Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγή από ΟΑΕΕ και ασφάλιση στο ΙΚΑ (πλακατζής)


GEORGIO82

Ερώτηση

Γειά σας...

Πελάτης μου που δραστηριοποιείτε σήμερα με εμπορία σιδερικών λιανικώς - χονδρικώς και τοποθετήσεις πλακιδίων (δευτερεύουσα) θέλει να πραγματοποιήσει διακοπή της εμπορίας και μεταβολή σε κύρια δραστηριότητα τις τοποθετήσεις πλακιδίων. Ο ΟΑΕΕ θα μας δώσει απαλλαγή καθώς θα ανήκουμε λόγω δραστηριότητας στο ΙΚΑ. Τι γίνετε όμως με τις υποχρεωτικές ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ; Δεν θα δουλεύει ως εργολάβος αλλά θέλει να μπορεί να εκδίδει ΤΠΥ και να έχει και το επαγγελματικό Ι.Χ. Ισχύει το γεγονός ότι σε πιθανό έλεγχο του ΟΑΕΕ, στο ΙΚΑ για να ασφαλίζεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας (πλακατζής) πρέπει να έχεις 25 ημέρες ασφάλισης μηνιαίως; Η ιστορία δεν δείχνει εμπιστοσύνη στον ΟΑΕΕ αφού απαλλακτικά που είχαν εκδοθεί επ' αόριστον λόγω έδρας σε χωριά (δηλαδή ασφάλιση ΟΓΑ) ζητήσανε έλεγχο των τιμολογίων και χρεώσανε αναδρομικές εισφορές από το 2010 λόγω τιμολογίων σε επαγγελματίες περιοχών που εντάσσονται στον ΟΑΕΕ. Σε συζήτηση με το ΙΚΑ λένε ότι πρέπει να βάζει υποχρεωτικά 25 ημέρες το μήνα άσχετα αν έχει δουλειά ή όχι!!!!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπερα και χρόνια πολλα, 

 

εχω και εγω παρομοια περιπτωση...

Επαγγελματιας με ΚΑΔ ''εργασιες τοιχοποιοιας και οπτοπλινθοδομων΄'' έχει παρει απαλλαγη απο την ασφαλιση του ΟΑΕΕ λογω του οτι υπαγεται στην ασφαλιση του ΙΚΑ. Ομως σε καμία περιπτωση δεν εχει 25 ενσημα στο ΙΚΑ καθε μηνα και για το λογο οτι δουλειες δεν υπαρχουν πλεον, καθως επισης και γιατι καποιες απο τις εργασιες που κανει δεν απαιτουν να κολληθουν ενσημα , οποτε και κοβει τιμολογιο αυτος.

Υπαρχει περιπτωση να ερθει ο ΟΑΕΕ και να ζητησει αναδρομικα εισφορες??

Το εγγραφο για την ασφαλεια του οικοδομου που επισυναπτει παραπανω ο συναδελφος δεν αναφερει πουθενα για ελαχιστα ενσημα ανα μηνα. Η μονη προυποθεση ειναι να απασχολειται προσωπικα με οικοδομικες και τεχνικες εργασιες...

 

Μια βοηθεια παρακαλω συναδελφοι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και χρόνια πολλα, 

 

εχω και εγω παρομοια περιπτωση...

Επαγγελματιας με ΚΑΔ ''εργασιες τοιχοποιοιας και οπτοπλινθοδομων΄'' έχει παρει απαλλαγη απο την ασφαλιση του ΟΑΕΕ λογω του οτι υπαγεται στην ασφαλιση του ΙΚΑ. Ομως σε καμία περιπτωση δεν εχει 25 ενσημα στο ΙΚΑ καθε μηνα και για το λογο οτι δουλειες δεν υπαρχουν πλεον, καθως επισης και γιατι καποιες απο τις εργασιες που κανει δεν απαιτουν να κολληθουν ενσημα , οποτε και κοβει τιμολογιο αυτος.

Υπαρχει περιπτωση να ερθει ο ΟΑΕΕ και να ζητησει αναδρομικα εισφορες??

Το εγγραφο για την ασφαλεια του οικοδομου που επισυναπτει παραπανω ο συναδελφος δεν αναφερει πουθενα για ελαχιστα ενσημα ανα μηνα. Η μονη προυποθεση ειναι να απασχολειται προσωπικα με οικοδομικες και τεχνικες εργασιες...

 

Μια βοηθεια παρακαλω συναδελφοι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερινό παράδειγμα με ερευνητή αγοράς. Κακώς πήρε απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ καθώς δεν υπάγεται στην ασφάλιση του μιας και με βάση άλλο νόμο ασφαλιζεται στο ΙΚΑ. Οπότε μας ζητήθηκαν χαρτιά για την οριστική διαγραφή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερινό παράδειγμα με ερευνητή αγοράς. Κακώς πήρε απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ καθώς δεν υπάγεται στην ασφάλιση του μιας και με βάση άλλο νόμο ασφαλιζεται στο ΙΚΑ. Οπότε μας ζητήθηκαν χαρτιά για την οριστική διαγραφή του.

Απ οτι καταλαβαινω εχουμε παρομοια περιπτωση.. Πηγα μια βολτα απο τον ΟΑΕΕ και μου διευκρινισαν πως δε προκειται ποτε να ζητησουν αναδρομικες εισφορες διοτι οι οικοδομοι δεν ανηκουν σε αυτους..Η απορια μου ειναι τι θα γινει σε περιπτωση που δε δουλεψει καθολου μεσα στη χρονια, αλλα απ οτι καταλαβα απλα δε θα ειναι ασφαλισμενος..

 

Καλημερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!! έκανα έναρξη πριν 1 μήνα σε επιχείρηση που ασχολείται με οικοδομικές εργασίες και εξαιρίται το ΤΕΒΕ-ΕΦΚΑ...ήρθε χθές και ήθελε να κόψουμε τιμολόγιο 1500,00 σε άλλη επιχείρηση. Το λογικό δεν είναι η άλλη επιχείρηση να του είχε κολλήσει οικοδομικά? πως θα κόψουμε τιμολόγιο χωρίς να έχει ασφαλιστεί για τις υπηρεσίες που παρείχε??? Έχει κάποιος συνάδελφος τέτοια περίπτωση για να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε όποιον κόβει τιμολόγιο πρέπει να έχει έστω ένα ένσημο. Θα έχει πρόβλημα ο λήπτης του τιμολογίου με το ΙΚΑ αν δεν υπάρχουν ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...