Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μεχρι το γεναρη του 2014 δεν ειχε βγει η εγκυκλιος για μη παρακρατηση κατω απο  300 ευρω σε αμοιβες απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα με αποτελεσμα να κανω  παρακρατηση σε τετοιο ποσο. αρα οπως γραφει η 1051 θα κανω 2 εγγραφες . μια με το ποσο που αφορα την παρακρατηση και μια για το υπολοιπο που δεν εγινε με 2 διαφορετικους κωδικους , αφου ετσι κι αλλιως το συνολο της αμοιβης δεν ξεπερνα τα 300 ευρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΕΡΣΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ Π.Χ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΣΤΩ ΦΕΤΟΣ ΑΜΟΙΒΗ ΛΟΓΙΣΤΗ 1000 Ε ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 200 Ε ΚΑΙ 100 Ε ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ Α)ΩΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡ.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 1000 Ε ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 200 Ε ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟΣ 200 Ε ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 1

ΚΑΙ Β)  ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 100 Ε ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 10 ?

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει ότι και πέρσι σχετικά με τις μη καταβληθείσες αποδοχές στους μισθωτούς ; Θα γραφτούν σε ξεχωριστή σειρά στην βεβαίωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το βασικότερο στις βεβαιώσεις είναι ο φόρος.  

 

τα υπόλοιπα είναι για φιλοσοφικές συζητήσεις .

 

το ξεκάθαρο είναι αυτό που γράφεις α) κωδικός 1 τόσο εισόδημα ,τόσος φόρος και β) κωδικός 10 τόσο εισόδημα ,μηδέν φόρος.

 

ενδέχεται στον κωδικό 1 να συμπεριλαμβάνεται και εισόδημα κάτω των 300 ,λόγω καθυστέρησης της ερμηνευτικής.

 

ή βεβαίωση που να αφορά συνεργεία αυτοκινήτων πάλι για τον ίδιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το κακό βρε σεις είναι ότι δεχόμαστε και μεις αδιαμαρτύρητα ότι από "συνήθεια" ζητάνε.

 

Είμαι σίγουρος αν ρωτήσουμε εκεί στο ΥΠ.ΟΙΚ.  γιατί ζητάτε τις αμοιβές κάτω των 300 ευρώ και ειδικά φέτος που υπάρχει η ΜΥΦ ,όλοι θα πουν "δεν ξέρουμε,έτσι κάναμε και πέρυσι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΦΑΡΜΟΦΗ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ 

 

 Αποτυχημένη Ενέργεια clear.gif   Αποτυχημένη Ενέργεια   Δεν μπορείτε να υποβάλλετε για έτος μεγαλύτερο ή ίσο του 2015.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΦΑΡΜΟΦΗ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ 

 

 Αποτυχημένη Ενέργεια clear.gif   Αποτυχημένη Ενέργεια   Δεν μπορείτε να υποβάλλετε για έτος μεγαλύτερο ή ίσο του 2015.  

 

 

ετος αναφορας 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τις αμοιβές από δικαιώματα (στις οποίες επίσης έχει παρακρατηθεί  φόρος ) δεν θα υποβληθεί αρχείο βεβαιώσεων και δεν θα δοθεί βεβαίωση στους διακαιούχους:;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το βασικότερο στις βεβαιώσεις είναι ο φόρος.  

 

τα υπόλοιπα είναι για φιλοσοφικές συζητήσεις .

 

το ξεκάθαρο είναι αυτό που γράφεις α) κωδικός 1 τόσο εισόδημα ,τόσος φόρος και β) κωδικός 10 τόσο εισόδημα ,μηδέν φόρος.

 

ενδέχεται στον κωδικό 1 να συμπεριλαμβάνεται και εισόδημα κάτω των 300 ,λόγω καθυστέρησης της ερμηνευτικής.

 

ή βεβαίωση που να αφορά συνεργεία αυτοκινήτων πάλι για τον ίδιο λόγο.

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 1.ΩΣΤΟΣΟ ΣΥΝΑΔΕΛΕ ΡΩΤΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πέρυσι το έπαιρνε μόνο με τον παρακρατηθέντα. φέτος κάποιοι που στείλανε είπανε ότι δεν φεύγει.

 

οπότε συμπληρώνουμε και τα δύο ,απλά λόγω επιχειρηματικής συμπίπτουν καθώς δεν προβλέπεται έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω με τι κωδικό  θα εμφανιστούν αποδοχές του 2013 οι οποίες ήταν ανείσπραχτες στο έτος αναφοράς, ενώ ο φόρος τους είχε αποδοθεί μέσα στο 2013 και δηλώθηκαν περισυ με κωδικό  27 (ανείσπραχτες αμοιβές) και με επιμερισμό φόρου  στο ποσό που παρακρατήθηκε και αποδόθηκε σε εισπραγμένες-ανείσπραχτες αμοιβές.

Σύμφωνα με τις περισυνές οδηγίες υπήρχε και ο κωδικός 28 "Καταβληθείσες ανείσπρακτες αμοιβές του δευτέρου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 46 του ν. 2238/1994 (ΦΕΚ 151Α’)"  στον οποίο κατ' αντιστοιχία θα έπρεπε να μπουν φέτος οι αποδοχες αυτές και να φορολογηθούν μαζί με τα εισοδήματα του 2014 και όχι με τροποποιητική δήλωση παρελθόντος έτους.( Η ισχύς του δεύτερου εδαφίου της παραγράφου 3 του άρθρου 46 του ν.2238/1994, όπως αυτό προστέθηκε με τις διατάξεις της παραγράφου 11 του άρθρου 4 του ν.4038/2012 (Α' 14) παρατείνεται και για τις ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές της χρήσης του έτους 2013.) 

 

Εφ' όσον άλλαξαν φέτος  οι κωδικοί των βεβαιώσεων σε ποιό κωδικό θα μπούν αυτές οι αμοιβές?   

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πέρυσι το έπαιρνε μόνο με τον παρακρατηθέντα. φέτος κάποιοι που στείλανε είπανε ότι δεν φεύγει.

 

οπότε συμπληρώνουμε και τα δύο ,απλά λόγω επιχειρηματικής συμπίπτουν καθώς δεν προβλέπεται έκπτωση.

ETΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ .ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πέρυσι το έπαιρνε μόνο με τον παρακρατηθέντα. φέτος κάποιοι που στείλανε είπανε ότι δεν φεύγει.

 

οπότε συμπληρώνουμε και τα δύο ,απλά λόγω επιχειρηματικής συμπίπτουν καθώς δεν προβλέπεται έκπτωση.Μ

Μίλησα για το συγκεκριμένο θέμα πριν λίγο με το taxis, και μου είπαν να περιμένω μέχρι αύριο το μεσημέρι.τους έχουν πάρει και άλλοι συνάδελφοι μου είπαν.είτε θα το διορθώσουν είτε θα μας πουν να στέλνουμε το ίδιο ποσό και στον αναλογούντα όπως μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο.

 

eyripidis, μπορεί και να μην κατάλαβα σωστά αυτό που έγραψες, αλλα οι αμοιβές απο επιχειρηματική δραστηριότητα κατω απο 300,χωρίς παρακράτηση πάνε με κωδ. 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα για το συγκεκριμένο θέμα πριν λίγο με το taxis, και μου είπαν να περιμένω μέχρι αύριο το μεσημέρι.τους έχουν πάρει και άλλοι συνάδελφοι μου είπαν.είτε θα το διορθώσουν είτε θα μας πουν να στέλνουμε το ίδιο ποσό και στον αναλογούντα όπως μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο.

 

eyripidis, μπορεί και να μην κατάλαβα σωστά αυτό που έγραψες, αλλα οι αμοιβές απο επιχειρηματική δραστηριότητα κατω απο 300,χωρίς παρακράτηση πάνε με κωδ. 10

ΣΩΣΤΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 10 ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΙ ΦΟΡΟΣ.ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΕ ΑΜΟΙΒΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 300 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ GSIS ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΥΡΙΟ, ΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΕΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς αν σε συνεταιρισμό που πληρώνει εργάτες γης με εργόσημα πρέπει να το δηλώσει με κωδ.14  ή ενημερώνει ο ΟΓΑ το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το κακό βρε σεις είναι ότι δεχόμαστε και μεις αδιαμαρτύρητα ότι από "συνήθεια" ζητάνε.

 

Είμαι σίγουρος αν ρωτήσουμε εκεί στο ΥΠ.ΟΙΚ.  γιατί ζητάτε τις αμοιβές κάτω των 300 ευρώ και ειδικά φέτος που υπάρχει η ΜΥΦ ,όλοι θα πουν "δεν ξέρουμε,έτσι κάναμε και πέρυσι".

σε πρόσφατο σεμινάριο με Σταματόπουλο, υπάλληλος του υπουργείου είπε χαρακτηριστικά: μη θορυβηθείτε αν δεν υποβάλετε βεβαιώσεις για τις αποδείξεις εως 300€ που δεν έχουν παρακράτηση. Δεν τις λαμβάνουμε υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 -

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ 140 )

 

 

τι θέλει να κάνω .... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιά ερώτηση συνάδελφοι ,

Ετοίμασα την Βεβαίωση Αποδοχών για την Εταιρία που εργάζομαι και

έχω αλλοδαπή υπάλληλο η οποία είχε πάρει απαλλαγή απο το ΙΚΑ και ήταν ασφαλισμένη

με Ιδιωτικη Ασφάλεια και δεν έχει ΑΜΚΑ ,το πρόγραμμα ζητάει υποχρωτικά ΑΜΚΑ ,ότι και να

βάλω δεν το παίρνει ,μήπως γνωρ'ιζει κανένας τι να κάνω ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 -

ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ 140 )

 

 

τι θέλει να κάνω .... :(

Υπάρχουν τεχνικά προβλήματα στην εφαρμογή του taxis.Δοκιμάστε ξανά αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο αρχείο xls example που έχει για τις βεβαιώσεις αποδοχών συντάξεων στις στήλες από αποδοχές μέχρι και φόρος λεέι ότι θέλει μορφοποίηση κειμένου αλλά όταν το υποβάλλω βγάζει μήνυμα ότι θέλει αριθμητική τιμή. Οταν το μετατρέπω σε αριθμητική τιμή πάλι βγάζει μήνυμα λάθους. Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα ή ξέρετε να μου πείτε με ποια μορφοποίηση το θέλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τίτλο κτήσης υποβάλουμε στο "Βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων" ή στο "Βεβαιώσεις εισοδημάτων από επιχειρηματικές δραστηριότητες"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τίτλο κτήσης υποβάλουμε στο "Βεβαιώσεις αποδοχών ή συντάξεων" ή στο "Βεβαιώσεις εισοδημάτων από επιχειρηματικές δραστηριότητες"?

το δευτερο. Με κωδικο 6 δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...