Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗΣ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ 2 ΤΡΙΜΗΝΑ


bnpwm2008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πελάτη έχω στείλει σε ένα αρχείο εσόδα-εξόδα για 1ο και 2ο τρίμηνο 2014.

 

Η εγκύκλιος λέει ένα αρχείο για κάθε τρίμηνο.

 

Μπορείτε να μου πείτε πως θα διαγράψω το αρχείο που έχω ήδη στείλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πελάτη έχω στείλει σε ένα αρχείο εσόδα-εξόδα για 1ο και 2ο τρίμηνο 2014.

 

Η εγκύκλιος λέει ένα αρχείο για κάθε τρίμηνο.

 

Μπορείτε να μου πείτε πως θα διαγράψω το αρχείο που έχω ήδη στείλει?τ

Το νέο αρχείο που θα στείλεις θα αντικαταστήσει τα προηγούμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"B14. Πώς μπορώ να διαγράψω όλες τις εγγραφές μιας περιόδου; Αρκεί να στείλετε ένα αρχείο με action replace σε όλες τις κατηγορίες και με μηδενικές εγγραφές. Στα έσοδα και στα έξοδα που απαιτείται αντισυμβαλλόμενος, μπορείτε να βάλετε κατά σύμβαση μια εγγραφή με αντισυμβαλλόμενο το ΑΦΜ του ίδιου του υπόχρεου, πλήθος παραστατικών 1, και μηδενικές αξίες."

 

Πηγή:  Συχνές ερωτήσεις  http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/MYF_FAQ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στείλτε, στείλτε !!!!!

 

Εγώ θα έλεγα συνάδελφε, "στείλτε, στείλτε δύο τρίμηνα μαζί σε ένα αρχείο"...

Να τα κάνουμε όλα π@$%να, να μην βγάζει κανείς άκρη... :P:lol:

Καλημέραααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί αμα το κανω 1/1-31/12 το ιδιο δεν ειναι εαχχαεαχεαχε , εμενα ειναι ολα σωστα,  τα δικα σας ειναι λαθος με 0,01€ απόκλιση , να τα φτιάξετε ΤΩΡΑ χεααχεαχεαχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι αφου εκφρασω τα θερμα μου συλληπητηρια κι εγω με τη σειρα μου για τον συναδελφο Dimitris Disseakis , θα ηθελα να ρωτησω, σχετικα με καποιο τιμολογιο προμηθευτη, που επρεπε να το περασω στα απλογραφικα βιβλια εντος Δεκεμβριου του 2014, και στις ΜΥΦ επισης, αλλα ο πελατης δεν μου το εφερε. επειδη θα μου το φερει προφανως τωρα εγω θα το περασω με ημερομηνια 01/01/2015 και θα το συμπεριλλαβω κανονικα και στη περιοδικη ΦΠΑ του Α΄Τριμηνου. Στις ΜΥΦ θα το περασω κανονικα το 2015 ή θα κανω τροποποιητικη για να μπει στο 2014? λογικα πρεπει να περασει το 2015 που θα το εχω συμπεριλλαβει και στο ΦΠΑ. σωστα? απο τη ΠΟΛ 1078/2014 προκυπτει αυτο: "Με το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 6 της απόφασης του Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ. 1022/ 7.1.2014 προβλέπεται η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικής κατάστασης προμηθευτών για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών, μέχρι το τέλος Μαρτίου του επόμενου ημερολογιακού έτους. Ενδεικτικά, στην κατάσταση αυτή, καταχωρούνται φορολογικά στοιχεία προμηθευτών που λαμβάνονται μετά την προθεσμία υποβολής της τελευταίας κατάστασης προμηθευτών του σχετικού ημερολογιακού έτους, δηλαδή μετά το τέλος Ιανουαρίου του επόμενου ημερολογιακού έτους που αφορά."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι αφου εκφρασω τα θερμα μου συλληπητηρια κι εγω με τη σειρα μου για τον συναδελφο Dimitris Disseakis , θα ηθελα να ρωτησω, σχετικα με καποιο τιμολογιο προμηθευτη, που επρεπε να το περασω στα απλογραφικα βιβλια εντος Δεκεμβριου του 2014, και στις ΜΥΦ επισης, αλλα ο πελατης δεν μου το εφερε. επειδη θα μου το φερει προφανως τωρα εγω θα το περασω με ημερομηνια 01/01/2015 και θα το συμπεριλλαβω κανονικα και στη περιοδικη ΦΠΑ του Α΄Τριμηνου. Στις ΜΥΦ θα το περασω κανονικα το 2015 ή θα κανω τροποποιητικη για να μπει στο 2014? λογικα πρεπει να περασει το 2015 που θα το εχω συμπεριλλαβει και στο ΦΠΑ. σωστα? απο τη ΠΟΛ 1078/2014 προκυπτει αυτο: "Με το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 6 της απόφασης του Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ. 1022/ 7.1.2014 προβλέπεται η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικής κατάστασης προμηθευτών για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών, μέχρι το τέλος Μαρτίου του επόμενου ημερολογιακού έτους. Ενδεικτικά, στην κατάσταση αυτή, καταχωρούνται φορολογικά στοιχεία προμηθευτών που λαμβάνονται μετά την προθεσμία υποβολής της τελευταίας κατάστασης προμηθευτών του σχετικού ημερολογιακού έτους, δηλαδή μετά το τέλος Ιανουαρίου του επόμενου ημερολογιακού έτους που αφορά."

 

Γιατί δεν το περνάς στην φορολογική περίοδο που ανήκει?

 

Η τροποποιητική φπα δεν έχει πρόστιμα και η περίοδος που αφορά είναι η προηγούμενη χωρίς να είσαι αναγκασμένος να κάνεις πολλές τροποποιήσεις.

 

Εγώ δηλαδή αυτό θα έκανα όσον αφορα το φπα γιατί για ΜΥΦ εχουμε πει οτι ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη νέα μυφ.

 

1. Αποδείξεις λιανικής πώλησης που είναι καταχωρημένες στη στήλη Μ.Δ.Ε καταχωρούνται στις δαπάνες?

2. Οι τόκοι δανείου καταχωρούνται και έαν ναι στις δαπάνες ?

3. Σε αγρότες ειδικού καθεστώτος οι εκκαθαρίσεις συνεταιρισμών και τα τιμολόγια αγόρας αγροτικών προϊόντων από εμπόρους καταχωρούνται στη στήλη τιμολόγια εσόδων και στα έξοδα δεν καταχωρούμε κάτι σωστά?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...