Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γαμώτο, θα ανοίξουν αύριο οι δηλώσεις, θα μπαίνει ο κόσμος μέσα και δεν θα βλέπει τα ποσά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γαμώτο, θα ανοίξουν αύριο οι δηλώσεις, θα μπαίνει ο κόσμος μέσα και δεν θα βλέπει τα ποσά...

Εντάξει, μακράν η καλύτερη ανάρτηση για το θέμα! Ακόμα γελάω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν νομιζω φιλε ,ολα δειχνουν οτι δεν θα υπαρχει προστιμο αλλα δεν θελουν να ακουστει οτι εδωσαν παραταση,ειμαι απο τις 8 το πρωι στο γραφειο δεν εχω φαει και το συστημα πλεον σερνεται,θα αφησω καμια τριανταρια για αυριο και εχει ο θεος ,αν παθουμε τιποτα ουτε ηρωες θα μας πουν ουτε δημοσια δαπανη θα γινει η κηδεια μας.αι σιχτιρ βραδυατικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παρομοίως από τις  8 και χωρίς φαγητό.... την πάτησα το Σαβ/κο .....είχα σίγουρη την παράταση....Μας την έφερε ο Τρύφωνας.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι αυτό που πάθαμε σήμερα , είναι προάγγελος των όσων θα ακολουθήσουν το επόμενο διάστημα και εννοώ κυρίως με τις υποβολές των φορολογικών δηλώσεων!! Δεν υπάρχει πλέον σεβασμός για το επάγγελμα του λογιστή φάνηκε κιόλας στο ότι ο κ. Κατρούγκαλος δεν μας έχει συμπεριλάβει στους επιστήμονες στις διορθώσεις που έκανε προχτές στο ασφαλιστικό προσχέδιο!! Μας θεωρεί μάλλον μπετατζήδες!!

Είναι κατάντια για το επάγγελμα μας αλλά και για τις σπουδές που έχει κάνει ο καθένας μας..

Η δύναμη που έχουμε σαν κλάδος είναι τεράστια και άμα την χρησιμοποιήσουμε ενωμένοι όλοι μαζί μπορούμε να πετύχουμε τα πάντα!! Το κακό είναι ότι καθένας κοιτάζει το δικό του συμφέρον και όχι πως θα γίνει δυνατότερος ο κλάδος μας. Έτσι όμως δεν θα πάμε ποτέ μπροστά δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΓ: Καλά, η πίκρα η σημερινή δεν υπάρχει.....
Ήταν το πιο "σιγουράκι" από παρατάσεις, δεδομένου ότι δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία υποβολής και καταβολής των φόρων του Δεκεμβρίου!!!!! Αλλά, λεπτομέρειες καλέ......

Δηλαδή πόσο πιο τραγική μπορεί να γίνει η κατάσταση....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποητικές συμπληρωματικές δεν υπάρχει πρόστιμο , βέβαια απορία έχω αν μπήκε κάποιο πρόστιμο πχ στις περυσινές . Είναι γεγονός ότι οι βεβαιώσεις πρέπει να πάνε μέχρι τέλος Φεβρουαρίου .

Από εκεί και πέρα είναι ΑΜΕΣΗ ανάγκη να δώσουν νέες καταληκτικές ημερομηνίες για τις δηλώσεις , όσο καθυστερούμε τόσο θα γίνουμε θεατές στο παιχνίδη γάτας ποτικιού και στις σιωπηρές παρατάσεις , είναι γεγονός ότι 30/04 είναι ΑΝΕΦΙΚΤΗ ημερομηνία , αλλά κανείς δεν λέει τίποτα και περιμένουμε να δώσουν παράταση τότε , που θα δίνουν τα γνωστά 10ήμερα .

 

Εμείς τελειώσαμε με τις βεβαιώσεις , κάποιες με κωδικό 10 δικές μας μείνανε (8-9) αλλά και να μη τις στείλω , νομίζω δεν χάλασε ο κόσμος , τις τελειώσαμε χωρίς έλεγχο και πιθανό αύριο ή μέσα στην εβδομάδα να στείλουμε τροποποιητικές-συμπληρωματικές .

 

Πάντως είναι κρίμα που ενώ στηρίζουμε ουσιαστικά ολόκληρο το σύστημα το Υπουργείο  μας βλέπει σαν ή μάλλον δεν μας βλέπει καθόλου , είμαστε ένα τίποτα (οι κατά τα άλλα "συνεργάτες") και αυτό γιατί εμείς το επιτρέπουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μας σέβεται κανείς. Πρέπει επιτέλους να αντιδράσουμε μαζικά και ενωμένοι, ανεξάρτητα από πολιτικές πεποιθήσεις. Να κινητοποιηθούμε σε περίοδο που θα τους τσούξει και θα γίνει και ντόρος στα κανάλια. Για παράδειγμα επ΄άόριστο αποχή από την υποβολή φορολογικών δηλώσεων όταν αυτές θα ανοίξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφαρμόζουμε γρήγορα & αποφασιστικά τη συμφωνία (ΟΕ-Ε)

Μένουμε Ευρώπη!

Στηρίζουμε την ανεξαρτησία της ΓΓΔΕ.

Κάτω οι καρεκλοκένταυροι του ΥΟ.

Ζήτω η μηχανογράφηση του κράτους.

Να απολυθούν οι ΔΥ

Οι λογιστές καλύπτουν και  ΔΟΥ και ικα και οαεε και ψυχοθεραπείες και τα πάντα.

Α.. ναι. Ζήτω και οι κολλητοί σύμβουλοι (με τα Αμερικάνικα πτυχία) που φτιάχνουν τα μηχανογραφικά συστήματα του κράτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι τραγικό, παράλογο  και θλιβερό όλο αυτό που συνέβη εχθές........

 

Αυτή είναι η αντιμετώπιση τους στο πρόσωπό μας...........   και στην δουλειά μας.

 

Έτσι αντιμετωπίζουν ΟΛΕΣ τις καταστάσεις.

 

Είναι ΑΛΤΗΕΣ και ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι τραγικό, παράλογο  και θλιβερό όλο αυτό που συνέβη εχθές........

 

Αυτή είναι η αντιμετώπιση τους στο πρόσωπό μας...........   και στην δουλειά μας.

 

Έτσι αντιμετωπίζουν ΟΛΕΣ τις καταστάσεις.

 

Είναι ΑΛΤΗΕΣ και ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ

Oι λέξεις  αλητες και επικινδυνοι ειναι λιγες για να τους περιγραψουν..το χθεσινο δεν ειχε προηγουμενο και το χειροτερο ειναι μαλλον ετσι θα παει απο δω και περα..οποιος δεν αντεξει θα κλεισει νυχτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχει στείλει κάποιος βεβαιώσεις σήμερα; Είναι ανοιχτό το σύστημα χωρίς πρόστιμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχει στείλει κάποιος βεβαιώσεις σήμερα; Είναι ανοιχτό το σύστημα χωρίς πρόστιμο; 

Ναι στις 00:06 16/02/2016 . Δεν επιβλήθηκε κανένα πρόστιμο.Εκτός εάν το ρίξουν αναδρομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω δοκιμάσει σήμερα και δεν ξέρω τι γίνεται. Αυτό που ξέρω είναι ότι μας έχουν γραμμένους κανονικότατα. Μα να μην δώσουν παράταση σε κάτι τόσο ανούσιο και παράλογο μαζί τη δεδομένη στιγμή, αφού οι δηλώσεις δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα. Αυτό δείχνει πόσο πολύ μας υπολογίζουν και ιδιαίτερα ο καινούργιος ΓΓΔΕ. Δυστυχώς δεν ξεκινήσαμε καλά με δαύτον και μου θυμίζει κάποιον άλλο που είχαμε πιο πριν. Άρε Κατερίνα μια χαρά ήσουν εσύ. Έδινες τις παρατάσεις βδομάδες πιο πριν. Τώρα ας προετοιμαστούμε για τα χειρότερα συνάδελφοι. Άντε να σκύψουμε το κεφάλι πάλι και να περιμένουμε και τα επόμενα. 

Καληνύχτα και καλή τύχη που έλεγε και σε μια ταινία που είχα δει πριν κάτι χρόνια και έχει γίνει το μοτο μου τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είμαι ο έξυπνος της υπόθεσης, είμαι σίγουρος πως έχει επανειλημμένα ειπωθεί , αλλά δεν αντέχω πρέπει να το βγάλω από μέσα μου...

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΒΡΕ ΖΩΑ????????????

 

Καλημέρα συνάδελφοι , από σήμερα εγώ θα κάνω τις τροποποιητικές για ειδικές περιπτώσεις (αμοιβές ΔΣ, παροχή σε είδος κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω στειλει καμια 10ρια,το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει η ενδειξη εμπροθεσμο η΄εκπροθεσμο οποτε ολα ειναι φλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναφορικά με τις αμοιβές που έχουν καταβληθεί με έκδοση τίτλου κτήσης υπηρεσίας (Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης) προς μη επιτηδευματίες  (πχ σε φοιτητή για διανομή φυλλαδίων) χωρίς εργόσημο:

  • υπάγονται στις περιπτώσεις των βεβαιώσεων αμοιβών επιχειρηματικής δραστηριότητας? ή αυτές οι βεβαιώσεις αφορούν μόνο επιτηδευματίες με σχετική έναρξη στο Μητρώο?
  • στην σχετική βεβαίωση χρησιμοποιούμε τον κωδικό 6 (Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότα απαλασσομένων / μή υπόχρεων σε τήρηση βιβλίων)? ή ο κωδικός 6 αφορά μόνο τους μη υπόχρεους απαλλασσόμενους επιτηδευματίες
  • εάν στα ανωτέρω δύο η απάντηση είναι θετική τότε το εισόδημα αυτό στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα περάσει στον κωδικό 403 (Πίνακας Γ2 - 5. Ακαθάριστα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα για μη επιτηδευματίες) και θα φορολογηθεί με την κλίμακα των επιτηδευματιών αλλά χωρίς επιβολή τέλους επιτηδεύματος?

Παρακαλώ για επιβεβαίωση από συνάδελφο που το έχει αντιμετωπίσει στην πράξη. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είμαι ο έξυπνος της υπόθεσης, είμαι σίγουρος πως έχει επανειλημμένα ειπωθεί , αλλά δεν αντέχω πρέπει να το βγάλω από μέσα μου...

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΒΡΕ ΖΩΑ????????????

 

Καλημέρα συνάδελφοι , από σήμερα εγώ θα κάνω τις τροποποιητικές για ειδικές περιπτώσεις (αμοιβές ΔΣ, παροχή σε είδος κλπ)

Η υποβολή νομίζω ότι αφορά την βεβαίωση του φόρου , το αρχείο όμως είναι για την παρακράτηση του φόρου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...