Jump to content
Sign in to follow this  
bnpwm2008

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗΣ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ 2 ΤΡΙΜΗΝΑ

Recommended Posts

Για πελάτη έχω στείλει σε ένα αρχείο εσόδα-εξόδα για 1ο και 2ο τρίμηνο 2014.

 

Η εγκύκλιος λέει ένα αρχείο για κάθε τρίμηνο.

 

Μπορείτε να μου πείτε πως θα διαγράψω το αρχείο που έχω ήδη στείλει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για πελάτη έχω στείλει σε ένα αρχείο εσόδα-εξόδα για 1ο και 2ο τρίμηνο 2014.

 

Η εγκύκλιος λέει ένα αρχείο για κάθε τρίμηνο.

 

Μπορείτε να μου πείτε πως θα διαγράψω το αρχείο που έχω ήδη στείλει?τ

Το νέο αρχείο που θα στείλεις θα αντικαταστήσει τα προηγούμενα

Share this post


Link to post
Share on other sites

"B14. Πώς μπορώ να διαγράψω όλες τις εγγραφές μιας περιόδου; Αρκεί να στείλετε ένα αρχείο με action replace σε όλες τις κατηγορίες και με μηδενικές εγγραφές. Στα έσοδα και στα έξοδα που απαιτείται αντισυμβαλλόμενος, μπορείτε να βάλετε κατά σύμβαση μια εγγραφή με αντισυμβαλλόμενο το ΑΦΜ του ίδιου του υπόχρεου, πλήθος παραστατικών 1, και μηδενικές αξίες."

 

Πηγή:  Συχνές ερωτήσεις  http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/MYF_FAQ.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

στείλτε, στείλτε !!!!!

 

Εγώ θα έλεγα συνάδελφε, "στείλτε, στείλτε δύο τρίμηνα μαζί σε ένα αρχείο"...

Να τα κάνουμε όλα π@$%να, να μην βγάζει κανείς άκρη... :P:lol:

Καλημέραααααα :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατί αμα το κανω 1/1-31/12 το ιδιο δεν ειναι εαχχαεαχεαχε , εμενα ειναι ολα σωστα,  τα δικα σας ειναι λαθος με 0,01€ απόκλιση , να τα φτιάξετε ΤΩΡΑ χεααχεαχεαχε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναδελφοι αφου εκφρασω τα θερμα μου συλληπητηρια κι εγω με τη σειρα μου για τον συναδελφο Dimitris Disseakis , θα ηθελα να ρωτησω, σχετικα με καποιο τιμολογιο προμηθευτη, που επρεπε να το περασω στα απλογραφικα βιβλια εντος Δεκεμβριου του 2014, και στις ΜΥΦ επισης, αλλα ο πελατης δεν μου το εφερε. επειδη θα μου το φερει προφανως τωρα εγω θα το περασω με ημερομηνια 01/01/2015 και θα το συμπεριλλαβω κανονικα και στη περιοδικη ΦΠΑ του Α΄Τριμηνου. Στις ΜΥΦ θα το περασω κανονικα το 2015 ή θα κανω τροποποιητικη για να μπει στο 2014? λογικα πρεπει να περασει το 2015 που θα το εχω συμπεριλλαβει και στο ΦΠΑ. σωστα? απο τη ΠΟΛ 1078/2014 προκυπτει αυτο: "Με το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 6 της απόφασης του Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ. 1022/ 7.1.2014 προβλέπεται η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικής κατάστασης προμηθευτών για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών, μέχρι το τέλος Μαρτίου του επόμενου ημερολογιακού έτους. Ενδεικτικά, στην κατάσταση αυτή, καταχωρούνται φορολογικά στοιχεία προμηθευτών που λαμβάνονται μετά την προθεσμία υποβολής της τελευταίας κατάστασης προμηθευτών του σχετικού ημερολογιακού έτους, δηλαδή μετά το τέλος Ιανουαρίου του επόμενου ημερολογιακού έτους που αφορά."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναδελφοι αφου εκφρασω τα θερμα μου συλληπητηρια κι εγω με τη σειρα μου για τον συναδελφο Dimitris Disseakis , θα ηθελα να ρωτησω, σχετικα με καποιο τιμολογιο προμηθευτη, που επρεπε να το περασω στα απλογραφικα βιβλια εντος Δεκεμβριου του 2014, και στις ΜΥΦ επισης, αλλα ο πελατης δεν μου το εφερε. επειδη θα μου το φερει προφανως τωρα εγω θα το περασω με ημερομηνια 01/01/2015 και θα το συμπεριλλαβω κανονικα και στη περιοδικη ΦΠΑ του Α΄Τριμηνου. Στις ΜΥΦ θα το περασω κανονικα το 2015 ή θα κανω τροποποιητικη για να μπει στο 2014? λογικα πρεπει να περασει το 2015 που θα το εχω συμπεριλλαβει και στο ΦΠΑ. σωστα? απο τη ΠΟΛ 1078/2014 προκυπτει αυτο: "Με το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 6 της απόφασης του Γ.Γ.Δ.Ε. ΠΟΛ. 1022/ 7.1.2014 προβλέπεται η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικής κατάστασης προμηθευτών για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών, μέχρι το τέλος Μαρτίου του επόμενου ημερολογιακού έτους. Ενδεικτικά, στην κατάσταση αυτή, καταχωρούνται φορολογικά στοιχεία προμηθευτών που λαμβάνονται μετά την προθεσμία υποβολής της τελευταίας κατάστασης προμηθευτών του σχετικού ημερολογιακού έτους, δηλαδή μετά το τέλος Ιανουαρίου του επόμενου ημερολογιακού έτους που αφορά."

 

Γιατί δεν το περνάς στην φορολογική περίοδο που ανήκει?

 

Η τροποποιητική φπα δεν έχει πρόστιμα και η περίοδος που αφορά είναι η προηγούμενη χωρίς να είσαι αναγκασμένος να κάνεις πολλές τροποποιήσεις.

 

Εγώ δηλαδή αυτό θα έκανα όσον αφορα το φπα γιατί για ΜΥΦ εχουμε πει οτι ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη νέα μυφ.

 

1. Αποδείξεις λιανικής πώλησης που είναι καταχωρημένες στη στήλη Μ.Δ.Ε καταχωρούνται στις δαπάνες?

2. Οι τόκοι δανείου καταχωρούνται και έαν ναι στις δαπάνες ?

3. Σε αγρότες ειδικού καθεστώτος οι εκκαθαρίσεις συνεταιρισμών και τα τιμολόγια αγόρας αγροτικών προϊόντων από εμπόρους καταχωρούνται στη στήλη τιμολόγια εσόδων και στα έξοδα δεν καταχωρούμε κάτι σωστά?

 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...