Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΓΡΟΤΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ


nasy

Ερώτηση

Προσπαθώ να εντάξω ένα αγρότη του κανονικού καθεστώτος στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές έστω και εκπρόθεσμα.Πούλησε  την παραγωγη του στην Αγγλία.

Από την εφορια με στελνουν στον ΟΑΕΕ οι οποιοι μου ζητούν ασφάλιση για όσο διάστημα θα είναι στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές ισχυει κατι τετοιο ;

Διαβασα το αρθρο 25 του Ν. 3846/2010 αλλα δεν βρηκα που το στηριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προσπαθώ να εντάξω ένα αγρότη του κανονικού καθεστώτος στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές έστω και εκπρόθεσμα.Πούλησε  την παραγωγη του στην Αγγλία.

Από την εφορια με στελνουν στον ΟΑΕΕ οι οποιοι μου ζητούν ασφάλιση για όσο διάστημα θα είναι στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές ισχυει κατι τετοιο ;

Διαβασα το αρθρο 25 του Ν. 3846/2010 αλλα δεν βρηκα που το στηριζουν.

ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ Ο ΟΑΕΕ ΜΕ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ? ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονο αγροτικες καλλιεργειες δηλωνει , οταν πηγα να κανω μεταβολη το μητρωο μου ειπε να παρω απαλλαγη απο το ΟΑΕΕ για να δηλωσω ενδοκοινοτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονο αγροτικες καλλιεργειες δηλωνει , οταν πηγα να κανω μεταβολη το μητρωο μου ειπε να παρω απαλλαγη απο το ΟΑΕΕ για να δηλωσω ενδοκοινοτικες.

ήμαρτον η γραφειοκρατία τους!!!!!!!!!!!!!πότε θα ανασάνουμε πιά από αυτό το έκτρωμα???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονο αγροτικες καλλιεργειες δηλωνει , οταν πηγα να κανω μεταβολη το μητρωο μου ειπε να παρω απαλλαγη απο το ΟΑΕΕ για να δηλωσω ενδοκοινοτικες.

Μήπως εμπορεύεται αγροτικά προϊόντα;

Αν δεν υπάρχει εμπορική δραστηριότητα, δεν έχει καμία σχέση ο ΟΑΕΕ υποθέτοντας βέβαια ότι είναι ασφαλισμένος στον ΟΓΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πουλησε προιοντα παραγωγης του (καρπουζια) δυο τιμολογια 2500,00 ευρω. Δεν μπορω να καταλαβω που βασιζονται εψαξα το αρθρο 25 του Ν 3846/2010 και δεν βρηκα κατι προφανως θεωρουν εμπορους οσους διαθετουν τα προιοντα τους στο εξωτερικο τι να πω. Θα ξαναπαω σημερα μηπως βγαλω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πουλησε προιοντα παραγωγης του (καρπουζια) δυο τιμολογια 2500,00 ευρω. Δεν μπορω να καταλαβω που βασιζονται εψαξα το αρθρο 25 του Ν 3846/2010 και δεν βρηκα κατι προφανως θεωρουν εμπορους οσους διαθετουν τα προιοντα τους στο εξωτερικο τι να πω. Θα ξαναπαω σημερα μηπως βγαλω ακρη.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11552

Δες παράγραφο Β και υποπαράγραφο ιε:

- οι εισαγωγείς – εξαγωγείς προϊόντων [ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ οι παραγωγοί με πρωτογενή αγροτική δραστηριότητα (Ν. 3518/2006 άρθρο 52). Σχετική εγκύκλιος 8/07]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο το βρηκα αλλα δεν μπορεσα να βρω την σχετικη  εγκυκλιο 8/2007 .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

https://www.oaee.gr/client_files/egkyklioi_2007/8-2007.doc

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

              

- οι εισαγωγείς – εξαγωγείς προϊόντων [ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ οι παραγωγοί με πρωτογενή αγροτική δραστηριότητα (Ν. 3518/06 άρθρο 52). Σχετική εγκύκλιος 8/07]

- οι εκτελούντες μεταφορές 

Αυτό αναφέρει η 80/2010 και όπως κατάλαβα εγώ και εσείς ο υπάλληλος δεν βασίζεται πουθενά και μάλιστα μου είπε ότι θα με ασφαλίσει και μπορώ να κάνω ένσταση .

Για νεοτέρα θα σας ενημερώσω σύντομα γιατί το σήριαλ συνεχίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι δραστηριοποιούμενοι αποκλειστικά στον πρωτογενή αγροτικό τομέα ασφαλίζονται υποχρεωτικά στον ΟΓΑ. άρθρο 52 Ν.3518/06

Εφόσον λοιπόν ο εν λόγω αγρότης εμπορεύτηκε την παραγωγή ΤΟΥ δεν έχει καμία σχέση με ΟΑΕΕ. Ούτε καν απαλλακτικό.

Το ίδιο ισχύει και για τους κατόχους τρακτέρ που οργώνουν εκτός από τα χωράφια τους και άλλα για βιοποριστικούς λόγους.

 

ΟΑΕΕemp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα οντως ηταν λαθος του υπαλληλου του  τοπικου υποκαταστηματος ΟΑΕΕ το οποιο ταλαιπωρησε πολυ κοσμο απο αυτην την ενεργεια του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα οντως ηταν λαθος του υπαλληλου του  τοπικου υποκαταστηματος ΟΑΕΕ το οποιο ταλαιπωρησε πολυ κοσμο απο αυτην την ενεργεια του .

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...