπηρεσιών είτε ανά μήνα για τους παρέχοντες έμμισθη υπηρεσία είτε ανά ημέρα για το ημερομίσθιο προσωπικό, δηλαδή όταν ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης. Περαιτέρω, η υποχρέωση παρακράτησης φόρου αφορά αποκλειστικά τον εργοδότη, ο οποίος έχει ιδία και αυτοτελή υποχρέωση όπως προβεί στην παρακράτηση και απόδοση του παρακρατηθέντος ποσού στο Δημόσιο υποβάλλοντας σχετική δήλωση. Επομένως θα πρέπει να αποδίδεται παρακρατούμενος φόρος εισοδήματος από μισθωτή εργασία σύμφωνα με όσα ορίζονται από τις διατάξεις της παρ.6 του άρθρου 60 επί δεδουλευμένων αποδοχών μισθωτών ακόμα και αν αυτές δεν έχουν πραγματικά καταβληθεί στους δικαιούχους (σχετ. το με Α.Π. Δ12A 1126595 ΕΞ 2014/16.9.2014 έγγραφο). Μετά την παραπάνω αποσαφήνιση γίνεται δεκτό, ότι δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του ΚΦΔ (ν.4174/2013), για τις δηλώσεις απόδοσης παρακρατούμενων φόρων που υποβάλλονται ως 30.04.2015 και αφορούν εισοδήματα για τα οποία ο χρόνος απόδοσης, σύμφωνα με την παρούσα, έχει παρέλθει ως την ημερομηνία έκδοσης της παρούσας. Με την ΠΟΛ.1049/11.2.2014 Απόφαση ΓΓΔΕ όπως ισχύει μετά την τροποποίησή της με την ΠΟΛ.1217/2.10.2014 Απόφαση ΓΓΔΕ δόθηκαν οδηγίες αναφορικά με τον καθορισμό του τρόπου υποβολής της δήλωσης και απόδοσης του φόρου που παρακρατείται στο εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις και στην ειδική εισφορά αλληλεγγύης του άρθρου 29 του ν.3986/2011.
 
Επισημαίνεται, ότι όπως είχε διευκρινιστεί και στην Απόφαση αυτή, εργοδότες υπόχρεοι σε υποβολή προσωρινής δήλωσης που καταβάλλουν εισόδημα για μισθωτή εργασία σε εργαζόμενους ή υπαλλήλους τους, έχουν την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης αυτής ακόμα και στην περίπτωση που δεν προκύπτει φόρος για απόδοση. Ειδικά στην περίπτωση που οι υπόχρεοι εργοδότες παύουν να απασχολούν προσωπικό, υποχρεούνται να υποβάλλουν προσωρινή δήλωση και να συμπληρώνουν την ειδική ένδειξη που αναγράφεται επί του εντύπου. Για την υποβολή εκπρόθεσμων μηδενικών δηλώσεων ΦΜΥ δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του ΚΦΔ (ν.4174/2013).

 

Παρένθεση:

 

Για να τεκμηριώσουνε τη θέση τους, παραπέμπουνε στο με ΑΠ Δ12Α 1126595 ΕΞ2014/16.9.2014 έγγραφό τους, είπαμε, και καλά για να τεκμηριώσουνε την θέση τους...........

 

Άσχετα αν το τελευταίο αυτό έγγραφο που παραπέμπουν πατάει σε διατάξεις του του ν. 4172/2013...........

 

Άσχετα αν στην παρ. 4 του άρθρ. 8 του ανωτέρω νόμου αναφέρεται ότι

 

Αρθρο 8. Φορολογικό έτος

4. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξής του. Κατ' εξαίρεση, για τις ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές που εισπράττει καθυστερημένα ο δικαιούχος εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις σε φορολογικό έτος μεταγενέστερο, χρόνος απόκτησης του εν λόγω εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που εισπράττονται, εφόσον αναγράφονται διακεκριμένα στην ετήσια βεβαίωση αποδοχών που χορηγείται στον δικαιούχο.

 

 

Άσχετα αν δεν δίνει ο νόμος τέτοιο δικαίωμα να ερμηνευτεί από το ΥΟ, οπότε η ΠΟΛ είναι νομικά ανίσχυρη.........................

 

Στα π@π@ρι@ τους...........................

 

Κλείνουμε την παρένθεση.....................

 

 

 

Πολύ σωστά, επειδή αλλάξαμε τα ευαγγέλια, δώσε και μια περίοδο προσαρμογής ώστε να συμορφωθούν οι φορολογούμενοι εργοδότες...... Αλλά να βάλουμε και κανένα ψιλό στα ταμεία.......

 

Τι κάνει λοιπόν, δίνει μια παράταση μέχρι 30.4.2015:

 

- δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του ΚΦΔ (ν.4174/2013), για τις δηλώσεις απόδοσης παρακρατούμενων φόρων που υποβάλλονται ως 30.04.2015 και αφορούν εισοδήματα για τα οποία ο χρόνος απόδοσης, σύμφωνα με την παρούσα, έχει παρέλθει ως την ημερομηνία έκδοσης της παρούσας.

 

και

 

- Για την υποβολή εκπρόθεσμων μηδενικών δηλώσεων ΦΜΥ δεν επιβάλλονται τα πρόστιμα του ΚΦΔ (ν.4174/2013).

 

Όπερ μεθερμηνευόμενο:

 

Μέχρι 30.4.2015 μπορούμε να υποβάλλουμε ξεχασμένες (αρχικές) δηλώσεις φόρου μισθωτών υπηρεσιών αλλά και από επιχειρηματική δραστηριότητα, χωρίς τα πρόστιμα του ΚΦΔ. Δηλαδή, αν δεν είχα υποβάλλει μία προσωρινή μηδενική δήλωση από μισθωτή εργασία του μηνός 1/2015, μπορώ να την υποβάλλω μέχρι 30.4.2015 χωρίς τα πρόστιμα του ΚΦΔ (250,00 ή 500,00 ευρώ). Το ίδιο ισχύει και για τις ξεχασμένες αρχικές προσωρινές δηλώσεις από επιχειρηματική δραστηριότητα, στις οποίες αν υποβληθούν μέχρι 30.4.2015 δεν θα επιβληθούν τα πρόστιμα του ΚΦΔ, παρά μόνο οι σχετικές προσαυξήσεις.

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23312

 

 

Ερωτήσεις:

 

- Από που διάολο προκύπτει το "αρχικές"...???

 

- Από που προκύπτει ότι το +10% μετά το δίμηνο (άρθρο 57, που καταργήθηκε) δεν είναι πρόστιμο του ΚΦΔ...????
 

 

Αρθρο 57. Πρόστιμο εκπρόθεσμης καταβολής

Αν οποιοδήποτε ποσό φόρου δεν καταβληθεί το αργότερο εντός δύο (2) μηνών από την παρέλευση της νόμιμης προθεσμίας καταβολής, επιβάλλεται πρόστιμο ίσο με ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) του φόρου που δεν καταβλήθηκε εμπρόθεσμα. Αν το ποσό του φόρου καταβληθεί μετά την πάροδο ενός έτους από την εκπνοή της νόμιμης προθεσμίας καταβολής το παραπάνω πρόστιμο ανέρχεται σε είκοσι τοις εκατό (20%) του φόρου. Αν το ποσό του φόρου καταβληθεί μετά την πάροδο δύο (2) ετών από την εκπνοή της νόμιμης προθεσμίας καταβολής το παραπάνω πρόστιμο ανέρχεται σε τριάντα τοις εκατό (30%) του φόρου.

 

 

 

 

Περδικολάστιχο την έχετε κάνει εκεί στο ΥΟ...................

 

Περδικολάστιχο......................

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mια διευκρίνηση για να δω τι μ...α εκανα πάλι ...

Εστειλα τις βεβαιώσεις αποδοχών για τους υπαλλήλους μιας εταιρείας , και τώρα μου ήρθε αναλαμπή ότι έχω για την ίδια εταιρείααυτοκίνητα που χρησιμοποιούν οι εταίροι.

Τι κάνω;;

α. ξαναστέλνω μόνο για αυτούς 

β. πρέπει να τα ξαναστείλω όλα από την αρχή;;;;

γ. τον κινέζο (πολύ θα το θελα)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mια διευκρίνηση για να δω τι μ...α εκανα πάλι ...

Εστειλα τις βεβαιώσεις αποδοχών για τους υπαλλήλους μιας εταιρείας , και τώρα μου ήρθε αναλαμπή ότι έχω για την ίδια εταιρείααυτοκίνητα που χρησιμοποιούν οι εταίροι.

Τι κάνω;;

α. ξαναστέλνω μόνο για αυτούς 

β. πρέπει να τα ξαναστείλω όλα από την αρχή;;;;

γ. τον κινέζο (πολύ θα το θελα)

το Β

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλησπέρα μια ερώτηση νομικά πρόσωπα που δεν εντάσσονται σε παρακράτηση (λογιστικό γραφείο )πρέπει να  στείλουν βεβαιώσεις επιχειρ δραστηριότητας?.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...