Προς το περιεχόμενο

SOS ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΣ, ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ & ΜΥΦ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι Καλημέρα!  Έχω το εξής...και θα μου ήταν πολύτιμη  η βοήθεια σας ....Πολιτιστικός Σύλλογος, Μη Κερδοσκοπικός, Απαλλασόμενος κατηγορίας βιβλίων & μη ενταγμένος σε φπα      είναι υπόχρεος σε συγκεντρωτική τιμολογίων?????

ΈΧΩ ΔΙΑΒΆΣΕΙ ΌΛΟ ΤΟ ΆΡΘΡΟ 20  ΠΟΥ ΑΝΑΦΈΡΕΙ ΒΈΒΑΙΑ ΌΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΑ ΣΤΗ ΜΥΦ... ΑΛΛΆ δεν βρήκα πουθενά ----εξαίρεση για τους μη ενταγμένους σε κατηγορία βιβλίων-----? ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΌΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι Καλημέρα!  Έχω το εξής...και θα μου ήταν πολύτιμη  η βοήθεια σας ....Πολιτιστικός Σύλλογος, Μη Κερδοσκοπικός, Απαλλασόμενος κατηγορίας βιβλίων & μη ενταγμένος σε φπα      είναι υπόχρεος σε συγκεντρωτική τιμολογίων??????

Ο ελεγκτής τη ΔΟΥ  μου           ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.....!.

ΈΧΩ ΔΙΑΒΆΣΕΙ ΌΛΟ ΤΟ ΆΡΘΡΟ 20  ΠΟΥ ΑΝΑΦΈΡΕΙ ΒΈΒΑΙΑ ΌΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΑ ΣΤΗ ΜΥΦ... ΑΛΛΆ δεν βρήκα πουθενά ----εξαίρεση για τους μη ενταγμένους σε κατηγορία βιβλίων-----? ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΌΝΟ ΣΑΣ

ναι ειναι κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ!!!!! ΟΙ ΣΥΔΡΟΜΕς ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΥΦ!!

εκτός και αν έχει από επιχειρηματική δραστηριότητα έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι Καλημέρα! Τελικά --- αφού ασχολήθηκα αρκετά εχθές- είναι σίγουρο ότι και τα μη κερδοσκοπικά πρόσωπα και χωρίς να εντάσονται με κατηγορία βιβλίων (απαλασσόμενα),

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΑ σε συγκεντρωτική τιμολογίων....(ΑΡΘΡΟ 20 παρ.1). Εγώ μέχρι τώρα είχα την λαθεμένη άποψη ότι μόνο όσα είναι ενταγμένα σε κάποια κατηγορία βιβλίων είναι υπόχρεα ΜΥΦ....

Ας ΠΡΌΣΕΧΑ.... ευχαριστώ όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΟΙ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ 01/01/2014

 

ΝΟΜΟΣΥΠ’ΑΡΙΘ.4172
Φορολογία εισοδήματος, επείγοντα μέτρα εφαρμογής του ν. 4046/2012, του ν. 4093/2012 και του ν. 4127/2013 και άλλες διατάξεις.

(ΦΕΚ Α' 167/23-07-2013)

 

ΑΡΘΡΟ 2

γ) «νομικό πρόσωπο»: κάθε επιχείρηση ή εταιρεία με νομική προσωπικότητα ή ένωση επιχειρήσεων ή εταιρειών με νομική προσωπικότητα, 
δ) «νομική οντότητα»: κάθε μόρφωμα εταιρικής ή μη οργάνωσης και κερδοσκοπικού ή μη χαρακτήρα που δεν είναι φυσικό ή νομικό πρόσωπο, όπως ιδίως συνεταιρισμός, οργανισμός, υπεράκτια ή εξωχώρια εταιρεία, κάθε μορφής εταιρεία ιδιωτικών επενδύσεων, κάθε μορφής καταπίστευμα ή εμπίστευμα ή οποιοδήποτε μόρφωμα παρόμοιας φύσης, κάθε μορφής ίδρυμα ή σωματείο ή οποιοδήποτε μόρφωμα παρόμοιας φύσης, κάθε μορφή προσωπικής επιχείρησης ή οποιαδήποτε οντότητα προσωπικού χαρακτήρα, κάθε μορφής κοινή επιχείρηση, κάθε μορφής εταιρείας διαχείρισης κεφαλαίου ή περιουσίας ή διαθήκης ή κληρονομίας ή κληροδοσίας ή δωρεάς, κάθε φύσης κοινοπραξία, κάθε μορφής εταιρεία αστικού δικαίου, συμμετοχικές ή αφανείς εταιρείες, κοινωνίες αστικού δικαίου,

 

 

 

 

 

ΝΟΜΟΣΥΠ’ΑΡΙΘ.4174
Φορολογικές διαδικασίες και άλλες διατάξεις.

(ΦΕΚ Α' 170/26-07-2013)

 

ΑΡΘΡΟ 3

γ) ως «νομικό πρόσωπο» νοείται: κάθε επιχείρηση ή εταιρεία με νομική προσωπικότητα ή και κάθε ένωση επιχειρήσεων ή εταιρειών με νομική προσωπικότητα•
δ) ως «νομική οντότητα» νοείται: κάθε μόρφωμα εταιρικής ή μη οργάνωσης και κερδοσκοπικού ή μη χαρακτήρα που δεν είναι φυσικό ή νομικό πρόσωπο, όπως ιδίως συνεταιρισμός, οργανισμός, υπεράκτια ή εξωχώρια εταιρεία, κάθε μορφής εταιρεία ιδιωτικών επενδύσεων, κάθε μορφής καταπίστευμα ή εμπίστευμα ή οποιοδήποτε μόρφωμα παρόμοιας φύσης, κάθε μορφής ίδρυμα, σωματείο ή οποιοδήποτε μόρφωμα παρόμοιας φύσης, κάθε μορφή προσωπικής επιχείρησης ή οποιαδήποτε οντότητα προσωπικού χαρακτήρα, κάθε μορφής κοινή επιχείρηση, κάθε μορφής εταιρεία διαχείρισης κεφαλαίου ή περιουσίας ή διαθήκης ή κληρονομίας ή κληροδοσίας ή δωρεάς, κάθε φύσης κοινοπραξία, κάθε μορφής εταιρεία αστικού δικαίου, συμμετοχικές ή αφανείς εταιρείες, κοινωνίες αστικού δικαίου•

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Γενικά πηγαίνουν στις ΜΥΦ εφόσον έχουν υπάρχουν τιμολόγια,

Τώρα άμα έχουν αποδείξεις είναι στην ευχέρεια του συλλόγου να σου πει άμα έγιναν για το σκοπό του συλλόγου

Άμα έγιναν τα καταχωρείς στον κουβά αλλιώς δεν τα περνάς πουθενά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...