Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΔΟΣΗ "ΔΩΡΕΑΝ" ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΙΑΤΡΩΝ,ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ ΚΛΠ.


MALLIAS81

Ερώτηση

Παρακολούθησα το σεμινάριο για τα λογιστικά πρότυπα με τον σειμενη και ενώ τέθηκε η ερώτηση αν μπορούν να κόβουν κάποιες αποδείξεις "δωρεάν" ιατροί, φροντιστήρια κλπ για πελάτες λιανικής η απάντηση του δεν ήταν ξεκάθαρη και με έβαλε σε αμφιβολίες.

 

Επιπρόσθετα σε έκτακτο έλεγχο ιατρού μου (το 2014) μπήκαν στο σύστημα που γράφουν συνταγές σε μια συγκεκριμένη ημερόμηνία και έκαναν αντιπαραβολή των στοιχείων που είχε εκδόσει εκείνη την μέρα και είχε μία απόδειξη "δωρεάν". Ήταν ετοιμοι να του βάλουν πρόστιμο με την αιτιολογία οτι δεν προβλέπεται απο τον κφας αλλα το σταμάτησε με τα χίλια ζόρια.

 

Τωρα με τα ΕΛΠ δεν προβλέπεται πάλι κάτι διαφορετικό.  Εσείς πως το αντιμετωπίζεται και τι συμβουλεύεται τους πελάτες σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στέφανε δεν καταλαβα την ερώτηση 

 

το άλλο ερώτημα παραμένει 

λέει κάπου ο νόμος για τα ΕΛΠ ότι δεν μπορει κάποιος να παρεχει δωρεάν υπηρεσίες ? 

και τι ακριβώς προέβλεπε ο 4093 ?

Γιάννη, με την προηγούμενή μου ανάρτηση προσπάθησα να δώσω στους στους συναδέφους να καταλάβουν ότι η λογική του συγκεκριμένου νόμου δεν είναι περιοριστική, αλλά (καλώς ή κακώς) αφήνει πολλά περιθώρια ενεργειών, αφού το πνεύμα των συντακτών του (σύμφωνα και με τον κο Καραμάνη) είναι ότι απευθύνεται σε νομοταγείς φορολογούμενους. Αρκεί να μπορείς να αιτιολογήσεις κάθε φορά αυτό που έκανες. Με βάση λοιπόν αυτό,  ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται. Αρκεί σε κάποιον έλεγχο να είσαι σε θέση να το τεκμηριώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη, με την προηγούμενή μου ανάρτηση προσπάθησα να δώσω στους στους συναδέφους να καταλάβουν ότι η λογική του συγκεκριμένου νόμου δεν είναι περιοριστική, αλλά (καλώς ή κακώς) αφήνει πολλά περιθώρια ενεργειών, αφού το πνεύμα των συντακτών του (σύμφωνα και με τον κο Καραμάνη) είναι ότι απευθύνεται σε νομοταγείς φορολογούμενους. Αρκεί να μπορείς να αιτιολογήσεις κάθε φορά αυτό που έκανες. Με βάση λοιπόν αυτό,  ό,τι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται. Αρκεί σε κάποιον έλεγχο να είσαι σε θέση να το τεκμηριώσεις.

Τώρα συμφωνούμε 

και η μη θεώρηση δίνει δυνατότητα φοροδιαφυγή , όμως ήταν σωστή ενέργεια και δουλειά του κράτους είναι να βρει τους τρόπους ελέγχου 

έτσι και στην δωρεάν παροχή υπηρεσίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλα σας τα ειπε δεν υπαρχει δωρεαν παροχη υπηρεσιων πλεον απο το 2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλα σας τα ειπε δεν υπαρχει δωρεαν παροχη υπηρεσιων πλεον απο το 2015

Εγώ μαζί σου είμαι.

Ελα όμως να το πεις και στον μπάρμπα μου, τη θειά μου και τη συμπεθέρα μου που μου κουβαλιούνται κάθε χρόνο για δηλώσεις/επιδόματα παιδιών και σου δίνω και προμήθεια σε ότι μου πληρώσουν.

Από αυγά και μέλι μέχρι τσίπουρο ο μπάρμπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε δεν καταλαβα την ερώτηση 

 

 

1ον, νομιμοποιείς έσοδα που δεν έχεις. Μικρά μεν, νομιμοποίηση δε....

 

2ον, αν είχες διπλογραφικά, πως θα το έκλεινες, με  έλλειμμα στο ταμείο ή σε κανένα 81άρι...???

 

 

Και πολύ το συζητήσαμε, σε περίπτωση μη είσπραξης, μηδενική απόδειξη για να μην μας κατηγορείσουνε για μη έκδοση.

 

Σε περίπτωση που η δραστηριότητα υπάγεται στο φπα, απόδειξη αυτοπαράδοσης για δωρεάν παροχή υπηρεσίας.

 

Αν μας ενδιαφέρει να τα πηγαίνουμε καλά με τις εγκυκλίους, το ύψος της αυτοπαράδοσης στην αξία συναφών υπηρεσιών. Αν όχι, στο κόστος της υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο  ΚΦΑΣ το πρόβλεπε ,τώρα οχι,επομένως................?

Επί παροχής υπηρεσιών από ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα και υπόχρεους τήρησης πληροφοριών της παραγράφου 23 του άρθρου 4 χωρίς αμοιβή, στην απόδειξη λιανικής αναγράφεται η ένδειξη «δωρεάν», εφόσον δεν εκδίδεται στοιχείο αυτοπαράδοσης.

Αυτό σημαίνει ,οτι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εκδίδουμε απυ με την ένδειξη δωρεάν,το αυτοπαράδοσης ισχύει,αλλά το να κόψεις με αυτήν την ένδειξη,για να ξέρεις τι σου γίνεται ,δεν σε μαλώνει κανένας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοίτα να δεις τι μπορεί να πάθει κάποιος. :wacko:
Εκδίδει μια μικρή απόδειξη ενώ δεν εισέπραξε, μπορεί να θεωρηθεί ότι "ξεπλένει" χρήμα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται... :huh:
Δεν εκδίδει απόδειξη επειδή δεν εισέπραξε, θα θεωρηθεί μη έκδοση, με ό,τι κι αυτό συνεπάγεται... :huh:
Θέλει να εκδώσει μηδενική απόδειξη επειδή πραγματικά δεν εισέπραξε, του λέει "μα δεν προβλέπεται ρητά από τις αποφάσεις"... :o
 
Μόνο εδώ στο Matrix γίνονται αυτά λέμε... :ph34r:
 

matrix_animated.gif

 

Δεν υπάρχουν λέμεεεεε :P:lol:

Καλημέρααααααα :lol:
 
Υ.Γ.
Εγώ πάντως, όταν θα έρχεται κάποιος που και καλά, έρχεται για δωρεάν, θα του λέω :
"Κοίταξε, δεν θέλω να σου πάρω αμοιβή αλλά, δεν μπορώ να σου εκδώσω δωρεάν απόδειξη. Δεν προβλέπεται.
Δεν μπορώ όμως και να εκδώσω με ποσό, χωρίς να το εισπράξω. Θα τιμωρηθώ για "ξέπλυμα".
Θα πρέπει λοιπόν να εκδώσω μια απόδειξη, που θα αποδώσω τον ΦΠΑ της αλλά και θα φορολογηθώ, με μιά ελάχιστη αξία που αντιστοιχεί στην υπηρεσία που προσέφερα, η οποία, εκτιμάται στα 50€.
Αν θέλεις δηλαδή δωρεάν, δώσε μου ένα πενηνταρικάκι και είμαστε εντάξει..."

 

Δωρεάν μ' ένα πενηνταρικάκι λέμεεεε :P

Ή που θα "ξεφορτωθώ" τους τσαμπατζήδες ή που θα τα κονομήσω άσχημα και θα μου 'χουν και υποχρέωση λέμε... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...