Προς το περιεχόμενο
  • 0

E9 ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ


mariabl

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

 

μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω σχετικά με την μεταφορά του Ε9 από το 2015 στο 2016.

Έχω κάνει μια δήλωση Ε9 για το έτος 2015 και μετέφερα τα στοιχεία στο 2016 αλλά δεν έκανα οριστικοποίηση.

 

Μετά από καμία βδομάδα δημιούργησα τροποποιητική στο 2015 αλλά δεν μου ζητήθηκε αν θέλω να κάνω μεταφορά στο 2016.

 

Έτσι στο 2016 υπήρχε η δυνατότητα είτε να κάνω οριστικοποίηση στο αρχικό Ε9 ή να κάνω ακύρωση στην εκ μεταφορά δήλωση. Οπότε έκανα οριστικοποίηση στην εκ μεταφορά δήλωση.

 

Τώρα όμως που θέλω να μεταφερθούν και τα στοιχεία την τροποποιητικής δεν γίνεται.

 

Να κάνω καινούρια δήλωση στο 2016 αλλά αν βάλω ημερομηνία 01/01/2016 μου την βγάζει εκπρόθεσμη. Αν βάλω ημερομηνία σημερινή θα υπάρχει πρόβλημα που ενώ υπάρχουν τα ακίνητα στο 2015, στο 2016 για τους 2 μήνες δεν θα φαίνονται και μετά θα τα κάνω προσθήκη;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε πρώτη φάση έπρεπε να κάνεις ακύρωση της πρώτης μεταφοράς (στο 2016) και μετά να πας στο 2015 και να κάνεις μεταφορά της τροποποιητικής που θες στο 2016. 

Τώρα αν πας στο 2015 στο ταμπ Δηλώσεις Ε9 και επιλέξεις την τροποποιητική που θες, τότε λογικά στο αριστερό μενού θα πρέπει να σου βγάζει "Μεταφορά επιλεγμένης δήλωσης Ε9 στο επόμενο έτος".Πατάς εκεί και τη μεταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βοηθάει και αυτό

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/odhgies_xrhshs_E9_2014.pdf

 

στη σελ.9 έχει την εικόνα που περιέγραψα πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ειχε προσθεσει  στο ε9 ενα ακινητο που πηρε απο μια θεια του. Ουτε το 2015 το βλεπει στο Ε9 ουτε το 2016. Δεν θα επρεπε να μπαινει μόνο του καθε χρόνο?

Πρεπει να μπει στο Ε9 του 2014 και να το κανει μεταφορα στο επομενο ετος? δεν θα επρεπε να γινεται μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) σε ε9 βαζεις στην ιδια γραμμη ενα νεο κτισμα που εγινε σε οικοπεδο με ήδη υπαρχοντα χτισματα?
2) οταν ξαφνικα βλεπεις λαθος οδου στο Ε9 βαζεις στην αιτιολογια λαθος οδου?
3) Οταν κανεις νομιμοποιηση καποιων μετρων σε ενα κτισμα στην αιτιολογια βαζεις λοιπες περιπτωσεις?
4) οταν ενα ακινητο το εχεις βαλει το 2014 και στα επομενα ετη δεν εχει μεταφερθει αυτοματα πας στο 2014 και κανεις τροποποιηση ακινητου και το πας χειροκινητα απο ετος σε ετος?
5) οταν το οικοπεδο του κτισματος ειναι εκτος οικισμου εκτος ζωνης στο βαζεις μονο του μαζι με τα αγροτεμαχια? και βαζεις πανω μονο του το κτισμα?
6) οταν εχει εξαφανιστει ενα αγροτεμαχιο που ειχε μεσα ενα κτισμα δηλαδη απο τον πινακα των αγροτεμαχιων, τοτε πρεπει να το δηλωσουμε απο την αρχη απο το 2010 και μετα καθε χρονο? 
7) αν κατα λαθος αγροτεμαχιο το εχεις βαλει στον πινακα 1 , το σβηνεις απο τον 1 και το βαζεις στο πινακα 2?

 

 

Αν καποιος απαντησει θα του στειλω με pm τον τροπο να καλει δωρεαν σε ολα τα κινητα Ελλαδας και εξωτερικου. Ακομα και σε δορυφορικα τηλεφωνα σε ολο τον πλανητη θα μπορει να καλεσει δωρεαν. Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν , axileas43 said:

1) σε ε9 βαζεις στην ιδια γραμμη ενα νεο κτισμα που εγινε σε οικοπεδο με ήδη υπαρχοντα χτισματα? ΟΧΙ, νέα γραμμή χωρίς αναγραφή ξανά του οικοπέδου
2) οταν ξαφνικα βλεπεις λαθος οδου στο Ε9 βαζεις στην αιτιολογια λαθος οδου? Ναι, εκ παραδρομής
3) Οταν κανεις νομιμοποιηση καποιων μετρων σε ενα κτισμα στην αιτιολογια βαζεις λοιπες περιπτωσεις? Ανάλογα την περίπτωση, με αναγραφή των στοιχείων της νομιμοποίησης
4) οταν ενα ακινητο το εχεις βαλει το 2014 και στα επομενα ετη δεν εχει μεταφερθει αυτοματα πας στο 2014 και κανεις τροποποιηση ακινητου και το πας χειροκινητα απο ετος σε ετος? Όχι τροποποίηση, το περνάς κατευθείαν στα επόμενα χειροκίνητα
5) οταν το οικοπεδο του κτισματος ειναι εκτος οικισμου εκτος ζωνης στο βαζεις μονο του μαζι με τα αγροτεμαχια? και βαζεις πανω μονο του το κτισμα? Ναι, κανονικά
6) οταν εχει εξαφανιστει ενα αγροτεμαχιο που ειχε μεσα ενα κτισμα δηλαδη απο τον πινακα των αγροτεμαχιων, τοτε πρεπει να το δηλωσουμε απο την αρχη απο το 2010 και μετα καθε χρονο? Από όταν "εξαφανίστηκε" λογικά...
7) αν κατα λαθος αγροτεμαχιο το εχεις βαλει στον πινακα 1 , το σβηνεις απο τον 1 και το βαζεις στο πινακα 2? Ναι και το γράφεις στις παρατηρήσεις

 

 

Αν καποιος απαντησει θα του στειλω με pm τον τροπο να καλει δωρεαν σε ολα τα κινητα Ελλαδας και εξωτερικου. Ακομα και σε δορυφορικα τηλεφωνα σε ολο τον πλανητη θα μπορει να καλεσει δωρεαν. Ευχαριστω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραια.

 στο νουμερο 4 σιγουρα το βαζουμε χειροκινητα?

ή κανουμε μεταφορα στο επομενο ετος?

Σε πολλες αλλες απαντησεις εχω δει να προτεινουν να κανουμε μεταφορα απο ετος σε ετος. 

Αλλωστε ετσι θεωρειτε μια πραξη για ολα τα χρονια. Ενω αλλιως μπορει να θεωρηθει ξεχωριστη και να εχει προστιμο για καθε ετος. 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, axileas43 said:

ωραια.

 στο νουμερο 4 σιγουρα το βαζουμε χειροκινητα?

ή κανουμε μεταφορα στο επομενο ετος?

Σε πολλες αλλες απαντησεις εχω δει να προτεινουν να κανουμε μεταφορα απο ετος σε ετος. 

Αλλωστε ετσι θεωρειτε μια πραξη για ολα τα χρονια. Ενω αλλιως μπορει να θεωρηθει ξεχωριστη και να εχει προστιμο για καθε ετος. 

Ευχαριστω.

Για να μην το αλλάξεις στη χρονιά που στο πήρε σωστό το λέω, το ίδιο κάνει. Μέχρι 31/5 δεν έχει πρόστιμο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θελουμε να κανουμε μεταφορα στο επομενο ετος πως το μεταφερουμε?

Το 2014 το εχει κανονικα. 

Δεν βλεπω κανενα κουμπι μεταφορα σε επεομενο ετος. 

Πρεπει να κανεις τροποποιηση για να σου βγαλει το κουμπι μεταφορας?

Γιαυτο λες να το βαλω χειροκινητο στο επομενο ετος? Μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Το 2018 έγινε διαγραφή ακινήτου λόγω πώλησης. Η διαγραφή δεν μεταφέρθηκε στα επόμενα έτη και τώρα φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα το ακίνητο που πωλήθηκε.

Τώρα επιλέγω το Ε9 της διαγραφής και μου έχει ανενεργή την επιλογή μεταφορά στο επόμενο έτος.

Τι μπορώ να κάνω τώρα? Τροποποιητική και αν ναι θα έχει πρόστιμο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Το 2018 έγινε διαγραφή ακινήτου λόγω πώλησης. Η διαγραφή δεν μεταφέρθηκε στα επόμενα έτη και τώρα φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα το ακίνητο που πωλήθηκε.

Τώρα επιλέγω το Ε9 της διαγραφής και μου έχει ανενεργή την επιλογή μεταφορά στο επόμενο έτος.

Τι μπορώ να κάνω τώρα? Τροποποιητική και αν ναι θα έχει πρόστιμο?

Ευχαριστώ.

Καλύτερα μιλα   πρώτα με το  taxis μετά με την εφορια ,αν το κάνεις μόνος σου μπορει το σύστημα να βγαλει πρόστιμο άλλα μετά στην δεδ θα πεσει . το θεμα ειναι οτι ο νομος αναφερει απο 01/01/2019 και μετα απ οτι εχω δει και το ενφια βγαινει με ακινητα βαση  κατοχης 01/01 αν το κανεις διαγραφη με 01/01/2019 δεν θα χει προστιμο αφου παει εως  μέχρι την 31η Μαΐου του επόμενου έτους 31/05/2020 αλλα τον σεπτεμβριο του 2019 θα του υπολογισει ενφια λογικα εκει ειναι το προβλημα σου κυρίως για μένα  ,αν το πας με διαγραφη 2018 οτι ειπαμε στην αρχη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Καλύτερα μιλα   πρώτα με το  taxis μετά με την εφορια ,αν το κάνεις μόνος σου μπορει το σύστημα να βγαλει πρόστιμο άλλα μετά στην δεδ θα πεσει . το θεμα ειναι οτι ο νομος αναφερει απο 01/01/2019 και μετα απ οτι εχω δει και το ενφια βγαινει με ακινητα βαση  κατοχης 01/01 αν το κανεις διαγραφη με 01/01/2019 δεν θα χει προστιμο αφου παει εως  μέχρι την 31η Μαΐου του επόμενου έτους 31/05/2020 αλλα τον σεπτεμβριο του 2019 θα του υπολογισει ενφια λογικα εκει ειναι το προβλημα σου κυρίως για μένα  ,αν το πας με διαγραφη 2018 οτι ειπαμε στην αρχη . 

Ευχαριστώ. Αυτό που είπανε ότι οι αλλαγές μπορούν να γίνουν τον Μάιο του επόμενου έτους ισχύει?

Να την κάνω τώρα την τροποποιητική να μην μπλέκω με το Τάξις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ευχαριστώ. Αυτό που είπανε ότι οι αλλαγές μπορούν να γίνουν τον Μάιο του επόμενου έτους ισχύει?

Να την κάνω τώρα την τροποποιητική να μην μπλέκω με το Τάξις?

ότι ισχύει ισχύει(τσεκαρε το και εσυ  στο άρθρου 23 του ν.3427/2005    3.α. Από την 1η Ιανουαρίου 2019 και εφεξής,.. 

  άλλα θα χεις το θέμα με  τον  ενφια οπως σου πα. αν το κάνεις έτσι 

εκτος και αν την σκαπουλαρεις επειδη θα το διαγραψεις με ημερομηνια 01/01/2019 και δεν το βαλουν στην εκκαθαριση μεσα δεν μου χει τυχη να το δω στην πραξη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ότι ισχύει ισχύει(τσεκαρε το και εσυ  στο άρθρου 23 του ν.3427/2005    3.α. Από την 1η Ιανουαρίου 2019 και εφεξής,.. 

  άλλα θα χεις το θέμα με  τον  ενφια οπως σου πα. αν το κάνεις έτσι 

εκτος και αν την σκαπουλαρεις επειδη θα το διαγραψεις με ημερομηνια 01/01/2019 και δεν το βαλουν στην εκκαθαριση μεσα δεν μου χει τυχη να το δω στην πραξη . 

Ο ΕΝΦΙΑ δεν είναι πολύ, είναι 7,81 ευρώ, έχει ποσοστό.

Απλά, τώρα μίλησα με το Τάξις και μου είπε ότι με άλλο ΑΤΑΚ έγινε η διαγραφή και άλλο ΑΤΑΚ φαίνεται στην επόμενη χρονιά.

Σε αυτή την περίπτωση ξέρεις τι κάνουμε? Σου έχει τύχει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ο ΕΝΦΙΑ δεν είναι πολύ, είναι 7,81 ευρώ, έχει ποσοστό.

Απλά, τώρα μίλησα με το Τάξις και μου είπε ότι με άλλο ΑΤΑΚ έγινε η διαγραφή και άλλο ΑΤΑΚ φαίνεται στην επόμενη χρονιά.

Σε αυτή την περίπτωση ξέρεις τι κάνουμε? Σου έχει τύχει?

Ευχαριστώ.

θα ναι επειδη δεν θα  είχε κάνει μεταφορά στην επόμενη χρήση  και θα πήρε άλλο στην επόμενη που το ξαναπέρασε  ,αν μιλάμε για 7,81 ευρω  θα το τελείωνα τώρα .. αναλογα βεβαια τον πελατη και το τι θες να κάνεις εσύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, 125883623 είπε

θα ναι επειδη δεν θα  είχε κάνει μεταφορά στην επόμενη χρήση  και θα πήρε άλλο στην επόμενη που το ξαναπέρασε  ,αν μιλάμε για 7,81 ευρω  θα το τελείωνα τώρα .. αναλογα βεβαια τον πελατη και το τι θες να κάνεις εσύ .

Εγώ σκέφτομαι να το μεταφέρω με τωρινή ημερομηνία στα επόμενα έτη και να χρεωθεί 7,81 αντί για 100 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Εγώ σκέφτομαι να το μεταφέρω με τωρινή ημερομηνία στα επόμενα έτη και να χρεωθεί 7,81 αντί για 100 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ.

τι να μεταφέρεις να διαγράψεις με ημερομηνία 01/01/2019 θες να πεις.με μπέρδεψες . δεν το πούλησε το 2018 και απλα το διαγραψες τοτε αλλα φαινεται ακομα στο 2019  ; τι να μεταφέρεις ; το χεις και στο 2018; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, 125883623 είπε

τι να μεταφέρεις να διαγράψεις με ημερομηνία 01/01/2019 θες να πεις.με μπέρδεψες . δεν το πούλησε το 2018 και απλα το διαγραψες τοτε αλλα φαινεται ακομα στο 2019  ; τι να μεταφέρεις ; το χεις και στο 2018; 

Καλά, ναι, να διαγράψω εννοώ, συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έκανα διαγραφή ακινήτου από το 2014 έως και το 2018 και δεν μου έβγαλε μήνυμα για μεταφορά στο 2019, ούτε είναι ενεργή η ένδειξη για μεταφορά τροποποιητικής στο επόμενο έτος.

Επίσης, πηγαίνοντας στο 2019 δεν μπορώ να υποβάλλω εκ νέου τροποποιητική, αναφέρει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενέργειες.

Αυτό γίνεται επειδή έχει αναρτηθεί ο ΕΝΦΙΑ 2019?

Πρέπει να περιμένω να ενεργοποιηθεί η τροποποιητική στο 2019 για να διαγράψω το ακίνητο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΠΩΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΝΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟ KAI  ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΟΛΛΑΕΙ ; 

ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΕΡΣΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ 

Διαθέσιμη η υποβολή αρχικών/τροποποιητικών δηλώσεων ΕΝΦΙΑ έτους 2018

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42212#

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ 09/20ΧΧ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...