Jump to content
  • 0
dodos

εκπιπτομενες δαπανες απο 01/01/2014 και μετα

Question

το ερωτημα μου ξεκιναει με βαση ενα φοβερο για αλλη μια φορα αρθρο του κυριου αλωνιατη για την κινητη τηλεφωνια ως δαπανη .

που καταληγει οτι δεν υπαρχει ποια η αναμορφωση του 50% και ανλογα η αναμορφωση γινεται με κριτηριο αν η δαπανη γινεται για τους επιχειρηματικους σκοπους της επιχειρησεις η οχι.(και αλλα πολλα)

και οτι το φπα ομως εκπιπτει κανονικα ανεξαρτητα την αναμορφωση (για αυτους βεβαια που ειναι στο καθεστως φπα)

και θελω να ρωτησω :

 

1.αρα την 31/12/2014 η αναμορφωση των δαπανων κινητης θα γινει με το παραπανω κριτηριο και οχι με το 50% κτλ?

 

2.για τα εξοδα υποδοχης και φιλοξενειας εξακολουθουν να εκπιπτουν σαν εξοδα αλλα ο φπα τους ειναι μη εκπιπτομενος και παει στον 63,98?

 

3.με τα καυσιμα των ι.χ αυτοκινητων τι γινεται? δεν εκπιπτουν ουτε σαν εξοδο και παλι παμε το φπα στον 63,98?

 

4.αν μια επιχειρηση αγορασει απο supermarket πραγματα ασχετα με την επιχειρηματικη της δραστηριοτητα,σαν δπανη αναμορφωνεται 100% δεν εκπιπτει καθολου δηλαδη σαν εξοδο, και το φπα της ?εκπιπτει η οχι ?

 

ευχαριστω ,ηθελα να κανω ενα ερρωτημα για να εχουμε μαζεμενα ολα αυτα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

καλημερα

 

τελικα εκπιπτουν και οι προσαυξησεις σε περιπτωση ρυθμισης οαεε -ικα

η πρεπει να αναμορφωνονται?

 

Oι προσαυξήεσεις αυτές εμπίπτουν στο άρθρο 23 παρ. ε ν 4172/2013 και συνεπώς αποτελούν κατονομαζόμενη μη εκπιπτόμενη δαπάνη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προφανώς και σκέφτομαι τις ΜΥΦ. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ο νόμος λέει ότι καταχωρούμε όλες τις δαπάνες που αφορούν την επιχείρηση και αναλόγως αναμορφώνουμε κάποιες από αυτές με την ετήσια δήλωση.Όπερ σημαίνει ότι αν δεν καταχωρούμε πχ τις εισφορές του ΟΑΕΕ που δεν έχουμε πληρώσει , με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να καταχωρήσουμε και το ενοίκιο που χρωστάει ένας επιχειρηματίας στον ιδιοκτήτη του κ.ο.κ. Φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης της παραγωγικότητας της δαπάνης του ενοικίου σε σύγκριση με αυτήν του ΟΑΕΕ , αλλά από τη στιγμή που έπαψε ο κωδικός για τις εισφορές στο Ε1, θα πρέπει να τις καταχωρήσουμε στα βιβλία ώς δαπάνη. Φυσικά το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο καθώς είτε πληρωθούν είτε όχι το ίδιο αποτέλεσμα θα βγεί φορολογικά.

 

 

Οφειλω να ομολογησω οτι μπερδευομαι λιγακι με αυτα που γραφετε. Ο νομος λεει ξεκαθαρα(?) οτι καταχωρουμε ολα τα σχετικα παραστατικα, αλλα μπορουμε να εκπεσουμε αυτες που αφορουν την επιχειρηματικη δραστηριοτητα της επιχειρησης. Απο εκει και περα δεν εχω εντοπισει κατι σχετικα με την εκπεσιμοτητα μιας δαπανης σε σχεση με το αν εχει εξοφληθει ή οχι (με εξαιρεση τις ασφαλιστικες εισφορες).

 

Συγνωμη αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβαινω. Γενικως επιμενω να τα καταχωρω ολα και μετα τι θα εκπεσουμε/αναμορφωσουμε...βλεπουμε! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οφειλω να ομολογησω οτι μπερδευομαι λιγακι με αυτα που γραφετε. Ο νομος λεει ξεκαθαρα(?) οτι καταχωρουμε ολα τα σχετικα παραστατικα, αλλα μπορουμε να εκπεσουμε αυτες που αφορουν την επιχειρηματικη δραστηριοτητα της επιχειρησης. Απο εκει και περα δεν εχω εντοπισει κατι σχετικα με την εκπεσιμοτητα μιας δαπανης σε σχεση με το αν εχει εξοφληθει ή οχι (με εξαιρεση τις ασφαλιστικες εισφορες).

 

Συγνωμη αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβαινω. Γενικως επιμενω να τα καταχωρω ολα και μετα τι θα εκπεσουμε/αναμορφωσουμε...βλεπουμε! 

όχι δεν εννοώ κάτι άλλο. Και εγώ συμφωνώ μαζί σου γιατί αν περιμένω πχ πότε θα βγεί η εγκύκλιος για τα επίχαμα άρθρα του Ν4172 που αφορούν τις εκπεστέες δαπάνες εμείς δεν θα μπορούμε να εκτυπώσουμε βιβλία με 31/12/14 και αν μας γίνει έλεγχος την κάτσαμε

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το 6ο δίμηνο/2013 του ΟΑΕΕ που πληρώθηκε εμπροθεσμα μέσα στο 2014 (δεν είχε μπει στα έξοδα του 2013) αναγνωρίζεται στα έξοδα του 2014?Το ρωτάω με τη λογική ότι αφού το 6ο δίμηνο του 2014 που πληρώθηκε εμπρόθεσμα το 2015,αναγνωρίζεται, θα έχουμε περισσότερα από 6 δίμηνα σαν έξοδο μέσα στο 2014.

Ανάλογα,το 5ο ή το 4ο πχ δίμηνο του 2013 που πληρώθηκε εκπρόθεσμα μέσα στο 2014 αναγνωρίζονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το 6ο δίμηνο/2013 του ΟΑΕΕ που πληρώθηκε εμπροθεσμα μέσα στο 2014 (δεν είχε μπει στα έξοδα του 2013) αναγνωρίζεται στα έξοδα του 2014?Το ρωτάω με τη λογική ότι αφού το 6ο δίμηνο του 2014 που πληρώθηκε εμπρόθεσμα το 2015,αναγνωρίζεται, θα έχουμε περισσότερα από 6 δίμηνα σαν έξοδο μέσα στο 2014.

Ανάλογα,το 5ο ή το 4ο πχ δίμηνο του 2013 που πληρώθηκε εκπρόθεσμα μέσα στο 2014 αναγνωρίζονται?

 

Δείτε αν θέλετε εδώ, όσον αφορά τα φυσικά πρόσωπα και με τις όποιες επιφυλάξεις για τα ποσά που έχουν ρυθμιστεί...

Καλησπέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΥ ΕΤΑΙΡΟΥ  της ΟΕ από την στιγμή που δεν έχει ατομική επιχείρηση , τις εισφορές του στον ΟΑΕΕ τις καταχωρούμε ώς δαπάνη στα βιβλία της ΟΕ, έτσι δεν είναι? Διαβάζω την τελευταία εγκύκλιο για την έκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών και δεν κατανοώ το εξής...ενα ομόρρυθμο μέλος μιάς ΟΕ πχ πώς αποδεικνύεται ότι προσφέρει΄ή όχι τις υπηρεσίες του στην εταιρεία με την ιδιότητα του εταίρου? πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους σύμβαση?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δείτε αν θέλετε εδώ, όσον αφορά τα φυσικά πρόσωπα και με τις όποιες επιφυλάξεις για τα ποσά που έχουν ρυθμιστεί...

Καλησπέρα

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση!Ωστόσο, την συγκεκριμένη απόφαση την έχω υπ όψιν μου,αλλά αφορά τις ρυθμισμένες οφειλές.Το πρόβλημα μου είναι τι γίνεται με τις εισφορες του 2013 που πληρώθηκαν ολόκληρες εκπρόθεσμα μέσα στο 2014.Αναγνωρίζονται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση!Ωστόσο, την συγκεκριμένη απόφαση την έχω υπ όψιν μου,αλλά αφορά τις ρυθμισμένες οφειλές.Το πρόβλημα μου είναι τι γίνεται με τις εισφορες του 2013 που πληρώθηκαν ολόκληρες εκπρόθεσμα μέσα στο 2014.Αναγνωρίζονται?

 

Η παραπάνω θέση-απάντηση της διοίκησης, δεν αφορά μόνο σε ρυθμισμένες οφειλές (που κατά την άποψή μου χρειάζονται και περαιτέρω διευκρινήσεις όπως και πολλά άλλα), αλλά και στις εισφορές περιόδου 2014, που η ημερομηνία λήξης της προθεσμίας καταβολής τους -όπου και αυτή γίνεται- ορίζεται στο έτος 2015 και που μπορούν να εκπέσουν είτε στο 2014, είτε στο 2015.

Γενικά, η έκπτωση των δαπανών επιτρέπεται, όταν αποδεικνύονται με δικαιολογητικά έγγραφα, εγγράφονται στα τηρούμενα βιβλία και στην περίοδο που πραγματοποιούνται.

Στην περίπτωσή σας και εφόσον αφορούν εισφορές του 2013 που καταβλήθηκαν στο έτος 2014, αναγνωρίζονται στο 2014.

Καλημέρα

 

Υ.Γ.

Και πάντα με την επιφύλαξη της ερμηνευτικής που πάρα πολλοί από εμάς, περιμένουμε εναγωνίως...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα ήθελα πολύ να ήξερα, τι διάολο είδους βιβλία τηρούμε και τι αποτελέσματα βγάζουμε στις επιχειρήσεις για το 2014.

Οτι βρέξει ας κατεβάσει και όπως έλθει στην γκλάβα μας την ώρα που καταχωρούμε το έξοδο.

Οταν με το καλό έρθει η ερμηνευτική θα........ κάνουμε τι ;;;;;

Θα αλλάξουμε εγγραφές; Θα αλλάξουμε βιβλία; θα αλλάξουμε αναμορφώσεις; θα αλλάξουμε κατατεθείσες δηλώσεις;;;;;

ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η λογιστική είναι επιστήμη ακρίβειας και μεθοδικότητας...σε κράτη με αρχές και σεβασμό στον φορολογουμενο-πελάτη τους βέβαια όχι εδώ ..Εδώ σ αυτό το κράτος και να θέλεις να είσαι σωστός δε μπορείς..Και δυστυχώς η κατάσταση χειροτερεύει.Να αναμορφώσεις , ιδιοχρήσεις  σε χωράφια(άκουσον άκουσον), καταχώρισε  όλα τα έξοδα  αλλά μετά δε θα τα εκπέσεις αν δε μου αποδείξεις ότι είναι για επαγγελματικη χρήση π.χ. κινητά  τότε τι στα κομμάτια το καταχωρώ αφού δε θα το εκπέσω???Και πως θα το αποδείξω  όταν κάνω 500 κλήσεις την ημέρα????Να αναμορφώνω και τις κλήσεις πλέον   να μη  μπορούν να με παίρνουν αν δε μπαίνουν στα έξοδα , έτσι να τους λέω??????...έλεος..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα ήθελα πολύ να ήξερα, τι διάολο είδους βιβλία τηρούμε και τι αποτελέσματα βγάζουμε στις επιχειρήσεις για το 2014.

Οτι βρέξει ας κατεβάσει και όπως έλθει στην γκλάβα μας την ώρα που καταχωρούμε το έξοδο.

Οταν με το καλό έρθει η ερμηνευτική θα........ κάνουμε τι ;;;;;

Θα αλλάξουμε εγγραφές; Θα αλλάξουμε βιβλία; θα αλλάξουμε αναμορφώσεις; θα αλλάξουμε κατατεθείσες δηλώσεις;;;;;

ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ

 

 

 

 

 

εχεις  και τον    ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ      location       ,       :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιο ήταν το μέσο επιτόκιο αγοράς για το 2014. Το ψάχνω στο Στατιστικό Δελτίο της  Τράπεζας της Ελλάδος για να αναμορφώσω τους επιπλέον τόκους και έχω χαθεί!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από την κατάσταση γραμματίων προκαταβολής του ΔΣΑ που δίνεται σε κάθε δικηγόρο αναλυτικά με όλες τις κρατήσεις υπέρ ΕΤΑΑ-ΤΑΝ και ΔΣΑ , Άλλες κρατήσεις κλπ σύν τα ένσημα , εμείς τα καταχωρούμε αυτά στα βιβλία τους ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

θα ήθελα την άποψη των συναδέλφων για το πως χειρίζονται στην πράξη, τις ασφαλιστικές εισφορές εταίρων σε μια ΙΚΕ. Μιάς και είναι προαιρετικές εκπίπτουν από τα έσοδα??

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από την κατάσταση γραμματίων προκαταβολής του ΔΣΑ που δίνεται σε κάθε δικηγόρο αναλυτικά με όλες τις κρατήσεις υπέρ ΕΤΑΑ-ΤΑΝ και ΔΣΑ , Άλλες κρατήσεις κλπ σύν τα ένσημα , εμείς τα καταχωρούμε αυτά στα βιβλία τους ?

κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει το παραπάνω?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

θα ήθελα την άποψη των συναδέλφων για το πως χειρίζονται στην πράξη, τις ασφαλιστικές εισφορές εταίρων σε μια ΙΚΕ. Μιάς και είναι προαιρετικές εκπίπτουν από τα έσοδα??

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα

 

Τελικά στις περιπτώσεις των λογαριασμών ΔΕΚΟ, ποσού άνω των 500,00 ευρώ όπου δεν έχουν πληρωθεί μέσω τραπεζικού συστήματος,

αλλά έχουν πληρωθεί με μετρητά, τι κάνουμε?πληρωμη μεσω ΕΛΤΑ ?

 

Προχωράμε σε αναμόρφωση των ποσών των λογαριασμών? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τί αναμορφώνουμε στα έξοδα μισθοδοσίας όταν δεν έχει πληρωθεί καθόλου ικα μέσα στο 2014????? μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές (εργοδότη+εργαζομένου) ή και τις αμοιβές προσωπικού???????????

 

αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεη!!!!

 

 

ευχαριστώ  :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τί αναμορφώνουμε στα έξοδα μισθοδοσίας όταν δεν έχει πληρωθεί καθόλου ικα μέσα στο 2014????? μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές (εργοδότη+εργαζομένου) ή και τις αμοιβές προσωπικού???????????

 

αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεη!!!!

 

 

ευχαριστώ  :( 

όχι και τις αμοιβές. Αυτό ίσχυε με τον 3842/2010 αν θυμάμαι καλά και καταργήθηκε με τον 4172/2013

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

όχι και τις αμοιβές. Αυτό ίσχυε με τον 3842/2010 αν θυμάμαι καλά και καταργήθηκε με τον 4172/2013

άρα θα αναμορφώσω πλήρως ότι έχω περάσει στα βιβλία................... (θα αφαιρέσω όλες τις καταχωρήσεις τις χρονιάς)???????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

τί αναμορφώνουμε στα έξοδα μισθοδοσίας όταν δεν έχει πληρωθεί καθόλου ικα μέσα στο 2014????? μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές (εργοδότη+εργαζομένου) ή και τις αμοιβές προσωπικού???????????

 

αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεη!!!!

 

 

ευχαριστώ  :( 

δείτε το αρθ.23 περ.5 του κφε..

 

καλησπέρα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δείτε το αρθ.23 περ.5 του κφε..

 

καλησπέρα..

Ευχαριστώ!!!!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×