Jump to content
  • 0
anast

Αγορά παγίων Δεκέμβριος 2014 και φορολογικές αποσβέσεις

Question

Σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013:

Αρθρο 24. Φορολογικές Αποσβέσεις

 

6. Η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του

οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.

 

7. Το ποσό της φορολογικής απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης,

ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της

επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος

που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω για τα πάγια που αγοράστηκαν τον Δεκέμβριο του 2014 υπαρχουν τρεις δυνατότητες:

 

Αν το πάγιο κοστίζει πάνω απο 1.500 ευρώ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε εφάπαξ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν τον Δεκέμβριο του 2014.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε τμηματικά τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

 

Υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη;

Συμφωνείται με τα συμπεράσματα μου;

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013:

Αρθρο 24. Φορολογικές Αποσβέσεις

 

6. Η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του

οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.

 

7. Το ποσό της φορολογικής απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης,

ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της

επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος

που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω για τα πάγια που αγοράστηκαν τον Δεκέμβριο του 2014 υπαρχουν τρεις δυνατότητες:

 

Αν το πάγιο κοστίζει πάνω απο 1.500 ευρώ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε εφάπαξ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν τον Δεκέμβριο του 2014.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε τμηματικά τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

 

Υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη;

Συμφωνείται με τα συμπεράσματα μου;

 

 

Καλησπέρα,

 

Σύμφωνα με αυτό:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

 

8. ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΜΗΝΟΥ

Για τα νέα πάγια περιουσιακά στοιχεία η απόσβεση αρχίζει από το μήνα κατά τον οποίο αυτά άρχισαν να χρησιμοποιούνται ή τέθηκαν σε λειτουργία, χωρίς να ενδιαφέρει ο αριθμός των ημερών που χρησιμοποιήθηκε ή λειτούργησε το μήνα αυτό και υπολογίζεται σε τόσα δωδέκατα, όσοι και οι μήνες μέχρι το τέλος της διαχειριστικής χρήσης. Με τον ίδιο τρόπο υπολογίζονται οι αποσβέσεις, σε περίπτωση πώλησης παγίου εντός της διαχειριστικής χρήσης.

Για παράδειγμα για πάγιο που αγοράστηκε στις 27/3/2013 αξίας € 3.000,00, με συντελεστή απόσβεσης 10%, οι αποσβέσεις που θα υπολογίσουμε είναι:  (3.000,00 Χ10%) Χ 10/12=250 €

Οι επιχειρήσεις που λειτουργούν εποχιακά (π.χ. ξενοδοχεία, εστιατόρια, ενοικιάσεις αυτοκινήτων, κλπ.) υποχρεούνται να υπολογίζουν αποσβέσεις για ολόκληρο το έτος (για δώδεκα μήνες) (1016914/15075/Γ0012/17.2.2000).

Σημειώνεται ότι από τις διαχειριστικές περιόδους που αρχίζουν από 1/1/2014 , σύμφωνα με το άρθρο 24 του Νόμου 4172/2013,

« 6. Η απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4. » .

 

 

Οπότε συμφωνώ μαζί σου. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013:

Αρθρο 24. Φορολογικές Αποσβέσεις

 

6. Η φορολογική απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του

οποίου χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία από τον φορολογούμενο κατ' αναλογία με τους συντελεστές της παραγράφου 4.

 

7. Το ποσό της φορολογικής απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης,

ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της

επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος

που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω για τα πάγια που αγοράστηκαν τον Δεκέμβριο του 2014 υπαρχουν τρεις δυνατότητες:

 

Αν το πάγιο κοστίζει πάνω απο 1.500 ευρώ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε εφάπαξ τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν τον Δεκέμβριο του 2014.

Αν το πάγιο κοστίζει κάτω απο 1.500 ευρώ και θέλουμε να το αποσβέσουμε τμηματικά τότε οι αποσβέσεις θα υπολογιστούν από 1/1/2015.

 

Υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη;

Συμφωνείται με τα συμπεράσματα μου;

 

Ναι σε όλα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλά αυτό με τον επόμενο μήνα ποιός το σκέφτηκε ? Τι θα κερδίσουν από φόρο εισοδήματος αν υπάρξει 1/12 λιγότερη απόσβεση μέσα στο 2014 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλά αυτό με τον επόμενο μήνα ποιός το σκέφτηκε ? Τι θα κερδίσουν από φόρο εισοδήματος αν υπάρξει 1/12 λιγότερη απόσβεση μέσα στο 2014 ?

Κανένας συγγραφέας, για να το βάλει παρατήρηση στο βιβλίο του.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

όταν λέει από τον επόμενο μήνα εγώ καταλαβαίνω από την πρώτη του επόμενου μήνα.

πχ αγορά 29/11 αποσβέσεις από 01/12

αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12

 

εσείς τι καταλαβαίνετε;

γιατί συνάδελφος μου είπε: αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12, αγορά 25/11, αποσβέσεις από 25/12 άρα πάει κι ο 12ος και πάμε για 01/01

 

ερμηνείες;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

όταν λέει από τον επόμενο μήνα εγώ καταλαβαίνω από την πρώτη του επόμενου μήνα.

πχ αγορά 29/11 αποσβέσεις από 01/12

αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12  θα συμφωνήσω σε αυτό..

 

εσείς τι καταλαβαίνετε;

γιατί συνάδελφος μου είπε: αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12, αγορά 25/11, αποσβέσεις από 25/12 άρα πάει κι ο 12ος και πάμε για 01/01

 

ερμηνείες;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

όταν λέει από τον επόμενο μήνα εγώ καταλαβαίνω από την πρώτη του επόμενου μήνα.

πχ αγορά 29/11 αποσβέσεις από 01/12

αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12

Συμφωνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

όταν λέει από τον επόμενο μήνα εγώ καταλαβαίνω από την πρώτη του επόμενου μήνα.

πχ αγορά 29/11 αποσβέσεις από 01/12

αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12  θα συμφωνήσω σε αυτό..

 

εσείς τι καταλαβαίνετε;

γιατί συνάδελφος μου είπε: αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12, αγορά 25/11, αποσβέσεις από 25/12 άρα πάει κι ο 12ος και πάμε για 01/01

 

ερμηνείες;

 

 

 

 

όταν λέει από τον επόμενο μήνα εγώ καταλαβαίνω από την πρώτη του επόμενου μήνα.

πχ αγορά 29/11 αποσβέσεις από 01/12

αγορά 01/11 αποσβέσεις από 01/12

 

Συμφωνω.

 

 

 

ευχαριστώ και του δύο σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν θέλετε και τη δικιά μου άποψη. :)

Η απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου με βάση τον κώδικα, αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου άρχισε να χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία και όχι μετά από ένα μήνα από τα προηγούμενα.

Άρα έναρξη χρησιμοποίησης 29/11, αποσβέσεις, από 1/12. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97942

 
#12 icon_share.png
Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2014 - 06:18 μμ

Δημήτρης..

  • photo-thumb-27887.jpg?_r=1414683500
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 2.795 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Πτολεμαϊδα..
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

G.E.S., on 09 Dec 2014 - 8:12 PM, said:snapback.png

Δημητρη  καλησπέρα..

 

ο 4172   δινει   συντελ  16 %   στα " μεσα μεταφορας ατομων " και αυτο νομιζω οτι ειναι  -  απο  1/1/2014-  συμφωνώ στο 16% του 4172..

 

αλλος συναδελφος μου ειπε   20%   αλλα αυτο ηταν - κατα τη γνωμη μου-  ,για το  2013  και μονο  , ο ν.4110 έδινε 12%..

 

με 4110    ,   που  ειχε δωσει η πολ   1216 /24-9-2013   

 

αναλυτικα ,   σελ.  310  ΣΤΑΜΑΤΟ-ΚΑΡΑΒΟΚΥΡΗ   αν το εχεις

στην πολ.1216 αναφέρεται και αυτό..

 

Προσοχή: Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, σας γνωρίζουμε ότι με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013 καθορίζεται εκ νέου ο τρόπος και οι συντελεστές απόσβεσης των παγίων περιουσιακών στοιχείων των επιχειρήσεων και σύμφωνα με το άρθρο 72 του ιδίου νόμου, οι νέες διατάξεις περί αποσβέσεων του νόμου αυτού θα ισχύουν για φορολογικές περιόδους που κλείνουν από την 1/1/2014 και μετά.

Συνεπώς, όσα αναφέρονται στην παρούσα εγκύκλιο δεν είναι απολύτως σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4172/2013 και συνεπώς θα εκδοθεί από την υπηρεσία μας νέα εγκύκλιος για την ανάλυση των διατάξεων του άρθρου 24 του νόμου αυτού.

 

 

ΤΕΛΙΚΑ     ,  ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ  Η  ΟΧΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΕΛ ΤΟΥ ΑΡΘΡ      24    ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97942

 
#12 icon_share.png
Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2014 - 06:18 μμ

Δημήτρης..

  • photo-thumb-27887.jpg?_r=1414683500
  • Silver members
  • b_silv.gif
  • 2.795 Δημοσιεύσεις:
  • Gender:Male
  • Location:Πτολεμαϊδα..
  • Interests:Οι δίδυμες κόρες μου..τα ταξίδια..και η παοκάρα !!!

G.E.S., on 09 Dec 2014 - 8:12 PM, said:snapback.png

στην πολ.1216 αναφέρεται και αυτό..

 

Προσοχή: Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, σας γνωρίζουμε ότι με το άρθρο 24 του Ν.4172/2013 καθορίζεται εκ νέου ο τρόπος και οι συντελεστές απόσβεσης των παγίων περιουσιακών στοιχείων των επιχειρήσεων και σύμφωνα με το άρθρο 72 του ιδίου νόμου, οι νέες διατάξεις περί αποσβέσεων του νόμου αυτού θα ισχύουν για φορολογικές περιόδους που κλείνουν από την 1/1/2014 και μετά.

Συνεπώς, όσα αναφέρονται στην παρούσα εγκύκλιο δεν είναι απολύτως σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4172/2013 και συνεπώς θα εκδοθεί από την υπηρεσία μας νέα εγκύκλιος για την ανάλυση των διατάξεων του άρθρου 24 του νόμου αυτού.

 

 

ΤΕΛΙΚΑ     ,  ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ  Η  ΟΧΙ ΤΟΥ ΣΥΝΤΕΛ ΤΟΥ ΑΡΘΡ      24    ???  απο 1/1/2014 ισχύουν οι συντελεστές του αρθ.24..

                                                                                                                                           πολ παρόμοια με την 1216, για την ανάλυση του άρθρου αυτού, δεν έπεσε στην αντίληψή μου..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν θέλετε και τη δικιά μου άποψη. :)

Η απόσβεση ενός πάγιου περιουσιακού στοιχείου με βάση τον κώδικα, αρχίζει από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου άρχισε να χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία και όχι μετά από ένα μήνα από τα προηγούμενα.

Άρα έναρξη χρησιμοποίησης 29/11, αποσβέσεις, από 1/12. :)

 

Σωστά.

Αλλά ποιός μπορεί να αποδείξει πότε άρχισα να χρησιμοποιώ το πάγιο; Γι αυτό πάμε με την ημερομηνία του τιμολογίου.

Ερώτημα: αν παραλάβω με δελτίο (αυτό το συνοδευτικό ατιμολόγητων κλπ) την 10/10  και τιμολόγιο τον επόμενο μήνα 10/11, πότε αρχίζει η απόσβεση;

θεωρητικά από 1/11

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σωστά.

Αλλά ποιός μπορεί να αποδείξει πότε άρχισα να χρησιμοποιώ το πάγιο; Γι αυτό πάμε με την ημερομηνία του τιμολογίου.

Ερώτημα: αν παραλάβω με δελτίο (αυτό το συνοδευτικό ατιμολόγητων κλπ) την 10/10  και τιμολόγιο τον επόμενο μήνα 10/11, πότε αρχίζει η απόσβεση;

θεωρητικά από 1/11

 

Καλησπέρα

Πέραν από τις συνήθεις περιπτώσεις της έναρξης χρησιμοποίησης παγίου με την παραλαβή του, υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να αποδειχθεί το αντίθετο (έναρξη σε μεταγενέστερη ημερομηνία).

Παραδείγματος χάρη, αγορά μηχανήματος για παραγωγή συγκεκριμένου προϊόντος σήμερα αλλά μη ύπαρξη αποθεμάτων πρώτων ή βοηθητικών υλών για την παραγωγή του, που μπορεί να υπάρξουν μετά από μήνες ή, αγορά αξονικού τομογράφου με παραγωγική λειτουργία του μετά από κάποιο διάστημα κλπ.

Για την παραλαβή χωρίς παραστατικό αξίας ομοίως, οι αποσβέσεις ξεκινούν από τον επόμενο μήνα εντός του οποίου άρχισε να χρησιμοποιείται ή τίθεται σε υπηρεσία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναπόσβεστη αξία στον 16.05 με 31/12/2013 (αφορά πρόγραμμα software ετήσια σύμβαση),μπορεί να αποσβεστεί εξολοκλήρου με 31/12/2014?Με βάση την παράγραφο 5.α της πολ.1073/2015

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναπόσβεστη αξία στον 16.05 με 31/12/2013 (αφορά πρόγραμμα software ετήσια σύμβαση),μπορεί να αποσβεστεί εξολοκλήρου με 31/12/2014?Με βάση την παράγραφο 5.α της πολ.1073/2015

με 20% ..

 

δεν αντιλαμβάνομαι την σχέση της εξ ολοκλήρου απόσβεσης στο λογισμικό με το αρθ.5α..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το συνδέω με αυτό:Ο συντελεστής φορολογικής απόσβεσης του προηγούμενου πίνακα για τα άυλα στοιχεία και δικαιώματα ισχύει, εφόσον δεν προκύπτει συμβατικά από την αρχική συμφωνία οικονομική διάρκεια ζωής διαφορετική των δέκα (10) ετών, οπότε και ο συντελεστής διαμορφώνεται ως το πηλίκο «1 διά έτη διάρκειας ζωής δικαιώματος». Σε περίπτωση δικαιωμάτων που θεμελιώθηκαν πριν από την έναρξη ισχύος της παρούσας διάταξης, για την αναπόσβεστη αξία (εναπομείνασα αξία) ως διάρκεια δικαιώματος λαμβάνεται η υπολειπόμενη διάρκεια του δικαιώματος.Επειδη έχει περαστεί στον 16 ως δικαίωμα και αποσβέστηκε το 2013 με το συντελεστη του προηγούμενου νόμου αν και ουσιαστικά η διάρκεια ζωής είναι ενός έτους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το συνδέω με αυτό:Ο συντελεστής φορολογικής απόσβεσης του προηγούμενου πίνακα για τα άυλα στοιχεία και δικαιώματα ισχύει, εφόσον δεν προκύπτει συμβατικά από την αρχική συμφωνία οικονομική διάρκεια ζωής διαφορετική των δέκα (10) ετών, οπότε και ο συντελεστής διαμορφώνεται ως το πηλίκο «1 διά έτη διάρκειας ζωής δικαιώματος». Σε περίπτωση δικαιωμάτων που θεμελιώθηκαν πριν από την έναρξη ισχύος της παρούσας διάταξης, για την αναπόσβεστη αξία (εναπομείνασα αξία) ως διάρκεια δικαιώματος λαμβάνεται η υπολειπόμενη διάρκεια του δικαιώματος.Επειδη έχει περαστεί στον 16 ως δικαίωμα και αποσβέστηκε το 2013 με το συντελεστη του προηγούμενου νόμου αν και ουσιαστικά η διάρκεια ζωής είναι ενός έτους.

Αφορά άδεια χρήσης λογισμικού για ένα έτος δεν είναι λογισμικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αφορά άδεια χρήσης λογισμικού για ένα έτος δεν είναι λογισμικό.

αν θέλεις τη γνώμη μου..

 

πρώτον,η σύμβαση του λογισμικού δεν είναι πάγιο..στον 62.07 θα το πήγαινα..

και δεύτερον, αφού το έβαλες σαν πάγιο το 2013 και (εάν ήταν <1500) δεν αποσβέστηκε πλήρως..θα συνέχιζα την απόσβεση με το 10% που χρησιμοποίησες για τη χρήση του 2013..

 

και αφού κάνουμε λόγο για το 2013 και τον νόμο 4110..

 

τροποποίησε το αρθ.31 του ν.2238 και ανέφερε..

 

στ) Τα ποσά των αποσβέσεων για τα ενσώµατα ή άυλα πάγια περιουσιακά στοιχεία της οικονοµικής

µονάδας.

αα) Αποσβέσιµο πάγιο περιουσιακό στοιχείο είναι το λειτουργικό ή µη λειτουργικό, ενσώµατο ή άυλο

στοιχείο, που αποκτάται από την οικονοµική µονάδα και έχει ωφέλιµη διάρκεια ζωής περιορισµένη,

αλλά µεγαλύτερη από ένα έτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άρα θεωρείτε ότι η ανανέωση της σύμβασης για τα λογισμικά είναι παροχή και δεν συνδέονται με το αρχικό πάγιο(λογισμικό),σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν θέλεις τη γνώμη μου..

 

πρώτον,η σύμβαση του λογισμικού δεν είναι πάγιο..στον 62.07 θα το πήγαινα..

και δεύτερον, αφού το έβαλες σαν πάγιο το 2013 και (εάν ήταν <1500) δεν αποσβέστηκε πλήρως..θα συνέχιζα την απόσβεση με το 10% που χρησιμοποίησες για τη χρήση του 2013..

 

και αφού κάνουμε λόγο για το 2013 και τον νόμο 4110..

 

τροποποίησε το αρθ.31 του ν.2238 και ανέφερε..

 

στ) Τα ποσά των αποσβέσεων για τα ενσώµατα ή άυλα πάγια περιουσιακά στοιχεία της οικονοµικής

µονάδας.

αα) Αποσβέσιµο πάγιο περιουσιακό στοιχείο είναι το λειτουργικό ή µη λειτουργικό, ενσώµατο ή άυλο

στοιχείο, που αποκτάται από την οικονοµική µονάδα και έχει ωφέλιµη διάρκεια ζωής περιορισµένη,

αλλά µεγαλύτερη από ένα έτος.

Σ΄ ευχαριστώ για το χρόνο σου (και για τη γνώμη σου φυσικά!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×