Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαιώσεις αποδοχών μισθωτων-επιχειρηματική δραστηριοτητα


eyripidis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΜΠΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ(ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ,ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΔΗΓΙΕΣ).ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΧΗΡΕΙΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 01 (ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ)  ΣΥΠΛΗΡΩΣΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΦΟΡΟ ΜΗΔΕΝ.ΩΣΤΟΣΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ  ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ 1 - Γραμμή 4 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 920 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0 2 - Γραμμή 5 : ΤΟ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ 300 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα. Στο πρόγραμμα του Τάξις, πώς γράφουμε την επωνυμία της εταιρείας? Μισή στο πεδίο Επώνυμο και μισή στο πεδίο Όνομα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Στο πρόγραμμα του Τάξις, πώς γράφουμε την επωνυμία της εταιρείας? Μισή στο πεδίο Επώνυμο και μισή στο πεδίο Όνομα? Ευχαριστώ.

 

Εγώ αναγράφω την επωνυμία και στο πεδίο όνομα βάζω 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αναγράφω την επωνυμία και στο πεδίο όνομα βάζω 0.

 

Και πότε γιορτάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με τις αποδείξεις δαπανών εγώ τις πάω σε επιχειρηματική δραστηριότητα και στην παρακράτηση και στην βεβαίωση. Το να το δηλώσω μισθωτή εργασία μπορεί να ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου με το ΙΚΑ.

 

Έχω καταλήξει στον εξής διαχωρισμό περιπτώσεων τίτλων κτήσης υπηρεσιών (= Αποδείξεων Δαπανών):

 

  • Περίπτωση 1: αφορά αμοιβές περιστασιακά απασχολούμενων μη επιτηδευματιών (= ανέργων, φοιτητών, συστηματικών μαυροεισοδηματάκηδων κτλ.): δήλωση στην προσωρινή ΜΥΦ και στις βεβαιώσεις μισθωτών με κωδικό 4 που τα ποσά στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος εμφανίζονται στον πίνακα 4Α (ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ).
  • Περίπτωση 2: αφορά αμοιβές επιτηδευματιών (ενεργών στο έτος αναφοράς στο Μητρώο) : δήλωση στην μηνιαία ΦΕΔ και στις βεβαιώσεις αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα με κωδικό 6 (αμοιβές απαλλασσομένων από την τήρηση βιβλίων) που τα ποσά στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος εμφανίζονται στον πίνακα Γ2 (Εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα).

Σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πότε γιορτάζει;

 

Γιατί μηδενίζετε κύριε την προσπάθειά μου να μηδενίσω το πεδίο "όνομα" του εν λόγω αρχείου; Μέσω του μηδενισμού, το μόνο που θα πετύχετε είναι να μηδενίσετε το ήδη μηδενισμένο πεδίο, του οποίου η μηδενιστική τιμή αποπνέει μία άλλη μηδενιστική προσέγγιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω καταλήξει στον εξής διαχωρισμό περιπτώσεων τίτλων κτήσης υπηρεσιών (= Αποδείξεων Δαπανών):

 

  • Περίπτωση 1: αφορά αμοιβές περιστασιακά απασχολούμενων μη επιτηδευματιών (= ανέργων, φοιτητών, συστηματικών μαυροεισοδηματάκηδων κτλ.): δήλωση στην προσωρινή ΜΥΦ και στις βεβαιώσεις μισθωτών με κωδικό 4 που τα ποσά στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος εμφανίζονται στον πίνακα 4Α (ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ).
  • Περίπτωση 2: αφορά αμοιβές επιτηδευματιών (ενεργών στο έτος αναφοράς στο Μητρώο) : δήλωση στην μηνιαία ΦΕΔ και στις βεβαιώσεις αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα με κωδικό 6 (αμοιβές απαλλασσομένων από την τήρηση βιβλίων) που τα ποσά στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος εμφανίζονται στον πίνακα Γ2 (Εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα).

Σωστά ?

Φίλε Νίκο τι εννοείς στην περίπτωση 2 ? Ότι κάποια στιγμή ήταν επιτηδευματίες μέσα στο έτος και την στιγμή που εκδόθηκε η δαπανών δεν ήταν ? Εγώ πάντως επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με το ΙΚΑ κι επειδή δεν μπορώ να κάνω τον ντεντέκτιβ για το τι άλλο κάνει ο καθένας που του κόβω δαπανών (έχω πολλές περιπτώσεις), τους πάω σαν αμοιβή από επιχ.δραστηριότητα. Δεν μιλάω για φοιτητές με φυλλάδια αλλά στην ουσία για εξωτερικούς συνεργάτες που δεν έχουν έναρξη και κάνουν 2,3 συνεργασίες τον χρόνο. Είναι προσωπική μου εκτίμηση, δεν θέλω να παρασύρω κανέναν, θα με ενδιέφερε ο όποιος αντίλογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί μηδενίζετε κύριε την προσπάθειά μου να μηδενίσω το πεδίο "όνομα" του εν λόγω αρχείου; Μέσω του μηδενισμού, το μόνο που θα πετύχετε είναι να μηδενίσετε το ήδη μηδενισμένο πεδίο, του οποίου η μηδενιστική τιμή αποπνέει μία άλλη μηδενιστική προσέγγιση. 

 

Και γιατί δεν βάζουμε όλοι "Τρύφων"; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Νίκο τι εννοείς στην περίπτωση 2 ? Ότι κάποια στιγμή ήταν επιτηδευματίες μέσα στο έτος και την στιγμή που εκδόθηκε η δαπανών δεν ήταν ? Εγώ πάντως επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με το ΙΚΑ κι επειδή δεν μπορώ να κάνω τον ντεντέκτιβ για το τι άλλο κάνει ο καθένας που του κόβω δαπανών (έχω πολλές περιπτώσεις), τους πάω σαν αμοιβή από επιχ.δραστηριότητα. Δεν μιλάω για φοιτητές με φυλλάδια αλλά στην ουσία για εξωτερικούς συνεργάτες που δεν έχουν έναρξη και κάνουν 2,3 συνεργασίες τον χρόνο. Είναι προσωπική μου εκτίμηση, δεν θέλω να παρασύρω κανέναν, θα με ενδιέφερε ο όποιος αντίλογος.

 

Έτσι όμως θα μπλέξουν με τον ΟΑΕΕ ενδεχομένως. Σε κάθε περίπτωση, 2-3 συνεργασίες τον χρόνο, με τον ίδιο "εργοδότη", μόνο περιστασιακή απασχόληση δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Νίκο τι εννοείς στην περίπτωση 2 ? Ότι κάποια στιγμή ήταν επιτηδευματίες μέσα στο έτος και την στιγμή που εκδόθηκε η δαπανών δεν ήταν ? Εγώ πάντως επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με το ΙΚΑ κι επειδή δεν μπορώ να κάνω τον ντεντέκτιβ για το τι άλλο κάνει ο καθένας που του κόβω δαπανών (έχω πολλές περιπτώσεις), τους πάω σαν αμοιβή από επιχ.δραστηριότητα. Δεν μιλάω για φοιτητές με φυλλάδια αλλά στην ουσία για εξωτερικούς συνεργάτες που δεν έχουν έναρξη και κάνουν 2,3 συνεργασίες τον χρόνο. Είναι προσωπική μου εκτίμηση, δεν θέλω να παρασύρω κανέναν, θα με ενδιέφερε ο όποιος αντίλογος.

 

Στην 2η περίπτωση είναι οι δηλωμένοι στοπ Μητρώο απαλλασσόμενοι από την τήρηση βιβλίων επιτηδευματίες και μας ενδιαφέρει να ήταν ενεργοί στο Μητρώο κατά τον χρόνο έκδοσης της Απόδειξης Δαπάνης - αν μετά έκαναν διακοπή δεν έχει σημασία. Αυτοί σε κάθε περίπτωση κατά την γνώμη μου δηλώνονται στην μηνιαία δήλωση ΦΕΔ και συμπεριλαμβάνονται στις βεβαιώσεις αμοιβών επιχειρηματικής δραστηριότητας με κωδικό 6.

 

Στους περιστασιακά απασχολούμενους της 1ης περίπτωσης εντοπίζω το πρόβλημα. Δήλωση ΦΕΔ και βεβαίωση ΦΜΥ δεν είναι λογικό. Είναι μεν πρακτική λύση αλλά δεν στέκει, άσχετα αν αυτή ακολουθούμε πολλοί γι' αυτό το ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γιατί δεν βάζουμε όλοι "Τρύφων"; :)

 

Γιατί πέρασε η ονομαστική εορτή του κυρίου υπουργού (Τρυφωνος του αμπελουργού .....1/2 ) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως στην ΠΟΛ για τις βεβαιώσεις αποδοχών φορολογικού έτους 2015 ανέφερε το παρακάτω μόνο:

 

Για το φορολογικό έτος 2015 ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής ορίζεται η 15 Φεβρουαρίου 2016.

Εξαιρετικά για τις βεβαιώσεις εισοδημάτων από μερίσματα, τόκους, δικαιώματα ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής ορίζεται η 31 Δεκεμβρίου 2016.

 

Ενώ αντιστοίχως το προηγούμενο έτος 2014 ανέφερε:

 

Για το φορολογικό έτος 2014 ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής του αρχικού αρχείου βεβαιώσεων αποδοχών ή συντάξεων και αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου ορίζεται η 10 Μαΐου 2015. Στις περιπτώσεις υποβολής τυχόν τροποποιητικών αρχείων των ανωτέρω βεβαιώσεων αποδοχών ή συντάξεων και αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής ορίζεται η 31 Δεκεμβρίου 2015
 

Σε σημερινή επίσκεψη πελάτη μου στην ΔΟΥ Πλοίων,ο υπάλληλος της ανέφερε ότι εάν επανυποβάλλει βεβαιώσεις τώρα (ήθελε να προσθέσει ορισμένους ναυτικούς),είναι εκπρόθεσμη!!!!

 

Οπότε άνετα εάν θέλουν,βάζουν πρόστιμα για τις επανυποβολές, που όλοι μας θα κάνουμε!!! Έρμαια είμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως στην ΠΟΛ για τις βεβαιώσεις αποδοχών φορολογικού έτους 2015 ανέφερε το παρακάτω μόνο:

 

Για το φορολογικό έτος 2015 ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής ορίζεται η 15 Φεβρουαρίου 2016.

Εξαιρετικά για τις βεβαιώσεις εισοδημάτων από μερίσματα, τόκους, δικαιώματα ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής ορίζεται η 31 Δεκεμβρίου 2016.

 

Ενώ αντιστοίχως το προηγούμενο έτος 2014 ανέφερε:

 

Για το φορολογικό έτος 2014 ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής του αρχικού αρχείου βεβαιώσεων αποδοχών ή συντάξεων και αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου ορίζεται η 10 Μαΐου 2015. Στις περιπτώσεις υποβολής τυχόν τροποποιητικών αρχείων των ανωτέρω βεβαιώσεων αποδοχών ή συντάξεων και αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα ως καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης υποβολής ορίζεται η 31 Δεκεμβρίου 2015

 

Σε σημερινή επίσκεψη πελάτη μου στην ΔΟΥ Πλοίων,ο υπάλληλος της ανέφερε ότι εάν επανυποβάλλει βεβαιώσεις τώρα (ήθελε να προσθέσει ορισμένους ναυτικούς),είναι εκπρόθεσμη!!!!

 

Οπότε άνετα εάν θέλουν,βάζουν πρόστιμα για τις επανυποβολές, που όλοι μας θα κάνουμε!!! Έρμαια είμαστε!

 

Το καταλαβαίνω να υπάρχει μια καταληκτική ημερομηνία για να σταλούν οι βεβαιώσεις, αλλά το να επιβάλλεται πρόστιμο είναι παράλογο. Και δεν νομίζω ότι πέρυσι επιβλήθηκε κάποιο πρόστιμο, ούτε για τις αρχικές εκπρόθεσμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, αμοιβές εταίρων ΕΠΕ, διαχειριστών ΟΕ κ.λ.π πάνε στις μισθωτές με κωδικό 5. Σχετικά με τις αποδείξεις δαπανών εγώ τις πάω σε επιχειρηματική δραστηριότητα και στην παρακράτηση και στην βεβαίωση. Το να το δηλώσω μισθωτή εργασία μπορεί να ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου με το ΙΚΑ. ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ . ΣΤΗΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΑΣΚΟ , ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΣΚΟΥΣ .  έγδαρε βόδι εννιάχρονο και μου έδωσ ε το ασκί του  ( κατά τη μετάφραση του ΕΦΤΑΛΙΏΤΗ . Κατά τα λοιπά δεν έχετε και άδικο στη σκέψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ξανακατέβασε το πρόγραμμα του υπουργείου και ξανα σώσε το αρχείο . παρ ότι δεν φαίνετε έχουν κάνει αλλαγές στο πρόγραμμα .

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΡΑΚΕΝΙΔΗΣ, ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ WINRAR(ZIP) TA ΔΕΧΘΗΚΕ ΟΛΑ ΤΟ GSIS ΤΟΣΟ ΓΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Τελικά έχουμε κάποιο νέο για το αν οι βεβαιώσεις παραλαμβάνονται εκπρόθεσμα; Βγαίνει κάποια ένδειξη κατά την υποβολή; Επίσης, στις περσινές αρχικές εκπρόθεσμες, βεβαιώθηκε κάποιο πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Τελικά έχουμε κάποιο νέο για το αν οι βεβαιώσεις παραλαμβάνονται εκπρόθεσμα; Βγαίνει κάποια ένδειξη κατά την υποβολή; Επίσης, στις περσινές αρχικές εκπρόθεσμες, βεβαιώθηκε κάποιο πρόστιμο;

Καλημέρα. Επίσημη ενημέρωση δεν υπάρχει. Μήνυμα δεν βγάζει κατά την υποβολή, ούτε καν τη λέξη τροποποιητική δεν γράφει. Στις περσινές αρχικές εκπρόθεσμες δεν έχω ακούσει από κανέναν να έχει επιβληθεί πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ! Η πληροφορία για το ότι υπάρχει - ανεπίσημη - παράταση γνωρίζουμε από ποια οργάνωση βγήκε; Το ότι δε βγάζει μήνυμα υποθέτω πως το βλέπεις από ιδία εμπειρία, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω  για τις βεβαιώσεις αποδοχών απο επιχειρηματική δραστηριότητα στις συναλλαγές κάτω των 300 ευρώ αυτές μπαίνουν με κωδικό 10 έτσι δεν είναι?επίσης στις ακαθάριστες αποδοχές βάζω την αξία με το φπα και στις καθαρές την καθαρή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν η αμοιβή είναι κάτω από 300 € βάζεις κωδικό 10.

Στις ακαθάριστες βάζεις το καθαρό ποσό...το φπα δεν μπαίνει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

στις βεβαιώσεις αποδοχών από μερίσματα μιας επιχείρησης Α, όταν κάποιο μέρισμα πάει σε μια επιχείρηση Β, τότε περνάω την αμοιβή αυτή με κωδικό 2 αφού δεν έχει φόρο :

Α) στο ΑΦΜ της επιχείρησης Β που είναι μέτοχος στην επιχείρηση Α , ή

Β) στο ΑΦΜ του νόμιμου εκπροσώπου της επιχείρησης Β και η οποία είναι μέτοχος στην επιχείρηση Α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος???

στις βεβαιώσεις αποδοχών από μερίσματα μιας επιχείρησης Α, όταν κάποιο μέρισμα πάει σε μια επιχείρηση Β, τότε περνάω την αμοιβή αυτή με κωδικό 2 αφού δεν έχει φόρο :

Α) στο ΑΦΜ της επιχείρησης Β που είναι μέτοχος στην επιχείρηση Α , ή

Β) στο ΑΦΜ του νόμιμου εκπροσώπου της επιχείρησης Β και η οποία είναι μέτοχος στην επιχείρηση Α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...