Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο επώνυμο θα βάλεις την επωνυμία της επιχείρησης και στο πεδίο του ονόματος, έναν χαρακτήρα πχ μια τελεία, προκειμένου να ξεπεραστεί ο περιορισμός της υποχρέωσης συμπλήρωσης του πεδίου, έτσι λειτουργούσε και πέρσι, δεν παίζει κάποιο ρόλο. Προσωπικά ακολουθώ την λύση αυτή και δεν είχα θέμα, άλλωστε είναι ένα "πρόβλημα" που παρουσιάζεται όταν οι αμοιβές αφορούν νομικά πρόσωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΩΡΑΙΑ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ 'ΤΥΧΕ ΦΕΤΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ.

 

ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΈΣΤΕΙΛΕ ΣΉΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ; ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ERROR ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά ..... πόσο μ@λ@Κες είναι στο Υπουργείο...???

Στις σχετικές εφαρμογές για τις βεβαιώσεις αποδοχών έχει και την εφαρμογή για τη μεταβολή των αρχείων excel σε αρχείο υποβολής στην εφαρμογή...

Δεν ξέρω εάν κάποιος συνάδελφος τα κατάφερε ....  εγώ πάντως ... και αφού έφαγα τα μούτρα μου για 2 ώρες να κάνω δοκιμές .............. λέω ... για κάτσε να δοκιμάσω να μετατρέψω το δικό τους υπόδειγμα αρχείου ecxel να δω εάν αυτό μετατρέπεται....  Αρχιδι@!!!!  

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕΤΑΤΡΈΠΕΤΑΙ !!!!!  Δοκιμάστε το να δείτε...

Που πάμε ρε παιδιά???  

Τι έχουμε να τραβήξουμε πάλι φέτος ....????

Με τα βιαστικά τους....

Είναι αρχές Φλεβάρη και είμαι ήδη απογοητευμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά ..... πόσο μ@λ@Κες είναι στο Υπουργείο...???

Στις σχετικές εφαρμογές για τις βεβαιώσεις αποδοχών έχει και την εφαρμογή για τη μεταβολή των αρχείων excel σε αρχείο υποβολής στην εφαρμογή...

Δεν ξέρω εάν κάποιος συνάδελφος τα κατάφερε ....  εγώ πάντως ... και αφού έφαγα τα μούτρα μου για 2 ώρες να κάνω δοκιμές .............. λέω ... για κάτσε να δοκιμάσω να μετατρέψω το δικό τους υπόδειγμα αρχείου ecxel να δω εάν αυτό μετατρέπεται....  Αρχιδι@!!!!  

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕΤΑΤΡΈΠΕΤΑΙ !!!!!  Δοκιμάστε το να δείτε...

Που πάμε ρε παιδιά???  

Τι έχουμε να τραβήξουμε πάλι φέτος ....????

Με τα βιαστικά τους....

Είναι αρχές Φλεβάρη και είμαι ήδη απογοητευμένος.

Μόλις έστειλα δυο με το δικό τους υπόδειγμα αφού είχα και εγώ κάποια θέματα με την μετατροπή. ποιό είναι το μήνυμα που βγάζει μήπως μπορώ να βοηθήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tελευταια στιγμη τη Δευτέρα κάποιος θα το θυμηθεί και θα δωσει..κατα τις 4 το απογευμα χωρις να υπολογίζει τιποτα..μαθημενοι τοσα χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω δεν προλαβαινω.....λογω υγείας να στείλω.....αν θέλουν οι "συνάδελφοι" στο υπουργείο, ας δώσουν την παράταση μέχρι της 29/2/16, μήπως και προλάβουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω δεν προλαβαινω.....λογω υγείας να στείλω.....αν θέλουν οι "συνάδελφοι" στο υπουργείο, ας δώσουν την παράταση μέχρι της 29/2/16, μήπως και προλάβουμε

 

Zητήθηκε παράταση και με γραπτό αίτημα , αλλά και με προφορικό. Να δούμε το αποτέλεσμα . :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει έχω δύο ερωτήματα σχετικά με την υποβολή του αρχείου

αμοιβών απο επιχειρηματική δραστηριότητα. Προσωπικά πρώτη φορά θα υποβάλλω.

 

Ερώτημα πρώτο: Στη στήλη φόρος που αναλογεί και επειδή διάφορα έχω διαβάσει τελικά τι ισχύει 

τον αφήνουμε κενό ή καταχωρούμε το ίδιο ποσό της στήλης φόρος που παρακρατήθηκε?

 

Ερώτημα δεύτερο: Τιμολόγιο άνω των 300,00 € το οποίο δεν υπόκειται σε παρακράτηση φόρου

με ποιο κωδικό θα δηλωθεί?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει έχω δύο ερωτήματα σχετικά με την υποβολή του αρχείου

αμοιβών απο επιχειρηματική δραστηριότητα. Προσωπικά πρώτη φορά θα υποβάλλω.

 

Ερώτημα πρώτο: Στη στήλη φόρος που αναλογεί και επειδή διάφορα έχω διαβάσει τελικά τι ισχύει 

τον αφήνουμε κενό ή καταχωρούμε το ίδιο ποσό της στήλης φόρος που παρακρατήθηκε?( Το αφήνουμε κενό )

 

Ερώτημα δεύτερο: Τιμολόγιο άνω των 300,00 € το οποίο δεν υπόκειται σε παρακράτηση φόρου

με ποιο κωδικό θα δηλωθεί?( γιατί δεν υπόκειται σε φόρο ? )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν το ποσό από επιχειρηματική δραστηρ. είναι μικροτερο των 300 ευρω βαζεις κωδικο 10 Στον αναλογουντα 0, στο παρακρατηθηκε 0.

Αν το ποσο ειναι μεγαλυτερο των 300 κωδικο 1. Στον αναλογούντα 0, στο παρακρατηθηκε το ποσό. ( Αυτό μου είπαν από ταξις γιατί δεν έπερνε το αρχείο μου με αναλογούντα και παρακρατηθηκε ιδιο ποσό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τ

ΠΟΛ 1120/14 σελ 7 "Συνεπώς, δεν διενεργείται παρακράτηση όταν οι πιο πάνω φορείς προμηθεύονται 
αγαθά ή λαμβάνουν υπηρεσίες από νομικές οντότητες, όπως αυτές ορίζονται στην περ. δ’
του  ίδιου  πιο  πάνω  άρθρου  και  νόμου[...]"
 
Το θέμα μου δεν είναι το γιατί δεν παρακρατείται, αλλά εάν έχω υποχρέωση να το δηλώσω και σε καταφατική περίπτωση με ποιο κωδικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα..υπάρχει καποιο νεο για παραταση?Μη μου πειτε οτι τα χετε προλαβει να τα στειλετε ολα και σωστα γιατι θα αρχισω να ανησυχω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...