Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θα ήθελα τη βοήθεια σας με το παρακάτω:

Πέρισυ υπέβαλα Οριστική ΦΜΥ και βεβαιώσεις αποδοχών , με ανείσπρακτες αποδοχές για το Δ τρίμηνο του 2013 , για τις οποίες αποδοχές είχε καταβληθεί κανονικά ο παρακρατούμενος φόρος το 2013.

Οι ανείσπρακτες αυτές αποδοχές είχαν πάει με κωδικό 27 κατα την αποστολή του αρχείου και κατα την υποβολή του Ε12014 οι εργαζόμενοι φορολογήθηκαν μόνο για τις καταβληθήσες.

βλέπε: Δεν θα φορολογηθούν οι ανείσπρακτες αποδοχές του 2013  http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18178  

 

Φέτος πώς θα υποβάλλω το αρχέιο αποδοχών ;

Νομίζω το σωστό ειναι με κωδ:6 Καταβληθείσες ανείσπρακτες αποδοχές εντός του φορολογικού έτους. Ετσι όμως δεν θα έχουν επιβάρυνση στη φορολογία τους αφου θα προστεθούν πάνω στις αποδοχές του 2014;

 

Αυτό το οποίο αναφέρει η 1051 δεν ταιριάζει στην περίπτωση μου :Τονίζεται ότι εφόσον έχουν αποδοθεί ποσά παρακρατηθέντων φόρων προηγουμένων ετών, μέσα στο έτος 2014 οι σχετικές αμοιβές σε καμία περίπτωση δεν θα υποβληθούν ηλεκτρονικά. Σε αυτή την περίπτωση θα εκδοθεί μοναδική χειρόγραφη βεβαίωση στον φορολογούμενο, προκειμένου αυτός να προβεί σε υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στη Δ.Ο.Υ., στο έτος που φορολογήθηκε το εισόδημα για το οποίο διενεργήθηκε η παρακράτηση αυτή.

 

Παρακαλώ τις απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξαναστέλνεις όλο το αρχείο απο την αρχή,μετράει το τελευταίο,στο άλλο το σύνολο ,ας είναι μεγαλύτερο απο 300.00,ε.μην μπερδεύεις την χειρόγραφη βεβαίωση με το αρχείο.

ευχαριστω, Δηλαδη τωρα για εναν εστειλα 3 αποδειξεις τον ειχα με παρακρατηση πχ 100 ευρω , παρακρατηση 20 ευρω, βεβαιωση απο επιχειρημ,. δραστηριοτητα κωδικος 1 το εστειλα. Δεν εστειλα ομως αλλα 200 ευρω για την υπολοιπη χρονια με 0% παρακρατηση και κωδικο αποδοχων 10. Πως στελνουμε το αρχειο κανουμε 2 εγγραφες σε 2 γραμμες με το ιδιο ΑΦΜ  (το δικο μας στην προκειμενη), φευγει το παιρνει το αρχειο ετσι η εφαρμογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω, Δηλαδη τωρα για εναν εστειλα 3 αποδειξεις τον ειχα με παρακρατηση πχ 100 ευρω , παρακρατηση 20 ευρω, βεβαιωση απο επιχειρημ,. δραστηριοτητα κωδικος 1 το εστειλα. Δεν εστειλα ομως αλλα 200 ευρω για την υπολοιπη χρονια με 0% παρακρατηση και κωδικο αποδοχων 10. Πως στελνουμε το αρχειο κανουμε 2 εγγραφες σε 2 γραμμες με το ιδιο ΑΦΜ  (το δικο μας στην προκειμενη), φευγει το παιρνει το αρχειο ετσι η εφαρμογη?

ναι σε 2 γραμμες με το δικο μας ΑΦΜ. φευγει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμοιβές τεχνικών ασφαλείας μικρότερες των 300 ευρώ χωρίς παρακράτηση φόρου, συμπεριλαμβάνονται στη βεβαίωση αμοιβών από επιχ-κή δραστηριότητα ;;

Η ηλεκτρονική υποβολή των βεβαιώσεων αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα είναι υποχρεωτική εφόσον στην μοναδική βεβαίωση που χορηγείται υπάρχουν αμοιβές υποκείμενες σε παρακράτηση φόρου(αρθρ.6 παραγρ. 4. πολ1051/19.02.2015).Άρα  αν  στη μοναδική βεβαίωση που χορηγείται υπάρχουν αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα  υποκείμενες και μη σε παρακράτηση η μοναδική αυτή βεβαίωση θα πρέπει να αποσταλλεί και ηλεκτρονικά (με όλες τις αμοιβές υποκείμενες και  μή από επιχειρηματική δραστηριότητα  που περιλαμβάνονται σε αυτήν).Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να χορηγείται μοναδική βεβαίωση σε ηλεκτρονική ή έντυπη μορφή στόν δικαιούχο των αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα είτε στην μοναδική βεβαίωση υπάρχουν αμοιβές υποκείμενες σε παρακράτηση είτε όχι(αρθρο 1 τελευτ.εδαφ της πολ1051/19,02,2015).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα τη βοήθεια σας με το παρακάτω:

Πέρισυ υπέβαλα Οριστική ΦΜΥ και βεβαιώσεις αποδοχών , με ανείσπρακτες αποδοχές για το Δ τρίμηνο του 2013 , για τις οποίες αποδοχές είχε καταβληθεί κανονικά ο παρακρατούμενος φόρος το 2013.

Οι ανείσπρακτες αυτές αποδοχές είχαν πάει με κωδικό 27 κατα την αποστολή του αρχείου και κατα την υποβολή του Ε12014 οι εργαζόμενοι φορολογήθηκαν μόνο για τις καταβληθήσες.

βλέπε: Δεν θα φορολογηθούν οι ανείσπρακτες αποδοχές του 2013  http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18178  

 

Φέτος πώς θα υποβάλλω το αρχέιο αποδοχών ;

Νομίζω το σωστό ειναι με κωδ:6 Καταβληθείσες ανείσπρακτες αποδοχές εντός του φορολογικού έτους. Ετσι όμως δεν θα έχουν επιβάρυνση στη φορολογία τους αφου θα προστεθούν πάνω στις αποδοχές του 2014;

 

Αυτό το οποίο αναφέρει η 1051 δεν ταιριάζει στην περίπτωση μου :Τονίζεται ότι εφόσον έχουν αποδοθεί ποσά παρακρατηθέντων φόρων προηγουμένων ετών, μέσα στο έτος 2014 οι σχετικές αμοιβές σε καμία περίπτωση δεν θα υποβληθούν ηλεκτρονικά. Σε αυτή την περίπτωση θα εκδοθεί μοναδική χειρόγραφη βεβαίωση στον φορολογούμενο, προκειμένου αυτός να προβεί σε υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στη Δ.Ο.Υ., στο έτος που φορολογήθηκε το εισόδημα για το οποίο διενεργήθηκε η παρακράτηση αυτή.

 

Παρακαλώ τις απόψεις σας.

Είχα εκφράσει περίπου την ίδια απορία πιο πάνω:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98579&page=9

(στο #163), αλλά δεν πήρα απάντηση από κάποιο συνάδελφο.

Θεωρώ πάντως άδικο  να μη μπορεί κάποιος σε μια τέτοια περίπτωση να υποβάλει συμπληρωματική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι 2 ερωτήσεις και θα ήθελα την γνώμη σας για να τα διώξω....
1) για αποζ μη ληφθήσης αδείας βάζω κωδ 18 ....

2) ....απο τίτλο κτήσης (μιλάμε για 128 ευρω) .. θα το στείλω ως αμοιβή απο επιχ δραστ με κωδ. 6 (δηλ 20% απο παρακράτηση σε μη υπόχρεους σε τήρηση)... νομίζω ότι είναι σωστό (έχει παρακρατηθεί και χαρτόσημο και ογα χαρτοσήμου)

 

νομίζω τα λέω σωστά...... καμιά γνώμη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

     Σχετικά με το άρθρο 6 παράγρ 4 της 1051/2015 έχει κανείς άποψη; Σε επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν ότι για παραστατικά του  2014 δίνουμε βεβαίωση ανεξάρτητα από το αν έχει γίνει πληρωμή προμηθευτή και φόρου.

    Αν ήταν μισθοδοσία θα έπρεπε να καταβληθούν οι φόροι ανεξάρτητα αν πληρώθηκαν οι εργαζόμενοι. Στα τιμολόγια η παρακράτηση πρέπει να γίνετε με πληρωμή του προμηθευτή. Κάτι δεν μου στέκει καλά σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

4. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξής του.

Κατ’ εξαίρεση, για τις ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές που εισπράττει καθυστερημένα ο δικαιούχος εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις σε φορολογικό έτος μεταγενέστερο, χρόνος απόκτησης του εν λόγω εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που εισπράττονται, εφόσον αναγράφονται διακεκριμένα στην ετήσια βεβαίωση αποδοχών που χορηγείται στον δικαιούχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

     Σχετικά με το άρθρο 6 παράγρ 4 της 1051/2015 έχει κανείς άποψη; Σε επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν ότι για παραστατικά του  2014 δίνουμε βεβαίωση ανεξάρτητα από το αν έχει γίνει πληρωμή προμηθευτή και φόρου.

    Αν ήταν μισθοδοσία θα έπρεπε να καταβληθούν οι φόροι ανεξάρτητα αν πληρώθηκαν οι εργαζόμενοι. Στα τιμολόγια η παρακράτηση πρέπει να γίνετε με πληρωμή του προμηθευτή. Κάτι δεν μου στέκει καλά σε αυτό. 

 

θυμάσαι τι σου είπαν,δίνουμε βεβαίωση 2014 πχ. αμοιβή 1.000 ευρώ και φόρος 200 (που δεν έχει παρακρατηθεί -πληρωθεί) ή βάζουμε φόρο 0  και στο επόμενο έτος δίνουμε χειρόγραφη βεβαίωση φόρου και θα κάνει συμπληρωματική ο δικαιούχος όπως φέτος που λέει η ΠΟΛ.1051?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!! 

Για τις αμοιβές με εργόσημο ισχύει άραγε ότι και πέρσι? Τα υποβάλλουν οι φορείς ή οι εργοδότες?

 

Οι εργοδότες υποβάλλουν την βεβαίωση ???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

σε περίπτωση λάθους ξαναϋποβάλλουμε το αρχείο και λαμβάνει υπόψη του το τελευταίο, σωστά?

 

σωστά ,αλλά πες μας ότι και φέτος έκανες λάθος στον άντρα σου?

 

πρώτη φορά δικαιολογείσαι ,την δεύτερη πας χωρίς ελαφρυντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα οι αποδειξεις ΤΠΥ αν εχουμε κοψει σε καποιον πελατη ΔΩΡΕΑΝ , τις στελνουμε σε αρχειο το δοκιμασε κανεις? το παιρνει η εφαρμογη με μηδενικα? (για βεβαιωσεις επιχ. δραστηριοτητας )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ΤΠΥ δικηγόρου 1000,00 € αναφέρεται ότι επί ποσού 85 € έγινε παρακράτηση φόρου 15% από το Δικηγορικό σύλλογο και για την υπόλοιπη αμοιβή υπολογίσθηκε παρακράτηση φόρου 20%.

Το 20% το αποδώσαμε και θα υποβάλουμε βεβαίωση αποδοχών με κωδικό 1 όπου η αμοιβή θα είναι 915,00 €.

Για τα 85 € θα βάλουμε κωδικό 7 ή δεν θα την υποβάλουμε καθόλου καθώς δεν θα αποδώσουμε εμείς τον φόρο;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι τα 'στειλα εγώ .... 

 

το μονο που με προβληματίζει είναι η λέξη απασχολούμενοι.. μην μπλέξουμε διαφορετικά μετά....

αν τα 128€ που σου έγραψα πριν τα δηλώσω από μισθωτή εργασία -που στην ουσία με την κυρία που έλαβε την αμοιβή- δεν την έχω δει καν στο γραφείο φοβάμαι ότι πάμε για άλλα(ασφαλιστικά κλπ).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θυμάσαι τι σου είπαν,δίνουμε βεβαίωση 2014 πχ. αμοιβή 1.000 ευρώ και φόρος 200 (που δεν έχει παρακρατηθεί -πληρωθεί) ή βάζουμε φόρο 0  και στο επόμενο έτος δίνουμε χειρόγραφη βεβαίωση φόρου και θα κάνει συμπληρωματική ο δικαιούχος όπως φέτος που λέει η ΠΟΛ.1051?

   Η σημερινή απάντηση που πείρα είναι ότι οι φορείς γενικής κυβέρνησης(δημόσιο) που αφορά εμένα δεν δίνουν βεβαίωση για τα απλήρωτα(που ούτως η άλλως θα βάλει ο προμηθευτής στη δήλωσή του)  παρά μόνο χειρόγραφη όταν θα εξοφληθούν. Τώρα ποιους αφορά το άρθρο 6 παραγρ 4 πρώτο εδάφιο ένας θεός ξέρει. Μάλλον πρόκειται για «πατάτα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θυμάσαι τι σου είπαν,δίνουμε βεβαίωση 2014 πχ. αμοιβή 1.000 ευρώ και φόρος 200 (που δεν έχει παρακρατηθεί -πληρωθεί) ή βάζουμε φόρο 0  και στο επόμενο έτος δίνουμε χειρόγραφη βεβαίωση φόρου και θα κάνει συμπληρωματική ο δικαιούχος όπως φέτος που λέει η ΠΟΛ.1051?

   Η σημερινή απάντηση που πείρα είναι ότι οι φορείς γενικής κυβέρνησης(δημόσιο) που αφορά εμένα δεν δίνουν βεβαίωση για τα απλήρωτα(που ούτως η άλλως θα βάλει ο προμηθευτής στη δήλωσή του)  παρά μόνο χειρόγραφη όταν θα εξοφληθούν. Τώρα ποιους αφορά το άρθρο 6 παραγρ 4 πρώτο εδάφιο ένας θεός ξέρει. Μάλλον πρόκειται για «πατάτα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα επειδή εχω μπλεχτεί με το παρακάτω το κάνω σωστά ?

 

σε υπάλληλο μας για πρόγραμμα κατάρτισης κόπηκε απόδειξη δαπανών με καθαρή άξια 1.000,00 ευρώ  παρακράτηση 20% 200 ευρώ και χαρτόσημο 3% 30,00 ευρώ  και ογα χαρτοσήμου 6,00 ευρώ , πρέπει να το ανεβάσω σαν βεβ απο επιχ/κη δραστηριοτητα με κωδικό 1 και ακαθάριστες 1.000 , φόρος 200 , ογα χαρτοσήμου 6, χαρτόσημο 30 και  καθαρές 964 .

 

σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα επειδή εχω μπλεχτεί με το παρακάτω το κάνω σωστά ?

 

σε υπάλληλο μας για πρόγραμμα κατάρτισης κόπηκε απόδειξη δαπανών με καθαρή άξια 1.000,00 ευρώ  παρακράτηση 20% 200 ευρώ και χαρτόσημο 3% 30,00 ευρώ  και ογα χαρτοσήμου 6,00 ευρώ , πρέπει να το ανεβάσω σαν βεβ απο επιχ/κη δραστηριοτητα με κωδικό 1 και ακαθάριστες 1.000 , φόρος 200 , ογα χαρτοσήμου 6, χαρτόσημο 30 και  καθαρές 964 .

 

σωστά ?

 

Καλημέρα επειδή εχω μπλεχτεί με το παρακάτω το κάνω σωστά ?

 

σε υπάλληλο μας για πρόγραμμα κατάρτισης κόπηκε απόδειξη δαπανών με καθαρή άξια 1.000,00 ευρώ  παρακράτηση 20% 200 ευρώ και χαρτόσημο 3% 30,00 ευρώ  και ογα χαρτοσήμου 6,00 ευρώ , πρέπει να το ανεβάσω σαν βεβ απο επιχ/κη δραστηριοτητα με κωδικό 1 και ακαθάριστες 1.000 , φόρος 200 , ογα χαρτοσήμου 6, χαρτόσημο 30 και  καθαρές 964 .

 

σωστά ?

 

 

το μονο που με προβληματίζει είναι η λέξη απασχολούμενοι.. μην μπλέξουμε διαφορετικά μετά....

αν τα 128€ που σου έγραψα πριν τα δηλώσω από μισθωτή εργασία -που στην ουσία με την κυρία που έλαβε την αμοιβή- δεν την έχω δει καν στο γραφείο φοβάμαι ότι πάμε για άλλα(ασφαλιστικά κλπ).....

 

ειναι μια συζήτηση ..... και γιατί να μην το ανεβάσεις με κωδ.6 επιχ.δραστ ή κωδ. 4 μισθωτων υπηρεσιών ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγροτης του ειδικου καθεστως υποχρεουται να στειλει βεβαιωση ελευθερων για τις αμοιβες (λογιστη, γεωπονου) καθως και για τις τυχον αμοιβες σε εργοσημο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκδίδουμε βεβαιώσεις για αμοιβές ( κάτω από 300)σε δικηγορικές εταιρίες?Θεωρώ πως ανεξαρτήτου αμοιβής  δεν πρέπει ,λόγω του ότι είναι νομικά πρόσωπα κάποιος συνάδελφος?

 

Τελικά τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση, γνωρίζει κανείς?

 

είναι  εταιρεία ,είναι κάτω των 300 ευρώ δηλ. έχει 2 "κακά" μαζεμένα .    άντε και τα στείλαμε τι έγινε? για μένα δεν έχει νόημα οιοδήποτε είναι κάτω των 300 ευρώ ,πόσο μάλλον όταν αφορά εταιρεία ειδικά και υπάρχει η ΜΥΦ γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ΤΠΥ δικηγόρου 1000,00 € αναφέρεται ότι επί ποσού 85 € έγινε παρακράτηση φόρου 15% από το Δικηγορικό σύλλογο και για την υπόλοιπη αμοιβή υπολογίσθηκε παρακράτηση φόρου 20%.

Το 20% το αποδώσαμε και θα υποβάλουμε βεβαίωση αποδοχών με κωδικό 1 όπου η αμοιβή θα είναι 915,00 €.

Για τα 85 € θα βάλουμε κωδικό 7 ή δεν θα την υποβάλουμε καθόλου καθώς δεν θα αποδώσουμε εμείς τον φόρο;

 

Ευχαριστώ.

Έχει κανείς άποψη επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...