Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
xarispro

Φορολόγηση αμοιβών ιατρών που συμβάλλονται με ασφαλιστικά ταμεία

Question

Με παλαιότερη τοποθέτηση το Υπ.Οικ είχε τοποθετηθεί σχετικά με το θέμα της φορολόγησης των ιατρών ως εξής:

 

"χρόνος απόκτησης του εισοδήματος για τους γιατρούς από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, μεταξύ των οποίων

 

είναι και τα ασφαλιστικά ταμεία, εξακολουθεί να θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του. Συνεπώς, με βάση τα όσα προαναφέραμε, χρόνος απόκτησης του

 

εισοδήματος των γιατρών εξακολουθεί να θεωρείται το έτος εκείνο που λαμβάνεται το εκκαθαριστικό σημείωμα από το ασφαλιστικό ταμείο και υποχρέωση για

 

φορολόγηση υπάρχει για τα ποσά που αναγράφονται σε αυτό ανεξάρτητα από τον χρόνο έκδοσης του προβλεπόμενου από τον Κ.Β.Σ. στοιχείου".

 

'Ολα αυτά βέβαια βάση του 2238.

 

Με τον 4172 εξακολουθεί να ισχύει η παραπάνω θέση της διοίκησης ή πλέον θα φορολογηθούν και τα ανείσπρακτα?

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Με παλαιότερη τοποθέτηση το Υπ.Οικ είχε τοποθετηθεί σχετικά με το θέμα της φορολόγησης των ιατρών ως εξής:

 

"χρόνος απόκτησης του εισοδήματος για τους γιατρούς από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, μεταξύ των οποίων

 

είναι και τα ασφαλιστικά ταμεία, εξακολουθεί να θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του. Συνεπώς, με βάση τα όσα προαναφέραμε, χρόνος απόκτησης του

 

εισοδήματος των γιατρών εξακολουθεί να θεωρείται το έτος εκείνο που λαμβάνεται το εκκαθαριστικό σημείωμα από το ασφαλιστικό ταμείο και υποχρέωση για

 

φορολόγηση υπάρχει για τα ποσά που αναγράφονται σε αυτό ανεξάρτητα από τον χρόνο έκδοσης του προβλεπόμενου από τον Κ.Β.Σ. στοιχείου".

 

'Ολα αυτά βέβαια βάση του 2238.

 

Με τον 4172 εξακολουθεί να ισχύει η παραπάνω θέση της διοίκησης ή πλέον θα φορολογηθούν και τα ανείσπρακτα?

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ελα μου ντε. Έχω την ίδια απορία. Και φέτος πρέπει να προσθέσουμε και τα εισοδήματα του 2013 που εισπράχθησαν το 2014.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με παλαιότερη τοποθέτηση το Υπ.Οικ είχε τοποθετηθεί σχετικά με το θέμα της φορολόγησης των ιατρών ως εξής:

 

"χρόνος απόκτησης του εισοδήματος για τους γιατρούς από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, μεταξύ των οποίων

 

είναι και τα ασφαλιστικά ταμεία, εξακολουθεί να θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του. Συνεπώς, με βάση τα όσα προαναφέραμε, χρόνος απόκτησης του

 

εισοδήματος των γιατρών εξακολουθεί να θεωρείται το έτος εκείνο που λαμβάνεται το εκκαθαριστικό σημείωμα από το ασφαλιστικό ταμείο και υποχρέωση για

 

φορολόγηση υπάρχει για τα ποσά που αναγράφονται σε αυτό ανεξάρτητα από τον χρόνο έκδοσης του προβλεπόμενου από τον Κ.Β.Σ. στοιχείου".

 

'Ολα αυτά βέβαια βάση του 2238.

 

Με τον 4172 εξακολουθεί να ισχύει η παραπάνω θέση της διοίκησης ή πλέον θα φορολογηθούν και τα ανείσπρακτα?

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

 

Καλησπέρα

Δεν ισχύουν οι θέσεις της διοίκησης για τις διατάξεις του ν.2238/94.

Δεν υπάρχει στον ν.4172/13 το περιβόητο "κατ' εξαίρεση για τους ελεύθερους επαγγελματίες... στο δημόσιο... θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του" του άρθρου 48 του ν.2238/94.

 

Με τον νέο ΚΦΕ ο χρόνος κτήσης του εισοδήματος, θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξής του, με εξαίρεση τις ανείσπρακτες από μισθωτή εργασία και συντάξεις αποδοχές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα

Δεν ισχύουν οι θέσεις της διοίκησης για τις διατάξεις του ν.2238/94.

Δεν υπάρχει στον ν.4172/13 το περιβόητο "κατ' εξαίρεση για τους ελεύθερους επαγγελματίες... στο δημόσιο... θεωρείται ο χρόνος είσπραξής του" του άρθρου 48 του ν.2238/94.

 

Με τον νέο ΚΦΕ ο χρόνος κτήσης του εισοδήματος, θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξής του, με εξαίρεση τις ανείσπρακτες από μισθωτή εργασία και συντάξεις αποδοχές.

Η μεγαλύτερη μαλ..ια που έχει γίνει ποτέ! Μικροβιολόγοι οι οποίοι εισπράτουν επι του παραπεμπτικού 15% και έχουν να λαμβάνουν το υπόλοιπο 85% από το ΕΟΠΠΥ( όταν τα λάβουν μετά από μερικούς μήνες κουρεμένα με claw back rebate κλ΄π) έχουν τουλάχιστον 50-70% επί του παραπεμπτικού  κόστος αναλωσίμων κλπ. Βάζουν δηλαδή απο την τσέπη τους τουλάχιστον 35-55% για την κάλυψη της εξέτασης και μετά περιμένουν να πληρωθούν.

 

Η δική μου περίπτωση είναι ιατρού που έχει κάνει έναρξη τον 8 του 2014 έχει εκτελέσει εξετάσεις για το 2014 αξίας 50.000 ευρώ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΦΡΑΓΚΟ απο τον ΕΟΠΠΥ εντός του 2014 και καλειται τώρα να φορολογηθεί για ανύπαρκτα έσοδα αξίας 50.000 ευρώ , ενώ επίσης υπάρχουν και ψίθυροι ανάμεσα τους ότι τους 3 τελευταίους μήνες δεν θα τους εισπράξουν ποτε. Ο άνθρωπος είναι ήδη μέσα με τα τσαρούχια γατί δεν έχει παρει σεντς και έχει βάλει απο την τσέπη του και θα του έρθει τώρα και το μπουγιουρντί της εφορίας και θα τα δει κωλυώμενα..

 

Τεράστια αδικία γιατί οι μεγαλογιατροί είναι εκτός ΕΟΠΠΥ δεν μπορούν να ελεχθούν απο πουθένά εισπράτουν ΜΕΤΡΗΤΑ τις υπηρεσίες τους δεν δηλώνουν φράγκο στην εφορία και οι καταθέσεις τους είναι έτοιμες να σκάσουν.

 

Ελλάς το μεγαλείο σου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάντως, διαβάζοντας τις διατάξεις του 4172/13 πουθενά δεν προκύπτει μεταφορά των τιμολογηθέντων από τους ιατρούς  το 2014 στην επόμενη χρήση.Αντιθέτως μη εισπραχθέντα το 2014 από μεταφορά το 2013 εξακολουθούν να μεταφέρονται. Βέβαια υπάλληλοι του εοππυ και πολλοί άλλοι παρατρύνουν τους γιατρούς να μεταφέρουν τα ανείσπρακτα στην επόμενη χρήση χωρίς βέβαια να το στηρίζουν κάπου.....πρόβλημα όμως ενδέχεται να παρουσιαστεί με την βεβαίωση του 2016 για παρακράτησηφ'ορου 20%  των πληρωθέντων από τα ταμεία το 2015 τιμολογηθέντων το 204 γιατί βαση την πολ 1051

4. Επισημαίνεται ότι εφόσον χορηγείται βεβαίωση αμοιβών από επιχειρηματική δραστηριότητα, για το φορολογικό έτος 2014, η οποία υπόκειται σε παρακράτηση φόρου αυτή θα πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά - ανεξαρτήτως καταβολής του ποσού καθόσον με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παρ.4 του άρθρου 8, χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε δικαίωμα είσπραξης ανεξάρτητα αν αυτές έχουν πραγματικά καταβληθεί στους δικαιούχους.

Τονίζεται ότι εφόσον έχουν αποδοθεί ποσά παρακρατηθέντων φόρων προηγουμένων ετών, μέσα στο έτος 2014 οι σχετικές αμοιβές σε καμία περίπτωση δεν θα υποβληθούν ηλεκτρονικά. Σε αυτή την περίπτωση θα εκδοθεί μοναδική χειρόγραφη βεβαίωση στον φορολογούμενο, προκειμένου αυτός να προβεί σε υποβολή τροποποιητικής δήλωσης στη Δ.Ο.Υ., στο έτος που φορολογήθηκε το εισόδημα για το οποίο διενεργήθηκε η παρακράτηση αυτή.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σήμερα σε επικοινωνία με τη ΔΟΥ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ με παρέπεμψαν σε μία απόφαση ΔΕΑΦΑ Α 1004959 14.1.2016 στην οποια αναφέρεται οτι οι γιατροί θα φορολογηθούν σύμφωνα με αυτά που έχουν εισπράξει για τη χρήση 2015.

Επειδή δέν μπορώ να βρώ αυτή την απόφαση, εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συναδερφοι μια απαντηση θα ηθελα στις αμοιβες ιατρων απο εοπυ και καταχωριση στο ε3

γιατρος εχει εκδοσει τιμολογια 100000 για το 2016, εχει υποβαλλει το αντιστοιχο αρχειο συγκεντρωτικων και ο εοπυ εχει συμφωνησει με αυτο

στο ταξις ομως ο εοπυ ανεβαζει αρχειο με πληρωμες που αφορουν το ετος 2016 και περιλαμβανει τιμολογια απο 07/2015/06/2016 δηλ αυτα που εχει μονο πληρωθει με την αντιστοιχη παρακρατηση στον 605 του ε1(ασυμφωνια με τις συγκκες)

Εμεις βασει ΕΛΠ δηλωνουμε στα ακαθαριστα εσοδα στο ε3 τα τιμολογια εκδοσης του 2016 μολονοτι δεν εχουν πληρωθει αφου με την εκδοση αποκταται το δικαιωμα εισπραξης αν και ειναι σε αναντιστοιχια με την παρακρατηση που αφορα τα ενταλματοποιημενα..σωστα????

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
6 ώρες πριν, d_anastasia said:

συναδερφοι μια απαντηση θα ηθελα στις αμοιβες ιατρων απο εοπυ και καταχωριση στο ε3

γιατρος εχει εκδοσει τιμολογια 100000 για το 2016, εχει υποβαλλει το αντιστοιχο αρχειο συγκεντρωτικων και ο εοπυ εχει συμφωνησει με αυτο

στο ταξις ομως ο εοπυ ανεβαζει αρχειο με πληρωμες που αφορουν το ετος 2016 και περιλαμβανει τιμολογια απο 07/2015/06/2016 δηλ αυτα που εχει μονο πληρωθει με την αντιστοιχη παρακρατηση στον 605 του ε1(ασυμφωνια με τις συγκκες)

Εμεις βασει ΕΛΠ δηλωνουμε στα ακαθαριστα εσοδα στο ε3 τα τιμολογια εκδοσης του 2016 μολονοτι δεν εχουν πληρωθει αφου με την εκδοση αποκταται το δικαιωμα εισπραξης αν και ειναι σε αναντιστοιχια με την παρακρατηση που αφορα τα ενταλματοποιημενα..σωστα????

 

Σωστά έτσι θα τα δηλώσουμε, γενικά το Δημόσιο στέλνει τα αρχεία με το τι έχει πληρώσει και αποδίδει τους παρακρατούμενους φόρους με την εξόφληση αλλά δεν είναι απαραίτητο να συμφωνεί με τα έσοδα στο Ε3 του επαγγελματία. Μου το επιβεβαίωσαν και τηλεφωνικά (βέβαια δεν έχω αντιμετωπίσει την περίπτωση που κάνει κάποιος διακοπή δραστηριότητας και του στείλουν το επόμενο έτος παλιούς παρακρατούμενους στη δήλωση)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...