Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα. Προλαβαίνετε εσείς με τις Βεβαιώσεις έως 15/2? Γιατί εγώ τώρα άρχισα! Ελπίζω να δωσουν μία παράταση έως τις 29/2 τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάποιο από τα στοιχεία του εργαζομένου που είναι απαραίτητα για το ΕΡΓΑΝΗ δεν είναι συμπληρωμένο..

 

Το θεμα ειναι οτι ολα τα στοιχεία ειναι συμπληρωμενα μιας και ειναι επιχειρηματικης δρασ/τας 3% εργολαβων

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΤΟΥ 148 )

ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θεμα ειναι οτι ολα τα στοιχεία ειναι συμπληρωμενα μιας και ειναι επιχειρηματικης δρασ/τας 3% εργολαβων

 

το έκανες zip και έχεις έκδοση 2016?  αν ναι μην έβαλες και αναλογούν φόρο? λέω δεν το έχω δοκιμάσει ,μην χτυπάει εκεί.

 

και κωδικό 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το έκανες zip και έχεις έκδοση 2016?  αν ναι μην έβαλες και αναλογούν φόρο? λέω δεν το έχω δοκιμάσει ,μην χτυπάει εκεί.

 

και κωδικό 2.

Σωστά σωστά και ευχαριστώ λάθος έκδοση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά καλησπέρα... για αποστολή βεβαιώσεων αποδοχών μισθωτών

Όποιος έχει πρόγραμμα μισθοδοσίας ADJUST θα με καταλάβει .... γιατί κάτι έχουν πάθει εκεί και δεν μπορώ να τους μιλήσω με τίποτα.... το θέμα έιναι ότι το μηχανογραφικό αρχείο που μου φτιάχνει το πρόγραμμα και το οποίο ελέγχω με το προγραμματάκι του TAXIS μου γράφει το  ""το αρχείο δεν έχει το σωστό μήκος"" ή "" το αρχείο δεν έχει 148 χαρακτήρες"".  Μπορεί να με φωτίσει κάποιος που τον έχει ταλαιπωρήσει παρόμοια περίπτωση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα GIANNIS13,

το έχω και γω το πρόγραμμα αυτό της μισθοδοσίας εγώ κατέβασα το πρόγραμμα  του υπουργείου και έφτιαξα τα αρχεία από τις εκτυπώσεις των εκκαθαριστικών των υπαλλήλων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα GIANNIS13,

το έχω και γω το πρόγραμμα αυτό της μισθοδοσίας εγώ κατέβασα το πρόγραμμα  του υπουργείου και έφτιαξα τα αρχεία από τις εκτυπώσεις των εκκαθαριστικών των υπαλλήλων.  

Καλημέρα

Συγνώμη συνάδελφε δλδ πληκτρολόγησες όλα τα δεδομένα στο πρόγραμμα του υπουργείου?

Μια μόνο επιχείρηση που έχω έχει  200 εργαζόμενους .... δεν φτάνει ο χρόνος.... δεν προλαβαίνω για κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις απόλυτο δίκιο εγώ με 50 και δεινοπάθησα..

Δυστυχώς ξέρω ότι ξέρεις οπότε το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα για κάποιους μήνες του 2015, για μια επιχείρηση ...ΑΠΔ οικοδομοτεχνικού έργου.......γι αυτούς τους εργαζόμενους στέλνω κανονικά αρχείο όπως και για τους άλλους....με τι κωδικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, ξέρετε αν θα ισχύει και φέτος όπως πέρσι, η δυνατότητα να στέλνουμε τροποποιητικές βεβαιώσεις μετά τη λήξη της προθεσμίας εφόσον έχουμε στείλει εμπρόθεσμη αρχική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά καλησπέρα... για αποστολή βεβαιώσεων αποδοχών μισθωτών

Όποιος έχει πρόγραμμα μισθοδοσίας ADJUST θα με καταλάβει .... γιατί κάτι έχουν πάθει εκεί και δεν μπορώ να τους μιλήσω με τίποτα.... το θέμα έιναι ότι το μηχανογραφικό αρχείο που μου φτιάχνει το πρόγραμμα και το οποίο ελέγχω με το προγραμματάκι του TAXIS μου γράφει το  ""το αρχείο δεν έχει το σωστό μήκος"" ή "" το αρχείο δεν έχει 148 χαρακτήρες"".  Μπορεί να με φωτίσει κάποιος που τον έχει ταλαιπωρήσει παρόμοια περίπτωση???

 

Υπάρχει κανείς που να έχει βρει τη λύση ..... έχουμε φάει τα μούτρα μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ ΕΝΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΕΡΓΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έχει ακουστεί κάτι για παράταση? Δεν με βλέπω να προλαβαίνω. Έστω έως 29/2/2016? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά θα δοθεί μικρή παράταση και οι τροποποιήσεις δλδ κάθε επόμενη υποβολή θα είναι όπως πέρσι χωρίς πρόστιμο .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έχει ακουστεί κάτι για παράταση? Δεν με βλέπω να προλαβαίνω. Έστω έως 29/2/2016? Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα και απο εμένα. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για παράταση? οι διαχειριστές? έχω πανικοβληθεί......λόγω προβλημάτων υγείας δεν προλαβαίνω για την 15/2/16.....υπάρχει περίπτωση να πάνε έστω μέχρι 29/2/16, όπως αναφέρει και ο συνάδελφος HURRICANE33????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και απο εμένα. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για παράταση? οι διαχειριστές? έχω πανικοβληθεί......λόγω προβλημάτων υγείας δεν προλαβαίνω για την 15/2/16.....υπάρχει περίπτωση να πάνε έστω μέχρι 29/2/16, όπως αναφέρει και ο συνάδελφος HURRICANE33????????

Πέρυσι η προθεσμία πήγε μέχρι Μάιο από ό,τι θυμάμαι. Οπότε λογικά θα δώσουν τουλάχιστον έως 29/2/2016. Μην αγχώνεσαι και εύχομαι περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε όλους

σχετικά με τις βεβαιώσεις για επιχειρηματική δραστηριότητα και τον κωδικό 10 για αμοιβές μικρότερες των 300 και 150 από φορέα γενικής κυβέρνησης ποιο είναι το νόημα αποστολής τους; περνάνε κάπου; για αυτό δε στέλνουμε τις μυφ;πως θα βρούμε τώρα ποιά είναι αυτά τα τιμολόγια;δηλαδή το δημόσιο θα στέιλει όλα τα τιμολόγια για πώληση προϊόντων και υπηρεσιών τα οποία έχει πληρώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε όλους

σχετικά με τις βεβαιώσεις για επιχειρηματική δραστηριότητα και τον κωδικό 10 για αμοιβές μικρότερες των 300 και 150 από φορέα γενικής κυβέρνησης ποιο είναι το νόημα αποστολής τους; περνάνε κάπου; για αυτό δε στέλνουμε τις μυφ;πως θα βρούμε τώρα ποιά είναι αυτά τα τιμολόγια;δηλαδή το δημόσιο θα στέιλει όλα τα τιμολόγια για πώληση προϊόντων και υπηρεσιών τα οποία έχει πληρώσει;

Το νόημα είναι να τσεκαριστούν οι αμοιβές που θα δηλώσει ο επιτηδευματίας στο Ε3 με τις αμοιβές που θα δηλώσει ο πελάτης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνοδοιπόροι καλησπέρα

θα ήθελα αν έχει κάποιος την καλοσύνη (και εφόσον το έχει αντιμετωπίσει στην εργασία του) αν γνωρίζει αν έχει το Υπ.Οικονομικών με νεότερη απόφαση του και μου έχει ξεφύγει κάτι ότι αν στην διαδικασία αναγραφής των παροχών σε είδος (στην συγκεκριμένη περίπτωση βενζίνες σε μηνιαία βάση προς τους εργαζόμενους) στις ετήσιες βεβαιώσεις αποδοχών τους πάει όλο το ποσό ή αφαιρούνται τα πρώτα 300 ευρώ?

Είναι σημαντικό σημείο τριβής μεταξύ εμού και των ορκωτών που μου ζητάνε να προσμετρήσω στις βεβαιώσεις αποδοχών των υπαλλήλων όλες τις βενζίνες που τους πληρώνει η εταιρία τον μήνα βάσει συμφωνίας για να προσέρχονται λόγω αποστάσεως.Εγώ επιμένω για το συνολικό ποσό πλην των 300 ευρώ και αυτοί επιμένουν για το σύνολο των παροχών αλλοιώς δεν κάνουν αποδεκτό το κονδύλι (αρκετά άτομα) και το στέλνουν για αναμόρφωση.

 

Επίσης ας απαντήσει κάποιος για το excel για τις αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα και το μήνυμα λάθους ότι δεν είναι αρχείο με μήκος ίσο με 148 χαρακτήρες πως το ξεπέρασε γιατί το βλέπουμε στον ύπνο μας πλέον.'Εβαλα νούμερα χωρίς υποδιαστολή τίποτα, έβαλα παρακρατήσεις και αμοιβές τίποτα.Κάποιος που να έχει στείλει ας κάνει screenshot το excel όπως το συμπλήρωσε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον κάνει τον κόπο να σπαταλήσει 10 λεπτά από τον πολύτιμό χρόνο του να μου απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, ξέρετε αν θα ισχύει και φέτος όπως πέρσι, η δυνατότητα να στέλνουμε τροποποιητικές βεβαιώσεις μετά τη λήξη της προθεσμίας εφόσον έχουμε στείλει εμπρόθεσμη αρχική?

Αν δεις και το briefing στις 08/02/16 οι συνάδελφοι εξηγούν ότι δεν υπάρχει πρόστιμο για αυτές τις περιπτώσεις(ούτε και για τις αρχικές εκπρόθεσμες) κάθε αρχείο που στέλνεις ενημερώνει αυτόματα και άμεσα τους σχετικούς κωδικούς ε1 για τους εργαζομένους που στέλνεις τις τροποποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΈΣΤΕΙΛΕ ΣΉΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ; ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ERROR ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ONEINCHMAN καλημέρα,

Αν δεις προσεκτικά το άρθρο 13 παρ.1 του ν.4172, αναφέρει ότι "...εφόσον η συνολική αξία των παροχών σε είδος υπερβαίνει το ποσό των τριακοσίων (300) ευρώ ανά φορολογικό έτος". Από τη διατύπωση αυτή, κατά την γνώμη μου προκύπτει ότι, για δαπάνες έως 300,€ δεν υφίσταται φορολογία, αν όμως το ποσό υπερβεί τα 300,00€ τότε φορολογείται στο σύνολό της η δαπάνη. Όπως πχ ο τρόπος με τον οποίο υπολογίζεται η εισφορά αλληλεγγύης.

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημά σου, αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, υπάρχει μια εφαρμογή του υπουργείου, έκδοση 2016 απαραίτητα, με την οποία μπορείς να δημιουργήσεις ένα αρχείο excel, το οποίο στη συνέχεια θα μετατρέψεις σε αρχείο java, και κατόπιν θα το ανοίξεις με την εφαρμογή του υπουργείου, για την δημιουργία και αποστολή του αρχείου των βεβαιώσεων, για αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα, και κάτι τελευταίο, η μορφή είναι κείμενο. Αν συναντήσεις κάποιο πρόβλημα εδώ είμαστε.

Σχετικό link http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Epixeiriseis/vev_apodoxwn.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξαναβαζω κι εδω...


 


Στο φορο 3% που παρακρατηθηκε απο εργοληπτικη εταιρεια (ΟΕ)


ζηταει... και ονομα φορολογουμενου υποχρεωτικα.


 


(Κωδικος 2, επιχειρηματικη δραστηριοτητα)


 


Εβαλα... ''ΟΕ'' στο ονομα. Εσεις οι υπολοιποι τι κανατε?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...