Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τελικά έχουμε καμία σίγουρη απάντηση για το αν μπαίνουν και οι αμοιβές σε νομικά πρόσωπα?Όπως ρωτάει παραπάνω και ένας συνάδελφος,θα πρέπει να βάλω και τα χρήματα που πλήρωσα στην Χ Ο.Ε. για την άδεια του προγράμματος λογιστικής που έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έχουμε καμία σίγουρη απάντηση για το αν μπαίνουν και οι αμοιβές σε νομικά πρόσωπα?Όπως ρωτάει παραπάνω και ένας συνάδελφος,θα πρέπει να βάλω και τα χρήματα που πλήρωσα στην Χ Ο.Ε. για την άδεια του προγράμματος λογιστικής που έχω?

συνεχίζω να πιστευω πως όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω.Σκοπεύω να στείλω όσες βεβαιώσεις πρέπει χωρίς τις αμοιβές των νομικών προσώπων.Τώρα αν κάποια στιγμή μας το διευκρινίσουν, πιστεύω να μπορέσουμε να στείλουμε τροποποιητική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα και Χριστός Ανέστη,

 

παραμένει η απορία μου για τους τίτλους κτήσης /αποδ δαπάνης με παρακράτηση 20% και χαρτόσημο ...

δεν ξέρω ποιος κωδικός είναι σωστός

 

κωδ.6 επιχ. δραστ.  (μη υπόχρεοι σε τήρηση)

ή

κωδ.4 μισθωτες υπηρεσίες ........(περιστασιακά απασχολούμενοι)

 

η γνώμη σας θα με ενδιέφερε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι.Έχω ένα (μόνο έναν!) εργαζόμενο Πακιστανό ο οποίος αποχώρησε τον 02/2014 και δεν έχει ΑΜΚΑ.Η πρόσληψη του είναι απο τις εποχές που το ΑΜΚΑ δεν ήταν υποχρεωτικό οπότε κι εγώ δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση.Επικοινώνησα προ ολίγου με το TAXIS και κατάφερα να "πιάσω" γραμμή.Η απάντηση τους ήταν πως το ΑΜΚΑ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ και να ψάξω να το βρω.Βρε παιδιά,τους λέω, που να τον βρω στο Πακιστάν?Αυτό μπορώ να σας απαντήσω μόνο μου είπε και απο κει και πέρα η ευθύνη είναι δική σας.Τι κάνουμε τώρα?Σίγουρα θα έχει τύχει και σε κάποιον άλλο,δε μπορεί να ειμαι μόνο εγω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι.Έχω ένα (μόνο έναν!) εργαζόμενο Πακιστανό ο οποίος αποχώρησε τον 02/2014 και δεν έχει ΑΜΚΑ.Η πρόσληψη του είναι απο τις εποχές που το ΑΜΚΑ δεν ήταν υποχρεωτικό οπότε κι εγώ δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση.Επικοινώνησα προ ολίγου με το TAXIS και κατάφερα να "πιάσω" γραμμή.Η απάντηση τους ήταν πως το ΑΜΚΑ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ και να ψάξω να το βρω.Βρε παιδιά,τους λέω, που να τον βρω στο Πακιστάν?Αυτό μπορώ να σας απαντήσω μόνο μου είπε και απο κει και πέρα η ευθύνη είναι δική σας.Τι κάνουμε τώρα?Σίγουρα θα έχει τύχει και σε κάποιον άλλο,δε μπορεί να ειμαι μόνο εγω!!

αν έχεις λοιπα του στοιχεία (που θεωρω έχεις) ρίξε μια ματια εδω https://www.amka.gr/AMKAGR/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι έγώ έχω το ίδιο πρόβλημα ,αλλή η δική μου εργαζόμενη είχε πάρει απαλλαγή απο ασφάλιση και δεν είχε ΑΜΚΑ.

Θα πάω στο Υπουργείο Οικονομικών γιατί το ΤΑΧΙS δεν μπορεί να βρεί λύση.

Δοκίμασες να βάλεις τα στοιχεία του εργαζομένου στο ΑΜΚΑ ,να δείς αν έχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι έγώ έχω το ίδιο πρόβλημα ,αλλή η δική μου εργαζόμενη είχε πάρει απαλλαγή απο ασφάλιση και δεν είχε ΑΜΚΑ.

Θα πάω στο Υπουργείο Οικονομικών γιατί το ΤΑΧΙS δεν μπορεί να βρεί λύση.

Δοκίμασες να βάλεις τα στοιχεία του εργαζομένου στο ΑΜΚΑ ,να δείς αν έχει ;

επειδή δεν μου έχει ξανατύχει οταν υπάρχει απαλλαγή απο την ασφάλιση κάνεις ΑΠΔ ????

μήπως πρέπει να την καταχωρήσεις σε κωδικό σχετικό με την επιχ. δραστηριότητα ??? (που δεν θέλει απαραίτητα ΑΜΚΑ)...πχ μη υπόχρεοι τήρησης βιβλίων ??

 

τι είχεις εκδόσει για την μισθοδοσία της??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι!! Αμοιβές για οικοδομικές εργασίες, και αμοιβές για επισκευή επαγγελματικού αυτοκινήτου δηλώνονται στις βεβαιώσεις αποδοχών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δοκίμασα και στο amka.gr να βρω τον αριθμό του αλλά ....΄τίποτα!!Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.Προς το παρόν κάνω υπομονή μήπως δώσουν καμία οδηγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δοκίμασα και στο amka.gr να βρω τον αριθμό του αλλά ....΄τίποτα!!Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.Προς το παρόν κάνω υπομονή μήπως δώσουν καμία οδηγία.

εισαι σίγουρος ότι αναγράφεις επακριβώς τα στοιχεία του??? δεν ξερω αν το παίρνει με εννιάρια στην βεβαίωση.... στις ΑΠΔ δεν το κάναμε αυτο όταν δεν ξέραμε το ΑΜΚΑ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Error 500--Internal Server Error

 

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1: 10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας παρακαλω δεν μπορω να κατεβασω την εφαρμογη μπορει καποιος να με βοηθησει ??? 

 

Τελικά από που κατεβάζουμε την εφαρμογή για την δημιουργία του αρχείου με τις βεβαιώσεις των αμοιβών των ελεύθερων επαγγελματιών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα εχω 2 απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .

1. Οταν ο πελάτης έχει κόψει αποδ. δαπανών 10000 προς ιδιώτη και έχει πληρώσει το 20% (200,00) με την προσωρινή δήλωση καθώς και 3,6% (36,00)  με έντυπο στην ΔΟΥ, πρέπει να τα δηλώσει στην ετήσια βεβαίωση απο αποδοχών απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με κωδικό 6  το 1000,00 - 36,00 = 964,00

 2. Οταν πελάτης μηχανικός εχει κόψει τιμολόγιο για μελέτη στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και  εχει αποδώσει  ο ίδιος τον προκαταβλητεο φορο 4%  οπως κανουν οι μηχανικοί με την δηλωση προκαταβλητεου φορου  πρεπει να ανεβάσει ο ιδιος για τον ευατο του ετησια βεβαιωση απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με  κωδικο 4  . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά με υγεία!Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει,όταν κάποιος εργαζόμενος απουσίασε λόγω ασθένειας πάνω από 3 μέρες πήρε ένα ποσό από το ΙΚΑ οποτε ο εργοδότης του κατέβαλλε τη διαφορά.Στην βεβαίωση αποδοχών,λογικά στις καταβληθείσες αμοιβές πρέπει να φαίνεται αυτό που του κατέβαλλε ο εργοδότης.Το ποσό που έλαβε από το ΙΚΑ που εμφανίζεται στο αρχειάκι?Το βάζω μαζί με τις εισφορές των ασφαλιστικών ταμείων?(Έτσι ώστε να έχω Ακαθάριστες αμοιβές-κρατήσεις εκτός φόρου=καταβληθείσες αμοιβές απο τον εργοδοτη).Στην βεβαίωση που θα του δώσω να φτιάξω ξεχωριστη στήλη για αυτό το ποσό? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά από που κατεβάζουμε την εφαρμογή για την δημιουργία του αρχείου με τις βεβαιώσεις των αμοιβών των ελεύθερων επαγγελματιών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα εχω 2 απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .

1. Οταν ο πελάτης έχει κόψει αποδ. δαπανών 10000 προς ιδιώτη και έχει πληρώσει το 20% (200,00) με την προσωρινή δήλωση καθώς και 3,6% (36,00)  με έντυπο στην ΔΟΥ, πρέπει να τα δηλώσει στην ετήσια βεβαίωση απο αποδοχών απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με κωδικό 6  το 1000,00 - 36,00 = 964,00

 2. Οταν πελάτης μηχανικός εχει κόψει τιμολόγιο για μελέτη στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και  εχει αποδώσει  ο ίδιος τον προκαταβλητεο φορο 4%  οπως κανουν οι μηχανικοί με την δηλωση προκαταβλητεου φορου  πρεπει να ανεβάσει ο ιδιος για τον ευατο του ετησια βεβαιωση απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με  κωδικο 4  . ευχαριστω 

για την ερώτηση σου στο 1.........τελικά συνεχίζουμε να έχουμε την ίδια απορία συνάδελφε....

παραπάνω άλλος συνάδελφος είχε προτείνει και τον κωδικό 4 απο μισθωτές υπηρεσίες.... και γω μπερδεμένος είμαι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος βοήθεια 

καλημέρα εχω 2 απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .

1. Οταν ο πελάτης έχει κόψει αποδ. δαπανών 10000 προς ιδιώτη και έχει πληρώσει το 20% (200,00) με την προσωρινή δήλωση καθώς και 3,6% (36,00)  με έντυπο στην ΔΟΥ, πρέπει να τα δηλώσει στην ετήσια βεβαίωση απο αποδοχών απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με κωδικό 6  το 1000,00 - 36,00 = 964,00

 2. Οταν πελάτης μηχανικός εχει κόψει τιμολόγιο για μελέτη στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και  εχει αποδώσει  ο ίδιος τον προκαταβλητεο φορο 4%  οπως κανουν οι μηχανικοί με την δηλωση προκαταβλητεου φορου  πρεπει να ανεβάσει ο ιδιος για τον ευατο του ετησια βεβαιωση απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με  κωδικο 4  . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά από που κατεβάζουμε την εφαρμογή για την δημιουργία του αρχείου με τις βεβαιώσεις των αμοιβών των ελεύθερων επαγγελματιών ?

 

Υποβολή Δήλωσης Βεβαίωσης Αποδοχών ή συντάξεων, Βεβαίωσης αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα

 

Δείτε σχετικά...

 

ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ
ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ
ΟΔΗΓΙΕΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στα εξής θέματα:

1) Μόλις διαπίστωσα ότι στις προσωρινές δηλώσεις ΦΜΥ έπρεπε να βάζουμε και τις αποζημιώσεις απόλυσης ανεξάρτητα αν είχαν παρακράτηση φόρου. Οπότε πρέπει να κάνω τροποποιητικές δηλώσεις για όλο το 2014 πριν στείλω τις βεβαιώσεις αποδοχών.Από ότι διαβάζω δεν έχουν πρόστιμο αν δεν έχουν φόρο. Σωστά;

2) Τόσο στις προσωρινές όσο και στις βεβαιώσεις αποδοχών θα καταχωρώ όλα το ποσό της αποζημίωσης απόλυσης ή μόνο αυτό που εισέπραξε ο εργαζόμενος το 2014?(διότι κάποιες αποζημιώσεις είναι με δόσεις)

3) Τέλος , έχω ένα τιμολόγιο δικηγόρου (επιχε. δραστηριότητα) ποσού άνω των 300€ στο οποίο δεν έχει γίνει παρακράτηση 20%. Σε ποιον κωδικό θα μπει; Στο 01;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα εχω 2 απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .

1. Οταν ο πελάτης έχει κόψει αποδ. δαπανών 10000 προς ιδιώτη και έχει πληρώσει το 20% (200,00) με την προσωρινή δήλωση καθώς και 3,6% (36,00)  με έντυπο στην ΔΟΥ, πρέπει να τα δηλώσει στην ετήσια βεβαίωση απο αποδοχών απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με κωδικό 6  το 1000,00 - 36,00 = 964,00

 2. Οταν πελάτης μηχανικός εχει κόψει τιμολόγιο για μελέτη στο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και  εχει αποδώσει  ο ίδιος τον προκαταβλητεο φορο 4%  οπως κανουν οι μηχανικοί με την δηλωση προκαταβλητεου φορου  πρεπει να ανεβάσει ο ιδιος για τον ευατο του ετησια βεβαιωση απο επιχ/κη δραστηριοτητα και με  κωδικο 4  . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...