Προς το περιεχόμενο
  • 0

πώς διορθώνεται το λάθος που έγινε στο εργάνη?


lami

Ερώτηση

στην πρόσληψη εργάτη μερικής απασχόλησης (4ωρο και πενθήμερο), στις 22 Ιανουαρίου 2015 στο σύνολο μικτών αποδοχών έγραψα το ημερομίσθιο πλήρης απασχόλησης .........και πάει λέγοντας....πινακας προσωπικού, σύμβαση μερικής απασχόλησης...διορθώνεται????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

στην πρόσληψη εργάτη μερικής απασχόλησης (4ωρο και πενθήμερο), στις 22 Ιανουαρίου 2015 στο σύνολο μικτών αποδοχών έγραψα το ημερομίσθιο πλήρης απασχόλησης .........και πάει λέγοντας....πινακας προσωπικού, σύμβαση μερικής απασχόλησης...διορθώνεται????

Θα πρέπει να καταθέσεις γνωστοποίηση στον ΟΑΕΔ και στην επιθεώρηση εργασίας που ανήκει επιχείρηση . Για λεπτομέρειες θα πρεπει να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με τις αρμόδιες υπηρεσίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ με τον ΟΑΕΔ, η επιθεώρηση όμως γιατί μου είπε να κάνω τροποποιητικό αποδοχών....?

Αν δεν ειχε περασει το 15νθημερο θα μπορουσες να στειλεις τροποποιητικό αποδοχών και τροποποιητική σύμβαση  . Τώρα όμως δεν θα μπορεσεις να στειλεις τροποποιητικό αποδοχών από 22/01/15  . Για οποιοδηποτε λάθος υποτίθεται πως δεν γίνεται καμία διόρθωση ηλεκτρονικά . Τί να πώ ? Καλυτερα να μιλήσεις και με άλλον υπάλληλο στην επιθεώρηση εργασίας που ανήκει η επιχείρηση , αν επιμείνει και ο αλλος γράψε απλά στις παρατηρήσεις του τροποποιητικού αποδοχών ότι εκ παραδρομής δήλωσες ημερομίσθιο πλήρης απασχόλησης στον πίνακα με Α.Π. ........ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν ειχε περασει το 15νθημερο θα μπορουσες να στειλεις τροποποιητικό αποδοχών και τροποποιητική σύμβαση  . Τώρα όμως δεν θα μπορεσεις να στειλεις τροποποιητικό αποδοχών από 22/01/15  . Για οποιοδηποτε λάθος υποτίθεται πως δεν γίνεται καμία διόρθωση ηλεκτρονικά . Τί να πώ ? Καλυτερα να μιλήσεις και με άλλον υπάλληλο στην επιθεώρηση εργασίας που ανήκει η επιχείρηση , αν επιμείνει και ο αλλος γράψε απλά στις παρατηρήσεις του τροποποιητικού αποδοχών ότι εκ παραδρομής δήλωσες ημερομίσθιο πλήρης απασχόλησης στον πίνακα με Α.Π. ........ .

σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τροποποιηση στις αποδοχες δεν απαιτει νεα συμβαση, αλλα το 15ημερο ειναι οντως ενα ζητημα (ειδαλλως με εναν τροποποιητικο αποδοχων θα ησουν 'ουσιαστικα' ενταξει, μιας και οντως υποτιθεται οτι οι διορθωσεις γινονται μονο στην Επιθεωρηση).

 

Κρατα μας ενημερους απο περιεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τροποποιηση στις αποδοχες δεν απαιτει νεα συμβαση, αλλα το 15ημερο ειναι οντως ενα ζητημα (ειδαλλως με εναν τροποποιητικο αποδοχων θα ησουν 'ουσιαστικα' ενταξει, μιας και οντως υποτιθεται οτι οι διορθωσεις γινονται μονο στην Επιθεωρηση).

 

Κρατα μας ενημερους απο περιεργεια.

υπέβαλα γνωστοποίηση και στο ΣΕΠΕ και στον ΟΑΕΔ στην οποία ανεφερα το λάθος και όλα έληξαν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσες φορές έχω κάνει εκ παραδρομής  λάθος σε πίνακα ή αναγγελία πρόσληψης ή καταγγελία κ.τ.λ  υποβάλω γνωστοποίηση στη αρμόδια υπηρεσία χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσες φορές έχω κάνει εκ παραδρομής  λάθος σε πίνακα ή αναγγελία πρόσληψης ή καταγγελία κ.τ.λ  υποβάλω γνωστοποίηση στη αρμόδια υπηρεσία χωρίς κανένα πρόβλημα.

έτσι έκανα και εγώ...δεν θέλω να σου κρύψω βέβαια ότι κάπου βαθιά μέσα μου υπάρχει και ένας μικρός φόβος μήν τυχόν και δεν γίνει δεκτη η διόρθωση από το ΙΚΑ...λέμε τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν ειχε περασει το 15νθημερο θα μπορουσες να στειλεις τροποποιητικό αποδοχών και τροποποιητική σύμβαση  . Τώρα όμως δεν θα μπορεσεις να στειλεις τροποποιητικό αποδοχών από 22/01/15  . Για οποιοδηποτε λάθος υποτίθεται πως δεν γίνεται καμία διόρθωση ηλεκτρονικά . Τί να πώ ? Καλυτερα να μιλήσεις και με άλλον υπάλληλο στην επιθεώρηση εργασίας που ανήκει η επιχείρηση , αν επιμείνει και ο αλλος γράψε απλά στις παρατηρήσεις του τροποποιητικού αποδοχών ότι εκ παραδρομής δήλωσες ημερομίσθιο πλήρης απασχόλησης στον πίνακα με Α.Π. ....

Εντος 15 ημερών είναι εμπρόθεσμη η τροποποιητική μισθού που υποβάλλεται ηλεκτρονικά, πέραν των 15 ημερών υποβάλλεται εκπρόθεσμα χειρόγραφη γνωστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάλι πρόβλημα έχω. Κάνω μια αναγγελία πρόσληψης, τον Αύγουστο, από το σπίτι από το εργάνη Κυριακή έκτακτα, με παρακάλεσε ο εργοδότης. Την ξεχνώ ότι την έκανα. Μετά από μια εβδομάδα παίρνω πρόγραμμα του μαγαζιού με τον ίδιο εργαζόμενο (είναι ένα μπαλαντεράκι σερβιτόρος) και τον ξανακάνω πρόσληψη από το λογισμικό της εψιλον  με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Λήγει η σύμβαση αρχές του Σεπτέμβρη, πάει σήμερα να βγάλει κάρτα ανεργίας και του λένε στον ΟΑΕΔ ότι εργάζεται ακόμα. Μα εχω λήξη σύμβασης τους λέει και του απαντούν ότι υπάρχει ανοιχτή παλαιότερη  πρόσληψη στο ίδιο μαγαζί που πρέπει να κλείσει. Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ένσημα απ τη πρώτη πρόσληψη του έστειλες για τον Αυγουστο?

Δε νομίζω να παίρνει κατι...κάνε μια οικιοθελής αποχώρηση 8 μέρες πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΟΑΕΔ λέει ότι  δεν υπάρχει διαδικασία για να καταθέσεις εκπρόθεσμη δήλωση για την λήξη της σύμβασης , ούτε ηλεκτρονικά ούτε χειρόγραφα. Δλδ στην ουσία αν κάνεις λάθος σου λένε ότι δεν διορθώνεται κ επειδή δεν υπάρχει πρόστιμο για την περίπτωση αυτή η τιμωρία του λογιστή είναι να σε κουρέψουν με την ψιλή και να σου κρεμάσουν μια ταμπέλα που γράφει "ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΤΗ ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ" .Μπακαλίστικα μπορείς να κάνεις αποχώρηση με ημερομηνία τωρινή αλλά θα έχεις πρόβλημα με το ΙΚΑ όταν κ εαν γίνει έλεγχος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα θα τα βάλω τα ένσημα.

 

Το θέμα είναι ότι ο ΟΑΕΔ ζητά μια αποχώρηση που να αρχίζει από την πρόσληψη την πρώτη και να λήγει οκτώ μέρες πίσω. Βέβαια από την εργοδοτική πλευρά από το να πληρωθεί το αυτετελές πρόστιμο των 800 ευρώ είναι προτιμότερη η πλέον ασφάλιση. Για τον εργαζόμενο όμως; Τώρα που παίζουν και τα κοινωνικά επιδόματα.

 

Το θέμα μου είναι   τελικά μπαίνει πρόστιμο για το λάθος matching στο πληροφοριακό σύστημα; Εφόσον ο άνθρωπος φαίνεται ότι σταμάτησε τέλος Αυγούστου. Δεν γίνεται να έχει παράλληλη απασχόληση στον ίδιο εργοδότη.

 

Στον τοπικό μας ΟΑΕΔ ζητάν οπωσδήποτε να γίνουν ζευγάρια οι προσλήψεις με τις αποχωρήσεις γιατί ο εργαζόμενος δεν μπορεί να βγάλει κάρτα ανεργίας. Προσωπικά θα ήθελα να κάνω αποχώρηση οκτώ μέρες πίσω με ημερομηνία πρόσληψης άσχετη, δηλαδή 9 μέρες πίσω και να γράψω στις παρατηρήσεις ότι εκ παραδρομής έγινε η τάδε εκ  νέου πρόσληψη χωρίς να έχει διακόψει την εργασία του  ο εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΟΑΕΔ λέει ότι  δεν υπάρχει διαδικασία για να καταθέσεις εκπρόθεσμη δήλωση για την λήξη της σύμβασης , ούτε ηλεκτρονικά ούτε χειρόγραφα. Δλδ στην ουσία αν κάνεις λάθος σου λένε ότι δεν διορθώνεται κ επειδή δεν υπάρχει πρόστιμο για την περίπτωση αυτή η τιμωρία του λογιστή είναι να σε κουρέψουν με την ψιλή και να σου κρεμάσουν μια ταμπέλα που γράφει "ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΤΗ ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ" .Μπακαλίστικα μπορείς να κάνεις αποχώρηση με ημερομηνία τωρινή αλλά θα έχεις πρόβλημα με το ΙΚΑ όταν κ εαν γίνει έλεγχος . 

Το μπακαλίστικο ήταν πολλές φορές ο σωτήρας μου. Αν δεν έχει πρόβλημα ο εργαζόμενος θα τον ασφαλίσω όλες τις μέρες και ο εργοδότης θα έχει το κόστος που δεν ειδοποιεί νωρίς. Το ζήτημα είναι πως είμαστε άνθρωποι, εμείς στα νησιά το καλοκαίρι πιεζόμαστε πολύ στη μισθοδοσία, θα πρέπει να υπάρχει κάποια πρόβλεψη για το ανθρώπινο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω έκανα πρόσληψη εργαζομένου με ΑΜΑ ΙΚΑ που είχε λόγω σύνταξης από θανόντα γονέα όλα καλά, όταν προσπάθησα να στείλω την ΑΠΔ δεν τον αναγνώριζε. Έτσι πήγε στο ΙΚΑ και  απεγράφθη και παρέλαβε άλλο ΑΜΑ. Τί κάνω τώρα με ΣΕΠΕ, ΟΑΕΔ ενημερώνω ή όχι? Το ΙΚΑ με ΑΠΔ όλα καλά.

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω έκανα πρόσληψη εργαζομένου με ΑΜΑ ΙΚΑ που είχε λόγω σύνταξης από θανόντα γονέα όλα καλά, όταν προσπάθησα να στείλω την ΑΠΔ δεν τον αναγνώριζε. Έτσι πήγε στο ΙΚΑ και  απεγράφθη και παρέλαβε άλλο ΑΜΑ. Τί κάνω τώρα με ΣΕΠΕ, ΟΑΕΔ ενημερώνω ή όχι? Το ΙΚΑ με ΑΠΔ όλα καλά.

 

Ευχαριστώ 

Πουθενά δεν πας. Μόνο η βάση δεδομένων του ΙΚΑ έχει πρωτεύων κλειδί τον ΑΜΑ, χωρίς σωστό ΑΜΑ δεν φεύγει η ΑΠΔ. Το Εργάνη έχει πρωτεύων κλειδί τον ΑΦΜ. Όταν κάποια στιγμή γίνει αποχώρηση του εργαζομένου καλό είναι να θυμηθείς να αλλάξεις τον ΑΜΑ στο ΕΡΓΑΝΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα! Υπέβαλα οικειοθελή αποχώρηση εργαζόμενου ημεδαπού στο ΕΡΓΑΝΗ χωρίς να επισυνάψω το υπογεγραμμένο έντυπο. Τη δέχτηκε κανονικά. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια επίπτωση γι' αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν , xbi said:

Καλημέρα! Υπέβαλα οικειοθελή αποχώρηση εργαζόμενου ημεδαπού στο ΕΡΓΑΝΗ χωρίς να επισυνάψω το υπογεγραμμένο έντυπο. Τη δέχτηκε κανονικά. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια επίπτωση γι' αυτό?

Δεν ειναι υποχρεωτικη η επισυναψη του εντυπου. Δεν υπαρχει επιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...