Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ eyripidis ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.

ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο αναλογούντας φόρος στην περίπτωση του κωδικού 1, προκύπτει από το γινόμενο του ποσοστού 20% επί της αμοιβής. Γιατί βάζετε μηδέν ;

 

Υ.Γ.

Τώρα θα μου πείτε, γιατί χρειάζεται ;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως εχετε βαλει αναποδα τα ποσα αναλογουντος και παρακρατηθεντος φορου?

 

Ο αναλογουν φορος ειναι οντως μεγαλυτερος απο τον παρακρατηθεντα.

 

 

 

 

Συγνωμη, λαθος μου. Τωρα ειδα οτι αναφερεστε σε αμοιβες απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα. Εγω αναφερομουν σε αμοιβες απο μισθωτες υπηρεσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ eyripidis ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.

ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ?

 

ΜΑΛΛΟΝ ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, Έβγαλε σε κάποιο από εσάς πρόβλημα με τη JAVA και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε.? Διότι έχω έκδοση νεώτερη από αυτή που ζητάει και παρόλο που οι οδηγίες λένε από 1.6 και νεώτερη μου βγάζει μνμ λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, Έβγαλε σε κάποιο από εσάς πρόβλημα με τη JAVA και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε.? Διότι έχω έκδοση νεώτερη από αυτή που ζητάει και παρόλο που οι οδηγίες λένε από 1.6 και νεώτερη μου βγάζει μνμ λάθους.

Καλημέρα,

 

Το έχετε κάνει extract?

Επειδή είναι σε μορφή zip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, Έβγαλε σε κάποιο από εσάς πρόβλημα με τη JAVA και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε.? Διότι έχω έκδοση νεώτερη από αυτή που ζητάει και παρόλο που οι οδηγίες λένε από 1.6 και νεώτερη μου βγάζει μνμ λάθους.αλλα 

και εγω το ιδιο μηπως φταιει οτι μπανω απο google chrome? την εκδοση 8 εχω με καποιο τροπο απο (to peazip) το εκιανα Extract, συντομεσυη μετα δεν ανοιγει,μ δημιουτγηθηκε χωρις να ξερω το απαιτουμενο executable file jar που θελουμε αλλα δεν ανοιγει, ενω περυσι το ανοιγε, καποιος που να το εχει κατεβασει  το προγραμμα επιτυχως και να του ανοιγει;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγω το ιδιο μηπως φταιει οτι μπανω απο google chrome? την εκδοση 8 εχω με καποιο τροπο απο (to peazip) το εκιανα Extract, συντομεσυη μετα δεν ανοιγει,μ δημιουτγηθηκε χωρις να ξερω το απαιτουμενο executable file jar που θελουμε αλλα δεν ανοιγει, ενω περυσι το ανοιγε, καποιος που να το εχει κατεβασει  το προγραμμα επιτυχως και να του ανοιγει;;; 

Από ότι καταλαβαίνω δεν φταίει ο brower γιατί το ίδιο μνμ βγάζει και με mozilla και με explorer. Κάτι άλλο φταίει αλλά τι άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πότε λήγουν βρε παιδιά αυτές ;;;

Μη μου πέιτε 31/3 γιατι θα γελάσω πολύ

Εγώ κατάλαβα ότι λήγουν μαζί με τις δηλώσεις.Ημερομηνία δεν ξέρουμε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχετε δει κάπου την κωδικοποίηση των αποδοχών και των αμοιβών.

 

Πέρυσι  είχε ανάλυση για το τι πηγαίνει στον κάθε κωδικό  στα αρχεία με οδηγίες

των οριστικών και ήταν από 08 έως 33 για μισθούς, συντάξεις

1 έως 14 για ελευθέρια επαγγέλματα και 1 έως 8 για εμπορικές  επιχειρήσεις.

 

Τώρα δεν τους έχει στις οδηγίες χρήσης και μέσα στο αρχείο έχει για επιλογή

01 έως 39 για μισθούς, συντάξεις και 01 έως 12 για επιχειρηματική δραστηριότητα. 

 

Όποιος ή όποια τους εντοπίσει θα με υποχρεώσει για την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχετε δει κάπου την κωδικοποίηση των αποδοχών και των αμοιβών.

 

Πέρυσι  είχε ανάλυση για το τι πηγαίνει στον κάθε κωδικό  στα αρχεία με οδηγίες

των οριστικών και ήταν από 08 έως 33 για μισθούς, συντάξεις

1 έως 14 για ελευθέρια επαγγέλματα και 1 έως 8 για εμπορικές  επιχειρήσεις.

 

Τώρα δεν τους έχει στις οδηγίες χρήσης και μέσα στο αρχείο έχει για επιλογή

01 έως 39 για μισθούς, συντάξεις και 01 έως 12 για επιχειρηματική δραστηριότητα. 

 

Όποιος ή όποια τους εντοπίσει θα με υποχρεώσει για την πληροφορία.

 

Δείτε τα παραρτήματα της ΠΟΛ.1051/15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ κατάλαβα ότι λήγουν μαζί με τις δηλώσεις.Ημερομηνία δεν ξέρουμε ακόμα.

Δεν ανοίξαμε, δεν είμαστε έτοιμοι, ξέρουμε ότι θα αργήσετε αλλά σας περιμένουμε...
[18.03.2015]
 

 

Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς

Πτυχιούχος Οικον. Παν/μίου Πειραιά

Λογιστής - φοροτεχνικός

Μέλος της επιστημονικής ομάδας του TAXHEAVEN

Μετά από μία προσεκτική ανάγνωση του χθεσινού δελτίου τύπου που κοινοποιήθηκε από την Γ.Γ.Δ.Ε. σχετικά με την υποβολή των αρχείων για τις βεβαιώσεις αποδοχών, θέλω να κάνω μερικές επισημάνσεις.

Η απόφαση της Γ.Γ.Δ.Ε. σχετικά με την υποβολή του αρχείου των βεβαιώσεων δόθηκε για δημοσίευση στο Εθνικό Τυπογραφείο την 25.2.2015 (ΚΑΔ: Δ19002/25-02-15) και έκτοτε η τύχη της αγνοείται ή μάλλον για να είμαι ακριβής βρίσκεται σε στάδιο επεξεργασίας. Δεν ξέρω για ποιο λόγο η επεξεργασία της απόφασης κρατά τόσο καιρό, ίσως χρειάζεται να περάσει κάποιο ειδικό στάδιο ωρίμανσης στις γενικές αποθήκες του τυπογραφείου ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι ικανοποιητικό.

Ουσιαστικά, η επίμαχη απόφαση μετά τα ανωτέρω καθίσταται  ανούσια ως προς την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των εν λόγω αρχείων βεβαιώσεων, αφού η 31η Μαρτίου 2015 πλησιάζει και ουδείς έχει ενημερωθεί για το περιεχόμενο κ.λπ. των αρχείων αυτών. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο το δελτίο τύπου αναφέρει ότι: «[...] η σχετική εφαρμογή για την ηλεκτρονική υποβολή των ως άνω βεβαιώσεων θα παραμείνει ανοιχτή και μετά την 31η Μαρτίου του 2015 και μέχρι την τελική ημερομηνία υποβολής  δηλώσεων φορολογικού έτους 2014 ή την ενδεχόμενη νόμιμη παράτασή τους».

Πρόκειται για μία ακόμη παγκόσμια πρωτοτυπία, αφού μέσω ενός δελτίου τύπου παρατείνεται ουσιαστικά η προθεσμία υποβολής μιας υποχρέωσης που καθορίζεται από μία υπουργική απόφαση που ακόμη (σ.σ. μέχρι την ώρα σύνταξης του παρόντος) δεν έχει δει το φως της δημοσιότητας! Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι κάνουμε όταν δεν έχουμε το ΑΜΚΑ παρά μόνο τον ΑΦΜ για κάποιες αμοιβές διοικητικών συμβουλίων οι οποίες υπάγονται στις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών/συνταξιούχων, δε το δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι κάνουμε όταν δεν έχουμε το ΑΜΚΑ παρά μόνο τον ΑΦΜ για κάποιες αμοιβές διοικητικών συμβουλίων οι οποίες υπάγονται στις βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτών/συνταξιούχων, δε το δέχεται.

 

Τον ζητάμε από τον/τους ίδιους ή https://www.amka.gr/AMKAGR/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tελικά στις βεβαιώσεις απο επιχειρηματική δραστηριότητα με παρακράτηση 20%,βάζουμε το ίδιο ποσο στον αναλογούντα και ίδιο στον παρακρατηθέντα φόρο;έχεις στείλει κάποιος συνάδελφος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι εδώ η κατάλληλη ενότητα....αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό....

Τα οικοδομικά ένσημα πρέπει να καταχωριστούν στους μισθούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tελικά στις βεβαιώσεις απο επιχειρηματική δραστηριότητα με παρακράτηση 20%,βάζουμε το ίδιο ποσο στον αναλογούντα και ίδιο στον παρακρατηθέντα φόρο;έχεις στείλει κάποιος συνάδελφος;

 

Δεν έστειλα καμία αλλά πέρυσι έτσι κάναμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα σας ανοιγει την εφαρμογη executable jar 2015 to ziparismeno που θα στειλουμε σε κανεναν?θελει μηπως update η java εφαρμογη η ποια ειναι τα βηματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφορμή την παράγραφο από την ΠΟΛ 1051/2015

 

...............................................................

 

4. Επισημαίνεται ότι εφόσον χορηγείται βεβαίωση αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα, για το φορολογικό έτος 2014, η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου αυτή θα πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά - ανεξαρτήτως καταβολής του ποσού καθόσον με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παρ.4 του άρθρου 8, χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης ανεξάρτητα αν αυτές έχουν πραγματικά καταβληθεί στους δικαιούχους.

 

...............................................................

 

Έχει ξεκαθαριστεί ο χρόνος που υποβάλλεται η προσωρινή δήλωση για να αποδοθεί ο φόρος ?

 

Σε περσινό άρθρο του forum υπήρχε προβληματισμός όπως στο παρακάτω απόσπασμα

 

3.5. Προθεσμία υποβολής δήλωσης απόδοσης του φόρου και καταβολής του φόρου

Σύμφωνα με την παρ. 7 του άρθρου 64 ισχύουν τα εξής:
«[...] 7. Ο φόρος που παρακρατείται σύμφωνα με τις ανωτέρω παραγράφους αποδίδεται το αργότερο μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής6[...]».

Σημείωση: Βάσει της απόφασης ΠΟΛ. 1012/3.1.2014 -που κοινοποιήθηκε στις 9.1.2014-, έγινε γνωστό ότι, «Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 61 του ν. 4172/2013 (ΦΕΚ Α΄ 167), υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση για την απόδοση αυτού, το αργότερο τρεις (3) ημέρες πριν το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής». 

Σημαντικό: Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε ότι έχει προκύψει ένα μεγάλο πρόβλημα, διότι η απόφαση ΠΟΛ.1012/3.1.2014 έρχεται σε πλήρη αντίθεση σε σχέση με τις ερμηνευτικές εγκυκλίους που κοινοποιούνται από τα αρμόδια τμήματα του Υπ. Οικ. και σχετίζονται με την υποβολή δήλωσης παρακρατούμενων φόρων αλλά και της απόδοσής των.   

 

Προσωπικά, θεωρούμε ότι ενδεδειγμένη λύση στο θέμα που έχει ανακύψει είναι να ακολουθηθεί ο κανόνας ότι η υποβολή της δήλωσης αλλά και η απόδοση του παρακρατούμενου φόρου να μπορεί να γίνεται μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής. 

........................................

 

Από τη συνδυαστική ανάγνωση των διατάξεων, ενδεικτικά προκύπτουν οι εξής προβληματισμοί:

Αν η εταιρεία που αναφέραμε στο ανωτέρω παράδειγμα (i) αποφασίσει να εξοφλήσει τμηματικά -μέσω τραπέζης- την αμοιβή του λογιστή (συνολικής αξίας 1.230,00 ευρώ με το Φ.Π.Α.) ως εξής, 600,00 ευρώ στις 31.1.2014 και το υπόλοιπο 630,00 ευρώ στις 28.2.2014, τότε ανακύπτουν τα ακόλουθα ερωτήματα:

α. πότε πρέπει να διενεργηθεί από την εταιρεία η παρακράτηση φόρου; Σε ποια από τις δύο πληρωμές; 

β. πότε πρέπει να υποβληθεί η σχετική δήλωση του παρακρατούμενου φόρου, μιας και έχουμε δυο ημερομηνίες καταβολών; Μήπως πρέπει να υποβληθούν δύο δηλώσεις;

γ. αν στο προηγούμενο ερώτημα η απάντηση ότι πρέπει να υποβληθούν δύο δηλώσεις, τότε σε ποια ποσά από τις ανωτέρω πληρωμές -που καταβλήθηκαν τμηματικά- θα εφαρμοστεί ο συντελεστής φόρου 20% δεδομένου ότι στις καταβολές αυτές εμπεριέχεται και ο Φ.Π.Α.; Μήπως θα πρέπει να γίνει και ξεχωριστή πληρωμή μόνο με το ποσό του Φ.Π.Α.;

 

 

Αν ισχύει δίμηνο από την καταβολή και έχουμε πχ περίπτωση τιμολόγησης τον 12/2014 και εξοφληθεί τον Ιούνιο του 2015 

προκύπτει ότι υποβάλουμε την βεβαίωση για το 2014 και ας υποβάλλουμε την προσωρινή δήλωση απόδοσης του φόρου

τον 8/2015 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφορμή την παράγραφο από την ΠΟΛ 1051/2015

 

...............................................................

 

4. Επισημαίνεται ότι εφόσον χορηγείται βεβαίωση αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα, για το φορολογικό έτος 2014, η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου αυτή θα πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά - ανεξαρτήτως καταβολής του ποσού καθόσον με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παρ.4 του άρθρου 8, χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης ανεξάρτητα αν αυτές έχουν πραγματικά καταβληθεί στους δικαιούχους.

 

...............................................................

 

Έχει ξεκαθαριστεί ο χρόνος που υποβάλλεται η προσωρινή δήλωση για να αποδοθεί ο φόρος ?

 

Σε περσινό άρθρο του forum υπήρχε προβληματισμός όπως στο παρακάτω απόσπασμα

 

3.5. Προθεσμία υποβολής δήλωσης απόδοσης του φόρου και καταβολής του φόρου

Σύμφωνα με την παρ. 7 του άρθρου 64 ισχύουν τα εξής:

«[...] 7. Ο φόρος που παρακρατείται σύμφωνα με τις ανωτέρω παραγράφους αποδίδεται το αργότερο μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής6[...]».

Σημείωση: Βάσει της απόφασης ΠΟΛ. 1012/3.1.2014 -που κοινοποιήθηκε στις 9.1.2014-, έγινε γνωστό ότι, «Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 61 του ν. 4172/2013 (ΦΕΚ Α΄ 167), υποχρεούνται να υποβάλλουν δήλωση για την απόδοση αυτού, το αργότερο τρεις (3) ημέρες πριν το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής». 

Σημαντικό: Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε ότι έχει προκύψει ένα μεγάλο πρόβλημα, διότι η απόφαση ΠΟΛ.1012/3.1.2014 έρχεται σε πλήρη αντίθεση σε σχέση με τις ερμηνευτικές εγκυκλίους που κοινοποιούνται από τα αρμόδια τμήματα του Υπ. Οικ. και σχετίζονται με την υποβολή δήλωσης παρακρατούμενων φόρων αλλά και της απόδοσής των.   

 

Προσωπικά, θεωρούμε ότι ενδεδειγμένη λύση στο θέμα που έχει ανακύψει είναι να ακολουθηθεί ο κανόνας ότι η υποβολή της δήλωσης αλλά και η απόδοση του παρακρατούμενου φόρου να μπορεί να γίνεται μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα από την ημερομηνία καταβολής της υποκείμενης σε παρακράτηση πληρωμής. 

........................................

 

Από τη συνδυαστική ανάγνωση των διατάξεων, ενδεικτικά προκύπτουν οι εξής προβληματισμοί:

Αν η εταιρεία που αναφέραμε στο ανωτέρω παράδειγμα (i) αποφασίσει να εξοφλήσει τμηματικά -μέσω τραπέζης- την αμοιβή του λογιστή (συνολικής αξίας 1.230,00 ευρώ με το Φ.Π.Α.) ως εξής, 600,00 ευρώ στις 31.1.2014 και το υπόλοιπο 630,00 ευρώ στις 28.2.2014, τότε ανακύπτουν τα ακόλουθα ερωτήματα:

α. πότε πρέπει να διενεργηθεί από την εταιρεία η παρακράτηση φόρου; Σε ποια από τις δύο πληρωμές; 

β. πότε πρέπει να υποβληθεί η σχετική δήλωση του παρακρατούμενου φόρου, μιας και έχουμε δυο ημερομηνίες καταβολών; Μήπως πρέπει να υποβληθούν δύο δηλώσεις;

γ. αν στο προηγούμενο ερώτημα η απάντηση ότι πρέπει να υποβληθούν δύο δηλώσεις, τότε σε ποια ποσά από τις ανωτέρω πληρωμές -που καταβλήθηκαν τμηματικά- θα εφαρμοστεί ο συντελεστής φόρου 20% δεδομένου ότι στις καταβολές αυτές εμπεριέχεται και ο Φ.Π.Α.; Μήπως θα πρέπει να γίνει και ξεχωριστή πληρωμή μόνο με το ποσό του Φ.Π.Α.;

 

 

Αν ισχύει δίμηνο από την καταβολή και έχουμε πχ περίπτωση τιμολόγησης τον 12/2014 και εξοφληθεί τον Ιούνιο του 2015 

προκύπτει ότι υποβάλουμε την βεβαίωση για το 2014 και ας υποβάλλουμε την προσωρινή δήλωση απόδοσης του φόρου

τον 8/2015 ?

 

συνεχίζει όμως η ΠΟΛ. ετούτη η φρέσκια ,για φόρους που καταβλήθηκαν  στο 2014 αλλά αφορούν αμοιβές προγενέστερες κάνει τροποποιητική δήλωση στο έτος που αφορά.

 

άρα φέτος δίνεις βεβαίωση μόνο για το εισόδημα ,του χρόνου για τον φόρο και αν η τμηματική πληρωμή πάει και στο μεθεπόμενο?

 

 

προσωπικά τα αποδίδω από το τιμολόγιο και όχι από την πληρωμή.

 

λες και το ήξερα ,όπου βλέπω πολύ θεωρία πάω προς τα πίσω με τους...παλιούς!

 

Με τα Ε.Λ.Π. τι έχει να γίνει ,εκεί η θεωρία της θεωρίας και η φούσκα της καραφούσκας.  Κανείς δεν θα ξέρει από που είναι η αρχή και το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το αρχειο ανοιγει κανονικα απο το gsis.gr , κανουμε download, ανοιγμα κατα την ολοκληρωση , ανοιγμα νεου φακελου σε νεο φακελο οπου θελουμε, extract all to , παμε στον φακελο, διπλο κλικ στο executable jar και ανοιγει η εφαρμογη για την χρηση 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημαντικό: Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε ότι έχει προκύψει ένα μεγάλο πρόβλημα, διότι η απόφαση ΠΟΛ.1012/3.1.2014 έρχεται σε πλήρη αντίθεση σε σχέση με τις ερμηνευτικές εγκυκλίους που κοινοποιούνται από τα αρμόδια τμήματα του Υπ. Οικ. και σχετίζονται με την υποβολή δήλωσης παρακρατούμενων φόρων αλλά και της απόδοσής των.  

  

 

     αναμενεται " συντομα  "   πολ  που  θα  ξεκαθαριζει  τα ανωτερω  - εισηγητης ..εφη  - 

 

    η ερμην.  αντιθεση  -  για πρωτη φορα -  δημιουργηθηκε με το  σχετ.    1126595 /  16-9-2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να αποσυνδέσουν την βεβαίωση του εισοδήματος από τον φόρο.

 

δηλ. βεβαίωση του 2014  αμοιβή 1.000 ευρώ και φόρος 0   ,δεν αφαιρεί τίποτα στο έτος.

 

και βεβαίωση του 2015  ,αμοιβή 0 και φόρος  200, αφαιρεί τον φόρο στο έτος αυτό.

 

 

 

σας είπε τίποτα για κάτω των 300,00?  έχει νόημα η αποστολή ή μάλλον πειράζει η ΜΗ αποστολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...