Jump to content
  • 0

Σε ποιο ποσό θα επιβληθεί τέλος χαρτοσήμου ,σε περίπτωση που γίνονται αναλήψεις απο το ταμείο ΑΕ


KABONTOROS
 Share

Question

Πρόεδρος οικογενειακής Αε ,κάνει αναλήψεις ποσών από το ταμείο της εταιρείας κατά την διάρκεια της χρήσης ,σε ποιο ποσό

θα επιβληθεί τέλος χαρτοσήμου 1.2% και τι προσαύξηση θα έχει. 

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΝΑΛΗΨΗ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ  ΕΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ  Χ....EURO

ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΕ ΤΙ ΝΟΜΟΜΕΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΑΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Προσοχή δείτε και ΠΟΛ.1219/6.10.2014 

 

3. Με την παράγραφο 3 του άρθρου 13 του ν.4172/2013 ορίζεται ότι παροχή σε είδος αποτελεί και η χορήγηση δανείου κατόπιν έγγραφης συμφωνίας από φυσικό πρόσωπο ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα προς εργαζόμενο ή εταίρο ή μέτοχο. Η ωφέλεια για τον λήπτη της παροχής αυτής προσδιορίζεται ανά φορολογικό έτος, υπολογίζεται κατά το μήνα στον οποίον έγινε η παροχή και αποτιμάται ως η διαφορά μεταξύ των τόκων που υπολογίζονται με βάση το μέσο επιτόκιο αγοράς (σχετική η ΠΟΛ.1034/30.1.2014 Απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών) και των τόκων που τυχόν κατέβαλε ο εργαζόμενος βάσει της σχετικής έγγραφης συμφωνίας. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει έγγραφη συμφωνία ως παροχή σε είδος λαμβάνεται το σύνολο του αρχικού κεφαλαίου. Η προκαταβολή μισθού άνω των τριών (3) μηνών, ήτοι ποσά που υπερβαίνουν το ποσό των τριών μισθών, θεωρούνται δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πρόεδρος οικογενειακής Αε ,κάνει αναλήψεις ποσών από το ταμείο της εταιρείας κατά την διάρκεια της χρήσης ,σε ποιο ποσό

θα επιβληθεί τέλος χαρτοσήμου 1.2% και τι προσαύξηση θα έχει. 

 

Μιλάω έως τ0 2012,αλλά τα έκανε απο παλιά ,άρα το χαρτόσημο μπαίνει μιά φορά η σε κάθε χρήση χωριστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μία φορά μόνο κατά την ανάληψη. Κατά την επιστροφή του ποσού δεν επιβάλλεται χαρτόσημο. Η επιβολή στο υψηλότερο υπόλοιπο για κάθε χρήση αφορά μόνο περιπτώσεις δανειακών συμβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...