Jump to content
  • 0

Αγορά παγίων Δεκέμβριος 2014 και φορολογικές αποσβέσεις


Question

Σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013:

Αρθρο 24. Φορολογικές Αποσβέσεις

 

6. Η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του

οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.

 

7. Το ποσό της φορολογικής απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης,

ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της

επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος

που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω για τα πάγια που αγοράστηκαν τον Δεκέμβριο του 2014 υπαρχουν τρεις δυνατότητες:

 

Αν το πάγιο κοστίζει πάνω απο 1.500 ευρώ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε εφάπαξ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν τον Δεκέμβριο του 2014.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε τμηματικά τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

 

Υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη;

Συμφωνείται με τα συμπεράσματα μου;

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Έχω μια αμφιβολία, για το ότι δεν μπορείς να αποσβέσεις εφάπαξ ένα πάγιο που αγοράστηκε τον Δεκέμβρη και είναι κάτω των 1.500 €, την επόμενη χρήση. Γιατί υποχρεωτικά πρέπει να πας σε τμηματική απόσβεση. Από τη στιγμή που οι αποσβέσεις ξεκινάνε από τον επόμενο μήνα της αγοράς, δηλ. στην περίπτωσή μας τον Γενάρη, μετά μπορείς να επιλέξεις και τις 2 περιπτώσεις, μιλώντας πάντα μόνο για πάγια ως 1.500 €.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω μια αμφιβολία, για το ότι δεν μπορείς να αποσβέσεις εφάπαξ ένα πάγιο που αγοράστηκε τον Δεκέμβρη και είναι κάτω των 1.500 €, την επόμενη χρήση. Γιατί υποχρεωτικά πρέπει να πας σε τμηματική απόσβεση. Από τη στιγμή που οι αποσβέσεις ξεκινάνε από τον επόμενο μήνα της αγοράς, δηλ. στην περίπτωσή μας τον Γενάρη, μετά μπορείς να επιλέξεις και τις 2 περιπτώσεις, μιλώντας πάντα μόνο για πάγια ως 1.500 €.

 

Τι αμφιβολία έχετε?

 

Είτε τμηματική απσόβεση από τον Γενάρη και μετά:

 

(Άρθρο 24 παρ. 6 κφε) 6. Η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.

 

Είτε εντός του Δεκεμβρίου εφάπαξ:

(παρ. 7) Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας

Επιχείρηση αποκτάει πάγια περιουσιακά στοιχεία εντός του φορολογικού έτους 2016. Ορισμένα από αυτά έχουν αξία κάτω των 1500 ευρώ. Όμως δεν διενεργούνται καθόλου αποσβέσεις στο φορ.2016 στα πάγια της επιχείρησης, καθόσον η έναρξη λειτουργία της τίθεται από τον Απρίλιο του 2017.

Ερώτηση λοιπόν: Μπορούν τα πάγια κάτω των 1.500 ευρώ (που αποκτήθηκαν στο φορ.2016) να αποσβεστούν εφάπαξ εντός του φορολογικού έτους 2017 (με το σκεπτικό ότι και η έναρξη λειτουργίας τους είναι εντός του φορ. 2017)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα, επειδή έχει καιρό να μου τύχει κ έχει κολλήσει το μυαλό μου:

αγορά παγίου πχ 15/10/18 η απόσβεση ξεκινάει 1/11 άρα για 1 μήνα υπολογισμός απόσβεσης;

ευχαριστώ.

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, kami1 είπε

Καλημέρα, επειδή έχει καιρό να μου τύχει κ έχει κολλήσει το μυαλό μου:

αγορά παγίου πχ 15/10/18 η απόσβεση ξεκινάει 1/11 άρα για 1 μήνα υπολογισμός απόσβεσης;

ευχαριστώ.

 

Όχι δα ... δύο μήνες (11ος και 12ος).

Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, tacar είπε

Όχι δα ... δύο μήνες (11ος και 12ος).

Σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013:

Αρθρο 24. Φορολογικές Αποσβέσεις

 

6. Η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του

οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.

 

7. Το ποσό της φορολογικής απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης,

ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της

επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος

που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.

2 μηνες αν δεν εισαι στο 100% .

Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013:

Αρθρο 24. Φορολογικές Αποσβέσεις

 

6. Η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του

οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.

 

7. Το ποσό της φορολογικής απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης,

ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της

επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος

που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.

2 μηνες αν δεν εισαι στο 100% .

Εννοείται αυτό αλλά η ερώτηση ήταν αν θα υπολογισθεί απόσβεση για 1 μήνα. Ούτε για αξία αναφέρθηκε ούτε πότε ξεκίνησε η χρησιμοποίηση του.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, tacar είπε

Εννοείται αυτό αλλά η ερώτηση ήταν αν θα υπολογισθεί απόσβεση για 1 μήνα. Ούτε για αξία αναφέρθηκε ούτε πότε ξεκίνησε η χρησιμοποίηση του.

το ξέρω σωστά απάντησες .

Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 16/10/2018 στις 4:08 ΜΜ, tacar είπε

Εννοείται αυτό αλλά η ερώτηση ήταν αν θα υπολογισθεί απόσβεση για 1 μήνα. Ούτε για αξία αναφέρθηκε ούτε πότε ξεκίνησε η χρησιμοποίηση του.

Απλά ο αγαπητός Βασίλης από την Ηλιούπολη το αιτιολόγησε λίγο περισσότερο..

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...