Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ 4093/12 ΓΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΕΤΟΣ?


ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Ερώτηση

Η ειδική εισφορά που υπήρξε για 2 'ετη και είναι να απομειωθεί σε 5 έτη ,συνεχίζει να αφαιρείται ,και μετά το νέο νόμο? Γιατί λέει ότι για να εκπέσει ένα έξοδο πρέπει να γίνεται αυτό στο έτος αναφορας,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να περιμένεις το θέμα σίγουρα το έχουν δει κ θα το λύσουν ,αν δεν περιμένεις κρίνεις κ επιλέγεις τις λύσεις που προτείναμε . Δλδ 461 δεν μπορείς άρα έχεις την λύση που πρότεινα εγώ κ την λύση του Σωτήρης 

 

 

Aποφάσισαν στο ΥΠ ΟΙΚΟΝ και επί αυτού. Ο περιούσιος κωδικός είναι ο 059 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νεότερη επικοινωνία με taxis προ ολίγου, γιατί είχαν διαλυθεί τα πάντα και δε μου έβγαζε σε άλλη εταιρεία προκαταβολή, ενώ θα έπρεπε.

Αποκορύφωμα ότι για λίγο (πριν πατήσω τελική υποβολή) μου την έβγαζε μάλιστα εκπρόθεσμη.

 

Αφού κάποια στιγμή ξεμουλάρωσε το σύστημα και αποκαταστάθηκε το πρόβλημα, ρώτησα και για τον 461.

Μου είπαν αναμένεται εγκύκλιος που θα προβλέπει τι θα καταχωρείται στο συγκεκριμένο πεδίο, για να ξεκλειδώσει ο κωδικός. Προς το παρών επιβεβαιώνω ότι παραμένει κλειδωμένο, επειδή το έχουν αυτοί κλειδωμένο.

Σαφώς, μου είπαν κατηγορηματικά, μην υποβάλλετε ακόμα περιμένοντας να ξεκλειδώσει πρώτα!!

 

Προβλέπω όταν ξεκλειδώσει, να μη μπορούμε να υποβάλλουμε...(system down)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άσχετο: Επειδή μόλις διάβασα κι εγώ τη σχετική εγκύκλιο για τον κωδικό 059 και επειδή μάλλον έχω στραβομάρα, έχει κανείς υπόψη που βρίσκεται αυτός ο ρημαδοκωδικός μέσα στο έντυπο; Όσο κι αν έψαξα 059 δε βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άσχετο: Επειδή μόλις διάβασα κι εγώ τη σχετική εγκύκλιο για τον κωδικό 059 και επειδή μάλλον έχω στραβομάρα, έχει κανείς υπόψη που βρίσκεται αυτός ο ρημαδοκωδικός μέσα στο έντυπο; Όσο κι αν έψαξα 059 δε βρήκα...

 

 

Στη δεύτερη σελίδα κάτω-κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν , altrip said:

Καλή σας μέρα. Για να μην ανοίγω άλλο θέμα:

γνωρίζουμε για το φορολογικό έτος 2015 αν τα ποσά αυτά θα παραμείνουν στον κωδ.059;

Που να το γνωρίζουμε , εδώ ακόμη δεν άνοιξε η εφαρμογή για το έντυπο-δήλωση Ν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 23/6/2016 at 0:36 ΜΜ, epis said:

Τα ποσά του 059  στο  περυσινό έντυπο,  φέτος στον 461? 

ΘΕΜΑ: Καταχώριση στο έντυπο δήλωσης φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων (Ν) της τμηματικής έκπτωσης της έκτακτης ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του ν.4093/2012. Ενόψει της υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων, σας γνωρίζουμε ότι το ποσό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης των ΑΠΕ και ΣΗΘΥΑ του ν. 4093/2012 των χρήσεων 2012 και 2013, για το οποίο απομένει αναπόσβεστο υπόλοιπο (3/5 και 4/5, αντίστοιχα), με βάση τις προϊσχύσασες διατάξεις του ν. 2238/1994, προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των αντίστοιχων φορολογικών ετών 2014 έως και 2017, που εκπίπτει εξωλογιστικά (1/5) στο φορολογικό έτος 2014, συμπληρώνεται στον κωδικό 059 του εντύπου δήλωσης φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων (Ν).

 

Κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ασυμφωνία στον πίνακα 1 Νομικών προσώπων στη γραμμή 1 και στην 2 ελέγξτε την στήλη φορολογούμενα κέρδη 

τι θέλει ρε παιδιά? συμφωνημένα τα έχω , τι κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, epis said:

ΘΕΜΑ: Καταχώριση στο έντυπο δήλωσης φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων (Ν) της τμηματικής έκπτωσης της έκτακτης ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του ν.4093/2012. Ενόψει της υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων, σας γνωρίζουμε ότι το ποσό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης των ΑΠΕ και ΣΗΘΥΑ του ν. 4093/2012 των χρήσεων 2012 και 2013, για το οποίο απομένει αναπόσβεστο υπόλοιπο (3/5 και 4/5, αντίστοιχα), με βάση τις προϊσχύσασες διατάξεις του ν. 2238/1994, προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των αντίστοιχων φορολογικών ετών 2014 έως και 2017, που εκπίπτει εξωλογιστικά (1/5) στο φορολογικό έτος 2014, συμπληρώνεται στον κωδικό 059 του εντύπου δήλωσης φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων (Ν).

 

Κάποιος?

Nα αφαιρεθεί από τα κέρδη δεν θέλεις?  εγώ στο 059 το έβαλα από συνήθεια. και συ στον 461 θα αλλάξει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, epis said:

ασυμφωνία στον πίνακα 1 Νομικών προσώπων στη γραμμή 1 και στην 2 ελέγξτε την στήλη φορολογούμενα κέρδη 

τι θέλει ρε παιδιά? συμφωνημένα τα έχω , τι κάνω λάθος?

κοίταξε τα δεκαδικά των κερδών στα % συμμετοχής ,ψάξε για ένα λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν , PROAKIS said:

Nα αφαιρεθεί από τα κέρδη δεν θέλεις?  εγώ στο 059 το έβαλα από συνήθεια. και συ στον 461 θα αλλάξει κάτι?

Σ' ευχαριστώ πολύ,  στον 461 τελικά  δεν μπορούμε να το γράψουμε είναι κίτρινο το κουτί και δεν σε αφήνει, όσο για το λεπτό τι να πω, δεν το ΄βλεπα κιόλας.:D

φίλε νάσαι καλά και καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, epis είπε

Καλησπέρα,  ποια στήλη  επιλέγουμε  στο ε3 για τα φωτοβολταικά?εμπορική ή παροχή?

ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΉ ΓΙΑΤΊ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΊΣΕΣ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/6/2015 at 12:45 PM, gus said:

Θα αφαιρεθεί κανονικά μέσω της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος το 1/5 οπως και πέρσι. Στα βιβλία έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει κάτι για να αφαιρέσεις εφόσον η δαπάνη επιβάρυνε Λογιστικά το έτος στο οποίο έγινε.

σωστα τα λέει ο GUS εγώ τα τηρούσα σε λογαριασμούς τάξης 04 και 08  εκπιπτόμενο ποσό ανά έτος. στο Ν δεν τα πας αναμόρφωση αλλά το αναγράφεις στον πίνακα ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΝΟΜΩΝ  κλπ στο υπ αριθμ 11..................... κωδικό 059 και στις τελίτσες αναγράφεις : ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΝΟΜΟΥ 4093/12 ΕΚΠΕΣΤΕΑ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ 2017 και μειώνεις αυτόματα τα φορολογητέα κέρδη σου

το δικόμου θέμα είναι αν αυτό το ποσό ως θετική λογιστική διαφορά , πρέπει να το συμψηφίσης με τις αρνητικές λογιστικές διαφορές  για τον  υπολογισμό του σχηματισμού του αφορολόγητου αποθεματικού ν 3299/2004 , διότι άλλο ποσό προκύπτει αν ως λογιστικές διαφορές βάλεις τισ μη εκπιπτόμενες διαφορές του άρθρου 23 και άλλο ποσο αφορολόγητου αποθεματικού αν τις συμψηφίσεις με αυτό το ποσό, και πιστεύω ότι αυτός ο τρόπος του συμψιφισμού αρνητικων και θετικών λογιστικών διαφορών δίνει το σωστό ποσό του αφορολόγητου αποθεματικού της χρήσης που δικαιούσαι να σχηματίσεις βάση των φορολογητέων κερδών σου του εντύπου Ν

ΑΝ ΤΟ ΈΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΣΕΙ Κ'ΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ

ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, METKA είπε

σωστα τα λέει ο GUS εγώ τα τηρούσα σε λογαριασμούς τάξης 04 και 08  εκπιπτόμενο ποσό ανά έτος. στο Ν δεν τα πας αναμόρφωση αλλά το αναγράφεις στον πίνακα ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΝΟΜΩΝ  κλπ στο υπ αριθμ 11..................... κωδικό 059 και στις τελίτσες αναγράφεις : ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΝΟΜΟΥ 4093/12 ΕΚΠΕΣΤΕΑ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ 2017 και μειώνεις αυτόματα τα φορολογητέα κέρδη σου

το δικόμου θέμα είναι αν αυτό το ποσό ως θετική λογιστική διαφορά , πρέπει να το συμψηφίσης με τις αρνητικές λογιστικές διαφορές  για τον  υπολογισμό του σχηματισμού του αφορολόγητου αποθεματικού ν 3299/2004 , διότι άλλο ποσό προκύπτει αν ως λογιστικές διαφορές βάλεις τισ μη εκπιπτόμενες διαφορές του άρθρου 23 και άλλο ποσο αφορολόγητου αποθεματικού αν τις συμψηφίσεις με αυτό το ποσό, και πιστεύω ότι αυτός ο τρόπος του συμψιφισμού αρνητικων και θετικών λογιστικών διαφορών δίνει το σωστό ποσό του αφορολόγητου αποθεματικού της χρήσης που δικαιούσαι να σχηματίσεις βάση των φορολογητέων κερδών σου του εντύπου Ν

ΑΝ ΤΟ ΈΧΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΣΕΙ Κ'ΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ

ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

θετικές είναι αυτές που προστίθενται στα φορολογητέα.

γνώμη μου ,αν τις σχημάτιζες επί ΕΛΠ θα αφαιρούνταν από τα λογιστικά  της χρήσης τότε και θα προστίθενταν με τις προσωρινές διαφορές στα φορολογητέα.

αν θυμάμαι τότε τις είχαμε αναμορφώσει μόνιμα ,άρα μείωσαν τα κέρδη τότε.  (κάτω του 016).  επίσης δεν αφορούν αφορολόγητα κέρδη χρήσης πχ. μερίσματα.  

ως εκ τούτου δεν πρέπει να αφαιρεθούν εκ νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, epis είπε

Καλησπέρα,  ποια στήλη  επιλέγουμε  στο ε3 για τα φωτοβολταικά?εμπορική ή παροχή?

για παραγωγή δεν σου φέρνει κάτι?

με κόστος κυρίως τις αποσβέσεις και ότι άλλο άμεσο έχεις. 

δεν μιλάς για αγρότη έτσι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

για παραγωγή δεν σου φέρνει κάτι?

με κόστος κυρίως τις αποσβέσεις και ότι άλλο άμεσο έχεις. 

δεν μιλάς για αγρότη έτσι?

 

δεν μιλάω για αγρότη,  έχω μια απορία για το πως πρέπει να το χειριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...